Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Tripsai – kaip juos išnaikinti darže bei kambariniuose augaluose

  • by
Tripsai – kaip juos išnaikinti darže bei kambariniuose augaluose
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tripsai – nedideli, tačiau darantys daug žalos, vabzdžiai. Tripsai kenkia daržo, sodo, kambariniams augalams. Jie čiulpia augalų sultis ir tokiu būdu juos deformuoja bei alina. Be to, šie kenkėjai gali platinti augalus puolančius virusus. Pačius tripsus kartais pastebėti gali būti sunku dėl mažo jų dydžio, tačiau tikrai pamatysite jų padarytą žalą – sugadintus augalo lapus. Užpuolus tripsams ant lapų atsiranda smulkių balsvų taškelių, kurie kartais gali įgauti sidabrinį atspalvį. Lapų apačioje siurbimo vietos įgauna rusvą spalvą. Pažeisti lapai ima džiūti.

Pasiaiškinkime, kaip naikinti tripsus bei kokiais būdais apsaugoti augalus nuo jų atsiradimo.

Kaip atrodo tripsai ir kodėl jų atsiranda

Tripsai (Thysanoptera) yra nariuotakojų vabzdžių būrys. Tai smulkūs, 0,5-2 mm dydžio, vabzdžiai lieknu verpstišku kūnu, su dviem porom siaurų sparnų. Ant galvos tripsai turi iš narelių sudarytas antenas. Tripsai skraido gana prastai, tačiau gali būti toli nunešami vėjo. Ropoja greitai, truputį vinguriuodami. Tripsai deda kiaušinėlius ant augalo paviršiaus arba į plyšelius, kuriuos prapjauna augalo paviršiuje. Viena patelė padeda apie šimtą kiaušinėlių. Po maždaug trijų dienų iš kiaušinėlių išsirita lervos. Tripsų lervos yra cilindriškos formos, kietos, rudos arba gelsvos.

Palankios sąlygos tripsams – sausi ir karšti orai, užsilaikius tokiam orui jie sparčiai plinta. Tripsai labai aktyvūs šiltą pavasarį, vasaros pradžioje.

Lietuvoje sutinkama apie 70 tripsų rūšių. Reikia paminėti, kad kai kurios tripsų rūšys minta kitais vabzdžiais ir laikomi naudingais, tačiau apie juos šiame straipsnyje kalba neis. Sutelksime dėmesį į tripsus kenkėjus, kurių yra dauguma. Dažni kenkėjai yra šie tripsai: šiltadaržinis tripsas, tabakinis tripsas ir vis plačiau plintanti invazinė rūšis – vakarinis tripsas. Vakariniai tripsai ypač sunkiai naikinami, nes jų beveik neveikia insekticidinės priemonės.

Tripsai šiltnamyje

Tabakinis tripsas – šiltnamio augalų kenkėjas

Tabakinis tripsas (Thrips tabaci) – tai dažnas Lietuvoje vabzdys polifagas (mintantis labai įvairiu augaliniu ar gyvūniniu maistu vabzdys). Šis tripsas pažeidžia daugiau nei 50 skirtingų augalų, tačiau dažniausiai kenkia šiltnamiuose auginamiems agurkams, svogūnams bei kitų daržovių daigams, perneša augalų ligas.

Pavasarį tabakiniai tripsai minta piktžolėmis, vėliau persikelia ant kultūrinių augalų. Kiaušinėlius šie tripsai deda į lapų apatinės pusės audinį. Šiltnamyje tabakiniai tripsai išsivysto per 3-4 savaites. Per metus gali išsivystyti septynios-aštuonios šiltnamyje gyvenančių tabakinių tripsų kartos, gyvenančių lauko sąlygomis – dvi-trys. Tabakiniai tripsai žiemoja viršutiniame dirvožemio sluoksnyje ir po augalų liekanomis, o šiltnamiuose žiemai sulenda į įvairius plyšius.

Šiltadaržinis tripsas – labiausiai mėgsta šiltnamio gėles

Šiltadaržinis tripsas (Heliothrips haemorrhoidalis) dažniausiai puola šiltnamių augalus, ypač agurkus bei gėles. Geriausiai šie tripsai jaučiasi, kai oras šiltas (25–30 °C) bei laikosi didelis santykinis oro drėgnumas. Tad visai suprantama, kad jie savo gyvenamąja vieta renkasi šiltnamius. Šiltadaržinių tripsų patelės pailgos, tamsiai rudos spalvos, 1,2-1,4 mm ilgio. Jų pilvelio galiukas oranžinis, o kojos ir antenos gelsvos. Šiltadaržinių tripsų kiaušinėliai balti, patelė juos padeda ant apatinės lapų pusės. Lervos apie 1 mm ilgio, šviesiai geltonos. Per metus šiltnamyje išsivysto iki dešimties šiltadaržinių tripsų kartų. Oro temperatūrai nukritus žemiau 15 °C, šių tripsų vystymasis labai sulėtėja, o išsausėjus orui, šiltadaržinių tripsų lervos žūva. Žiemoja šie tripsai įsirausę į viršutinį dirvos sluoksnį arba po augalų liekanomis. Šiltnamyje augalų lapų audiniuose gali peržiemoti ir jų kiaušinėliai.

Vakarinis tripsas – agresyvi invazinė rūšis

Vakarinis tripsas (Frankliniella occidentalis) – tai invazinė tripsų rūšis Lietuvoje bei vieni žalingiausių šiltnamių augalų kenkėjai Europoje, JAV, Kanadoje. Jie kenkia daugeliui šiltnamiuose auginamų augalų kultūrų – tiek maistiniams augalams, tiek gėlėms. Šie tripsai yra ir įvairių virusinių pomidorų ligų pernešėjai. Vakariniai tripsai konkuruoja su įprastais mūsų kraštui tabakiniais ir juos išstumia. Jei šiltnamyje apsigyvena vakariniai tripsai, tabakiniai pamažu dingsta.

Vakarinio tripso kūnas šviesus, pilvo apačia tamsesnė. Patelių pasitaiko ir tamsesnių. Šių tripsų lervos balsvai gelsvos arba ryškiai geltonos. Optimali vakariniams tripsams temperatūra yra 25–30 °C. Per metus gali išsivystyti dešimt jų kartų, nes praėjus vos trims dienoms po išsiritimo, patelės pradeda dėti kiaušinėlius. Kiaušinėliai dedami į lapų audinius. Lietuvoje lauko sąlygomis suaugę vakariniai tripsai neišgyvena, peržiemoja tik dirvoje virtusios „lėliukėmis“ jų lervos.

Tripsai braškėse

Braškėms labiausiai kenkia vakariniai, tabakiniai ir rožiniai (Thrips fuscipennis) tripsai. Šie kenkėjai čiulpia įvairių braškių krūmelio dalių sultis, pažeidžia jaunus lapus, žiedus, uogas. Sužalotos dalys pirma pabąla, po to pradeda ruduoti, braškių augimas sutrinka, derlius sumenksta. Itin pažeidžiamos tripsų braškės tampa žydėjimo metu. Tripsai minta braškių žiedų nektaru, deda kiaušinėlius tarp taurėlapių. Per keletą dienų išsivystančios lervos maitinasi uogų užuomazgomis. Pažeistos braškių uogos įgauna bronzinį, pilkšvą atspalvį, ant jų atsiranda įtrūkimų. Uogos lieka neryškios, neparausta.

Tripsai braškėse

Tripsai agurkuose

Agurkams žalingiausi tabakiniai, šiltadaržiniai ir vakariniai tripsai. Dažniausiai tripsai sutinkami ant agurkų, auginamų šiltnamyje. Šie kenkėjai apsigyvena jaunų agurkų lapų apatinėje pusėje, ant ūglių, žiedų ir minta augalo sultimis, taip sulėtindami jo augimą ir vystymąsi. Ant tripsų pažeistų agurkų lapų atsiranda smulkių balsvų dėmelių, taškelių, kurių vis daugėja. Pažeidus didžiąją lapo dalį šios dėmelės susilieja, lapai išblykšta, po to paruduoja ir nudžiūva.

Tripsai kambariniuose augaluose

Tripsai kenkia ne tik lauko ar šiltnamio augalams, jų gali įsiveisti ir kambarinėse gėlėse. Tripsai į namus patenka įvairiais būdais: įskrenda pro atvirą langą, atnešami kartu su naujai įsigytu augalu arba jų gali patekti ant gėlės persodinimo metu per užkrėstą šiais kenkėjais dirvą. Tripsai gali užpulti daugelį kambarinių augalų, bet ypatingai jie linkę įsikurti palmėse, dracenose ir aroninių šeimos augaluose: difenbachijose, monsterose, alokazijose, vėzdūnėse, zamiokulke, aglaonemose. Tripsai mėgsta augalus plačiais, plonais lapais, nes juose galima padėti daug kiaušinėlių bei maitintis gausiomis jų sultimis. O štai kaktusiniams ir sukulentiniams augalams tripsai rūpesčių paprastai nekelia.

Tripsų naikinimas

Tripsų naikinimas darže bei šiltnamyje

Su tripsais darže bei šiltnamyje galima kovoti keliais būdais:

  • Mechaninis tripsų pašalinimas. Aptikę įsiveisusius tripsus, nedelsdami pašalinkite pažeistas augalų dalis. Smarkiai užkrėstą augalą reikia visiškai sunaikinti, kad tripsai neplistų toliau. Kartais pakanka reguliariai tikrinti ir šalinti tripsų pažeistus augalus, kad jų kolonijos nesiplėstų. Papildomai galite šalinti tripsus vandens srauto pagalba. Lauko žarna plaudami augalus, sutelkite dėmesį į lapų apačias, kur šie vabzdžiai dažnai telkiasi.
  • Prisiviliokite į daržą plėšriųjų naudingųjų vabzdžių. Tripsai gamtoje turi priešų, kurie juos naikina. Įvairūs natūralūs plėšrūnai ryja tripsus ir jų kiaušinėlius – plėšrūs vabzdžiai yra tokie veiksmingi, kad dažnai komerciniai augintojai juos perka tam, kad įveistų šiltnamiuose ar daržuose. Tokie naudingieji vabzdžiai yra auksaakės, plėšriosios erkės, kai kurių rūšių nematodai ir kiti. Tad apsvarstykite galimybę įsigyti natūralių tripsų priešų.
  • Purkškite pažeistus augalus nimbamedžio aliejumi. Nimbamedžio aliejus yra natūrali medžiaga, gaunama iš nimbamedžio. Tai veiksmingas natūralus insekticidas nuo daugelio kenkėjų, skirtingai nei sintetiniai cheminiai pesticidai, jis nėra nekenkia bitėms ir kitiems apdulkintojams. Naudojant nimbamedžių aliejų tripsams naikinti, į 3,5 l vandens įmaišykite keturis arbatinius šaukštelius šio aliejaus ir du arbatinius šaukštelius indų ploviklio. Purkškite tiesiai ant pažeistų augalų vietų. Nimbamedžio aliejus sutrikdo tripsų maitinimosi ir dauginimosi ciklą.
  • Naudokite specialius insekticidus. Prekybos vietose rasite įvairių insekticidinių priemonių – natūralių bei pagamintų cheminiu pagrindu. Renkantis priemonę nuo tripsų turėkite omenyje, jog tripsai dažnai slepiasi susisukusiuose lapuose ir gėlių žiedlapiuose, kur cheminės medžiagos jų nepasiekia. O cheminiai insekticidai, tikėtina, sunaikins plėšriuosius vabzdžius, kurie labiausiai padeda kovoti su tripsais. Be to, tripsai greitai išsiugdo atsparumą cheminėms medžiagoms. Smulkiems augintojams bei sodininkams patartina vengti sintetinių cheminių medžiagų ir naudoti kitus tripsų naikinimo būdus.
Tripsai kambariniuose augaluose

Kaip naikinti tripsus, jei jie užpuolė kambarinius augalus

Jei radote tripsų kambariniame augale, atlikite toliau pateikiamus veiksmus.

  1. Naudodami drėgną skudurėlį sunaikinkite kuo daugiau tripsų ir jų lervų. Tripsų pažeistas augalo dalis pašalinkite.
  2. Išneškite augalą į lauką ar vonios kambarį ir lauko (dušo) žarna švelniai nuplaukite stiebą, lapus, žiedus. Svarbu purkšti augalą bent trimis skirtingais kampais, kad pasiektumėte visose augalo dalyse besislepiančius kenkėjus ir jų kiaušinėlius.
  3. Kol augalas džiūsta, pašalinkite viršutinį dirvožemio sluoksnį ir pakeiskite jį nauju. Taip būsite tikri, kad dirvos viršutiniame sluoksnyje nebeliko kenkėjų lervų.
  4. Prieš pastatydami augalą atgal į jo vietą, leiskite jam apdžiūti. Jei lauke šilta, galite ilgesniam laikui palikti augalą gryname ore, kad naudingieji vabzdžiai, tokie kaip boružės ar auksaakės, galėtų sunaikinti galbūt augale dar likusius kenkėjus.
  5. Kai augalas išdžiūsta, laikas panaudoti pesticidines priemones. Galima rinktis specialius ekologiškus arba cheminius purškiklius. Ekologiškos priemonės saugesnės aplinkai, tačiau ne visuomet pilnai sunaikina kenkėjus. Natūralią priemonę nuo tripsų galite pasigaminti ir patys: purkškite augalą svogūnų, česnakų ar nimbamedžio aliejaus tirpalu.
  6. Pažeistą augalą laikykite atokiau nuo kitų gėlių, geriausia – atskiroje patalpoje, kol išnyks simptomai, mažiausiai mėnesį. Keletą mėnesių stebėkite, ar tripsų puolimas neatsinaujino.

Kaip apsaugoti augalus nuo tripsų atsiradimo

Visiškai išnaikinti tripsus gali būti sudėtinga, tačiau galite užkirsti kelią jų plitimui. Tam, kad tripsai nesiveistų ir neplistų, visuomet išneškite iš daržo ar šiltnamio išravėtas piktžoles ir kitas augalų liekanas. Artėjant žiemai pašalinkite ir sunaikinkite negyvus augalų stiebus, kad kenkėjų kiaušinėliai neperžiemotų. Svarbesnius augalus nuo tripsų galima apdengti smulkiu tinkleliu. Tripsai daugiausia keliauja nešami vėjo, o daržoves, vaisius ir kitus pažeidžiamus augalus uždengus plonu tinkliniu audiniu, šie vabzdžiai negalės juose įsitvirtinti.

Norėdami išvengti tripsų kambariniuose augaluose, atidžiai apžiūrėkite perkamus augalus prekybos vietose. Būtinai apžiūrėkite sunkiau matomas vietas, pavyzdžiui, lapų apatinę dalį. Tripsai dažnai patenka į kambarinius augalus iš jau paveiktų augalų, todėl visada turėkite tai omenyje, kai plečiate savo augalų kolekciją. Kai atsinešate iš parduotuvės naują augalą, pakeiskite viršutinį jo dirvos sluoksnį, kad pašalintumėte galbūt ten esančias kenkėjų lervas. Gegužę ir birželį laikykite langus ir duris uždarytus, nes šiuo metu tripsai yra aktyviausi. Reguliariai tikrinkite, ar augaluose nėra kenkėjų. Pastebėję kenkėjų pėdsakus, perkelkite augalą į karantiną ir atlikite aukščiau šiame straipsnyje aprašytus veiksmus.

Naudoti šaltiniai:
https://www.thespruce.com/take-control-of-thrips-2656317
https://www.ukhouseplants.com/pests/thrips-thunderflies
https://www.vle.lt/straipsnis/tripsai/
https://www.mkds.lt/tripsai
https://www.lammc.lt/data/public/uploads/2023/02/ikok_gaires_braskes_sp.pdf
https://floristics.info/ru/stati/vrediteli/4146-tripsy-kak-borotsya-na-komnatnykh-rasteniyakh-i-v-sadu.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *