Skip to content

Lauramedis – tobulas augalas: lengva auginti, puošia interjerą, skleidžia malonų aromatą ir galima panaudoti virtuvėje

Lauramedis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Lauro lapeliai yra populiarus prieskonis daugelio iš mūsų virtuvėje. Kai kurie jį naudoja gamindami kone visus patiekalus. Kitiems jo kvapas ir skonis per stiprus, tad deda mažulytį žiupsnelį. Kaip ten bebūtų lauro lapus žino turbūt visi. Tačiau ar žinote, kad lauramedis puikiai auga ir ant mūsų palangių? Užsiauginti laurą visiškai nesunku, jis nėra labai reiklus priežiūrai augalas. Svarbiausia, kad šiam krūmeliui būtų parinkta tinkama vieta augti. O kokia ji ir ką dar svarbu žinoti apie lauramedžio auginimą, skaitykite toliau.

Lauramedis: išvaizda ir paplitimas

Lauramedis (Laurus) priklauso lauramedinių augalų šeimos genčiai. Šioje gentyje yra tik dvi rūšys. Laurai paplitę Viduržemio jūros regione bei Atlanto vandenyno salose.

Pas mus natūraliai neauga, tačiau auginti kambaryje tikrai įmanoma. Lauramedis dažniausiai yra visžalis krūmas, rečiau medis, užaugantis net iki 20 m. Lapai tamsiai žali, standūs, lancetiški, smailiaviršūniai. Malonaus, aštraus kvapo.

Žydi kovo–gegužės mėnesiais. Žiedai vienalyčiai, o pats augalas yra dvinamis. Tad vaisiams užmegzti reikia dviejų skirtingos lyties žiedus turinčių lauramedžių. Žiedai geltonos spalvos, kvapūs, išaugę po vieną arba kelis lapų pažastyse.

Lauramedžio vaisius – beveik apskrita, tamsiai violetinė ar juoda, blizganti uoga. Derėti pradeda ketvirtaisiais augimo metais. Vaisius subrandina spalio–lapkričio mėnesiais. Tačiau vienas auginamas lauramedis uogų neužmegs.

Lauramedis

Lauramedis Antikoje

Daugelis turbūt esate girdėję apie laurų vainiką, dedamą ant didvyrių, nugalėtojų galvos Antikinėje Graikijoje bei Romoje. Laurų vainikas – tai šlovės, pergalės bei taikos simbolis. Nors dabar jis dažniausiai vaizduojamas uždaro žiedo formos, Antikoje laurų vainikas būdavo pasagos formos.

Laurų vainiku būdavo apvainikuojami ne tik karo didvyriai, tačiau ir meno, muzikos bei sporto varžybų nugalėtojai.

Lauramedis apskritai buvo laikomas nemirtingumo simboliu: amžinai žalias ir galintis išgyventi net iki 400–500 metų.

Laurų vainikų populiarumas atgimė po Didžiosios Prancūzijos revoliucijos, kai buvo imtas naudoti herbuose, svarbių istorinių bei meno veikėjų antkapiuose, kaip šlovės emblema.

Kai kuriose šalyse ir šiandien laurų vainikas simbolizuoja magistro laipsnį ir yra įteikiamas naujai išleistiems magistrams.

Lauramedžio rūšys ir veislės

Yra dvi lauramedžio rūšys: kilnusis lauramedis (Laurus nobilis) ir Azorinis lauramedis (Laurus azorica). Labiausiai paplitęs ir dažniausiai auginamas yra kilnusis lauramedis. Būtent jo lapai ir naudojami kaip prieskonis. Taip pat gimtuosiuose kraštuose naudojamas gyvatvorėse bei sodo žaliųjų skulptūrų formavimui. Be to, kilniojo lauramedžio lapų ir uogų eterinis aliejus naudojamas farmacijos bei parfumerijos pramonėje. Iš vaisių gaminami maistiniai dažai. Kilniojo lauramedžio mediena taip pat kvapi, tvirta, iš jos gaminami suvenyrai bei buities įrankiai.

Azorinis lauramedis paplitęs Azorų, Kanarų bei Madeiros salose. Auga kalnuose, 400–1300 m aukštyje. Čia azoriniai lauramedžiai sudaro visžalius miškus.

Kadangi maistui naudojamas ir pas mus kambariuose auginamas tik kilnusis lauramedis, tad toliau rašant apie lauramedį mintyje bus turimas būtent šios rūšies augalas.

Taip pat yra išvesta ne viena kilniojo lauramedžio veislė, tačiau mūsų šalyje mažai tikėtina, kad pavyktų įsigyti kitokios nei tikrojo kilniojo lauramedžio veislės. Jų lapai taip pat gali būti naudojami maistui, tačiau dažniau auginami dėl savo dekoratyvumo. Iš įdomesnių galima paminėti šias veisles:

  • Laurus nobilis f. angustifolia dar vadinamas gluosnio lapų lauramedžiu dėl savo lapų panašumo į gluosnio lapus. Jie siauresni nei įprasto lauro lapai. Ši veislė lengvai pasiduoda dekoravimui, karpymui, formavimui.
  • Laurus nobilis Aurea lapai yra ryškiai geltonos spalvos bei labai aromatingi.
  • Laurus nobilis Undulata yra labai dekoratyvi veislė. Šio lauro lapai kraštai raibuliuoti arba banguoti.
  • Laurus nobilis Saratoga auga žemesnis nei kiti. Be to, šios veislės lapai suapvalinti ir šviesesnės spalvos.
Lauramedis
Laurus nobilis

Lauramedžio auginimas: tinkama žemė ir vazonas

Lauramedis nėra išrankus dirvožemiui. Idealiai tinka įprastas kambariniams augalams skirtas kompostas. Tačiau žemė, kurioje augs lauro medis, turėtų būti lengva, puri, laidi orui bei vandeniui ir tuo pačiu pakankamai derlinga.

Vazoną reikėtų parinkti molinį ar kitą laidų orui, kad galėtų išgaruoti drėgmės perteklius. Taip pat labai svarbus tinkamas drenažas, kad galėtų nutekėti vandens perteklius ir nemirktų bei nesupūtų šaknys. Tad renkantis vazoną, reikėtų atkreipti dėmesį ar turi skylutes vandeniui nutekėti.

Lauramedžiui augti tinkama vieta

Tinkamai augti laurui būtina saulė, šviesa bei grynas oras. Tad šiltuoju metų laikų jį patariama išnešti augti į balkoną, terasą ar lauką. Čia jis gali sėkmingai augti iki pat šalnų (pakelia net iki -5 °C šalnas). Laikomas per visą vasarą lauke, lauramedis auga gražesnis bei sveikesnis.

Žiemos sezonui, be abejo, jį reikia parnešti į namus. Tačiau nereikėtų laikyti pernelyg šiltai. Ypač vengti statyti vazoną su augalu netoli šildymo šaltinių. Idealiausia vieta netoli lango. Tam puikiai gali tikti ir virtuvės palangė, jeigu tik nėra pernelyg šilta joje. Jeigu lauramedžiui per šilta arba per tamsu, gali nudžiūti ir mirti.

Kuo daugiau šviesos gauna lauro medis, tuo aromatingesni bus jo lapeliai. Gali pakęsti dalinį pavėsį, tačiau ypač žiemą, būtina pasirūpinti pakankamu šviesos kiekiu.

Nors natūraliai lauramedis gali pasiekti ir 10–15 metrų aukštį, tačiau auginamas namuose jis bus kur kas žemesnis. Greičiausiai išaugs tik iki 150–160 cm. Vis dėlto tai nėra žemaūgis augalas, tad jam augant, reikės vis daugiau vietos.

Lauras

Lauramedžio laistymas

Lauramedis gana pakantus tiek nedidelei sausrai, tiek negausiam perlaistymui. Vis dėlto geriau neperlaistyti šio augalo, nes gali supūti šaknys ir krūmelis mirs.

Rekomenduojama lauramedį laistyti kartą per savaitę. Tačiau vasarą gali tekti laistyti dažniau, o žiemą – rečiau. Prieš laistant reikia patikrinti, ar žemė jau pradžiūvusi kelių centimetrų gylyje. Apskritai žiemą laistymą reikia suretinti. Geriau dažniau apipurkšti lapus.

Laistoma ne gausiai, vidutiniškai. Jeigu paliejus vazono lėkštutėje, užsiliko vandens, jį būtinai reikia nupilti.

Kita lauramedžio priežiūra: tręšimas ir genėjimas

Tręšimas. Lauramedį rekomenduojama tręšti reguliariai nuo kovo iki rugsėjo mėnesio. Tręšiama kartą per mėnesį mineralinėmis trąšomis. Tačiau jeigu lauro lapus planuojate naudoti maistui, tręškite tik organinėmis trąšomis.

Genėjimas. Lauramedis labai lengvai pasiduoda formavimui, tad nesunkiai galite suformuoti norimos formos augalą. Taip pat galite pakirpti jaunus ūglius, jeigu norite, kad lauras augtų kompaktiškesnis, kuplesnis, labiau šakotųsi į šonus. Genėti rekomenduojama kovo–balandžio mėnesiais.

Kada persodinamas lauramedis?

Pirmuosius tris auginimo metus, lauramedis persodinamas kasmet, vėliau galima persodinti kas 2–3 metus. Tačiau kiekvienais metais reikėtų pakeisti viršutinį žemės sluoksnį. Persodinimui reikia rinktis didesnį nei prieš tai buvęs vazoną ir užtikrinti gerą drenažą. Persodinimui tinkamas kambariniams augalams skirtas kompostas arba priemolio / priesmėlio dirvožemis.

Tinkamiausias laikas persodinimui – kovo mėnuo. Persodinus augalą bent porą savaičių reikia palaikyti šiltai namuose bei dažniau apipurkšti lapus vandeniu.

Lauramedis

Lauramedžio dauginimas

Lauramedis dauginamas sėklomis, auginiais bei ūgliais. Tačiau sėklos būna daigios labai trumpą laiką, tad jas nuėmus, reikėtų iš karto suberti į žemę daiginimui. Kita vertus, mažai tikėtina, kad namie auginamas vienas lauramedis subrandins vaisius ir sėklas. Nebent, jus aplankys sėkmė ir auginsite skirtingų lyčių augalus.

Ūgliais lauramedį lengviausia padauginti persodinimo metu. Tiesiog dalį krūmelio atskirkite ir pasodinkite į atskirą vazoną.

Jeigu nuspręsite dauginti auginiais, geriausiai tai atlikti aktyviu vegetacijos laikotarpiu. Idealu – vasaros mėnesiais. Tereikia nukirpti maždaug 10–15 cm ilgio šakelę nuo subrendusio augalo ir įsodinti ją į vazoną su rupiu, drėgnu smėliu. Auginį uždenkite plėvele ir palikite įsišaknyti. Reguliariai nuimkite plėvelę, išvėdinkite kondensatą ir palaistykite. Kai auginys išleis šakneles ir pakankamai sutvirtės, persodinkite jį įprastai.  

Lauramedis: kenkėjai ir auginimo problemos

Auginamus kambariuose lauramedžius mėgsta užpulti skydamariai. Tad reguliariai apžiūrėkite savo augalą ir jeigu reikia, naikinkite juos specialiomis priemonėmis. Ypač atidžiai laurą reikia apžiūrėti, kai po vasaros pernešamas iš lauko į patalpą.

Paprastai lauramedis auga gana gerai ir didelių problemų nekyla. Iš dažniausiai pasitaikančių yra šios:

  • Lauramedis meta lapus perneštas iš lauko žiemoti į patalpą. Tai visiškai normali augalo reakcija į aplinkos pasikeitimą. Tiesiog duokite laiko jam prisitaikyti.
  • Jeigu lauramedžio lapai gelsta, greičiausiai jis perlaistytas. Jeigu priežastis ne vandens pertekliuje, tuomet jam trūksta maistinių medžiagų ir laikas patręšti ar persodinti į derlingesnę žemę.
  • Jei lapai paruduoja, tai signalizuoja vandens trūkumą. Paliekite savo augalą.

Lauramedis – ne tik dekoratyvus bei aromatingas augalas. Jis taip pat naudingas jūsų sveikatai. Augindami jį namuose, visuomet galėsite pasiruošti organizmą stiprinančios ir peršalimą gydančios lauro lapų arbatos.

Lauramedis
Lauramedis kairėje (dešinėje ličis)

Šaltiniai:

  1. https://www.thespruce.com/how-to-grow-your-own-bay-laurel-tree-1402602
  2. https://herbsathome.co/how-to-grow-bay-laurel-indoors/
  3. https://www.gardenista.com/posts/indoor-bay-tree-perfect-houseplant/
  4. https://www.vle.lt/straipsnis/lauramedis/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva ir autorės.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex