Skip to content

Pušų sodinukai: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį. Ką siūlo Lietuvos medelynai?

Pušų sodinukai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pušys yra vieni dažniausiai sodinamų medžių Lietuvoje. Jos žavi ne tik savo išvaizda, ilgaamžiškumu, tačiau ir gydomosiomis savybėmis. Ne veltui dauguma sanatorijų įsikūrusios pušynų apsuptyje. Be to, pušys mėgstamos dėl savo rūšių bei veislių įvairovės. Labai svarbu, kad pušų sodinukai būtų perkami tik iš patikimų medelynų, kur bus suteikiama patikima ir teisinga informacija apie sodinimą, priežiūrą bei bus patariama dėl rūšies ir veislės pasirinkimo.

Toliau apžvelgsime, į ką svarbu atsižvelgti renkantis pušų sodinukus, kaip juos sodinti, prižiūrėti ir kokia yra medelynų Lietuvoje pasiūla.

Kaip išauginami pušų sodinukai?

Pušų sodinukai auginami iš sėklų, kurios įprastai surenkamos rudenį. Pasėtos sėklos sudygsta pavasarį, o pušų sodinukai toliau auginami specializuotuose medelynuose. Išauginti kokybišką, tvirtą ir tinkantį pardavimui sodinuką yra ilgalaikis darbas, reikalaujantis atidumo bei specialių žinių apie konkrečias pušų veisles, jų auginimo sąlygas ir konkretaus augalo poreikius.

Gležni pušų sodinukai kurį laiką po sudygimo auginami šiltnamiuose ir tik vėliau perkeliami į atvirą gruntą ar vazonus, kur toliau augs, kol pasieks tinkamą dydį sodinimui į nuolatinę vietą.

Pušų sodinukai

Kaip pasirinkti pušų rūšį ir veislę?

Pušų, prisitaikiusių gyventi Lietuvos klimato sąlygomis, įvairovė yra didžiulė. Dar didesnis yra veislių pasirinkimas. Tad, renkantis pušų sodinukus savo kiemo apželdinimui, geriausiai būtų pasitarti su patikimo medelyno darbuotojais. Jie įvertinę jūsų poreikius, galės geriausiai patarti ne tik, kokią rūšį, veislę pasirinkti, tačiau ir kokio aukščio bei amžiaus sodinuką jums geriausia įsigyti.

Bendri patarimai, renkantis pušų sodinuką:

 • Sklypo dydis. Jeigu sklypas didelis, erdvus, drąsiai galima rinktis aukštaūges ar plačia laja pušis. Tačiau mažame sklype tiks tik kompaktiškos, žemaūgės, labiau dekoratyvios pušų rūšys.
 • Pušies forma. Augalo natūrali laja gali būti įvairiausios formos: apvali, rutuliška, kūginė, piramidinė ar pan. Ji gali būti plati, išsikerojusi, ar siaura ir tiesi. Reikia įvertinti ir tai, ar vėliau seksis formuoti ir palaikyti norimą pušies formą.
 • Laikas ir dėmesys. Čia taip pat svarbi dalis, ar norėsite ir gebėsite skirti laiko medžio formavimui, jo priežiūrai. Jeigu atsakymas neigiamas, galbūt geriau rinktis jau suformuotą, lėtai augantį medelį, nors jo kaina ir bus aukštesnė.

Pušų rūšys mūsų medelynuose

Lietuvoje natūraliai auga tik paprastoji pušis (Pinus sylvestris). Kitos rūšys atkeliavę iš kitų šalių, tačiau puikiai prisitaikę gyventi mūsų klimato sąlygomis. Rekomenduojama rinktis iš šių pušų rūšių:

 • Baltažievė pušis (Pinus heldreichii) natūraliai paplitusi Balkanų pusiasalio kalnuose. Tai aukštas medis: užauga iki 20–35 metrų aukščio. Laja plačiai kūgiška. Dekoratyvinės veislės auga lėčiau ir pasižymi kompaktiškesne laja.
  Rekomenduojamos veislės: Satellit (kolonos formos), Smidtii (žemaūgė, kupolo formos), Aureospicata (lėtai auganti).
 • Kalninė pušis (Pinus mugo) natūraliai paplitusi Europos kalnuose. Neaukšta, užauga iki 4–6 metrų aukščio. Spyglių spalva varijuoja pagal veislę: nuo tamsiai žalios iki gelsvos. Ši rūšis puikiai tinka auginti nedideliuose soduose.
  Rekomenduojamos veislės: Winter Gold (žemaūgė, geltonspyglė), Dezember Gold (netaisyklingai apvalios formos), Ophir (geltonspyglė, rutuliškos formos), Sunshine (dvispalviais spygliais).
Kalninė pušis
Kalninė pušis
 • Juodoji pušis (Pinus nigra) natūraliai paplitusi Pietų Europoje. Natūraliai užauga iki 20–40 metrų. Tačiau kai kurios dekoratyvinės veislės pasiekia tik 10 metrų aukštį. Išsiskiria puošniais, tamsiai žaliais spygliais. Laja kūgiška, rutuliška.
  Rekomenduojamos auginti veislės: Green Tower (tanki, kolonos formos), Goldfingers (geltonų atspalvių spygliai), Spielberg (skirtingo ilgio spygliais), Maritima (neaukšta, pasiekia tik apie 10 metrų aukštį), Hornibrookiana (lėtai auganti, krūmo formos).
 • Kedrinė pušis (Pinus cemdra) natūraliai paplitusi Alpių ir Karpatų kalnuose. Natūraliai užauga iki 25–35 metrų aukščio. Laja tanki, kiaušinio formos. Iš kitų rūšių išsiskiria savo valgomomis sėklomis (kedrų riešutais).
  Rekomenduojamos auginti veislės: Compacta Glauca (labai lėtai auganti), Nana (laja piramidės formos), Glauca (ilgais, melsvais spygliais).
 • Veimutinė pušis (Pinus strobus) natūraliai paplitusi šiaurinėje Amerikos dalyje. Tėvynėje užauga iki 60 metrų aukščio. Auginama Europoje taip pat auga labai aukšta – iki 40 metrų.
  Rekomenduojamos auginti veislės: Himmelblau (sibariškai melsvais spygliais), Blue Shag (žemaūgė, pusrutuliška laja), Pendula (svyrančiomis šakomis).
 • Šverino pušis (Pinus schwerinii) yra himalajinės ir veimutinės pušų hibridas.
  Rekomenduojama auginti veislė: Wiethorst (labai ilgais, sidabriškai žaliais spygliais).

Taip pat yra kitų rūšių: korėjinė (Pinus koreansis), žefrėjo (Pinus jeffreyi), hondinė (Pinus densiflora), himalajinė (Pinus wallichiana), japoninė (Pinus thunbergii), kablelinė (Pinus uncinata), tačiau jos mūsų medelynuose randamos kur kas rečiau.

Himalajinė pušis
Himalajinė pušis

Kada sodinami pušų sodinukai?

Svarbu žinoti, jog įsigyjant pušų sodinukus atviromis šaknimis, jie sodinami tik vėlyvą rudenį (spalio–lapkričio mėnesiais) arba ankstyvą pavasarį (kovo–balandžio mėnesiais). Sodinukų, atviromis šaknimis, sodinimui palankesnis yra rudens sezonas. Tokiu metu pasodinti medeliai spėja iki žiemos įsitvirtinti ir geriau pasiruošia pavasariniam augimui.

Pavasarį sodinama kuo anksčiau, tačiau jau žemei atšilus. Reikia suspėti iki orams atšylant, kad augalas spėtų aklimatizuotis ir pasiruošti augimui.

Pušų sodinukai, kurie buvo auginti vazonuose, į dirvą gali būti sodinami bet kuriuo šiltojo sezono metu.

Pušų sodinimas: kaip tinkamai pasodinti pušų sodinukus?

Pušys mėgsta saulėtą bei atvirą vietą, nors gali augti ir daliniame pavėsyje. Žemė turi būti laidi vandeniui. Užmirkstančios nepakenčia. Geriausiai auga priesmėlio ar priemolio, silpnai rūgščiose ir kalkingose dirvose. Tik himalajinė ir kedrinė pušys labiau išrankios dirvožemiui: joms augti reikalinga derlinga dirva.

Bet kokio dydžio sodinukui, net ir pačiam mažiausiam, iškasama 1×1 m duobė. Žemė pagerinama komposto ir smėlio mišiniu bei perkasama, kad gerai susimaišytų.

Labai svarbu pušies sodinuko nepasodinti per giliai. Pasodintas per giliai medelis skurs, lėtai augs, gali visai nunykti. Jeigu sodinate išimtą iš vazono, sodinkite tokiame pačiame gylyje. Atviromis šaknimis pušų sodinukai sodinami iki šaknies kaklelio.

Jauni medeliai laistomi reguliariai, jiems prigyti ir sutvirtėti reikia daugiau drėgmės. Tačiau perlaistyti negalima. Užmirkusios žemės nepakenčia. Suaugę pušys laistomos tik sausringais laikotarpiais. Taip pat veiksmingas yra ir mulčiavimas.

Pušų sodinimas

Nuo ko priklauso pušų sodinukų kaina?

Renkantis sodinukus, gali nustebinti kai kurių jų kaina. Galima rasti sodinukų kainuojančių ne tik šimtais, tačiau net tūkstančiais. Tačiau yra ir tokių, kurie kainuoja centais.

Pušų sodinukų kaina priklauso nuo:

 • Ar sodinukas yra atviromis šaknimis, ar augintas vazone. Atviromis šaknimis sodinukai dažniausiai parduodami didesniais kiekiais, tad kaina už vienetą gali būti vos 20 centų. Tuo tarpu vazonuose augančių sodinukų kaina prasideda nuo 3–4 eurų.
 • Veislės. Kiekviena veislė turi savo kainą. Dažniausiai tai įtakoja veislės retumas ir išskirtinumas.
 • Kuo didesnis sodinukas, tuo jo kaina brangesnė. Taip yra todėl, kad jis medelyne buvo augintas ne vienus metus, o pasodintas iš karto džiugins savo forma, dydžiu, išvaizda. Didesniam sodinukui, reikės kiek mažiau rūpesčio bei laiko, kol jis paaugs.
 • Jeigu medelis yra suformuotas, jam suteikta įdomesnė, įmantresnė ar tiesiog taisyklinga forma, jo kaina taip pat šoktels aukštyn.

Ką siūlo Lietuvos medelynai: pasirinkimas ir kainos

Pabaigai trumpai apžvelkime, kokia pušų sodinukų pasiūla yra mūsų medelynuose bei patikrinkime, ar labai skiriasi kainos tarp medelynų.

Parko medelynas

Parko medelynas siūlo tikrai ne mažą pušų sodinukų pasirinkimą. Pagrindinės rūšys, kurias čia rasime yra šios: juodosios, kalninės, himalajinės, kablelinės, balkaninės, italinės, smulkiažiedės, geltonosios bei paprastosios.

Sodinukų kaina prasideda nuo 3,90 Eur už 20–30 cm aukščio balkaninės pušies sodinuką vazone. Panašiai kainuoja ir baltažievė, himalajinė pušelės bei kitų rūšių medeliai (4,90–5,50 Eur). Tuo tarpu 100–120 cm aukščio baltažievė pušis vazone kainuos jau 98 Eur.

Čia rasime ir daugiau nei 1500 Eur kainuojančių medelių: 2 metrų suformuotas paprastosios pušies bonsas kainuoja 1698 Eur (20–25 cm aukščio sodinukas kainuoja tik 14 Eur).

Pušies bonsas

Žaliasis rojus

Medelynas Žaliasis rojus turi šiek tiek mažesnį pušų sodinukų pasirinkimą, tačiau čia taip pat surasime kalninę pušį, geltonąją, kedrinę, juodąją, šverino, baltažievę, smulkiažiedę, korėjinę, paprastąją, veimutinę.

Pigiausiai šiame medelyne kainuoja kedrinės pušies sodinukas 2 l vazone. Jo kaina 7 Eur. Geltonoji pušis 2 l vazone, 30 cm aukščio kainuoja 8 Eur. Juodoji ir kai kurios kalninės pušies rūšys (Mughus, Pumilio) kainuoja po 15 Eur. O štai Mughus veislės kalninė pušis 5 l vazone kainuoja jau 20 Eur. Toliau kainos prasideda nuo 35 Eur ir kyla aukščiau.

Brangiausiai Žaliojo rojaus medelyne kainuoja veimutinė pušis Pendula: 120–140 cm aukščio sodinukas čia kainuoja 130 Eur. O paprastoji Umbrella veislės pušis (melsvais spygliais) kainuoja 155 Eur už maždaug 80 cm aukščio sodinuką.

Limino medelynas

Limino medelyne savo pušelę atras turbūt kiekvienas. Pasirinkimas itin didelis. Gausu tiek rūšių, tiek veislių. Čia rasime ir bankso, ir kedrines, ir korėjines, ir juodąsias, kalnines, balkanines, baltažiedes, paprastąsias, kablelines, tankiažiedes pušis.

Sodinukų kainos prasideda nuo 4,50 Eur. Tiesa, visi sodinukai pigesni perkant tiesiogiai medelyne nei el. parduotuvėje. Pavyzdžiui, kalninės pušies vazone 15 cm aukščio sodinuką medelyne galima nupirkti už 3 Eur, kai tuo tarpu el. parduotuvėje jis kainuoja 4,50 Eur. Arba juodoji pušis Green Tower: medelyne sodinukas vazone 25 cm aukščio kainuos 11 Eur, el. parduotuvėje – 16,50 Eur. 15–20 cm aukščio pušų sodinukai vazone šiame medelyne vidutiniškai kainuoja apie 16,50 Eur. 35–40 cm – 35 Eur ir t.t.

Brangiausiai vėlgi kainuoja aukščiausi ir ilgiausiai medelyne auginti medžiai. Juodoji pušis 2–2,5 m aukščio kainuoja 200 Eur. Tiek pat kainuoja ir suformuota kaip bonsas juodoji pušis. 170–200 cm aukščio juodoji pušis kainuoja perpus pigiau – 100 Eur. Tačiau brangiausius ir aukščiausius sodinukus galima įsigyti tik pačiame medelyne.

Pušų auginimas

Vitaflora parduotuvė

Gerai žinoma Vitaflora parduotuvė turi palyginti skurdų pušų sodinukų asortimentą. Ir kainos čia atrodo kiek aukštesnės nei kituose medelynuose. Vis dėlto čia taip pat galima įsigyti himalajinių pušų, paprastųjų, kalninių, veimutinių, smulkiažiedžių, kedrinių, juodųjų, geltonųjų, baltažievių, tankiažiedžių, lanksčiųjų pušų rūšių.

Patys mažiausi pušų sodinukai (apie 15 cm aukščio) čia kainuoja apie 4–6 Eur. Didesni (15–20 cm) aukščio kainuoja maždaug po 8–12 Eur. Kaip ir kituose medelynuose kaina daugiausiai priklauso nuo sodinuko amžiaus bei aukščio: kuo didesnis, tuo brangiau kainuoja.

Brangiausiai Vitaflora parduoda rutulinės formos paprastosios pušies sodinuką. 175–200 cm aukščio medelis kainuoja 600 Eur. 100–125 cm aukščio juodoji pušis kainuoja 179 Eur.

Pušų sodinukai

Šaltiniai:

 1. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/tree/pine/
 2. https://www.wikihow.com/Plant-Pine-Trees
 3. https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/pine/caring-for-pine-trees.htm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex