Ar kada nors pagalvojote, kad įprastas gėlių darželis, džiuginantis jus šiltuoju metų laiku, gali virsti šiuo tuo daugiau? Kad jame gali vyrauti žydinčių, valgomų ir dekoratyvių gėlių, daržovių, prieskoninių žolelių ir vaismedžių harmonija? Susipažinkite, tai – valgomas gėlių darželis, idėja, kurią realizuoti gali kiekvienas.
Valgomas gėlių darželis – kas tai?
Valgomas gėlių darželis – tai koncepcija, sujungianti dekoratyvinės sodininkystės grožį su maisto auginimo praktiškumu. Ši koncepcija nėra nauja, jos šaknys siekia senovės civilizacijas, kuriose dekoratyviniai sodai kartu tarnavo ir kaip maisto šaltiniai.
Valgomas gėlių darželis, kaip idėja, sparčiai populiarėja dėl savo tvarumo ir efektyvumo, gaunamos apčiuopiamos naudos. Tai taip pat prisideda prie kuriamo glaudesnio ryšio su gamta.
Šios koncepcijos rezultatas – tai gyvybingas ir turtingas valgomas gėlių darželis, kuris ne tik atrodo nuostabiai, bet ir suteikia prieigą prie šviežių ir skanių produktų jūsų gaminamam maistui.
Valgomas gėlių darželis: nuo ko pradėti?
Norėdami, kad valgomas gėlių darželis klestėtų ir džiugintų derliumi, turite atsižvelgti į tokius veiksnius kaip plotas, kurį skirsite šiai erdvei sukurti, saulės šviesa, jūsų gyvenamosios vietos klimato sąlygos, dirvožemio kokybė bei prieinamumas prie vandens.
- Daugumai valgomųjų augalų kasdien reikia 6-8 valandų tiesioginių saulės spindulių. Rinkdamiesi vietą, atkreipkite dėmesį, ar jūsų sklype nėra statinių ar medžių, metančių šešėlį. Norėdami gauti kuo daugiau saulės šviesos, jei tai įmanoma, valgomą gėlių darželį formuokite taip, kad jis būtų apšviestas iš pietų. Į vakarus atgręžtas valgomas gėlių darželis gaus stiprią popietinę saulę, o į rytus – silpnesnę rytinę šviesą.
- Didžiausią įtaką formuojamam darželiui turi jo dydis. Galbūt manote, kad kuo didesnis valgomas gėlių darželis – tuo jis bus geresnis, tačiau neapsigaukite – jam bus reikalingas ypatingas dėmesys. Geriausia būtų pradėti nuo nedidelio ploto, kad ilgainiui, įgavus patirties, galėtumėte plėstis.
- Nepamirškite nustatyti savo valgomo gėlių darželio tikslų: norite auginti konkrečius vaisius, daržoves ar prieskonines žoleles? Ar labiau siekiate, estetikos, funkcionalumo ir tvarumo? Tam, kad nepasimestumėte, patariame susikurti savo valgomo gėlių darželio dizainą, kuriame atsispindėtų ne tik jūsų išsikelti tikslai, bet ir tokie akcentai, kaip: augalų išdėstymas, takeliai, poilsio zonos sukūrimas bei kiti puošybos elementai.
- Atsižvelkite į tai, ar jūsų valgomų gėlių darželyje bus reikalingi tokie elementai, kaip: pakeliamos lysvės, vazonai, kuolai ir grotelės vijokliniams augalams, tokiems kaip agurkai ir pupelės.
- Rinkdamiesi augalus į valgomą gėlių darželį, atsižvelkite į tuos, kurie gerai papildo vienas kitą pagal augimo įpročius, atsparumą kenkėjams ir derliaus nuėmimo laiką.
Valgomas gėlių darželis: iš kokių elementų jis susideda?
Kad sukurti savąjį valgomą gėlių darželį būtų lengviau, pateikiame orientyrus, padėsiančius palengvinti šį procesą:
- valgomos gėlės: našlaitės, medetekos ar nasturtės – išsirinkite mėgstamiausias savo valgomas gėles, kurios suteiks spalvų jūsų valgomam gėlių darželiui, o žiedai nuguls į salotas ar taps puikiu desertų puošybos akcentu;
- vaismedžiai ir uogakrūmiai ne tik prisidės prie derliaus gausos, bet ir pagyvins jūsų kuriamą aplinką;
- daržovės: valgomas gėlių darželis neįsivaizduojamas be daržovių gausos, galite auginti jas vazonuose ar pakeliamose lysvėse;
- prieskoninės žolelės: jos ne tik kvapu praturtins jūsų valgomą gėlių darželį, tačiau kartu gali tapti puikiomis auginamų daržovių kompanjonėmis;
- žemės dengimas valgomais augalais: jei svarstote, kokiais augalais būtų galima užsodinti likusius tuščius plotus, galbūt verta apsvarstyti barškių kandidatūrą? Žaismingas ir efektyvus sprendimas, padėsiantis išnaudoti likusią tuščią erdvę.
Ką sodinti į valgomą gėlių darželį? Populiariausi deriniai
Daržovių, prieskoninių žolelių ir gėlių deriniai:
- Pomidorai, bazilikai ir serenčiai: bazilikai atbaido kenkėjus, kurie dažniausiai kenkia pomidorams, serenčiai suteikia spalvingumo, pritraukia naudingus apdulkintojus ir atbaido kenkėjus.
- Salotos, ridikėliai ir laiškiniai česnakai: salotos ir ridikėliai greitai auga, todėl derlius gaunamas anksti, o laiškiniai česnakai padeda atbaidyti kenkėjus.
- Agurkai, krapai ir nasturtės: krapai pritraukia naudingus vabzdžius, kurie medžioja agurkų kenkėjus, o nasturtės yra natūrali amarų gaudyklė.
Vaismedžių ir po jais augančių augalų deriniai:
- Obelys arba kriaušės, braškės ir levandos: braškės ir levandos po vaismedžiu gali padėti uždengti tuščius žemės plotus ir taip efektyviai išnaudoti erdvę.
- Vyšnioms reikia bent dviejų veislių, kad jos būtų kryžmiškai apdulkinamos ir užaugintų vaisius. Joms naudingos tokios žolelės kaip laiškiniai česnakai, ramunėlės ir raudonėliai, nes jos pritraukia apdulkintojus, gali atbaidyti kai kuriuos kenkėjus, o raudonėliai ir laiškiniai česnakai pasižymi antigrybelinėmis savybėmis, kurios gali būti naudingos kovojant su grybelinėmis ligomis.
- Slyvoms reikia kitos slyvų veislės, kad jos būtų kryžmiškai apdulkintos ir duotų vaisių. Šalia galite sodinti krapus ir levandas, kurie pritrauks bites, drugelius ir kitus apdulkintojus.
- Persikai ir braškės: nors žolelės ir gėlės yra vienos iš dažniausiai vaismedžius lydinčių augalų, braškės taip pat tinka šalia daugelio vaismedžių. Jos gali nustelbti piktžoles, o jų žiedai pritraukia apdulkintojus.
Uogakrūmių deriniai:
- Šilauogės, rabarbarai ir čiobreliai: šilauogės ir rabarbarai gerai auga šiek tiek rūgščiame dirvožemyje, todėl yra tinkama kompanija vienas kitam. Šalia mėlynių pasodinti čiobreliai veikia kaip žemės danga ir suteikia aromato.
- Aviečių, česnakų ir laiškinių česnakų draugystė: stiprus česnakų ir laiškinių česnakų aromatas natūraliai atbaido daugelį kenkėjų. Šie augalai taip pat gali padėti sumažinti grybinių ligų, tokių kaip verticiliozė, kurioms avietės yra jautrios, atvejų skaičių.
Valgomųjų gėlių ir daržovių deriniai:
- Saulėgrąžos, cukinijos ir medetkos: saulėgrąžos suteikia pavėsį ir atramą išsikerojusiam cukinijos augalui, o ryškiai oranžiniai medetkų žiedai gali būti naudojami salotoms arba kaip natūralūs dažai.
- Našlaitės, ridikėliai ir briuselio kopūstai: ridikėliai yra puikus ir greitas derlius – dauguma jų subręsta maždaug per 30 dienų nuo sėklos. Našlaitės ne tik gražiai atrodo, bet ir puikiai papuošia salotas ar desertus. Iki briuselio kopūstų derliaus nuėmimo reikės kantrybės, tačiau jų aukšti stiebai su žaviais mini „kopūstais“ suteiks įdomumo jūsų valgomam gėlių darželiui.
Valgomo gėlių darželio priežiūra
Tinkama priežiūra padės užtikrinti ne tik jūsų augalų produktyvumą, bet ir prisidės kovojant su kenkėjais, ligomis bei piktžolėmis.
Štai keli žingsniai, kurių reikėtų laikytis:
- Užtikrinkite tinkamą drėkinimą ir mulčiavimą, kad išsaugotumėte drėgmę ir pristabdytumėte piktžolių augimą.
- Sugrupuokite panašių poreikių turinčius augalus. Kuriant valgomą gėlių darželį su valgomaisiais augalais, visada naudinga grupuoti panašių poreikių augalus. Kai kuriems augalams reikia daugiau vandens nei kitiems, todėl sugrupavus panašius augalus, juos laistyti bus daug lengviau.
- Pasitelkite darnios augalų kaimynystės principus, jie padės ne tik sutaupyti erdvės, pagerinti dirvožemio savybes, kartu užtikrins ir naudingų vabzdžių pritraukimą, geresnį augalų apdulkinimą bei kenkėjų kontrolę.
- Reguliariai ravėkite piktžoles, kad išvengtumėte konkurencijos dėl maistinių medžiagų ir saulės šviesos. Taip pat, genėkite augalus.
- Tręškite augalus organinėmis trąšomis arba kompostu, kad pamaitintumėte juos ir papildytumėte dirvožemį maistinėmis medžiagomis. Stenkitės vadovautis kiekvienai augalų rūšiai rekomenduojamų tręšimo normų ir grafikų. Galite pasigaminti ir natūralių trąšų, pavyzdžiui, trąšų iš dilgėlių.
- Nuimkite derlių, kai augalai subręsta. Nepamirškite, kad skirtingi augalai turi skirtingus pasirengimo požymius, pavyzdžiui, spalvą, dydį ar tvirtumą. Nuėmę derlių – mėgaukitės savo darbo vaisiais, įtraukdami juos į patiekalus arba konservuodami vėlesniam naudojimui!
- Būkite kūrybiški! Valgomas gėlių darželis – tai erdvė, kurioje gali atsiskleisti jūsų vaizduotė. Įneškite spalvų į savo kuriamą erdvę, pavyzdžiui, jei jūsų darželyje daug oranžinių ir geltonų augalų, šalia pasodinkite salotų, kurių žali lapai suteiks ne tik kontrasto, bet ir padės užpildyti tarpus tarp augalų. Trumpai žydinčius augalus galite sodinti greta šilauogių krūmų ar šalia rozmarinų; o jei šalia jūsų valgomo gėlių darželio bus pavėsinė ar tvoros segmentas – auginkite vijoklines gėles, kurios gali tapti puikiu akcentu.
Valgomas gėlių darželis, kaip valgomojo kraštovaizdžio dalis miestuose. Ką kalba mokslininkai?
Valgomas gėlių darželis – ne tik mūsų kiemo erdvės išplėtimas, sukuriant mažą ekosistemą namų viduje, tačiau ir miestų erdvių išplėtimas ir panaudojimas daržininkystei bei sodininkystei. Sparčiai augant pasaulio gyventojų skaičiui, didėjant gyventojų koncentracijai miestuose ir tebesitęsiant poepideminei erai, miestų aprūpinimas maistu ir darnus vystymasis tapo daugiadisciplininio dėmesio ir mokslinių tyrimų objektu.
Pasak Liu (2017), didelio tankio miestų teritorijose bendruomenės gyventojų įtraukimas į valgomųjų kraštovaizdžių projektus gali skatinti gyventojų ir valdžios, verslo ir socialinių organizacijų bendradarbiavimą suteikiant bendruomenėms daugiau galių.
Saroinsong (2021) teigia, kad valgomas kraštovaizdis, grindžiamas bendruomenės įgalinimu, gali pagerinti sveikatos, švietimo, rekreacijos ir estetines funkcijas, taip pat padidinti socialinį statusą, pajamas ir ryšį, taip tapdami tvaria ir atsparia miestų plėtros strategija. Miestuose miesto žemės ūkio biologinė įvairovė ir ekosisteminės paslaugos gali pagerinti maisto saugą, oro kokybę ir vandens išteklių reguliavimą (Lin et al., 2015).
Šaltiniai:
https://www.groundsguys.com/blog/edible-landscaping-ideas/
https://swanhose.com/blogs/general-gardening/edible-landscaping
https://lawnlove.com/blog/guide-to-edible-gardening/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1618866723001012?via%3Dihub
Nuotraukos asociatyvinės © Canva