Skip to content

Gandras – itin laukiamas svečias, o jo lizdas – tikra sodybos puošmena. Kaip privilioti gandrus į savo sodybą?

Gandras – itin laukiamas svečias, o jo lizdas yra vienas gražiausių sodybos puošmenų Lietuvoje. Kaip privilioti jį į savo sodybą?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gandras Lietuvoje nuo seno laikomas nacionaliniu simboliu ir ypatingu svečiu, kuris savo apsilankymu džiugina kiekvieną pavasarį. Šis baltas, išdidus paukštis dažnai siejamas su laime, gimimu ir sėkme. Tai, kad gandras apsigyvena sodyboje, laikoma ypatingu ženklu, pritraukiančiu laimę ir sėkmę. Tad nenuostabu, kad daugelis lietuvių nori, jog šis gražuolis apsigyventų jų sodyboje ir papuoštų ją savo didingu lizdu.

Gandras

Kaip privilioti gandrą į savo sodybą?

Gandrai mieliau įsikuria atvirose erdvėse, kur netrukdomai gali stebėti aplinką. Jie vengia aukštų medžių ir miškų, todėl geriausia vieta – netoli pievų arba arti atviro vandens telkinio. Gandrai renkasi buveines, kurios yra toliau nuo didelių miestų ar intensyvios žemės ūkio veiklos, kad išvengtų trikdžių ir taršos.

Gandrai vertina ramybę. Jei norite, kad jie liktų jūsų sodyboje, venkite triukšmo ir nesiartinkite per arti jų ar lizdo, ypač per perėjimo laikotarpį.

Gandrai dažniausiai maitinasi varlėmis, pelėmis ir vabzdžiais. Jei šalia sodybos yra vandens telkinys ar šlapios pievos, gandrai greičiausiai ras čia maisto. Vandens telkinių būklė yra gyvybiškai svarbi gandrų populiacijai. Reikėtų vengti bet kokios veiklos, kuri galėtų sumažinti vandens kokybę ar lygį, įskaitant pernelyg intensyvų vandens naudojimą.

Gandrai gali suteikti puikių galimybių paukščių stebėjimui. Jie yra įdomūs dėl savo elgsenos, skrydžio ir socialinių sąveikų. Gandrų stebėjimas gali būti malonus laisvalaikio praleidimo būdas, ypač ornitologams ir gamtos mylėtojams. Tai gali būti ir puiki proga šviesti šeimos narius, ypač vaikus, apie gamtos apsaugą ir biologinę įvairovę.

Kaip privilioti gandrą į savo sodybą?

Gandras – kaip paruošti lizdą?

Jei norite pagaminti lizdą, kuris prie jūsų namų priviliotų gandrą, pirmiausia reikia pasirūpinti jo pagrindu. Tai gali būti stulpas ar medis, ant kurio įtvirtinsite plokščią konstrukciją iš medinių lentelių arba metalinių dalių. Anksčiau žmonės tam naudojo vežimo ratą. Svarbu, kad lizdo pagrindas būtų bent metro skersmens ir patikimai įtvirtintas. Jį reikia sukonstruoti ne mažesniame nei 5–7 metrų aukštyje. Taip gandrai bus apsaugoti nuo galimų plėšrūnų ir galės ramiai stebėti lizdo aplinką.

Ant suformuoto lizdo pagrindo patariame pridėti šiek tiek šakelių, kad suteiktumėte gandrams impulsą pradėti sukti lizdą, Jiems tai bus tarsi signalas, kad ši vieta yra tinkama įsikurti.

Gandro lizdas

Kaip saugoti senus gandrų lizdus?

Lietuvoje yra daug tradicinių gandralizdžių. Svarbu išsaugoti senus lizdus ir užtikrinti, kad jų vietos būtų tinkamai prižiūrimos. Senų gandrų lizdų priežiūra yra svarbi, nes gandrai dažnai grįžta į tuos pačius lizdus kiekvienais metais. Tad patarsime kaip tinkamai prižiūrėti seną gandro lizdą. 

Po perėjimo sezono – kai gandrai išskrenda – galite patikrinti lizdo būklę. Jei lizdas sugadintas ar atrodo nestabilus, galima šiek tiek sutvirtinti lizdo struktūrą, bet tai reikia daryti labai atsargiai ir geriausiai su ornitologų priežiūra. 

Užkirskite kelią plėšrūnams, tokiems kaip lapės: ant medžių kamienų įrenkite spygliuotus žiedus, kurie trukdytų užlipti iki lizdo. 

Medį, kuriame yra įsikūrę gandrai, reikia puoselėti: lizdo aplinka turi būti saugi ir nepaliesta.

Gandro lizdas ir gandrai

Iš lizdo išmestas gandriukas – ką daryti?

Ką daryti, jei randate iš lizdo išmestą gandriuką? Ši situacija yra tikrai „širdį spaudžianti“.

Pirmiausia patariame įsitikinti, ar gandro jaunikliui tikrai reikia pagalbos. Dažnai jauni paukščiai vadinami „lizdiniais“: jie gali laikinai palikti lizdą, mokydamiesi skraidyti. O paukščiukų tėvai juos stebi iš tolo. 

Taigi, neišsigąskite ir pirmiausia stebėkite situaciją iš saugaus atstumo, kad nesutrikdytumėte natūralaus paukščių elgesio. Tėvai gali grįžti pas gandriuką. Jei matote, kad tėvai grįžta ir maitina jauniklį, nereikia kištis. Gandras gali būti „lizdinukas“, kuris netrukus sugrįš į lizdą arba pradės savarankišką gyvenimą.

Jeigu praėjus kelioms valandoms gandriukas lieka be priežiūros arba yra akivaizdžiai sužeistas, patariame kreiptis į artimiausią gamtos apsaugos ar paukščių gelbėjimo organizaciją. Jie turi patirties ir žinių, kaip saugiai pervežti ir prižiūrėti paukštį. 

Nepaisant natūralaus noro padėti, neimkite laukinio paukščio į namus ir nebandykite juo pasirūpinti patys. Laukiniai paukščiai turi specifinių mitybos ir priežiūros poreikių, kuriems patenkinti reikia patirties ir specifinių žinių. 

Visada geriausia palikti laukinės gamtos „reikalus“ gamtai, jei tik įmanoma, ir ieškoti profesionalios pagalbos, kai reikia. 

Gandras ant stogo. Gandro lizdas

Gandras – faktai, kurių nežinojote

Gandrai yra įspūdingi paukščiai, turintys keletą mažiau žinomų ir įdomių savybių, kurios daro juos ypatingais. Štai keletas mažai žinomų faktų apie šiuos paukščius.

  • Gandrai yra vieni iš seniausių paukščių rūšių, kurių istorija siekia maždaug 60 milijonų metų. Jie išgyveno daugybę geologinių pokyčių ir laikomi vienais labiausiai prie evoliucijos prisitaikiusių paukščių. 
  • Gandrų šauksmai, jų „kalenimas“ yra labai garsūs ir gali būti girdimi net iš kelių kilometrų atstumo. Tai yra svarbi jų socialinio elgesio dalis, padedanti palaikyti ryšius tarp paukščių ir pranešti apie jų buvimo vietą. Itin Įspūdingi ir sudėtingi gandrų „šokiai“, kurie yra jų poravimosi ritualai. Šie šokiai apima įvairius judesius, tokius kaip šuoliai, pasilenkimai ir netgi daiktų, pavyzdžiui, augalų, mėtymas į orą.
  • Migracijos maratonai: kai kurios gandrų rūšys kasmet skrenda maratonus, per kuriuos nuskrenda tūkstančius kilometrų. Pavyzdžiui, Sibiro gandrų migracijos maršrutas gali siekti iki 10 000 km. Gandrai skrenda labai aukštai: kai kurie buvo užfiksuoti skrisdami 10 km aukštyje. Dėl šios priežasties jie gali išnaudoti aukščio suteikiamą privalumą, pavyzdžiui, stipresnes oro sroves, kurios padeda jiems lengviau keliauti. 
  • Gandrai gali gyventi iki 30-40 metų laukinėje gamtoje, o tai yra gana ilgai, lyginant su dauguma kitų laukinių paukščių. Gandrai kasmet sugrįžta į tuos pačius lizdus, kai kuriais atvejais naudodami tuos pačius lizdus daugiau nei dešimtmetį. Paukščiai juos kasmet taiso ir pildo.

Gandras – tai ne tik nuostabus paukštis, bet ir tautinis simbolis, kuris gali padaryti jūsų sodybą tikrai išskirtine. Šiek tiek pastangų ir tinkamai paruošta aplinka gali užtikrinti, kad šie didingi paukščiai apsigyvens šalia jūsų ir atneš dalelę gamtos grožio tiesiai į jūsų kiemą.

Šaltiniai:
https://www.britannica.com/animal/stork
https://whitestorkproject.org/storks-in-history/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *