Skip to content

Modulinis daržas: nuo idėjos iki įgyvendinimo. Kaip įsirengti ir prižiūrėti?

Modulinis daržas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Modulinis daržas – naujovė ne tik Lietuvoje, tačiau ir pasaulyje. Šis naujas bei inovatyvus augalininkystės būdas dar tik skinasi kelią populiarumo link. Modulinis daržas – idealus pasirinkimas norintiems auginti daržoves, uogas ar gėles mažose erdvėse (pavyzdžiui, balkonuose, mažuose sklypuose ar terasose). Kas tai yra ir kaip įsirengti, pasidalinsime šiame straipsnyje.

Modulinis daržas: kas tai?

Jau lyg ir esame girdėję, o galbūt net ir matę modulinius namus, netgi darželius. Tačiau apie modulinę sodininkystę kalbama palyginti mažai, o ir pasaulyje tai dar gana naujas dalykas. Tad labai smalsu sužinoti, kas tai yra ir kodėl modulinio daržo populiarumas auga?

Modulinis daržas yra daržas, pagrįstas modulinėmis struktūromis, kurias galima lengvai pritaikyti pagal norimus poreikius ir erdvės ribas. Toks auginimo modelis skirtas auginti daržoves, vaisius, uogas, prieskonines ar vaistine žoleles ar netgi gėles mažose erdvėse. Tai idealus pasirinkimas tiems, kurie nori užsiimti augalininkyste, tačiau turi labai ribotą erdvės plotą: balkoną, terasą, lodžiją, mažą kiemelį prie namo.

Modulinis daržas taip pat idealus būdas ir besinuomojantiems gyvenamąsias patalpas žmonėms. Taip pat tiems, kurie dažnai keičia savo gyvenamąją vietą. Modulinį daržą galima pasiimti su savimi ir persikelti į naujus namus.

Šiame auginimo modelyje susipina vertikalioji sodininkystė ir auginimas talpose. Tačiau šie modeliai dar papildomai gali būti papildomi ir kitais moduliais: moduliniais stalais, suolais, lentynomis ar pan. T.y. galima ne tik susikurti daržą ar sodą iš modulių, tačiau įsirengti visą moduliais pagrįstą erdvę, kurioje galima keisti viską: sumažinti ar padidinti suolo ilgį, stalo plotį, keisti augalų išdėstymą ar juos pakeisti kitais ir t. t.

Modulinis daržas

Kokie modulinio daržo privalumai?

Modulinis daržas sparčiai populiarėja, nes jis tinka ne tik mažoms erdvėms, tačiau ir tiems, kurie ieško inovatyvaus, naujo, estetiško daržo varianto. Be to, kad užima mažai vietos, modulinis daržas turi ir kitų privalumų:

  • Universalumas ir lankstumas. Modulinis daržas gali būti pritaikomas bet kokioms erdvėms ir bet kokiems dizainams. Jis sudarytas iš įvairių dalių, tokių kaip įvairios talpos, laistymo sistemos, apšvietimo sprendimai ir kt., kurie gali būti sujungiami ir pritaikomi pagal kiekvieno asmeninius pageidavimus. Tai leidžia lengvai prisitaikyti prie skirtingų augalų poreikių, auginti skirtingų dydžių ir formų augalus bei kurti įdomius dizaino sprendimus.
  • Efektyvumas. Modulinis daržas leidžia maksimaliai išnaudoti net pačias mažiausias erdves augalų auginimo ir žaliosios erdvės sukūrimui. Dėl modulinės struktūros augalai gali būti sodinami ir auginami ne tik vienas šalia kito, tačiau ir vertikaliai, taip sutaupant daug vietos.
  • Lengva priežiūra ir tvarka. Modulinės konstrukcijos gali būti lengvai išardomos ar perstatomos pagal sezono ar dizaino poreikius. Taip pat lengva susirgusį ar nuvytusį augalą pakeisti kitu. Daržovės ar uogos turi mažiau sąlyčio su žeme, todėl jie švaresni, patogiau nuimamas derlius.
  • Tvarumas. Auginant mažesnėse talpose augalus, jiems reikia mažesnio žemės kiekio bei ploto negu auginant įprastame darže. Be to, sunaudojama mažiau pesticidų ir kitų chemikalų, nes moduliuose auginamus augalus mažiau puola ligos ir juos sunkiau pasiekti kenkėjams (pavyzdžiui, šliužams). Taip pat galima parinkti tokį projektą, kad modulinis daržas maksimaliai išnaudotų visą vandens kiekį, jo perteklius nenutekėtų veltui.
  • Praktika ir estetika. Modulinis daržas ne tik labai praktiškas, nes mėgstamų daržovių, uogų ar prieskoninių žolelių galite užsiauginti tiesiog savo balkone ir nuolat jų turėti šviežių, tačiau jis taip pat labai estetiškas. Tokio daržo dizainą galima lengvai pritaikyti prie esamo dizaino bei prie konkretaus žmogaus skonio, sukuriant harmoningą ir estetišką vaizdą.
Modulinis daržas

Ar modulinis daržas turi trūkumų?

Turbūt nerasime tokio sodininkystės modulio, kuris būtų visiškai idealus. Ne išimtis ir modulinis daržas. Pagrindiniai šio modelio trūkumai:

  • Ribotas augalų pasirinkimas. Nors daugelis augalų puikiai gali būti auginami moduliuose, t. y. įvairiose talpose, tačiau toli gražu ne visi. Augalų pasirinkimą riboja talpų dydis, todėl renkantis augalus, būtina atsižvelgti į erdvės ir vietos dydį.
  • Planavimas. Tai vienas svarbiausių etapų modulinio daržo įrengime. Čia svarbu ne tik pasirinkti tinkamą dizainą, augalų išdėstymą bei pačius augalus, tačiau ir gerai apgalvoti laistymo sistemą ar papildomo apšvietimo poreikį ir įrengimą.
  • Pradinės išlaidos. Kuriant modulinį daržą, gali prireikti didesnių pradinių investicijų įvairioms talpoms, moduliams įsigyti ar sumokėti už dizainerio paslaugas, jeigu norite tikrai estetiško sodo / daržo. Taip pat nemažų išlaidų gali pareikalauti dirvožemio pirkimas, laistymo ar švietimo sistemų įrengimas, modulinių baldų pirkimas ir pan.
  • Priežiūros sudėtingumas. Viena vertus, rūpintis moduliniu daržu gali būti labai lengva ir paprasta. Kita vertus, tai gali tapti sudėtingu iššūkiu, jeigu turite didelį kiekį augalų arba įsirengėte sudėtingą laistymo sistemą. Didžiausia problema šioje vietoje – pakankamas maistinių medžiagų kiekis augalams. Reikia nuolat atidžiai stebėti ir laiku patręšti augalus.
  • Techninės problemos. Moduliniame darže gali tekti susidurti su techninėmis problemomis, kylančiomis dėl integruotos laistymo sistemos ar apšvietimo procesų. Tai gali reikalauti papildomų išlaidų bei laiko remontui bei problemos sprendimui.
Modulinis daržas

Modulinis daržas: nuo ko pradėti ir ką auginti?

Jeigu kirba mintis įsirengti modulinį daržą savo kieme ar balkone, turbūt norite sužinoti ir nuo ko pradėti tai įgyvendinti? Taigi svarbiausi patarimai, planuojantiems modulinį daržą:

  • Tinkama vieta. Renkantis vietą, reikia atsižvelgti į saulės prieinamumą, apsaugą nuo skersvėjų, apgalvoti erdvės dydį ir atitinkamai parinkti modulius. Taip pat apgalvoti vandens prieinamumą, jeigu planuosite įrengti integruotą laistymo sistemą.
  • Augalų pasirinkimas. Dauguma daržovių puikiai tinka auginti talpose, todėl tokios daržovės kaip morkos, burokėliai, salotos, agurkai, pomidorai ar netgi bulvės, gali būti auginami moduliniame darže. Taip pat šis modelis tinkamas braškių ar žemuogių auginimui, prieskoninėms bei vaistinėms žolėms: raudonėliui, mėtoms, krapams, svogūnų laiškams ir pan. Moduliniame darže galite eksperimentuoti ir augalus maišyti tarpusavyje, derinti juos šalia ar vertikaliai, tarp daržovių įmaišyti gėlių ar uogų ir t. t.
  • Dizaino pasirinkimas. Moduliniam daržui rekomenduojama erdves skirstyti stačiakampiais arba šešiakampiais. Taip lengviausiai modeliuoti erdves, atskirti vienas nuo kitų, derinti tarpusavyje ir kurti savo unikalų dizainą. Šiame etape reikėtų apgalvoti ir modulinių baldų pasirinkimą, jeigu tai yra jūsų modulinio daržo planuose.
  • Modulių pasirinkimas. Juos reikėtų rinktis atsižvelgiant į auginamus augalus, kad būtų tinkamo dydžio bei gylio. Taip pat į dizainą, derinant prie aplinkos. Modulius taip pat galima įvairiai derinti tarpusavyje: žaisti dydžiu, formomis, spalvomis.
  • Laistymo ir apšvietimo sistemos. Kai kurie moduliai jau parduodami su integruotomis laistymo bei papildomo apšvietimo sistemomis. Kitiems gali prireikti įsirengti juos papildomai. Labai svarbu iš karto apgalvoti, ar patogiau integruota laistymo sistema, ar pasirinksite laistyti patys. Taip pat jeigu planuojate auginti saulamėgius augalus, tačiau nesate tikri, ar pakaks saulės šviesos, būtina apsvarstyti papildomo apšvietimo poreikį.
  • Tinkamas dirvožemis. Moduliuose auginamiems augalams įprastai reikalingas maistingesnis ir derlingesnis dirvožemis, nes jie greitai išnaudoja maistines medžiagas, o pasipildyti nėra iš ko. Taip pat idealu būtų parinkti kiekvienam augalui jam tinkamiausią dirvą.
Modulinis daržas

Ką reikia žinoti apie modulinio daržo priežiūrą?

Modulinio daržo priežiūra yra labai panaši į tradicinio daržo priežiūrą arba beveik identiška auginimo talpose priežiūrai. Svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti apie modulinio daržo priežiūrą:

  • Tinkamas dirvožemis ir tręšimas. Augdami moduliuose, augalai greičiau išnaudoja maistingąsias medžiagas iš dirvos, o pasipildyti nėra iš ko. Todėl sodinant labai svarbu parinkti tinkamą, derlingą dirvą, taip pat reguliariai tręšti trąšomis, atitinkančiomis augančio augalo poreikius.
  • Laistymas. Auginamų talpose augalų laistymas turėtų būti dažnesnis, nes iš modulių greičiau išgaruoja vanduo. Ypač tai aktualu karštomis ir sausomis vasaros dienomis. Tačiau persistengti taip pat nereikėtų. Perlaistymas pavojingas augalų šaknims, kurios gali užmirkti ar supūti.
  • Ligos ir kenkėjai. Reguliariai rekomenduojama apžiūrėti augalus, ypač augančius tankiai ir šalia vienas kito. Reikia rūpintis, kad visiems pakaktų saulės šviesos ir būtų užtikrinamas geras vėdinamas. Glaudžiai augantiems augalams didesnė rizika susirgti miltlige ar grybinėmis ligomis. Pažeistus augalus geriausia pašalinti ir į jų vietą pasodinti sveikus, taip išvengiant ligos plitimo.
  • Atramos. Kai kuriems aukštesniems augalams gali būti reikalingos atramos „lipimui“ į viršų (pavyzdžiui, agurkams, žirniams), kitiems atramų gali prireikti derliaus augimo metu (pavyzdžiui, moliūgams, pomidorams), kad būtų apsaugoti stiebai ir šakelės nuo lūžimo.

Modulinis daržas gali tapti puikiu būdu mėgautis sodininkyste net ir ribotoje erdvėje, užtikrinant kokybišką ir veiksmingą augalų auginimą. Šis modelis suteikia galimybę mėgautis savo išaugintomis šviežiomis daržovėmis ar uogomis net ir urbanizuotose vietovėse. Tuo pačiu taip skatinama prisijungti prie tvarios gyvensenos judėjimo.

Modulinis daržas

Šaltiniai:

  1. https://www.image.ie/living/garden-designer-louise-checa-shares
  2. https://www.pinterest.com/ideas/modular-raised-garden-beds/911474064394/
  3. https://www.gardendesignexperts.com/styles/modular-gardens/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *