Pavasariui persiritus į antrąją pusę, o saulei pažeriant vis daugiau spindulių – skubame ruošti ir dekoruoti savo aplinką: nuo balkonų iki terasų – stengiamės, kad visa mus supanti aplinka skęstų žieduose. Balkono gėlės – dažniausiai, tai greitai prie aplinkos prisitaikantys augalai, kurie ir auga greitai, ir ilgai bei gražiai žydi; dažniausiai tai – vienmečiai augalai.
Balkono gėles galima auginti ne tik mums įprastuose pakabinamuose vazonuose, tačiau ir pakabinamuose krepšiuose, ant palangės ar įprastuose lauko vazonuose, kuriuos galima pasigaminti ir patiems. Visgi, renkantis gėles, kurios papuoš jūsų balkoną, svarbu žinoti, kurios kurios rūšys tinka šviesiam, saulėtam balkonui, o kurios – pavėsingoms vietoms. Apie tai, kokias gėles ir kur sodinti, kad jos puoštų jūsų erdves bei praktiški patarimai, padėsiantys susikurti svajonių gėlyną balkone – skaitykite straipsnyje.
Balkono gėlės: patarimai nuo ko pradėti?
Norėdami, kad jūsų balkono gėlės klestėtų ir džiugintų žiedais, privalote atsižvelgti į keletą aspektų:
- Erdvė: įsitikinkite, kad žinote, kiek erdvės turite. To reikia, kad suvoktumėte, kokius augalus geriau pasirinkti: didesni augalai užims daugiau vietos, iš mažesnių galite sukurti įvairesnę kompoziciją. Taip pat, jei panuojate įsigyti pakabinamus vazonus, išsimatuokite balkoną ir pasirinkite tinkamo dydžio vazonus.
- Vieta: į pietus orientuotuose balkonose rinkitės saulę mėgstančius augalus ir venkite tų, kurie jautrūs intensyviai saulei. Balkonams, į kuriuos patenka mažiau šviesos, rinkitės augalus, toleruojančius dalinį arba visišką šešėlį.
- Sezonas: apsvarstykite, ar norite keisti augalus kiekvieną sezoną, ar verčiau rinktis daugiamečius augalus. Specialistai rekomenduoja derinti vienmečius ir daugiamečius augalus, kad balkonas nuolat žydėtų.
- Priežiūra: kad balkonas atrodytų gražiai, pasirūpinkite tinkama priežiūra, atitinkančia kiekvieno augalo poreikius ir balkono sąlygas. Vienas esminių aspektų yra laistymas. Atidžiai stebėkite savo augalų drėgmės lygį – dėl balkono sąlygų dirvožemis gali greičiau išdžiūti. Be to, pasirūpinkite tinkamu drenažu, kad jūsų vazonuose augantys augalai neužmirktų. Tręšimo grafiką koreguokite atsižvelgdami į kiekvieno augalo maistinių medžiagų poreikį ir nepersistenkite tręšdami. Metams bėgant daugiamečiai augalai auga, todėl juos reikės persodinti, o kai kuriais atvejais – padalyti. Atlikdami šiuos veiksmus atsižvelkite į sezoną: vasarą ir rudenį žydinčius daugiamečius augalus geriausia dalyti pavasarį, o anksti žydinčius – rudenį.
Balkono gėlės saulėtam balkonui
Jei jūsų balkone per dieną karaliauja saulė ir jame nestinga šviesos – dalinamės sąrašu populiariausių balkoninių gėlių, kurios savo žiedais papuoš jūsų balkoną.
Petunija (Petunia hybrida)
Tai saulę mėgstantis, vienmetis augalas, žydintis nuo birželio mėnesio iki šalnų. Petunijos yra vienos iš populiariausių balkoninių vienmečių gėlių dėl savo gražių spalvingų žiedų, kurie naktį skleidžia švelnų kvapą.
Šie balkono augalai yra gana atsparūs sausrai ir karščiui, tačiau auginami vazonuose turi būti reguliariai laistomi. Kaip ir kitiems balkoniniams vienmečiams augalams, petunijoms, kaip ir kitiems vienmečiams balkoniniams augalams, naudinga nupjauti nuvytusius žiedus, kad jie vėl pražystų.
Gvaizdūnė arba zinija (Zinnia)
Lietuvoje gvaizdūnės auginamos kaip vienamečiai augalai. Labiausiai paplitusi puikioji gvaizdūnė (Zinnia violacea). Gėlynuose kartais auginama siauralapė gvaizdūnė (Zinnia angustifolia).
Gvaizdūnė mėgsta drėgną, bet ne permirkusį dirvožemį. Ilgesnį laiką be lietaus ir per karščius ją reikia reguliariai laistyti; žydi nuo vasaros iki rudens.
Verbena (Verbena)
Lietuvoje auginama vaistinė verbena (Verbena officinalis), darželinė verbena (Verbena hybrida), šiurkščioji verbena (Verbena rigida), patagoninė verbena (Verbena bonariensis).
Verbena – idealus augalas auginti ant palangės arba pakabinamuose vazonuose. Šios gėlės visą sezoną pagyvins bet kurį balkoną ar terasą nesuskaičiuojamomis žiedų kekėmis. Kad vešėtų, jai tereikia gerai drenuotos dirvos ir saulėtos vietos. Verbena taip pat atspari sausrai, todėl dažnai naudojama kaip alpinariumo augalas. Jai naudingas reguliarus nužydėjusių žiedų genėjimas, kuris inicijuoja naujų žiedų augimą ir žydėjimą. Verbenos žydi nuo pavasario iki rudens.
Margenis (Coleus)
Nelabai mėgstate gėles? Jums puikiai tiks margenis. Didžiulius spalvingus lapus turintis margenis gali suteikti daug spalvų mažam balkonui be didelių pastangų.
Margeniai mėgsta šviesą, bet ilgai pabuvę vietose, kur intensyviai kepina saulė, pradeda blukti. Margeniams patinka neutrali arba silpnai rūgšti žemė; derlingas, laidus vandeniui dirvožemis.
Gėlynuose ir kambariuose labiausiai paplitęs darželinis margenis (Coleus blumei).
Mandevila (Mandevilla)
Mandevila – dar vienas populiarus balkono augalas. Šis vienmetis augalas pasižymi tuo, kad išaugina gausybę baltų ir raudonų atspalvių trimitų formos žiedų. Mandevila taip pat yra vienas iš tų augalų, kurie puikiai pakenčia tiesioginę saulę ir karštį. Šis vijoklinis augalas idealiai tinka kabantiems vazonams arba auginti vazonuose su atramomis, ant kurių augalas galėtų laipioti.
Ši gėlė dievina saulėtas vietas, jai reikia mažiausiai 6 val. tiesioginių saulės spindulių, o žemė, kurioje ji augs turi būti drėgna, tačiau nepermirkusi. Žiedais ji džiugins nuo vasaros iki pirmųjų šalnų.
Serentis (Tagetes)
Yra tik kelios kitos vienmetės balkono gėlės, kurias taip pat lengva auginti ir kurios žydi taip gausiai kaip serenčiai. Šios balkono gėlės visą sezoną puoš jūsų namus aukso ir vario spalvų palete. Serenčių beveik nereikia prižiūrėti, be to, jie atbaido kenkėjus nuo kitų balkoninių augalų rūšių.
Gėlynuose dažniausia auginamas gvazdikinis serentis (Tagetes patula) ir didysis serentis (Tagetes erecta), rečiau – actekinis serentis (Tagetes minuta), blizgusis serentis (Tagetes lucida), siūlalapis serentis (Tagetes filifolia), smulkusis serentis (Tagetes tenuifolia).
Norint paskatinti naują žydėjimą, rekomenduojama nupjauti nužydėjusius žiedus. Dirvožemis šioms gėlėms turi būti drėgnas, bet ne permirkęs. Ilgesnį laiką be lietaus ir per karščius reikia reguliariai laistyti. Žiedais džiugins nuo pavasario iki rudens.
Našlaitė (Viola)
Našlaitės išsiskiria be galo įvairiomis žiedų spalvomis ir ilgu žydėjimo laikotarpiu. Jos gerai auga maistingoje dirvoje ir saulėtoje vietoje, tačiau nepakenčia per didelio karščio. Esant karštam orui, jas reikėtų perkelti į pusiau pavėsingą vietą. Kita vertus, našlaitės žiedai gali ištverti net ir nedideles šalnas.
Lietuvoje savaime auga 16 rūšių našlaičių, 2 rūšių našlaitės sulaukėjusios, dar apie 20 rūšių auginamos gėlynuose.
Gvazdikas (Dianthus)
Daugelio rūšių gvazdikai nuo seno auginami kaip dekoratyviniai augalai. Gėlynuose dažnai auginami kininis gvazdikas (Dianthus chinensis), plunksninis gvazdikas (Dianthus plumarius), šiurpinis gvazdikas (Dianthus barbatus), žydrasis gvazdikas (Dianthus gratianopolitanus).
Gvazdikus labai lengva auginti ir galima derinti su kitomis gėlėmis vazonuose. Šios vienmetės gėlės puikiai auga vazonuose, jei tik turi maistingą dirvožemį ir yra reguliariai laistomos. Žydi nuo vėlyvo pavasario iki rudens.
Sanvitalija (Sanvitalia)
Jei jūsų žvilgsnį nuolat prikausto dangų remiančios, ryškiais žydinčios saulėgrąžos, tačiau neturite vietos šioms milžinėms, pasisodinkite sanvitaliją, dar vadinama mažąja saulėgrąža.
Tai – vienmetis, saulę mėgstantis augalas, išsiskiriantis mažais, geltonais žiedeliais. Šis augalas puikiai atlaiko tiek karštį, tiek sausrą, todėl puikiai tiks į jūsų balkoną, jei jis nuolat apsuptas saulės šviesos.
Sanvitalija žydi nuo vasaros iki rudens, reikia reguliariai laistyti, kai ilgai nelyja ir per karščius.
Pelargonija (Perlargonium)
Lietuvoje kambariuose, darbo patalpose, balkonuose, lauko gėlynuose auginama juostuotoji pelargonija, skydalapė pelargonija (Pelargonium peltatum), didžiažiedė pelargonija, darželinė pelargonija (Pelargonium ×hortorum).
Pelargonijos mėgsta saulėtą arba pusiau pavėsingą vietą, auginant jas vazonuose – reikia reguliariai laistyti. Žydi jos nuo gegužės iki spalio mėnesio.
Balkono gėlės, kurias galima auginti pavėsyje
Jei jūsų balkonas didžiąją dienos dalį būna šešėlyje ir nesate tikri, kokios balkono gėlės jame jaustųsi geriausiai – dalinamės sąrašu augalų, kurie papuoš jūsų balkoną.
Sprigė (Impatiens)
Dažniausiai auginama balzamininė sprigė (Impatiens balsamina), bitinė sprigė (Impatiens glandulifera), Valerio sprigė (Impatiens walleriana), rečiau – siauralapė sprigė (Impatiens hawkeri), šiurkščioji sprigė (Impatiens scabrida).
Sprigė yra vienas iš nedaugelio vienmečių augalų, mėgstančių pavėsingus balkonus ar terasas. Šiuos pavėsį mėgstančias balkonų gėles labai lengva auginti vazonuose. Jos išaugina ryškius, išraiškingus žiedus, žydinčius visą sezoną, ir puikiai dera su įvairiomis spalvomis arba derinamos su kitais pavėsį mėgstančiomis gėlėmis. Tam, kad sprigės žydėtų, joms reikia tik kelių valandų netiesioginės šviesos.
Žydi nuo pavasario iki rudens, mėgsta drėgną, bet nepermirkusį dirvožemį.
Fuksija (Fuchsia)
Veikiausiai, nerastume nė vienos tokios išskirtinės balkono gėlės, kaip fuksija, kuri išsiskiria savo žiedais: nusvirę, vamzdiški arba varpo formos, rausvi, raudoni, kartais balti, violetiniai.
Kad fuksijos gausiai žydėtų, jas reikia reguliariai laistyti ir tręšti. Geriausiai joms tinka pusiau šešėlyje esantys balkonai, nes dėl per didelio saulės ir karščio jos gali prarasti žiedus.
Žydi nuo vasaros iki rudens, mėgsta drėgną, bet nepermirkusį dirvožemį.
Begonija (Begonia)
Lietuvoje begonijos auginamos šiltnamiuose, kambariuose, vasarą gėlynuose.
Begonijos yra idealūs augalai pusiau šešėlyje esantiems balkonams ir terasoms, nes jos puikiai auga esant netiesioginei, išsklaidytai šviesai, nors visiškame pavėsyje jos nežydi. Begonijoms reikia maistingos dirvos ir reguliaraus laistymo.
Lobelija (Lobelia)
Lietuvoje savaime auga ežerinė lobelija (Lobelia dortmanna) ir auginama paprastoji lobelija.
Šią gražią balkoninę vienmetę gėlę labai lengva auginti, jai beveik nereikia priežiūros. Lobelija žydi tankiais baltų, mėlynų ir rausvų atspalvių žiedais, kuriuos po žydėjimo reikia nupjauti, kad žydėtų nauji žiedai. Lobelija mėgsta saulėtą vietą, bet geriau auga daliniame pavėsyje, jei temperatūra per aukšta.
Žydi nuo ankstyvo pavasario ir vėlyvųjų šalnų. Tręšti jas reikėtų kelis kartus per mėnesį, balkoninėms gėlėms skirtomis trąšomis.
Šaltiniai:
https://www.forbes.com/home-improvement/living/best-balcony-plants/
https://www.gardeningtheme.com/theme/20-flowering-plants-to-make-any-balcony-beautiful
https://www.almanac.com/best-flowers-window-boxes
Nuotraukos asociatyvinės © Canva