Sodo planavimas neretai yra rimtas ir atsakingas darbas, kurio metu privalu atsižvelgti į daugelį dalykų: kiemo dydį, jo stilių, nuspręsti, kokia tematika jame vyraus, apskaičiuoti biudžetą bei daugelį kitų. Kartu sodo planavimas nėra įsivaizduojamas be kūrybinio polėkio – vizijos, kuri atspindėtų ne tik jus, kaip sodo šeimininkus, bet ir jūsų poreikius, asmenybę ar hobius.
Keičiantis sodo planavimų tendencijoms ir madoms, pristatome jums populiariausias ir kūrybiškiausias idėjas, kurios ne tik įkvėps, bet ir praplės požiūrį į sodo planavimą.
Romantika dvelkiantys – Naujieji Viktorijos laikų sodai
Iš pradžių Viktorijos laikų sodai buvo projektuojami taip, kad atspindėtų tuo laikotarpiu vyravusias naujoves. Kelionės, botanika ir moksliniai atradimai buvo ypač svarbūs šiuo laikotarpiu, todėl daugelyje Viktorijos laikų sodo dizainų pavyzdžiuose galima pamatyti įvairių egzotiškų augalų, įspūdingų gėlynų, pilnų spalvingų žiedų.
Naujieji Viktorijos laikų sodai kuriami taip, kad atspindėtų lengvumą ir svajingumą. Tam pasitelkiamos pastelinės rausvos ir violetinės spalvos, taip pat – balta spalva. Tokiuose soduose dažniausiai rasite rožes ir hortenzijas, taip pat – piliarožes, alyvas. Šie klasikiniai, gražūs augalai suteiks istorijos ir tradicijos pojūtį.
Jei sodo planavimas ir prabanga skamba kaip du nesuderinami dalykai, tuomet jums vertėtų pasiskolinti iš Viktorijos laikų sodų plačios, dekoratyviai kerpamos gyvatvorės idėją. Anuomet, plačios gyvatvorės būdavo sutinkamos tik didelių dvarų soduose, todėl buvo laikomos statuso ženklu.
Naujiesiems Viktorijos laikų sodams taip pat būdingi dekoratyviniai elementai: fontanai ir paukščių girdyklos, kaltinės geležies suoleliai. Tai subtilūs elementai, ne tik atliepiantys šią sodo planavimo idėją, bet pabrėžiantys jos rafinuotumą ir aristokratiškumą.
Visgi, jei jūsų gyvenimo būdui būdingas tvarumas, Naujuosiuose Viktorijos laikų soduose rasite ir tokių sodo planavimo elementų, kaip šiltnamis ir sienomis aptvertas kulinarinis sodas. Pastarasis, tai erdvė, kurioje galite auginti pamėgstas prieskoninės žoleles ar daržoves ir organiškai įterpti jį kaip papildomą sodo planavimo elementą.
Sodo planavimas… be vejos?
M. Hooper, PBS laidos „GardenFit“ vedėja, sako, kad vejos vis rečiau naudojamos – vietoj jų atsiranda pievos, gėlynai ir daržai. Laidos vedėja priduria, kad tokiu būdu yra ne tik taupomas kuras ir triukšmas, kuriuose sukelia žolės pjovimas, tai prisideda prie smulkių žinduolių, paukščių, vabalų natūralių buveinių išsaugojimo.
Specialistai teigia, kad vietoj žolės, kuriai reikia daug vandens ir priežiūros, sodininkai ieškos variantų, kuriems reikia mažiau priežiūros ir kurie yra palankesni aplinkai.
Ekologinės vejos – trumpiau tariant, ekovejos – žolę pakeis dobilai, žoliniai augalai ir kiti sausrai ir ligoms atsparūs augalai.
Pasak „Molbak’s Garden + Home“ apželdinimo direktorės J. Szabo, svogūninių gėlių pievos taip pat sparčiai populiarėja. Sodininkai gali sukurti svogūninių gėlių pievą priekiniame kieme arba vietinių augalų, priežiūros nereikalaujančiuose želdiniuose didesniuose kiemuose.
Duoklė tamsiems lapams ir gėlėms
„Bailey Nurseries“ rinkodaros ir komunikacijos vadybininkas Ryanas McEnaney teigia, kad tamsia lapija ir gėlėmis galima sukurti dramatišką kraštovaizdį. Tokiam kraštovaizdžiui išgauti galite pasitelkti šiuos augalus: violetinis bazilikas (Ocimum basilicum), jurginai (dahlia), juodžolė (actaea), europinis pūkenis (Cotinus coggygria) ar pūslenis (Physocarpus). Patariame rinktis tokias augalų rūšis, kurios turėtų tamsesnę lapiją.
Norėdami suteikti savo sodui daugiau kontrasto, pasodinkite ir įprastos žalumos arba šviesesnių, pavyzdžiui baltų gėlių ar geltonų gėlių, taip padėsite tamsių lapų ir žiedų augalams labiau išsiskirti.
Vietinių augalų sodai ir augalų apdulkintojai
Jau kelerius metus populiarėja lauko augalų, kilusių iš jūsų vietovės, auginimas, nes žmonės siekia auginti sodus, kurie palaiko vietos ekosistemą, ir kartu kurti sodus, kuriuos būtų lengviau prižiūrėti esant ekstremalioms temperatūroms ir kritulių kiekiui.
Kaip teigia C. Singleton, dizaino direktorė iš „Tilly Design“, geriausiai kiemai atrodo, kai juose naudojami augalai, medžiagos ir spalvos, yra iš gimtojo regiono. Ji taip pat sako, kad vietinių augalų rūšių, riedulių ir akmenų iš vietinių šaltinių naudojimas suteikia jūsų kiemui priklausomybės platesniam regionui jausmą. Tai būdas parodyti pasididžiavimą savo gyvenamąja vieta.
Bendrovės „Lawn Starter“ generalinis direktorius R. Farley sako, kad daugybė apdulkintojų visame pasaulyje susiduria su vis didesnėmis grėsmėmis, tad sodininkai savo kiemus pritaiko jiems.
Norėdami pritraukti drugelius į savo sodą, sodinkite ryškiaspalvius augalus, įskaitant raudonus ir violetinius. Jiems labiau patinka gaivūs ir silpni kvapai. Geriausiai jie maitinasi ant augalų, kurių žiedai yra siauri, panašūs į vamzdelius, su plačiu nusileidimo padu.
Bitėms labiau patinka ryškiai balti, geltoni arba mėlyni augalai, turintys gaivų, švelnų kvapą. Jos lengvai maitinasi ant augalų su negiliais, vamzdiškais žiedais. Tiek drugeliams, tiek bitėms pritraukti galite pasodinti šiuo augalus: gumbinis klemalis (Asclepias tuberosa), ežiuolė (Echinacea), astrai (Aster), verbena (Verbena), rudbekija (Rudbeckia), puošnioji baltagalvė (Leucanthemum), kinmėtė (Agastache), monarda (Monarda).
Gėlės ir žolės apdulkintojams: apdulkintojų svarba ir kokius augalus pasirinkti?
Gyvenamoji lauko zona – erdvė, kurioje gera būti
Sodo planavimas jau nebeįsivaizduojamas be erdvės, kurioje būtų galima pramogauti ir kitaip smagiai leisti laiką. Tačiau galvokite apie šią idėją ne tik kaip apie vietą, kurioje pastatysite lauko baldų komplektą ar kepsninę, o labiau, kaip apie erdvę, kurioje laiką būtų galima leisti visus metus. Pavėsinė, lauko virtuvės zona, galbūt vieta ugniakurui bei svečių priėmimui – viskas, kas jums simbolizuoja kokybiškai leidžiamą laiką ir poilsį.
Mėgstantiems klasiką – vazonų ekspozicijos idėja
Kaip teigia „High Hampton“ kurorto vyriausiasis jurginų sodininkas D. English, vazonų ekspozicija yra klasikinė sodo praktika, paplitusi tiek dideliuose, tiek mažuose soduose.
D. English rekomenduoja įrengti vazonų ekspoziciją aplink akmeninių laiptų pagrindą arba ant stalo sodo centre. Vyras sako, kad panašiai kaip gėlių kompozicija suteikia charakterio jūsų valgomojo stalui, panašų efektą turi ir dramatiška vazoninių augalų grupė sodo centre.
Sodininkas taip pat atskleidė, kaip derina augalus vazonuose: pripildo įvairius terakotinius vazonus – į kiekvieną jų įdeda tik vienos rūšies augalą – ir taip sukuria spalvų atskyrimo efektą. Jis taip pat derina vienmečius ir daugiamečius augalus viename vazone.
Vyras teigia, kad sodindami daugiamečius augalus, galite keisti žydinčius augalus kitais, kurie jau nužydėjo, ir taip parodyti augalus, kuomet jie gražiausiai žydi. Sezono pabaigoje juos išimkite iš vazono ir pasodinkite sode.
Vyriausias jurginų sodininkas pataria: „kad vazonų ekspozicija būtų įdomesnė ir gilesnė, pasirūpinkite, jog būtų geras vertikaliai augančių augalų derinys, suporuotas su vijokliniais augalais arba kaskadinėmis veislėmis.
Kokteilių sodas
Galbūt, savo sode jau esate numatę vietą, kurioje augs ir derės daržovės ir prieskoninės žolelės, bet dar turite vieną kitą lysvę laisvą? Tuomet jums reikėtų pagalvoti apie kokteilių sodo idėją, kurioje pakaks skirti dalį savo lysvių mėgstamų kokteilių ingridientams ir pagardams.
Įsivaizduokite uogas ir vaisius, mažus pomidoriukus ar agurkų griežinėlius papuošimams bei daugybę įvairių žolelių, kurias galima sumaišyti tarpusavyje.
„Kokteilių sodai – tai tendencija, kurią pastebime, kai žmonės alkoholinius kokteilius keičia į gerai paruoštus gėrimus su šviežiomis žolelėmis, pavyzdžiui, mėtomis, levandomis ir rozmarinais iš sodo“, – sako „Yardzen“ rinkodaros vadovė Sara Brooks.
Šaltiniai:
https://www.gardenersworld.com/plants/best-plants-with-dark-foliage/
https://www.thespruce.com/2024-landscaping-trends-8625212
https://www.thespruce.com/garden-and-yard-trends-coming-in-2024-8409485
https://www.southernliving.com/landscaping-trends-2024-8548059
https://www.skh.com/thedirt/attracting-pollinators-to-your-garden/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva