Palei nosį skraidžiojantys, zvimbiantys ir nuolat geliantys uodai – ne pati smagiausia kompanija, norint pavakaroti terasoje ar pailsėti šalia vandens telkinio. Rinkoje galime rasti nemažą pasiūlą priemonių, skirtų atbaidyti ar naikinti uodus. Vienos jų – veiksmingos, kitos – uodus atbaido labai trumpam laikui. Viena iš alternatyvų – šalia terasos ar sodybos pasirinkti tinkamus augalus. Taigi, dalinsimės informacija, kokie augalai nuo uodų gali atbaidyti nemalonius kompanjonus, taip patarimais, kurie padės išvengti šių zyziančių įkyruolių.
Rinkoje randamos priemonės uodams baidyti
Prekybos centruose ar elektroninėse parduotuvėse galite rasti daugybę skirtingų priemonių nuo uodų:
- elektrinių uodų gaudyklių
- tinklelių nuo uodų
- lempų nuo uodų
- purškiamų, tepamų repelentų
- apyrankių, pakabukų, atbaidančių uodus
- ultragarsinių prietaisų uodams baidyti
Rinktis tikrai yra iš ko, išbandyti galima tiek kiekvieną priemonę atskirai, tiek kartu naudojant dvi ar daugiau priemonių.
Natūralios priemonės uodams baidyti
Ne tik cheminiai repelentai ar sukurti prietaisai veikia uodus, bet ir natūralios priemonės, pavyzdžiui, eteriniai aliejai. Eterinius aliejus ir jų mišinius reikėtų nedideliais kiekiais lašinti ant drabužių (jokiu būdu – ne ant odos!), geriausia – šalia tų kūno vietų, kur arčiau paviršiaus yra kraujagyslės (alkūnės linkis, riešas, kaklas ir pan.). Tose kūno vietose išsiskiria daugiau šilumos, o nuo šilumos garuoja eteriniai aliejai, taip paskleisdami savo aromatą. Eteriniai aliejai garuodami užmaskuoja žmogaus kvapą ir dėl to uodai neskrenda artyn bei negelia. Tačiau atkreipkite dėmesį, jog ant šviesių rūbų nuo eterinių aliejų gali likti dėmės.
Vietoje eterinių aliejų galima bandyti ir tiesiog kūną „pasikvėpinti“ į jau minėtas kūno vietas patrynus uodus atbaidančius augalus. Apie juos tuojau ir papasakosiu.
Augalai nuo uodų
Augalai išskiria natūralias chemines medžiagas – eterinius aliejus, kurie puikiai saugo nuo vabzdžių, virusų, bakterijų. Būtent dėl eterinių aliejų augalai kvepia. Jei norite ramiai vakaroti terasoje ar gamtoje, kur gausu uodų, galite pabandyti pasisodinti šiuos (vienos ar kelių rūšių – jūsų pasirinkimas) augalus. Jie skleidžia gana stiprų aromatą, tad galite būti ramūs – uodai šiais augalais apsodintos teritorijos vengs.
- Citrinžolė – tai daugiametis žolinis augalas. Citrinžolė reikalauja mažai priežiūros, bet mėgsta šilumą bei saulėtas vietas, auga kupstais, o lapai gali siekti ir 1,5-2m ilgį. Jos kvapą tikrai atpažinsite, nes šios žolės ekstraktai bei eteriniai aliejai yra vieni dažniausiai naudojamų repelentams bei žvakėms nuo uodų gaminti. Beje, pasisodinę citrinžolę savo kieme turėsite ne tik puikų natūralų repelentą, bet ir prieskonį maistui gaminti ar citrinžolės arbatai virti.
- Katžolė – mėtų šeimai priklausantis daugiametis augalas. Labai lengva prižiūrėti, nes šis augalas yra neišrankus dirvožemiui, mėgsta saulėtas vietas. Katžolė auga ir plinta greitai. Nors puikiai atbaido uodus, tačiau reikėtų nepamiršti, kad šį augalą mėgsta katinai, tad savo kieme galite turėti ir nekviestų svečių.
- Levandos – daugiametis, nuostabaus grožio augalas. Klesti saulėtoje ir gerą drenažą turinčioje dirvoje. Dėl skleidžiamo kvapo puikiai atbaido muses, kandis, uodus, blusas bei kitus skraidančius vabzdžius.
- Dekoratyvinis česnakas – tai svogūninių šeimai priklausantis augalas. Išauga iš svogūnėlių, žydi gražiais violetiniais, geltonais arba rožiniais žiedeliais. Puikiai atbaido uodus, tačiau geriausiai auga šviesioje vietoje, gana sausoje dirvoje.
- Medetkos – vienmetės gėlės, auksinių atspalvių žiedais. Ne tik puošia sodą, bet ir skleidžia uodams nemalonų aromatą. Puikiai auga tiek lysvėse, tiek vazonuose. Beje, atbaido ir kitus sodo kenkėjus – amarus, baltasparnius ir kitus. Taip pat iš žiedų galėsite pasiruošti ir medetkų arbatos.
- Rozmarinas – augalas, turintis ne vieną puikią savybę. Tai ne tik prieskoninė žolė, kuria paskaninsite gaminamus patiekalus ar išsivirsite rozmarinų arbatos, tačiau ir nuostabi priemonė, skatinanti plaukų augimą. Tereikia pasigaminti rozmarinų nuovirą ir juo purkšti galvos odą. Taip pat rozmarinas pasitarnauja ir uodus bei vabzdžius atbaidydamas savo skleidžiamu kvapu. Puikiai auga ir vazonuose, sausoje ir saulėtoje vietoje. Beje, jei rozmarino šakelę užmesite ant žarijų prieš kepdami maistą, savo patiekalui suteiksite šiek tiek pušų skonio.
- Bazilikas – dažniausiai auginamas kaip vienmetis augalas. Iš jo ne tik pasigaminsite skanų bazilikų pesto ar pagardinsite patiekalus. Bazilikas pasitarnauja ir apsaugai nuo uodų ar musių. Šiam augalui reikalinga drėgna dirva, saulėta vieta, tačiau puikiai auga ir vazonuose kartu su kitais augalais. Beje, bazilikas toksiškai veikia uodų lervas, tad vazonėlius galite statyti netoli stovinčio vandens, kuriame ir veisiasi uodai.
- Kvapioji pelargonija – ypač populiari vazoninė gėlė, neigiamai veikianti uodus. Šių gėlių galite rasti daugybės spalvų, tad jos ne tik atbaidys uodus, bet ir papuoš jūsų sodą.
- Mėtos. Iš jų ne tik išsivirsite puodelį skanios mėtų arbatos. Esant galvos skausmui ar suėmus mieguistumui patrinkite mėtos lapelį delnuose ir įkvėpkite. Aromatas jus prabudins ir sumažins galvos skausmą. Auginkite mėtas vazonuose ar tiesiog dirvoje – kuo stipresnis jų kvapas, tuo mažiau uodų, musių ir net skruzdėlių turėsite.
- Eukaliptas – nuo seno žinomas, turintis gydančių savybių augalas. Puikiai valo orą, pripildo patalpas savo aromatu. Dėl skleidžiamo kvapo atbaido uodus. Eukaliptai mėgsta šilumą, tad sodinkite į derlingą dirvožemį, saulėtą sodo vietą.
Ką dar sode reikėtų nuveikti, kad nesiveistų uodai?
- Savo kieme venkite atvirai laikyti stovintį vandenį. Stovintis vanduo yra nuostabi vieta veistis uodams. Tad uždenkite dangčius ant lietaus vandens statinių, kibirus ir kitas talpas ištuštinkite ir palikite apverstas dugnu aukštyn, kad juose nesikauptų vanduo ir negalėtų veistis uodai.
- Augalus laistykite tiek, kiek reikia. Jei nuolat juos perlaistysite, galite paskatinti vandens užsistovėjimą, o kartu sukursite palankią terpę uodams.
- Jei sode vis tik norite turėti vandens telkinį, baseiną ir pan., įrenkite fontaną arba užtikrinkite nuolatinę vandens cirkuliaciją.
- Pasistenkite, kad sode nebūtų šiukšlių, besimėtančių lapų ar bet ko, kur galėtų kauptis drėgmė ir vanduo. Taip pat patikrinkite ir sode esančius žaislus – užtikrinkite, kad juose nesikauptų vanduo.
- Uodus atbaidančius augalus sodinkite sodo ar terasos pakraščiuose. Tose vietose, kuriose praleidžiate daugiausiai laiko, galite pasistatyti vazonėlius su augalais.
- Uodai aktyviausi anksti ryte ir vakare, tad tuo metu geriausia rengtis tokius drabužius, kurie uždengtų kuo didesnį odos plotą – kelnes, marškinius ilgomis rankovėmis, kepurę.
- Taip pat lauke galite papildomai deginti žvakes ar naudoti prietaisus, skirtus uodams baidyti ir naikinti.
Tebūnie šis šiltasis sezonas gausus sodo derliumi, o ne uodais!
Šaltiniai:
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/plants-that-repel-mosquitos
https://www.marthastewart.com/plants-that-prevent-mosquitoes-7547297
https://www.thepioneerwoman.com/home-lifestyle/gardening/g43917488/plants-that-repel-mosquitoes/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.