Skip to content

Eustoma – neišpasakyto grožio „prerijų gėlė“. Ar žinojote, kad ji tinkama ne tik puokštėms, bet ir auginimui kambaryje?

  • by
Eustoma vazone
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Eustomų puokštės jums tikrai matytos, o gal net vieną kitą žiedą esate gavę ir jūs? Gležni žiedlapiai tai tik dumia akis, nes eustoma muša skintos gėlės ištvermingumo rekordus. Bet ar žinote, kad ją su mielu noru galima auginti ir kaip vazoninę, kambarinę gėlę? Nors ir trumpas eustomos gyvenimas, ši žavi gėlė šilkiniai žiedais bei lygiais, žalio melsvumo lapeliais žydėjimu džiugins apie du mėnesius. O didelių pastangų ją prižiūrėti neprireiks, nes pasibaigus žydėjimui, gėlę paprasčiausiai tereikės išmesti. Toliau dalinamės šio augalo auginimo, priežiūros ir dauginimo patarimais. 

Eustoma – pavadinimo keblumai ir paplitimas 

Eustoma (Eustoma) arba liaudyje vadinama „prerijų gėlė“ yra gencijoninių (Gentianaceae) šeimai priklausanti gentis su labai negausiu rūšių skaičiumi (ją sudaro tik 2–3 rūšys).  Iš tikrųjų, dažniausiai auginamos rūšies – stambiažiedės eustomos – lotyniški pavadinimai kiek painūs, nes ji turi netgi du sinonimiškus ir dažnu atveju lygiagrečiai vartojamus vardus. Šiuo metu ji vadinama Eustoma russelianus, bet galite aptikti ir kiek senesnį pavadinimą Eustoma grandiflorum arba netgi dar kitokį vardą Lisianthus russelianus. Lietuvoje gėlės pavadinimas dar nėra patvirtintas. 

Eustoma paplitusi kai kurių Šiaurės Amerikos valstijų, šiaurinės Meksikos dalies prerijose (Didžiosiose Lygumose), 8–10 atšiaurumo zonose. Ji auga ten, kur šilta, saulėta bei drėgna – drėgnose pievose, prie upelių, upelių vagų, prie šaltinių. 

Eustoma biologija

Eustomos biologija 

Tiems, kas šios gėlės nepažįsta, supažindinsime su išvaizda. Tai daugiametė (Lietuvoje auginama kaip vienmetė ar dvimetė), žolinė gėlė, kuri natūraliai siekia 90 cm aukštį. Jeigu pasitaikytų proga auginti eustomą namie, tai šios kultūros būna paveiktos augimą slopinančiais hormonais, tad toks augalas maksimaliai siekia 15–60 cm aukštį.  

Gėlė atpažįstama iš šilkinių, gausių, daugiau nei 5 cm skersmens dydžio, violetinių, kreminių, rožinių ar dvigubo atspalvio žiedų. Žinoma, tiek žiedų spalva, dydis ir išsidėstymas, tiek augalo aukštis labai varijuoja nuo siūlomų veislių, kurių esti daugybė. Iš pažiūros pats žiedas panašus į katilėlį ar rožę (ar greičiau jų hibridą). Vainiklapiai yra kiek gležnoki, minkšti, be to, žiedo forma labiau panaši į varpelį. Įprastai žydi apie du mėnesius. 

Dar reikėtų žinoti, kad eustoma turi tvirtą statų, dažniausiai viršūnėje šakotą stiebą, kuris apkibęs lygiais, minkštais, visiškai neplaukuotais melsvai žalsvos spalvos lapais.  

Eustoma biologija

Kaip eustoma auginama namuose? 

Eustoma auginama kaip sezoninis, vienmetis augalas, o tai reiškia, kad gėlei nužydėjus ją reikės paprasčiausiai išmesti. Rinkoje siūloma įvairių veislių ir skirtingo gyvenimo etapo eustomų, tad ją drąsiai galite išmėginti paauginti vazone. Iš esmės, augalas žydi apie porą mėnesių, bet žydintį augalą galite įsigyti įvairiais metų laikais. Tad štai kokiais patarimais reikia vadovautis, norint ją auginti. 

Vieta. Kaip jau supratote, eustoma auginama kambaryje, todėl jos vazoną statykite labai šviesioje, šiltoje vietoje. Čia augalas turėtų būti apšviestas 10–12 valandų dienos šviesa. Vasaros metu gėlę galite išnešti į balkoną

Dirva. Gėlei reikia pastoviai drėgnos dirvos, bet vanduo vazone negali užsistovėti ar žemė permirkti. Vadinasi, reikalinga gerai drenuota, organinių medžiagų (perpuvusio mėšlo, lapinės žemės ar komposto pagrindu) turtinga dirva. Ji turėtų būti neutralios reakcijos (pH 6,5–7,0).  

Temperatūra. Vasarą nieko papildomai daryti nereikia, nes eustoma auga įprastoje kambario temperatūroje, toleruoja 15–23 °C rėžį. Žiemą teks palaikyti kiek vėsesnę temperatūrą, maždaug 16–18 °C, bet ne žemiau 13 °C. 

Persodinimas. Kadangi eustoma gyvena trumpai, jums nereikės vargti su gėlės persodinimu.  

Eustoma vazone

Eustoma ir jos priežiūra 

Laistymas. Pastovus, bet negausus laistymas turi užtikrinti drėgną dirvą. Tačiau neleiskite vandeniui užsistovėti vazone ar lėkštutėje. Tarp laistymų dirva turėtų pradžiūti tik truputį. 

Tręšimas. Kai augalas žydi jį reikia tręšti kas 1–2 savaites trąšomis, skirtomis žydintiems kambariniams augalams ir turinčiomis daug kalio. 

Genėjimas. Siūloma nukirpti peržydėjusius žiedus, taip augalą paskatinsite išleisti papildomų žiedų. 

Neįprastos natūralios trąšos kambariniams augalams: iš kokių virtuvės atliekų jas gaminti?

Eustomos ligos ir kenkėjai 

Kadangi eustomos auginamos šiltnamiuose komerciniams tikslams, čia susiduriama su liziantų nekrozės virusu, Botrytis ir Fusarium grybiniais sukėlėjais. Iš kenkėjų žinomi „žalotojai“ yra tripsai, lapų minuotojai, amarai, baltasparniai.  

Eustoma

Eustomos dauginimas 

Šiaip eustoma turi gana sudėtingai auginamos ir dauginamos gėlės reputaciją, bet procesas įdomus. Prerijų gėlė Lietuvoje gali būti dauginama tik iš sėklų, nes trumpai džiuginantis augalas vis tiek ilgai neišgyvens. Nors eustomą dauginimu sėklomis daugiau užsiima profesionalai, bet šį išbandyti gali ir mėgėjai. Ten, kur eustoma auga kelis metus, dauginti ją įmanoma dalinant šaknų gniužulą. 

Kadangi gėlė žydi maždaug po 12–18 mėnesių nuo sėjos, tai ir sėti reikia pavasarį arba birželio–liepos mėnesiais. Sėjai geriausia pasirinkti 20–25 °C temperatūros šildomą dauginimo aparatą, pripildykite sudrėkinta sėkloms skirtu žemių mišiniu. Iš bėdos naudokite ir dėžutes bei vazonėlius. 

Išbarstykite sėklas ant dirvos paviršiaus jų neužberdami žemėmis, nes dygimui, kuris gali trukti iki trijų savaičių, reikia šviesos. Uždenkite indą plastikiniu gaubtu ir padėklus ar vazonėlius pastatykite po auginimo lempomis. Sėkloms sudygti užtikrinkite 16 valandų šviesos per parą. Kai sėklos sudygsta, nuimkite plastiką ir auginimo lempas laikykite maždaug 1 cm virš daigų viršūnių, neleiskite dirvai išdžiūti.  

Į atskirus 9 cm dydžio vazonėlius, pripildytus daigų mišiniu, daigelius sodinkite tada, kai išaugs maždaug keturi tikrieji lapeliai. Laikotarpis maždaug atitinka po 7–8 savaičių nuo sėjos pradžios. Tuomet palaikykite maždaug 18 °C temperatūrą (bet kad ji neviršytų 23 °C), reguliariai laistykite ir tręškite. 

Eustomos dauginimas

Ar tikrai eustoma tinkama naudoti tik puokštėms? 

Daugelis eustomos žiedą atpažįsta kaip skintą gėlę, kuri labai mėgstama floristų dėl savo į rožę panašios išvaizdos ir itin ilgo gyvavimo (pamerkta vazoje išsilaiko apie 2–3 savaites). Visgi į klausimą, ar tikrai eustoma tinkama naudoti tik puokštėms, reikia atsakyti teigiamai, nes kitokių pritaikymo sričių eustoma, deja, neturi, apart kambarinio augalo. 

Nagrinėjant mokslinę literatūrą, eustoma dėmesio sulaukia tik kaip kultūrinis augalas, kur mokslininkai siekia išsiaiškinti šios gėlės genetiką, polimorfizmą, genus, naujas atsirandančias ligas. Taip pat tyrimai apima eustomos auginimo sąlygų pagerinimą ir patobulinimą. 

Šiek tiek tyrinėjami iš eustomų išskirti eteriniai aliejai, kurie pasižymi stipriu antibakteriniu ir antigrybeliniu poveikiu. Dar žinoma, kad būtent nuo šių „negalavimų“ ir naudojami eustomos ekstraktai liaudies medicinoje, galimai padedantys susitvarkyti su karščiavimu ir uždegimu. 

Eustoma puokštėje

Šaltiniai:

  1. https://www.thespruce.com/lisianthus-flowers-1315711
  2. https://www.gardenersworld.com/plants/eustoma-grandiflorum/
  3. http://www.phytologia.org/uploads/2/3/4/2/23422706/9617-11turner_eustoma.pdf 
  4. https://powo.science.kew.org/taxon/367445-1
  5. https://www.johnnyseeds.com/growers-library/flowers/lisianthus/lisianthus-production.html
  6. https://digitalcommons.usu.edu/extension_curall/2292/
  7. https://www.jstage.jst.go.jp/article/jsbbs/71/3/71_20100/_article/-char/ja/
  8. https://www.researchgate.net/publication/318197195_Antimicrobial_and_Antifungal_Activities

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *