Skip to content

Pavasario darbai sode. 10 svarbiausių: pasitikrinkite, ar visus spėjote atlikti

Pavasario darbai sode
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pavasaris – vienas aktyviausių ir intensyviausių laikotarpių sode bei darže. Be abejo, kitais metų laikais darbų taip pat netrūksta. Na, galbūt tik žiemos sezonu, kai ilsisi gamta, gali pailsėti ir sodininkai bei daržininkai. Tačiau po žiemos atėjęs pavasaris užgriūva įvairių darbų gausa. Siūlome svarbiausių dešimtuką ir kviečiame pasitikrinti, ar visi pavasario darbai sode jau atlikti. O jeigu kažką praleidote, pasilikite sąrašą kitiems metams, kad kitąmet viską atliktumėte laiku.

Pavasarinė apžiūra

Tai pirmasis ir tam tikra prasme netgi svarbiausias pavasario darbas. Galbūt tiksliau būtų sakyti pasiruošimas visiems kitiems pavasario darbams sode. Vos nutirpus sniegui ir kiek prašilus, metas apžiūrėti savo sodą ir daržą ir įvertinti, kas nutiko per ilgą šaltąją sezoną.

Pavasarinės apžiūros metu netgi galima susidaryti numatomų darbų sąrašą, kad būtume tikri, jog nieko nepraleidome. Įvertiname šiuos dalykus:

  • Kaip žiema, šaltis ir sniegas paveikė augmeniją. Galbūt kažkas nušalo, gal sniegas nulaužė šakas, galbūt atsirado pažeidimų sodo balduose, keliukuose ar apvaduose ir pan.
  • Apžiūrime, kaip laikosi gėlių vazonai ar kitos talpos, kuriose auginame gėles ar daržoves. Patikriname, ką reikia išvalyti, ką pakeisti naujais.
  • Nepamirškime ir pastatų sienų, tvorų, stoginių ar trinkelių. Patikriname, ar per žiemą neatsirado įtrūkimų, ar nesupuvo. Pasižymime, ką reikia pataisyti, perdažyti, pakeisti naujais.
  • Įsivertinkime, kuriuos medžius bei krūmus reikia nugenėti, jeigu to neatlikome žiemos sezonu.
Pavasarinė sodo apžiūra

Pavasarinis valymas

Kai dienos ilgėja, o saulutė vis dažniau pašildo, natūraliai kyla noras tvarkytis, judėti, daugiau būti gamtoje. Tad ankstyvas pavasaris – idealus metas sutvarkyti sodą, gėlynus ir aplinką po žiemos.

Čia galime atlikti šiuos darbus:

  • Nugrėbti gėlynus, veją, sugrėbti visus pernykščius lapus bei kitas šiukšles sode.
  • Nuimti žieminį mulčią, atidengti žiemai pridengtus augalus. Tačiau tai daryti reikėtų pamažu, iš lėto pratinant augalus prie temperatūros pokyčių.
  • Išsivalyti ir dezinfekuoti šiltnamį.
  • Nupjauti visus nuvytusius žolinius augalus, jeigu to nepadarėme rudenį.
  • Išvalyti šiukšles iš tvenkinio ar kito vandens telkinio.
  • Sutvarkyti ir apžiūrėti basų kojų taką (jeigu tokį turime įsirengę).
  • Apžiūrėti sodo namelio vidų, apgalvoti naujų baldų pasirinkimą ar senų atnaujinimą. Pamažu susitvarkyti viduje, pasiruošti vasaros sezonui.
  • Pataisyti pažeistas atramines sienas, tvoras, laiptelius. Sutvarkyti gėlių lovelius ar kitas talpas.
  • Išvalyti latakus.
Pavasarinis valymas

Pavasarinis genėjimas ir dezinfekcija

Kol augalai dar miega, pats metas atlikti vaismedžių bei vaiskrūmių genėjimą, jeigu to neatlikote žiemą. Taip pat atkreipkite dėmesį, kada medžių genėjimui reikalingas leidimas. Ankstyvas pavasaris tinkamas ir visžalių medžių bei krūmų genėjimui.

Taip pat vos augalams ėmus brinkinti pirmuosius pumpurus, būtina vaismedžius, vaiskrūmius bei daugumą dekoratyvinių augalų nupurkšti vario sulfatu nuo ligų ir kenkėjų. Vaismedžių kamienus nubalinti.

Pavasarinis genėjimas

Dirvos paruošimas sėjai ir sodinimui

Patyrę sodininkai rekomenduoja kas 3–5 metus atlikti dirvožemio tyrimus ir patikrinti, kokių maistinių medžiagų jame gausu, o kokių yra trūkumas. Taip lengviau numatyti, kokių trąšų augalams gali prireikti sodinimo, sėjos bei vegetacijos metu.

Taip pat rekomenduojama patikrinti ir dirvos rūgštingumą. Tai nesudėtinga atlikti patiems, be to, daug nekainuoja, tad dirvos pH galima patikrinti ir kasmet. Kadangi dirvos rūgštingumas labiau kinta, priklausomai nuo tręšimo, rūgštinių lietų ir kitų aplinkybių.

Ten, kur planuojamas daržas ar gėlynas, žemė turi būti gerai įdirbta ir patręšta. Jeigu netręšėte rudenį, dabar pats metas ją praturtinti kompostu, humusu ir / arba perpuvusiu mėšlu. Trąšas naudokite saikingai ir tik tuomet, kai esate tikri, kad dirvožemyje trūksta maistinių medžiagų.

Dirvos paruošimas sėjai ir sodinimui

Daugiamečių augalų dalijimas, krūmų ir medžių sodinimas

Daugiamečius augalus geriausia sodinti, persodinti bei dalinti rudenį, kad iki žiemos spėtų įsišaknyti. Tačiau jeigu rudenį to padaryti nesuspėjote, ankstyvas pavasaris taip pat tam puikiai tinka. Tik suspėti reikėtų pačioje vegetacijos pradžioje, kad kuo mažiau būtų sutrikdytas žydėjimo ciklas.

Dauguma medžių sodinami rudenį arba labai anksti pavasarį, tačiau auginti vazone gali būti sodinami bet kuriuo šiltojo sezono metu.

Pavasarinis medžių sodinimas

Daržovių ir gėlių sodinimas

Pavasaris – visų daržovių bei daugumos gėlių, dekoratyvinių augalų sodinimo metas. Čia labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kada kurie augalai gali būti sodinami į atvirą dirvą, kuriuos galima auginti tik šiltnamyje, kurie pakantesni šalnoms, o kuriuos galima sėti tik pačioje pavasario pabaigoje.

Jau kovo pabaigoje – balandžio pradžioje į šiltnamius galima sėti ridikėlius, salotas. Tačiau dauguma kitų daržovių (pvz., pupelės, bulvės) gali būti sodinamos tik balandžio pabaigoje – gegužės mėnesį. O tokios šilumamėgės daržovės kaip arbūzai ar cukinijos į atvirą dirvą dažnai iškeliauja tik birželio pradžioje.

Ką ir kada sėti bei sodinti, jums padės susiorientuoti mūsų parengti sėjos bei sodinimo kalendoriai.

Daržovių ir gėlių sodinimas pavasarį

Pavasarinis mulčiavimas

Daugumą šviežiai pasodintų augalų patariama mulčiuoti. Taip pat atnaujinkite mulčią aplink daugiamečius, seniau augančius augalus. Mulčiavimas padeda sulaikyti drėgmę, mažina piktžolių dygimą, apsaugo nuo kai kurių ligų (pvz., braškių kekerinio puvinio), uogos auga mažiau aplipę žemėmis, be to, lysvės ar sodas atrodo tvarkingiau, gražiau.

Mulčiavimas

Pavasarinė vejos priežiūra

Tai dar vienas rimtas ir gana didelis pavasario sezono darbas – pasirūpinti savo veja. Pavasarį reikia ją nugrėbti, išvalyti, jeigu reikia aeruoti ar skarifikuoti. Taip pat naikinti samanas, kur reikia atsėti.

Vos atšilus orams štai ir metas vejos pjovimui.

Veja reikalauja priežiūros ištisą šiltąjį sezoną, tad jos geriau neapleisti: reguliariai tręšti, pjauti, laistyti.

Vejos priežiūra

Sodo baldų išnešimas ir paruošimas vasaros sezonui

Antroje pavasario pusėje dažniausiai jau galima išsinešti lauko baldus į pavėsinę ar terasą. Patikrinkite, ar jie tvarkingi, nesulūžę. Ką reikia pataisykite, padažykite, impregnuokite.

Tuo pačiu galite patikrinti kepsnines ir / arba šašlykines. Ir atidaryti grilio sezoną. Tik mėgaujantis lauke kepta mėsa ar daržovėmis bei puikiu laiku su šeima, nepamirškime ir kepsninių bei šašlykinių naudojimo taisyklių.

Sodo baldų paruošimas

Vasarinių gėlių pirkimas ir augalų išnešimas į lauką

Šie darbai paprastai atliekami vėlyvą pavasarį, dažniausiai gegužės antroje pusėje. Žinoma, tai priklauso nuo oro sąlygų. Kuo vėlyvesnis pavasaris, tuo vėliau galima kambaryje auginamus augalus perkelti vasaroti į lauką. Ir atvirkščiai.

Galima savo terasą, sodą, pavėsinę ar balkoną papuošti kabančiais gėlių krepšeliais su petunijomis, surfinijomis ar kitomis svyrančiomis ir gausiai žydinčiomis gėlėmis. Taip pat galima vasarą žydinčių gėlių pasisodinti talpose ir įvairiai jomis dekoruoti savo aplinką. Arba išnešti kambaryje augančius, ypač egzotinius, augalus į lauką. Vasarą lauke puikiai jaučiasi tokie augalai kaip lauramedis, citrinmedis, visi prieskoniniai augalai bei dauguma kambarinių gėlių.

Vasarinės gėlės

Pasirengimas pavasario šalnoms

Nors šį pavasario darbą įrašėme paskutiniu, tačiau tai toli gražu ne mažiausiai svarbi užduotis. Gyvename tokio klimato zonoje, kai pasirengę šalnoms turime būti visą pavasarį, o dažnai dar ir birželio pradžioje.

Tad kiekvienas sodininkas bei daržininkas turi būti pasirengę pavasario šalnoms, žinoti, kaip apsaugoti savo augalus nuo jų ir nuolat sekti orų prognozę, kad kiek įmanoma labiau išvengtų šalnos daromos žalos.

Pasirengimas pavasarinėms šalnoms

Šaltiniai:

  1. https://www.provenwinners.com/learn/early-spring/10-essential-spring-gardening-tasks
  2. https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/spring-gardening-checklist/
  3. https://www.homesandgardens.com/gardens/spring-gardening-checklist

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *