Skip to content

Natūralios trąšos daržui, kurios nieko nekainuoja. Kodėl verta jas rinktis?

Natūralios trąšos daržui, kurios nieko nekainuoja. Kodėl verta jas rinktis?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jei norėtumėte savo daržą išlaikyti kuo natūralesnį ir atsisakyti cheminių trąšų, naminių trąšų gamyba gali būti puikus bei ekologiškas pasirinkimas. Natūralių sudedamųjų dalių trąšos ne tik aprūpina augalus mineralinėmis medžiagomis, bet ir maitina dirvožemio gyvuosius organizmus. Šie organizmai (dauguma jų – mikroskopiniai grybai ir bakterijos) perdirba šias natūralias trąšas, suskaidydami jas į maistingąsias medžiagas, kurias augalai naudoja augimui. Iš tiesų, natūralios trąšos daržui padės ne tik gamtai, bet ir jums sutaupyti šiek tiek pinigų

Sodininkystės ekspertai vis dažniau teigia, kad augalams augantiems lysvėse iš tiesų nereikia daug cheminių trąšų – jei apskritai jų reikia – ir svarbiau yra maitinti dirvožemį organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip kompostas ar mėšlas. Kai kurie mano, kad sodininkai neretai naudoja chemines trąšas tik iš įpročio. Augalai vazonuose tikrai reikalauja reguliaraus tręšimo, nes jie turi tik tai, ką jiems duodame, tačiau žemėje augantiems augalams dažnai svarbiau yra rūpintis dirvožemiu nei tiesiogiai tręšti augalus.

Kas yra natūralios trąšos daržui ir kuo jos skiriasi nuo cheminių trąšų?

Natūralios (arba dar kitaip organinės) trąšos yra natūralūs, ekologiški produktai, kurie padeda maitinti mūsų augalus ir gerinti dirvožemio kokybę. Skirtingai nuo cheminių trąšų, kurios pagamintos iš sintetinių medžiagų ir greitai suteikia augalams maistinių medžiagų, organinės trąšos veikia lėčiau, bet ilgiau.

Jei jūsų dirvožemiui trūksta maistingųjų medžiagų ar norite jį paruošti būsimiems sodinukams, organinės trąšos yra puikus pasirinkimas. Jos ne tik maitina augalus, bet ir padeda sukurti sveikesnę dirvožemio aplinką, kurioje jūsų augalai gali augti stiprūs ir sveiki.

Neįprastos natūralios trąšos kambariniams augalams: iš kokių virtuvės atliekų jas gaminti?

Natūralių trąšų naudojimo darže privalumai

Organinių trąšų naudojimas sode turi daugybę privalumų, kurie jus nustebins. Šie natūralūs produktai yra raktas į vešlų ir gyvybingą sodą. Norite sužinoti, kodėl verta naudoti šias trąšas? Skaitykite toliau!

Vienas iš pagrindinių organinių trąšų privalumų yra tas, kad jos gerina dirvožemio kokybę. Su šiomis natūraliomis trąšomis gaunama svarbiausių maistinių medžiagų, tokių kaip azotas, fosforas ir kalis. Be to, jos skatina dirvožemyje esančių naudingų mikroorganizmų veiklą, o tai padeda palaikyti natūralią pusiausvyrą ir didesnę biologinę įvairovę.

Kitas svarbus aspektas yra tai, kad organinėse trąšose nėra aplinkai ir jūsų sveikatai kenksmingų cheminių medžiagų. Kadangi tai natūralūs produktai, jie neteršia vandens ar dirvožemio, nekelia pavojaus jūsų augintiniams ar vaikams. Todėl galėsite džiaugtis gražiu sodu nesijaudindami dėl neigiamo cheminių trąšų poveikio.

Be to, naudojant organines trąšas skatinamas tvarumas ir perdirbimas. Iš maisto likučių ir augalinių medžiagų galite patys namuose pasigaminti komposto, taip sumažindami susidarančių atliekų kiekį. Tai puikus būdas kuo geriau išnaudoti turimus išteklius ir prisidėti prie rūpinimosi mūsų planeta.

Trumpai tariant, organinės trąšos yra puikus pasirinkimas norint išlaikyti savo daržą sveiką ir gyvybingą. Jos ne tik gerina dirvožemio kokybę ir skatina biologinę įvairovę, bet ir tausoja aplinką bei leidžia aktyviai prisidėti prie planetos priežiūros. Nedvejodami išbandykite jas ir džiaugsitės vešliu sodu ar daržu kaip niekada anksčiau!

Geriausios natūralios trąšos

Dabar, kai jau žinote natūralių trąšų privalumus, panagrinėkime keletą veiksmingiausių natūralių trąšų variantų, kuriuos galite įtraukti į savo sodininkavimo kasdienybę.

Natūralios trąšos

Kompostas

Natūralių trąšų pasaulyje karaliauja kompostas. Ši maistingosiomis medžiagomis turtinga trąša susidaro skaidantis organinėms medžiagoms, pavyzdžiui, maisto likučiams, sodo atliekoms ar lapams. Kompostas maitina dirvožemio mikrobiomą, gerina jo struktūrą ir yra lėtai išsiskiriančių pagrindinių maistinių medžiagų šaltinis daugeliui augalų.

Kaip naudoti kompostą?

 • Prieš sodindami daržą ar lysves apdenkite jas 2-3 cm storio komposto sluoksniu.
 • Kompostu galite praturtinti mišinį, skirtą vazoniniams augalams.
 • Visą vegetacijos sezoną kompostą naudokite kaip viršutinį trąšų sluoksnį aplink augalus.

Profesionalų patarimas: Ne visi kompostai veikia vienodai. Naudokite tik gerai subrendusį kompostą, kurio tekstūra yra trupininė, o kvapas – malonus, žemės.

Nupjauta žolė

Nupjauta žolė yra lengvai prieinamas azoto šaltinis, todėl ji gali būti vertingas sodo trąšų arsenalo papildymas. Tačiau reikia nepamiršti keleto dalykų:

 • Šviežia ir džiovinta. Šviežios nupjautos žolės atliekos gali susigulėti ir trukdyti oro cirkuliacijai. Prieš naudodami jas darže, leiskite joms vieną ar dvi dienas apdžiūti.
 • Nupjauta žolė puikiai tinka lapinėms daržovėms, bet ne itin tinka žydintiems augalams, kuriems reikia daugiau fosforo.

Atkreipkite dėmesį dėl herbicidų – jei neseniai veją purškėte herbicidais, šios žolės geriau nenaudoti daržui.

Kaip naudoti nupjautą žolę?

Nupjautą žolę naudokite kaip mulčą t. y paskleiskite ploną džiovintos žolės sluoksnį aplink augalus. Taip pat, dėkite nupjautos žolės į kompostavimo krūvą ir taip padidinsite azoto kiekį trąšose.

Mėšlas

Mėšlas yra fantastiškas organinių medžiagų ir maistingųjų medžiagų šaltinis jūsų daržui. Tiesa, skirtingų rūšių mėšlas pasižymi skirtingomis maistinių medžiagų savybėmis:

 • Karvių mėšlas. Šiose trąšose gausu azoto, fosforo ir kalio. Geriausia naudoti seną karvių mėšlą, kad nenudegintumėte jautrių augalų.
 • Vištų mėšlas. Vištų mėšlą prieš naudojant darže geriausia kompostuoti, nes jame labai daug azoto.
 • Arklių mėšlas. Tai geras azoto ir kalio šaltinis, skaidydamasis jis įkaista, todėl labiau tinka pakeltoms lysvėms.

Atkreipkite dėmesį, kad šviežias mėšlas gali būti augalams per stiprus. Visada naudokite brandintą arba kompostuotą mėšlą. Jei neturite patys, pirkite mėšlą tik iš patikimo šaltinio, kuriame gyvūnai auginami be antibiotikų ir augimo hormonų.

Kaip naudoti mėšlą?

Paprasčiausiai prieš sodinimą į daržą įkaskite mėšlo. Taip pat galite pasigaminti mėšlo užpilo, kelias dienas pamirkę kompostuotą mėšlą vandenyje. Prieš tręšdami augalus, šį užpilą praskieskite.

Natūralios trąšos - mėšlas

Natūralios trąšos daržui – bene visur

Natūralių trąšų pasaulis toli gražu neapsiriboja tik keliais pavyzdžiais. Panagrinėkime kelias unikalias ir veiksmingas trąšas, kurias siūlome  išbandyti:

 • Kavos tirščiai. Kavos tirščiai yra geras azoto šaltinis, be to, ji gali šiek tiek parūgštinti dirvožemį, todėl puikiai tinka rūgštiems augalams, pavyzdžiui, mėlynėms ir azalijoms. Kaip ir visą kitą, naudokite jas saikingai, nes per didelis kavos kiekis gali sutrukdyti augalo dygimui.
 • Kiaušinių lukštai. Kiaušinių lukštai yra natūralus kalcio šaltinis, kuris gali padėti pagerinti augalų ląstelių sienelių tvirtumą ir atbaidyti kai kuriuos kenkėjus, pavyzdžiui, sraiges ir šliužus. Prieš dėdami kiaušinių lukštus į daržą ar komposto krūvą, juos gerai sutrinkite.
 • Akvariumo vanduo. Jei turite gėlavandenių žuvų akvariumų, tvenkinių ar akvaponinių sistemų, vanduo yra puiki skysta trąša augalams maitinti. Žuvų išmatos ir augalinės medžiagos puikiai tiks jūsų daržui. Tikrai nenaudokite sūraus vandens rezervuarų vandens, nes jis tikriausiai pražudys jūsų augalus, o to, žinoma, nenorime.
 • Jūros dumblių ekstraktas, kuriame gausu mikroelementų ir naudingųjų dumblių, gali paskatinti augalų augimą ir pagerinti bendrą augalų sveikatą. Jūros dumblių ekstrakto galima įsigyti skysto arba miltelių pavidalo.
 • Bananų žievės. Ne paslaptis, kad bananai yra kalio šaltinis, kuris yra pagrindinė maistinė medžiaga, padedanti sustiprinti augalų šaknis, padidinti jų atsparumą ligoms ir sausrai (papildoma nauda tiems, kurie kartais pamiršta palaistyti augalus). Supjaustykite bananų žieveles ir užkaskite jas darže. Bananų žievių trąšos geriausiai tinka pomidorams, bulvėms, vaismedžiams, rožių krūmams ir monsteroms.
Natūralios trąšos - bananų žievės

Kitos natūralios trąšos

Trąšos iš dilgėlių – ekologiška, tvaru, naudinga. Kaip pasigaminti ir kaip tręšti?

Pelenai: verta prikaupti žiemą – tai daržo trąša bei puiki priemonė nuo augalų ligų ir kenkėjų

Neįprastos natūralios trąšos kambariniams augalams: iš kokių virtuvės atliekų jas gaminti?

Žuvų miltai – išbandykite juos augalams tręšti. Kaip ši medžiaga veikia ir kokių savybių turi? 

Dolomitmilčiai – kokių naudų sode galima tikėtis iš šios medžiagos? 

Dobilai – universalios žolės: tiks gėlynams, pievoms, vejoms ar trąšai

Sapropelis – ekologiškos trąšos. Kuo jos pranašesnės už chemines trąšas ir kaip gali padėti dirvožemiui bei augalams 

Žalioji trąša: kada ir kuo užsėti žemę, kad praturtintumėte tuščią dirvą?

Šaltiniai:
https://www.farmersalmanac.com/natural-garden-fertilizers
https://www.finegardening.com/project-guides/gardening-basics/organic-fertilizer
https://sustainableholly.com/15-easy-organic-fertilizers-to-make-at-home/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *