Skip to content

Kurmiai sode – priimti ar geriau imtis veiksmų siekiant juos išvyti

Kurmiai. Jo gyvenimo ypatybės
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Daugelis kurmius sode laiko kenkėjais ir stengiasi vienokiais ar kitokiais būdais kurmius išvaryti. Nors jų žala dažniausiai tik estetinė, tačiau rausdami gali pakenkti ir augalams – išrausti, pažeisti ar kitaip padaryti nepataisomos žalos sodo augmenijai. Tačiau gyvenant gamtos prieglobstyje reikia nepamiršti, kad veržiamės į ekosistemą kurioje yra ir kurmiai, ir kiti, ne visada malonūs bei laukiami, organizmai sode. Nors kurmius dauguma žmonių laiko kenkėjais, tačiau kurmiai darže gali pasitarnauti kaip žemėje gyvenančių kenkėjų natūralus naikintojas. Kurmis minta kenkėjais, tokiais kaip grambuolio lervos ar kurkliai, kurie sodo augalams padaro gerokai didesnės žalos.

Kurmiai. Jų išrausta pieva

Susipažinkime su kurmio gyvenimo ypatybėmis

Kurmis (Talpa europaea) yra požeminis žinduolis, plačiai paplitęs visoje Europoje. Kurmiai turi rausiamojo tipo priekines kojas, prastą regą, tačiau gerą klausą ir uoslę. Užauga iki 13-16 cm ilgio ir sveria apie 85-120 g. Kurmis rausdamas sunaudoja daug energijos, todėl turi daug valgyti. Per dieną kurmis gali suvalgyti tiek, kiek pats sveria. Kurmiarausiai susidaro kurmiui rausiant giluminį urvą, išstumiant žemes į paviršių. Kurmis gali rausti iki 15 cm per 1 min greičiu, taip per dieną išrausti iki 20 m ilgio tunelį. Kurmiai gyvena drėgnoje, lengvai rausiamoje derlingoje dirvoje, kurioje yra jiems tinkamo maisto (sliekai, lervos ir panašiai). Kurmiai gali trumpai išgyventi ir po vandeniu, be to, moka plaukti. Kurmis didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia po žeme. Kurmis – geros, derlingos žemės pranašas, nes jie gyvena kur gera žemė ir gausu maisto.

Kurmiai nemėgsta vieni kitų ir neretai kovoja iki mirties, jeigu vienas kurmis įsiveržia į kito teritoriją. Jie yra vienišiai, kurie ieško kitų kurmių tik per poravimosi sezoną. Jei jūsų kieme yra daugiau nei vienas kurmis, taip yra todėl, kad jų teritorijos susilieja.

Kurmiai sode - priimti ar geriau imtis veiksmų siekiant juos išvyti

Tinklas nuo kurmių – geriausias būdas su kurmiu susigyventi

Taigi žinome, kad įsibrovėme į svetimą ekosistemą, kurioje gyvena kurmiai, tačiau netenkina jo rausiami kurmiarausiai. Pats geriausias būdas su tuo kovoti ir turėti gražią lygią veją – įsirengti tinklą nuo kurmių. Tinklų parduotuvėse galima rasti įvairių parametrų ir kainų, tačiau keletas parametrų yra itin svarbūs. Norint įsirengti ilgaamžišką tinklą, reiktų rinktis pagamintą iš plastiko, pritaikyto naudoti po žeme. Taip pat svarbu, kad tinklo langeliai nebūtų didesni kaip 20×25 mm, nes per didesnį plyšį pralys kurmiai.

Tinklą galima kloti vertikaliai ar horizontaliai. Horizontaliai kloti reikėtų apie 5-10 cm gylyje prieš sėją po gruntu, tinklo kraštus užleidžiant po 10 cm ir prispaudžiant specialiais kaiščiais ar surišant viela. Kloti atidžiai prie pamatų sienų ar kitų kliūčių, kad neliktų vietos pralysti kurmiui. Jeigu turite įsirengę veją, geriausiai būtų ją perkloti ir iš naujo, po ja patiesiant tinklą. Jeigu nenorite vejos kloti iš naujo ir turite lygų vejos paviršių, galima, nupjovus žolę, tinklą patiesti tiesiai ant vejos, prispaudžiant specialiais kaiščiais ir laukti kol žolė peraugs tinklą.

Vertikaliai kloti tinklą galima nedidelius plotus aplink sklypo perimetrą iki 1 m įkasant ir 20 cm paliekant viršuje, tačiau toks būdas nėra rekomenduojamas, nes kurmiai moka vaikščioti ir žemės paviršiumi, dėl to gali perlipti per tinklą ir patekti į sklypą.

Tinklas nuo kurmių - geriausias būdas su kurmiu susigyventi
Tinklas nuo kurmių

Nepageidaujami kurmiai darže, kaip juos atbaidyti

Kurmiai darže gali būti naudingi, jei turite daug kenkėjų, kurie gyvena po žeme. Tačiau kurmiai ne visada būna pageidaujami svečiai, dėl to kurmius galima atbaidyti keletu nesudėtingų būdų:

Prietaisas nuo kurmių su saulės baterija
Prietaisas nuo kurmių su saulės baterija
 • Vienas iš būdų – ultragarsas nuo kurmių, tai prietaisas leidžiantis ultragarsines bangas, kurių nemėgsta kurmiai. Šis kurmių atbaidymo prietaisas yra gana efektyvus, tačiau išsikrovus baterijai kurmiai gali sugrįžti, dėl to verta pasirūpinti kokybiškais prietaisais. Šių prietaisų yra įvairiausių ir kainos gali skirtis nuo kelių iki keliolikos eurų. Jų įsigyti galite beveik visose sodo parduotuvėse.
 • Kurmius gali išvaryti ir paprasta kurmių baidyklė. Tai gali būti paprasčiausias kuolas, įkištas ar įkaltas į žemę, ir uždėtas plastikinis butelis, ar dar geriau – metalinė skardinė. Svarbu, kad būtų sukeliamas triukšmas. Dar senovėje senoliai droždavo medinius malūnėlius, pritvirtintus prie kuolo, kurį kišdavo į žemę, taip atbaidydami kurmius. Šio metodo minusas yra tas, kad jei nėra vėjo – nesukeliamas triukšmas, dėl to kurmiai gali sugrįžti.
 • Kurmių gaudyklė – paprasta ir kurmiams draugiška priemonė. Kurmių gaudyklių galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse, jos yra skirtos sugauti kurmiams. Sugautą kurmį vėliau galima išleisti į miškus ar laukines pievas, kur jie galėtų gyventi niekam netrukdydami.
 • Kurmius galima atbaidyti stipriu kvapu, nes jie yra jautrūs kvapams. Tai gali būti daugelis dalykų, tokių kaip: sugedusi žuvis, svogūnai, česnakai, aštrūs pipirai arba pipirų milteliai, eukalipto aliejus. Šias priemones reikėtų patalpinti į kurmio urvą – tai gali padėti juos atbaidyti, tačiau šio būdo efektyvumas nėra patvirtintas jokiais tyrimais.
 • Kurmiai nemėgsta aštraus kvapo augalų kaimynystės, tokių kaip levandos, medetkos, narcizai ar kiti aštraus kvapo augalai. Būtent šie augalai taip pat gali atbaidyti kurmius.
 • Yra dar vienas, tačiau abejotino veiksmingumo ir labai nerekomenduojamas būdas su ricinos aliejumi. Šis būdas nėra veiksmingas ir gali sukelti kurmiui virškinimo sutrikimus, niežėjimą. Skausmo sukėlimas kurmiui nėra geras ar veiksmingas būdas kurmiams išvaryti.
Kurmių baidyklė
Kurmių baidyklė

Kurmiams nedraugiški kovos būdai

Kartais kurmių populiacija gali labai išaugti ir jie gali daryti ne tik estetinę žalą, bet ir išrausti augalus. Dėl šių priežasčių galima imtis ir nelabai humaniškų kovos priemonių.

Kurmių spąstai gal ir nėra pati geriausia priemonė, tačiau kartais ji tampa neišvengiama. Kurmių spąstų galite įsigyti sodo prekių parduotuvėse, jų būna įvairių, todėl pirkdami pasitarkite su specialistu dėl jų teisingo naudojimo.

Pavojingas būdas kovoti su kurmiais, tai kurmių naikinimas karbidu. Šis būdas yra kenksmingas aplinkai ir visiems gyviems organizmams, dėl to prieš naudodami gerai pagalvokite ar tikrai nėra kito būdo kaip kovoti su kurmiais. Kalcio karbidas reaguoja su vandeniu ir išskiria acetileno dujas. Kurmių naikinimas šiomis dujomis yra prastas sumanymas, nes užteršia dirvožemį ir gali žūti augantys augalai. Be to, kalcio karbidas yra pavojingas netgi laikyti, nes sureagavęs su vandeniu gali sukelti gaisrą. Šio būdo geriau nesiimti niekada, o jei vis dėlto imsitės, naudokitės visomis saugumo priemonėmis.

Kurmių spąstai. Pagautas kurmis

Įdomūs faktai apie lietuviškojo kurmio pusbrolius iš viso pasaulio

 • Kurmiai gali gyventi labai ilgai – kai kurie pranešimai rodo, kad net iki 14 metų. Tai yra išskirtinai ilgas laikotarpis lyginant su kitomis žemės gyvūnų rūšimis.
 • Nors dauguma kurmių yra požeminių tunelių kasėjai, yra keletas rūšių, kurios gali gyventi ant žemės paviršiaus. Pavyzdžiui, Kalifornijos kurmis (Orthogeomys spp.) yra žinomas savo dangoraižių tipo skulptūromis, kurias jie konstruoja ant žemės paviršiaus.
 • Kurmiai yra vienos iš nedaugelio gyvūnų rūšių, kurios naudoja žemę kaip gynybos mechanizmą prieš plėšrūnus. Kai kurios kurmių rūšys gali stumti žemę su savo priekinėmis kasimo kojomis į įsiveržiančius plėšrūnus ar bandančius pasiekti jų urvus.
 • Kurmiai gali būti susiję su pasakų ir mitologijos pasauliu. Daugelio kultūrų liaudies pasakose ir mituose kurmiai yra susiję su žemės valdymu, papročiais ir stebuklais. Pavyzdžiui čekų animatoriaus Zdeněk Miler sukurtas žymusis filmukas apie Kurmį (čekiškai Krtek).
 • Kurmiai gali būti labai gudrūs ir patyrę išgyvenimo specialistai. Jie gali kasti tunelius su specialiomis išėjimo angomis, kad apgautų plėšrūnus ir apsisaugotų nuo jų. Taip pat kurmiai gali planuoti strategijas, kaip valdyti ir pasidalinti resursais su kitais kurmiais.
 • Kurmio urvas yra sudėtingas inžinerinis kūrinys. Jie gali turėti specialius kambarius, skirtus maisto saugojimui, miegui ar net šildymui. Kai kurie kurmiai taip pat gali turėti išėjimus į vandenį ar požeminius tunelius, kurie suteikia jiems daugiau pasirinkimo galimybių.
 • Kai kurie kurmiai gali turėti specialias odos liaukas, kurios išskiria nemalonų kvapą, vadinamą “kurmių šeško efektu”. Tai gali būti gynybinis mechanizmas, kuris atbaido plėšrūnus ir kitus potencialius pavojus.
 • Viena iš neįprastų kurmių rūšių yra drėgnasis kurmis (Scapanus spp.), kuris yra žinomas savo gebėjimu plaukti – tai padeda jiems persikelti per vandens telkinius ir išvengti potvynių.
 • Kurmiai gali turėti įvairių spalvų ir raštų kailį, kuris priklauso nuo jų rūšies. Kai kurie kurmiai gali turėti šviesius, tamsius ar spalvotus kailius, taip padidindami savo užsimaskavimo galimybes jų aplinkoje.
 • Kurmiai gali misti daugybe maisto šaltinių, įskaitant šaknis, šakas, lapus, augalus ir netgi gyvūnus, tokius kaip vabzdžiai. Jų mityba priklauso nuo rūšies ir jų gyvenamosios teritorijos.

Šaltiniai:
https://www.homesandgardens.com
https://www.vle.lt/
https://sodoexpertai.lt/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *