Skip to content

Dedešva: kaip šis senamadiškas augalas prisideda prie gėlyno dizaino ir žmogaus sveikatos? 

  • by
Dedešva gėlyne ir žmogaus naudai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar norite natūralistinį gėlyną papildyti lengvai prižiūrima, tradicine gėle? Tam tinka į piliarožę panašus augalas – dedešva. Ši gėlė darželiui suteiks natūralios pievos išvaizdą, o kartą pasėtos sugebės pačios kasmet išsisėsti. Beje, norintiems kiek įdomesnių sprendimų ne tik gėlyne, bet ir virtuvėje, žmonės gali drąsiai vartoti dedešvos lapelius ir sėklas maistui ar vaistiniams liaudiškiems preparatams.

Nors gėlė nėra labai išsiskirianti iš kitų augalų, tačiau natūralus, gal net kiek senamadiškas jos grožis pavergs tradicijas puoselėjančius sodininkus. O šiame straipsnyje atsakysime į klausimus, kaip dedešvas auginti, prižiūrėti ir kokių naudų sulaukti. 

Dedešva – kaimiško stiliaus primiršta gėlė 

Dedešvinių (Malvaceae) šeimai priskirta gėlė dedešva (Malva) užauga iki 60–250 cm aukščio, kur ant stačių stiebų viršūnėje ji demonstruoja savo puikius žiedus ir šiurkščios tekstūros penkiaskiaučius lapus. Rožinės, baltos ar violetinės spalvos žiedai pasipuošę širdelės formos vainiklapiais ir tamsiomis gyslomis, o skleidžiasi jie vasarą–rudens pradžioje. Iš apdulkintų žiedų formuojasi sagos formos vaisiai su sėklomis. Šie vaisiai kai kuriems primena brandinto sūrio galvas ar ritinius, todėl užsienyje ši gėlė neretai vadinama „sūrio žole“ ar dar kitokiais žaismingais vardais. 

Dedešva ir jos išvaizda

Pasaulyje išskirta 53 rūšys dedešvų (2017 metų Plants of The World Online duomenimis), paplitusių Afrikos, Azijos ir Europos vidutinio klimato, subtropikų ir atogrąžų regionuose. Lietuvoje natūraliai galite aptikti augant 6 rūšis, kurios ne tik auga su šiukšlėmis „pamestos“ pamiškėse ar pakelėse, bet yra ir pabėgusios iš gėlynų ar sulaukėjusios. 

Dedešvų rūšys 

Gėlynuose auginti galite rinktis šias rūšis: 

Miškinė dedešva (Malva sylvestris) – šioji rūšis yra dvimetė ir užauga iki 100 cm aukščio. Ją nuo kitų rūšių galima atskirti iš didelių lapų ir žiedų, siekiančių 12 cm skersmenį. Žiedai yra violetinės spalvos su kiek dryžuotais „pagražinimais“, o lapeliai primena rasakilą. Miškinę dedešvą galite aptikti augant natūraliai sulaukėjusią, bet taip pat sėkmingai galite pasisėti gėlyne. Ši rūšis vertinama dėl vaistinių savybių, o žydi birželį–rugsėjį. Žinoma ir auginama gana populiari veislė „Primley Blue“, kuri iš pirmo žvilgsnio panaši į trūkažolę.

Miškinė dedešva (Malva sylvestris)
Miškinė dedešva (Malva sylvestris)

Paprastoji dedešva (Malva neglecta) – tai  60 cm ūgį siekianti vienmetė gėlė, kuri turi gulsčius ir šliaužiančius stiebus. Šis augalas esti su blyškios rožinės, balkšvos spalvos pavieniais žiedais ir inksto formos ar negiliai skiautėtais lapais. Rūšis yra ganėtinai nuobodi (palyginti su kitomis dedešvų rūšimis), o dėl nepopuliarumo ir retumo jos sėklų, veislių ir individų sunkiau gauti prekyboje. 

Paprastoji dedešva Malva neglecta
Paprastoji dedešva (Malva neglecta)

Kvapioji dedešva (Malva moschata) – tai daugiametė, neaukšta (60 cm aukščio) rūšis, besiskirianti rožiniais iki 5 cm skersmens žiedais, plaukuotais penkiapirščiais, skiautėtais lapais. Nors gėlė gėlynuose ir reta, tačiau esti populiariausia iš dedešvų, nes žiedai skaniai kvepia, pakankamai ilgai žydi (liepos–rugsėjo mėn.) ir dar privilioja bites, apdulkintojus. Auginamos veislės „Alba“ – baltais žiedais, „Blue Fountain“ – violetiniais, „Rosea“ – rožinės spalvos vainiklapiais. 

Kvapioji dedešva (Malva moschata)
Kvapioji dedešva (Malva moschata)

Aukštoji dedešva (Malva alcea) – apie 125 cm aukščio siekianti daugiametė gėlė su stipriai karpytais lapai ir iki 6 cm skersmens švelniai rožiniais žiedais. Jos žydėjimą stebėti galite birželio–rugsėjo mėnesiais. Ši rūšis gali būti lengvai supainiojama su kvapiąja giminaite. Auginamos kelios aukštosios dedešvos veislės, tokios kaip „Alba“ arba „Fastigiata“. 

Aukštoji dedešva (Malva alcea)
Aukštoji dedešva (Malva alcea)

Kaip auginama dedešva? 

Šį augalą augant galite stebėti ir savo gėlyne. Jums tereikia parinkti tinkamą auginimo vietą (gal net vazoną) ir dirvožemį, o priežiūros darbais užsiimti reikės labai negausiai. 

Vieta. Gėlės augs pilname saulės apšvietime. Iš bėdos tiks dalinis pavėsis, bet atitinkamai šviesos trūkumas pasireikš nublankusia žiedų spalva. Kadangi natūralioje aplinkoje auga krūmynuose, pakelėse, dykynėse, tai šiai gėlei išpuoselėti augimo vietos net nereikės. Dedešva yra idealus augalas laukinių, natūralių gėlių ar kaimiško (country) stiliaus darželiui sukurti.  

Dirva. Dirva turėtų būti vidutinio drėgnumo su itin geru drenažu, taip pat įprastos, bet ne per sunkios struktūros. Gėlėms augti reikia kiek derlingos žemės, geriausiai – praturtintos organinėmis medžiagomis, nors puikiai augant jas galite matyti ir augimvietėje prie žvyrkelio (smėlėta, sausa, nederlinga dirva). Tai tik įrodo, kad gėlės toleruoja gana įvairias augimvietes ir neišrankias sąlygas. Jeigu dirvožemio pH bus apie 7,0 ar nežymiai rūgščiuose bei silpnai šarminiuose dirvožemiuose, tai dedešva augs optimaliausiai. 

Auginimas vazone. Mažaūges dedešvų rūšis ir veisles galima auginti ir vazonuose ar balkonų loveliuose. Indas turėtų būti pripildytas geru drenažiniu dirvožemiu, pralaidžiu sluoksniu ir skylėmis dugne vandeniui nutekėti. Augalą sodinkite į gana didelį vazoną (apie 10 l tūrio) ir pastatykite saulėtoje vietoje.  

Dedešva ir jos auginimas

Kaip dedešvą prižiūrėti? 

Laistymas. Didele tolerancija sausoms dirvoms pasižyminti įsitvirtinusi gėlė papildomo laistymo nereikalauja, tačiau sausros metu vienas kitas lašas vandens padės augalui augti. Atminkite, kad dedešva geriausiai auga vidutinio drėgnio dirvoje.

Tręšimas. Dedešvas reikia reguliariai tręšti, nes dirva joms turi būti ganėtinai derlinga ir trąši. Panaudokite ankstyvą pavasarį lėto poveikio subalansuotas granuliuotas trąšas su NPK 10-10-10 santykiu. 

Mulčiavimas. Mulčiavimas bet kokiam augalui yra naudingas, vadinasi, pravers ir dedešvai. Nors šis etapas gėlėms nėra būtinas, bet uždėtas mulčio sluoksnis neleis sudygti nepageidaujamoms išsisėjusioms dedešvos sėkloms. 

Genėjimas. Daugiametes dedešvas rudenį iš karto po nužydėjimo rekomenduojama nupjauti visiškai iki pat žemės, kad pavasarį atželtų nauji stiebai. Toks nugenėjimas taip pat neleis susiformuoti sėkloms ir augalui pačiam bereikalingai išsisėti. Taip pat, peržydėjusių žiedų skabymas padės pratęsti ilgalaikį gėlės žydėjimą visą sezoną. 

Dedešvų dauginimas  

Sėklomis. Norint pirmą kartą užsiveisti daugiamečių dedešvų arba kasmet pasisėti vienmečių labai patrauklus, greitas ir patikimas būdas šias gėles auginti iš sėklų. Lietuvoje dedešvas įprasta sėti po šalnų, dažniausiai pavasarį ar ankstyvą vasarą tiesiai į dirvą lauke, 0,3 cm gylyje ir maždaug kas 25–60 cm tarp augalų (priklausomai nuo galutinio augalo aukščio). Palaikant drėgmę ir pilną saulės apšviestumą, sėklos sudygsta per 1–3 savaites (aukštesnėje temperatūroje dygs greičiau). Sėjos ankstinti, t. y. kiek anksčiau pradėti sėti kambaryje, nerekomenduojama, nes dedešvos sunkiai pakelia persodinimus. 

Rudenį kero dalijimu padauginkite daugiametes dedešvas. Iškasę šaknis, padalinkite gumulą  į kelias dalis ir pasodinkite jas į naujas vietas. 

Taip pat, teoriškai dedešvas pavasarį galima dauginti auginiais. Visgi šis metodas atima daugiau darbo, o procesas ilgiau trunka, lyginant su dauginimu kitais būdais, tad mėgėjai gėlininkai retai kada daugina auginiais. 

Dedešva ir jos dauginimo būdai

Kokios ligos ir kenkėjai aplanko dedešvas? 

Dedešvas bjauroja viena kita liga, pavyzdžiui, per dirvą plintančios grybelinės ligos, stiebo puvinys, o labiausiai – rūdys. Rudais taškeliais užkrėsti lapai turi būti išskabyti, kad būtų sutramdyta ši liga. 

Kenkėjų temoje žinoma, kad dedešvas gali pulti į grambuolius panašūs japoniniai vabalai (Popillia japonica), kurie išėda lapus ir palieka jų skeletus. Taip pat retai, bet itin skausmingai dedešvas pažeidžia amarai ir voratinklinės erkės

Kaip ir kam panaudojama dedešva? 

Maistas. Jeigu gėlėmis norite ne tik gėlyną padabinti ir natūralistinio įvaizdžio įnešti, bet ir panaudoti maistui, tai dedešvos puikios kandidatės ir platesniam panaudojimui. Kvapioji, paprastoji ir miškinė dedešva valgoma, tad salotoms pasigaminti galite nuskabyti šios gėlės žiedus ir lapus. Be to, paragaukite ir jos vaisių, kurie taip pat valgomi ir verdami it ryžiai. 

Vaistiniai preparatai. Prekyboje galite rasti (arba prisirinkti ir susidžiovinti patys) miškinės dedešvos žiedų žolelių arbatai gaminti. Ši rūšis žinoma dėl antimikrobinių, gydomųjų, hepatoprotekcinių, priešvėžinių, priešuždegiminių ir stiprių antioksidacinių savybių. 

Pašaras. Paprastoji dedešva tinka pažiaumoti ir gyvūnams. Miškinės dedešvos žiedais galite pamaitinti ir tokius naminius gyvūnus, kaip graužikai ar ropliai. 

Dedešva ir jos panaudojimas vaistiniams preparatams bei maistui

Šaltiniai 

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/dedesva/
  2. https://www.gardenershq.com/Malva-Musk-Mallow.php
  3. https://plantura.garden/uk/flowers-perennials/mallow/mallow-overview
  4. https://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:60436984-2
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8382527/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *