Skip to content

Grambuoliai – pavojingi sodo svečiai

Grambuoliai - pavojingi sodo svečiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Grambuoliai (Melolontha sp.) yra vabzdžių šeimos nariai, dar vadinami karkvabaliais ar avyžiais. Lietuvoje paplitusios dvi rūšys, tai miškinis (Melolontha hippocastani) ir paprastasis (Melolontha melolontha) grambuoliai. Dažniausiai sutinkamas ir labiausiai paplitęs yra paprastasis grambuolys. Verta susipažinti su jų biologija, kuri apima keletą etapų, pradedant vystymuisi iš kiaušinio iki suaugusio vabzdžio.

  • Grambuoliai deda kiaušinius žemėje, paprastai arti augalų šaknų. Grambuolių kiaušinėliai dydžiu ir forma gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo rūšies, tačiau jie dažniausiai yra apvalūs arba ovalūs, baltos arba gelsvos spalvos.
  • Iš kiaušinių atsiranda grambuolių lervos. Lervos yra baltos arba kreminės spalvos, minkštos ir sulenktos formos. Jos pradeda maitintis augalų šaknimis ir kitomis organinėmis medžiagomis žemėje. Grambuolių lervos gyvena 3-4 m žemėje, praeina per kelis vystymosi etapus ir sukelia žalą augalų šaknims.
  • Trečiaisiais vystymosi metais, liepos – rugpjūčio mėn. grambuolių lervos virsta lėliukėmis, ši fazė trunka 1-1,5 mėn. Lėliukės stadijoje lerva transformuojasi į suaugusį vabzdį.
  • Iš lėliukės atsiranda suaugęs grambuolys. Suaugę vabzdžiai yra apie 2-3 cm ilgio ir jų kūnai yra apvalūs arba ovalios formos. Dažnai jie yra rudai ar juodai spalvoti. Išsiritę vabalai lieka žiemoti lėliukių lopšeliuose, o skraidyti pradeda tik kitą pavasarį, gegužės mėnesį, prieblandoje. Jie turi trumpą gyvenimo trukmę, paprastai kelias savaites ar kelis mėnesius, ir jų pagrindinis tikslas yra daugintis. Orui atvėsus, vabalai būna nejudrūs ir slepiasi medžių lajose, o kartais ir dirvos paviršiuje.
Grambuolių lervos

Kenkia ne tik grambuolio lervos

Grambuolių lervos minta augalų šaknimis ir daugiausiai žalos padaro 2-3 gyvavimo metais. Lervos gali visiškai nugraužti šaknis, dėl to verta žinoti kaip jas naikinti. Suaugę grambuoliai irgi gali padaryti žalos, jeigu jų yra daug, nes jie graužia medžių ar kitų augalų lapus. Jeigu randama daugiau nei viena lerva 1 kv.m. reikia naikinti, ypač norint pasirūpinti braškių apsauga prieš sėjant, nes grambuoliai labai mėgsta braškių ar žemuogių šaknis.

Grambuolio lervos – rizika netekti ne tik augalų, bet ir gražios vejos

Jei dirvoje pastebėjote grambuolio lervų, reikia kuo skubiau imtis jų šalinimo priemonių. Kol jaunos grambuolio lervos yra mažiau kenksmingos ir gali atrodyti, kad nedaro didelės žalos, jos yra ir labiau pažeidžiamos. Augdamos lervos tampa stipresnės, ėdresnės ir gali perkąsti vis storesnes šaknis – dėl to gali padaryti didelės žalos. Jeigu jų yra labai daug, jos gali pakenkti ir vejos šaknų sistemai. Dėl to būtinas grambuolio lervų naikinimas. Jeigu nesiimama jokių priemonių, grambuolių lervų gali padaugėti ir sukelti didelę žalą.

Kaip išnaikinti grambuolių lervas

  • Paprastas rankinis naikinimo būdas – tai rudeninis dirvos arimas ar žemės sukasimas, kai į dirvos paviršių yra išverčiamos lervos, kurios dirvos paviršiuje greitai žūva nuo saulės, yra sulesamos paukščių arba surenkamos rankomis.
  • Natūralūs grambuolių priešai – ežiai, žygiai, paukščiai ir kurmiai. Kurmis ėda vabzdžius. Todėl, jei darže neturite kenkėjų kurie gyvena žemėje, pavyzdžiui, grambuolio lervų, didelė tikimybė, kad pas jus gyvena kurmiai.
  • Nematodai gali skambėti kaip chemija nuo grambuolių, bet taip nėra. Iš tikro nematodai yra biologinė priemonė. Jie yra saugūs naudingųjų nariuotakojų faunai, augalams ir žmogui. Paskleidus šiuos nematodus ant dirvos paviršiaus, jie suranda, įsiskverbia ir sunaikina grambuolių lervas maždaug per savaitę.
  • Grambuolius naikinti chemikalais Lietuvoje nedraudžiama, tačiau kol kas nėra registruoti chemikalai nuo grambuolio lervų, kuriais jos naikinamos žemėje.
Paprasti būdai kaip sugauti grambuolius

Grambuolių naikinimas – puikus kovos būdas kovojant su jų lervomis

Grambuoliai yra grambuolio lervų dirvoje priežastis. Grambuolio patelė gali padėti iki 70 kiaušinių, iš kurių išsiris grambuolio lervos. Kova su grambuolio lervomis bus daug paprastesnė jei savo sode pamatę iškart naikinsite grambuolius.

Paprasti būdai kaip sugauti grambuolius

  • Grambuolių gaudyklė. Negilų dubenį ištepti solidolu (tirštu tepalu), viduryje įstatyti žvakę ir sutemus dubenį pastatyti atviroje vietoje lauke. Šviesa pritraukia grambuolius ir jie prilimpa prie dubens kraštų.
  • Grambuolių feromoninės gaudyklės. Kai vabzdžiai pradeda skraidyti, feromoninės gaudyklės privilioja grambuolių patinėlius. Patekę į gaudyklę, jie daugiau nebegali iš ten ištrūkti. Mažiau patelių būna apvaisinamų, dėl to mažėja ir šių kenkėjų populiacija. Feromonai nėra pavojingi žmonėms, gyvūnams ar paukščiams, bei nekenkia aplinkai.
  • Grambuolių rinkimas jų skraidymo ir poravimosi metu. Rinkti galima pradėti 10-12 dieną nuo skraidymo pradžios, kai medžiai sulapoja, ir renkama maždaug iki Joninių.  Renkama anksti ryte arba vėlai vakare, kai vabalai nejudrūs ir neskraido. Iš jaunų, nedidelių medžių nejudrius vabalus galima išpurtyti po medžiu patiesus audeklą, kad vabalus būtų lengviau surinkti.
Grambuolio lervų naikinimas

Bijote, kad atsiras grambuolio lervų? Štai keletas jas atbaidančių priemonių

  • Grambuolio lervos – rūgščios dirvos mėgėjos, todėl, norint jas atbaidyti, galima kalkinti dirvą. Tai gali sumažinti jų populiaciją jūsų darže. (Žinoma jeigu, tai leidžia auginama kultūra.)
  • Grambuolių lervoms nepatinka vietos, kur auga grikiai, lubinai, šeivamedžiai ar kryžmažiedžiai augalai. Sumažinti grambuolių lervų skaičių dalinai padeda ir giliašaknių piktžolių, tokių kaip varpučio ir lendrūno naikinimas.
  • Jei grambuolius išnaikinti pavyko, tačiau baiminatės jų sugrįžimo, rudenį perkasdami dirvą paliekite ją chloro turinčiu skysčiu, taip pat mulčiuokite. Norėdami apsaugoti grambuolių mėgstamas braškes, padarykite 30–40 cm gylio vageles ir prisotinkite jas 75 proc. karbofoso tirpalu. Pačias braškes galite palaistyti amoniako tirpalu (1/2 šaukšto 10 l vandens).

Bet kurios priemonės yra daug naudingesnės ir atnešančios geresnius rezultatus, kai naudojamos kartu su kaimynystėje įsikūrusiais sodininkais.

Šaltiniai:
http://www.agrozinios.lt/
https://www.mkds.lt/
https://www.vle.lt/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *