Citrinvytis – vijoklis, vedantis raudonas, rūgščias ir labai naudingas uogas. Tai atsparus ligoms ir kenkėjams augalas, kuris ne tik dovanos gausų uogų derlių, tačiau ir papuoš kiekvieną sodybą ar kiemą. Susipažinus su citrinvyčio teikiamomis naudomis ir nesudėtinga priežiūra, tikrai užsinorėsite pasisodinti šį vijoklį savo sklype.
Citrinvytis – kaip atrodo ir iš kur kilęs
Citrinvytis (Schisandra) – yra vijoklinis augalas, priklausantis citrinvytinių (Schisandraceae) augalų. Pagal savo botaninį pavadinimą citrinvytis dar yra vadinamas šizandra. Citrinvytis natūraliai paplitęs Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, Japonijoje, Korėjoje, Kinijoje, kur auga mišrių ir lapuočių miškų pakraščiuose bei proskynose, upių slėniuose. Yra žinoma apie 20 citrinvyčio rūšių, Lietuvoje auginama rūšis – kininis citrinvytis (Schisandra chinensis).
Citrinvytis užauga iki 15 m ilgio ir iki 2,5 m pločio. Citrinvyčo stiebas gulsčias, vijoklinis, lapai ovalūs, o žiedai nedideli, balti. Citrinvyčio stiebai ir lapai patrynus skleidžia kvapą, panašų į citrinų, dėl šios priežasties augalas ir gavo savo pavadinimą.
Citrinvytis žydėti pradeda 5-6 gyvenimo metais, jo žydėjimas trunka apie dvi savaites gegužės gale -liepos pradžioje. Rudenį augalo lapai nusidažo geltonai oranžiniais ir rusvai geltonais atspalviais.
Rugsėjo-spalio mėnesiais citrinvytis subrandina raudonas, apvalias, rūgštaus skonio uogas, kurios dera ilgomis, apie 10 cm ilgio, kekėmis. Citrinvyčio uogos yra valgomos ir teikia didelę naudą sveikatai, kadangi jose daug vitamino C, organinių rūgščių, eterinių aliejų, tonizuojančių medžiagų.
Citrinvytis – kaip sodinti
Citrinvytis sodinamas rudenį arba pavasarį – balandžio gale ar gegužės pradžioje. Jam parenkama saulėta vieta arba dalinis šešėlis. Citrinvytis yra vijoklis, jis leidžia ilgas lianas, kurioms reikia atramos. Tad prieš sodindami pagalvokite, kas bus augalo atramomis – galbūt pastato siena, tvora, o gal dirbtinės atramos, iš kurių sukursite pavėsinę ir sienelę.
Sodinant prie pastato, citrinvyčiui labiausiai tiks pietinė ar pietrytinė pusė. Atramos citrinvyčiui yra būtinos, augdamas be jų, palei žemę, šis augalas nederės ar visai sunyks. Citrinvytis nėra reiklus dirvožemiui, tačiau geriau augs kalkingame ir derlingame priemolyje. Jam netiks užsemiama ar labai sausa dirva.
Į pastovią augimo vietą sodinami 2-3 metų citrinvyčio sodinukai, kurių stiebai yra pasiekę 10-15 cm aukštį, o šaknų sistema gerai išsivysčiusi. Citrinvyčiai sodinami 1,5-2 m atstumu vienas nuo kito, o norint suformuoti gyvatvorę – 0,5-0,8 m atstumu. Prieš sodinimą aukštesni sodinuko ūgliai patrumpinami, šaknys nupjaunamos iki 20-25 cm.
Sodinimui paruošiama 60-70 cm skersmens ir ne mažesnio kaip 40 cm gylio duobė. Duobės dugne paklojamas 10 cm storio keramzito, skaldytų plytų arba skaldos drenažo sluoksnis, o likusi duobės dalis užpildoma humuso, lapų komposto ir velėninės žemės mišiniu, į kurį galima įmaišyti 200 g superfosfato ir apie 0,5 kg medžio pelenų.
Įstatę sodinuką į duobę, ištiesinkite jo šaknis ir užpildykite likusią ertmę aplink jas pasiruoštu žemių mišiniu. Pasodinę citrinvytį gausiai jį palaistykite, o kai vanduo susigers, aplink šaknis pridėkite humuso arba durpių. Citrinvyčio daigai įsišaknija labai greitai, tačiau iš pradžių patartina juos saugoti nuo ryškios saulės, reguliariai laistyti, o vakarais, esant sausam orui, purkšti.
Citrinvyčio dauginimas
Citrinvytis dauginamas auginiais, sėklomis arba kero dalijimu.
Citrinvyčio dauginimas auginiais. Veiksmingiausias citrinvyčio dauginimo būdas – dauginti jį auginiais. Pavasarį atskirkite nuo šio vijoklio auginį su miegančiais, neišsprogusiais, pumpurais ir nedelsiant persodinkite į nuolatinę auginimo vietą.
Citrinvyčio dauginimas sėklomis. Citrinvyčio sėklos išsaugo daigumą tik iki sekančio pavasario. Turėkite omenyje, kad dauginamas sėklomis citrinvytis gali neišlaikyti visų veislės savybių. Jei nusprendėte pabandyti užsiauginti šį vijoklį iš sėklų, lengviausia jas sėti į paruoštas lysves prieš žiemą, iškart po surinkimo. Galite sėti ir pavasarį, tačiau tokiu atveju prieš tai sėklas reikės paruošti sėjai ir stratifikuoti. Sudygusius sėjinukus saugokite nuo pernelyg ryškios saulės, reguliariai laistykite, o atėjus rudeniui uždenkite eglišakėmis ar storu lapų sluoksniu. Į nuolatinę auginimo vietą iš sėklų išauginti citrinvyčiai sodinami po 2-3 metų.
Citrinvyčio dauginimas kero dalijimu. Šis būdas tinka vyresniems nei 5-8 metų augalams. Ankstyvą pavasarį arba ankstyvą rudenį citrinvyčio krūmas iškasamas iš žemės, nuo šaknų nukratoma dirva ir išpjaunami seni ūgliai. Kirviu arba genėjimo žirklėmis augalo šakniastiebis padalinamas į kelias dalis. Ant kiekvienos dalies paliekami 1-2 sveiki stiebai su gerai išsivysčiusiais ūgliais. Siekiant išvengti infekcijų, perskirtos dalys apdorojamos kalio permanganato tirpalu arba medžio pelenais. Po to jos pasodinamos į nuolatines auginimo vietas. Kad naujoje vietoje padalintas citrinvytis žydėtų ir vešliai derėtų, reikia pašalinti krūmelio stiebų ir lapijos perteklių.
Citrinvyčio auginimas ir priežiūra
Citrinvytis nereikalauja sudėtingos priežiūros. Svarbu nepamiršti jo laistyti sausu oru, genėti, patręšti, pasirūpinti atramomis. Žiemai šio augalo uždengti nereikia.
Laistymas. Šio vijoklio šaknų sistema išsidėsčiusi labai negiliai – tik iki 25 cm gylyje, todėl sausu metu jį būtina laistyti, kadangi šaknys nepasiekia giliau grunte esančių vandens atsargų. Laistant negailėkite vandens – kiekvienam citrinvyčio krūmui skirkite 6-7 kibirus. Sekančią po laistymo ar lietaus dieną papurenkite dirvą aplink augalą, pašalinkite piktžoles. Nepamirškite karštomis dienomis vakare purkšti citrinvytį vandeniu. Šios procedūros ypač reikia jauniems augalams. Kad drėgmė greitai neišgaruotų iš dirvožemio, citrinvyčio kamieną apdenkite mulčiu, paruoštu iš organinių medžiagų.
Atramos. Citrinvyčiams būtina įrengti atramas. Jos turėtų būti 2–3 m aukščio. Jei citrinvytį auginate prie pastato sienos, 10 cm atstumu nuo sienos įrenkite vertikalias vielas, į kurias augalas kabinsis. Galima įrengti ir kopėtėlių pavidalo atramas, kurios pasviru kampu remtųsi į pastato sieną.
Tręšimas. Citrinvytis tręšiamas organinėmis trąšomis, kurios paskleidžiamos aplink augalo šaknis. Pavasarį galima augalą patręšti amonio salietra, o vasarą tiks pamaitinti jį fosforo ir kalio trąšomis. Augalas mulčiuojamas humusu arba lapų kompostu.
Genėjimas. Citrinvytis genimas rudenį, kai nukrenta jo lapai. Pavasarį ši augalas negenimas, kadangi iš padarytų žaizdų tekės augalo sultys. Genėjimo metu pašalinami seni, sudžiūvę augalo stiebai, pašalinamos atžalos, trukdančios formuoti augalą. Vasaros metu galima išgenėti perteklinius citrinvyčio ūglius.
Citrinvytis – ligos ir kenkėjai
Citrinvytis atsparus kenkėjams, o tinkamai laikantis jo auginimo taisyklių serga retai. Visgi kartais augalą gali apnikti tam tikros ligos. Rudos neryškios dėmės ant lapų ir jų kraštų yra ramuliariozės ir askochitozės požymiai. Apatinėje lapo pusėje esant šioms ligoms gali atsirasti juodų taškelių. Aptikus ligą, sergančius lapus reikia nuskinti ir sudeginti, o augalą apdoroti vieno procento Bordo mišiniu arba kitu vario pagrindu pagamintu fungicidu.
Jei augalo lapus ir stiebus padengia balkšva plėvelė – greičiausiai jį užpuolė miltligė. Dėl šios ligos citrinvyčio lapai nukrenta per anksti, pažeidžiami ūgliai, pumpurai ir šaknys. Jei aptikote miltligės simptomų, pašalinkite visus pažeistus lapus, o augalą apdorokite sieros milteliais ir kalcinuotos sodos tirpalu. Tai darykite kas 7-10 dienų, kol augalas atsigaus.
Fuzariozė dažniau apninka jaunus augalus. Užsikrėtus šia liga citrinvyčio stiebai tamsėja, plonėja, lapai pagelsta ir nukrenta, augalas gali žūti. Neįmanoma išgydyti citrinvyčio nuo fuzariozės, tačiau šios ligos išvengti padės sėklų ar sodinukų apdorojimas prieš sodinimą fungicidiniu tirpalu, o dirvožemio – trichoderminu. Jei augalas vis tiek suserga, jį pašalinkite iš sodo ir sudeginkite, o sveikus krūmus, kol jie neužsikrėtė, apdorokite kalio permanganato tirpalu.
Citrinvyčio nauda sveikatai
Apie teigiamą citrinvyčio poveikį sveikatai žinota jau senovės Kinijoje, kur šis augalas buvo aktyviai naudojamas gydomiesiems tikslams. Nustatyta, kad citrinvyčio uogose gausu naudingų sveikatai medžiagų. Jose yra organinių (vyno, obuolių, citrinos) rūgščių, riebiųjų rūgščių, kalio, jodo, geležies, vario, seleno, cinko bei itin daug vitamino C.
Citrinvyčio uogos turi tonizuojančių ir stimuliuojančių nervų sistemą savybių. Jos numalšina nuovargį intensyvaus fizinio krūvio metu: vos 2-5 kininio citrinvyčio uogų daro stipresnį poveikį nei fenaminas ar kola, tačiau, skirtingai nei šie stimuliuojantys produktai, jos nesukelia neigiamo šalutinio poveikio. Šviežios citrinvyčio uogų sultys gali nuslopinti daugelio ligų sukėlėjų vystymąsi.
Citrinvyčio sėklose yra iki 33 procentų aliejų, daugiausia sudarytų iš oleino ir linolo riebalų rūgščių. Citrinvytis taip pat turi daug eterinių aliejų. Jie susitelkę augalo žievėje ir stiebuose, o naudojami kvepalų gamyboje.
Citrinvyčio uogų vartojimas ir saugojimas
Naudingosios citrinvyčio uogos pasižymi rūgštumu ir suvalgyti didelį kiekį šviežių uogų galbūt nepavyks. Citrinvyčio uogos dažniau vartojamos perdirbtos arba džiovintos. Rinkite uogas rudenį, joms prisirpus ir nusidažius skaisčiai raudona spalva. Susidžiovinkite citrinvyčio uogų džiovyklėje, ir turėsite puikios medžiagos tonizuojančiai arbatai. Ruošiamos ne tik citrinvyčio uogų arbatos, iš jų galite virti uogienes, džemą, gaminti sirupą. Galima sutrinti šviežias uogas ir sumaišyti su cukrumi ar medumi, o atsigaivinimui pasiruošti citrinvyčio uogų limonado.
Citrinvyčio uogų limonadas
Karštą vasarą dieną puikiai atgaivins ir žvalumo suteiks citrinvyčio uogų limonadas. Vidutiniam limonado ąsotėliui pasiruošti reikės:
- 2 šaukštų džiovintų citrinvyčio uogų,
- 3 puodelių karšto vandens,
- šalto vandens,
- ledo,
- 4 citrinų sulčių,
- Pasirinkto saldiklio – cukraus, medaus, stevijos.
Paruošimas. Pirmiausia pasidarykite uogų arbatą – 10-15 minutėms pamerkite džiovintas uogas į karštą vandenį. Tada nukoškite ir leiskite atvėsti. Ąsotėlyje sumaišykite citrinų sultis su pasirinktu saldikliu. Saldiklio dėkite pagal skonį. Tada suberkite į ąsotį ledukus ir supilkite pasiruoštą uogų arbatą. Ant pačio viršaus įpilkite šalto vandens. Jei norite, galite naudoti gazuotą vandenį. Gerai išmaišykite ir mėgaukitės! Galite pridėti ir mėgstamų uogų (šviežių arba šaldytų), kad suteiktumėte limonadui papildomų skonių.
Ar visi gali vartoti citrinvyčio uogas?
Citrinvytis neabejotinai teikia naudą mūsų sveikatai, tačiau visgi nereikėtų vartoti jo itin dideliais kiekiais. Taip pat reiktų vengti uogų ar kitų citrinvyčio preparatų, jei sergate hipertenzija ar skundžiatės širdies ritmo sutrikimais. Kadangi šis augalas suaktyvina nervų sistemos veiklą, jo vartoti nereikėtų pernelyg nerimastingiems žmonėms, o taip pat kenčiantiems nuo epilepsijos, nerimo sutrikimų, nemigos, isterijos. Citrinvytis nerekomenduojamas esant rėmeniui ir skrandžio opoms.
Šaltiniai
https://www.rhs.org.uk/plants/16803/schisandra-chinensis/details
https://www.gardenia.net/plant/schisandra-chinensis-magnolia-vine
https://www.healthline.com/health/schisandra
https://www.naturallyinclinedhealth.com/post/schisandra-berry-lemonade-recipe
https://www.iherb.com/blog/schisandra-berry-health-benefits/1683
Nuotraukos asociatyvinės © Canva