Skip to content

Gėlės balkone: kaip patiems pasigaminti jų indus? Patarimai, kaip sodinti ir prižiūrėti gėles

Gėlės balkone
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gėlės balkone gali iš esmės pakeisti jūsų balkoną ir paversti jį žaliuojančia oaze miesto dulkėse ir triukšme. Kokį tingų savaitgalį skirkite tam laiko ir vadovaudamiesi principu „pasidaryk pats“ pasigaminkite gėlėms balkone skirtų indų ir tada pasodinkite mylimiausių gėlių. Man labiausiai patinka mediniai loveliai, todėl čia rasite detalią instrukciją, kaip juos pagaminti. O teksto pabaigoje – praktiniai patarimai, kaip gėles balkone prižiūrėti kasdien, kad žydėtų ik vėlyvo rudens.

Gėlės balkone

Lovelis gėlėms: kokių medžiagų prireiks jo gamybai?

Gėlių balkone loveliams dažniausiai naudojamas medis, nes jis natūralus, tvarus, tačiau jį būtina impregnuoti, kad atlaikytų drėgmę. Metaliniai indai yra patvarūs ir ilgaamžiai, bet juos rekomenduojame dažyti. Betoniniai indai atrodo moderniai, yra stabilūs, bet jų trūkumas – svoris. 

Pagal tai, kokią medžiagą pasirinkote, jums gali prireikti šių įrankių: pjūklo (medžiui), žirklių (plastikui), metalo pjūklo (metalo darbams). Grąžto ar smūginio gręžtuvo (drenažo skylėms). Smėlio, vandens ir cemento, jei gaminsite betoninius indus. Dažų ar lako, kad indus apsaugotumėte nuo drėgmės. 

Jei patys nesiryžtate meistrauti, parduotuvėse galite įsigyti įvairaus dydžio ir formų plastikinių indų ir vazonų, o iš amatininkų – iš įvairių vytelių ar lankstaus medžio pintų krepšių. 

Indų gėlėms gamyba

Indų gėlėms gamyba ir dekoravimas

Bendrieji indų gėlėms gamybos principai yra šie:

  • Pjovimas. Pjaustykite medžiagas pagal reikiamus matmenis.
  • Formavimas. Sudėliokite ir pritvirtinkite dalis kartu, naudodami varžtus, vinis ar klijus.
  • Drenažas. Gręžkite skyles dugne, kad vanduo galėtų nutekėti.
  • Apsaugos sluoksnis. Tepkite apsauginiu sluoksniu, pavyzdžiui, dažais ar laku, ypač jei naudojate medį ar metalą.
  • Dekoravimas. Dekoruoti indus galima įvairiais būdais: naudoti įvairiaspalvius dažus, lipdukus, mozaikas ar netgi gamtos elementus, pavyzdžiui, akmenukus ar šakas.
Loveliai gėlėms

Kaip pasigaminti medinius gėlių lovelius?

Gėles balkone, mano nuomone, geriausia sodinti į medinius lovelius, dėžes ar kubilus. Pirmiausia išmatuokite balkoną, kad žinotumėte, kokio dydžio lovelius reikia gaminti. Apsispręskite dėl lovelio aukščio, pločio ir ilgio, įvertindami gėlių, kurias planuojate sodinti, rūšį ir kiekį. 

Prie palangės arba balkono atramos patogiau pritvirtinti mažesnius lovelius – geriausiai 20–25 cm aukščio, 18–20 cm pločio ir 50–60 cm ilgio. Stambesnių gėlių loveliai turi būti didesni – plotis ne mažesnis nei 30 cm, aukštis – 40–45 cm arba plotis 60–65 cm, aukštis – 50–80 cm. Loveliai privalo turėti „kojeles“, kurios indą pakeltų 1,5–2 cm nuo balkono grindų.

Pagal šiuos matmenis išpjaukite medienos dalis: dugną, šonus, priekį ir galą. Pjūklas turi būti aštrus ir tikslus, kad pjovimai būtų lygūs. Mediniams loveliams tinka ne plonesnės kaip 1,5 cm obliuotos eglinės ar pušinės lentos.

Sujunkite šonines ir galines dalis, naudodami varžtus ir grąžtą. Prijunkite dugną, įsitikindami, kad konstrukcija yra tvirta ir stabili. Drenažui išgręžkite keletą mažų skylelių lovelio dugne. Rekomenduojame lovelio dugne kas 20–30 centimetrų daryti 10–15  centimetrų skersmens skylutes vandens pertekliui nutekėti. Nepamirškite po loveliais pastatyti lėkštelės ar kitus indus vandens pertekliui sugerti.

Švitriniu popieriumi nušveiskite visus medinio lovelio paviršius, ypač aštrius kraštus. Nudažykite arba patepkite medieną laku, kad apsaugotumėte ją nuo drėgmės ir išorės poveikio.

Dar keli patarimai. Jei balkonas nėra visiškai apsaugotas nuo lietaus, būtina naudoti atsparią drėgmei medieną ir užtikrinti, kad lovelis būtų tinkamai apdorotas apsauginėmis priemonėmis. Jei planuojate sodinti sunkesnius augalus, galbūt reikės sustiprinti lovelio konstrukciją papildomais rėmais.

Vijoklinės gėlės balkone

Vijoklinės gėlės balkone: kaip pagaminti joms atramas?

Priklausomai nuo vijoklinio augalo tipo ir jo savybių, atramos gali būti vertikalios arba horizontalios. Dažniausiai naudojamos atramos yra lazdos arba kuolai (smulkiems ir lengviems vijokliams) ir tinklai arba grotelės (puikiai tinka augalams, kuriems reikia daug vietos „lipimui“). Grotelės suteikia galimybę augalams išsiskleisti ir gausiai žydėti. 

Atramos gali būti pagamintos iš medžio, metalo arba plastiko. Medinės ir metalinės atramos paprastai yra patvaresnės, tačiau plastikinės gali būti lengvesnės ir lengviau pritaikomos. Grotelės gali būti numegztos iš špagato arba vielos. 

Atramas reikia tvirtai pritvirtinti, kad jos galėtų atlaikyti augalo svorį. Jei balkonas nedidelis, galite naudoti tvirtinimo elementus, kurie nesunkiai montuojami prie balkono sienos arba turėklų.

Vertikalioms gėlių kompozicijoms sudaryti skirti vazonai ar kiti puodeliai tvirtinami ar kabinami prie vertikalios sienelės arba metalinio stovo.

Gėlių sodinimas balkone

Gėlių sodinimas balkone

Žemė balkonų gėlių sodinimui turi būti rūpi, derlinga ir šviežia. Rekomenduojame paruošti tokį žemių mišinį, kuris būtų purus, pralaidus orui, gerai sugertų drėgmę. Patariame ją kiekvieną pavasarį keisti. Tada gėlės balkone gerai augs ir gausiai žydės.  Daugeliui gėlių tinka neutralios reakcijos žemė (pH 6,8–7). 

Prieš sodinant augalus, lovelius ar kitus indus reikia gerai išvalyti. Skylės jų dugnuose pridengiamos vazonų šukių skeveldromis arba rupiu smėliu. Tada beriame šiek tiek durpių, nes jos gerai sugeria vandenį ir palaiko drėgmę. Iki pusės lovelio pripilame žemių. Augalai iš vazonų ar dėžučių sodinami taip, kad tarp jų šaknų gniužulo liktų 20 cm tarpai. Jie užpilami žemėmis. Lovelių pakraščiuose žemė gerai apspaudžiama. Žemės paviršius turi būti 2–4 cm žemiau lovelio krašto – tada laistant vanduo neteka per kraštus.

Gėlių krepšeliai gali būti labai įvairūs, bet svarbiausia – juos tvirtai pakabinti. Krepšelis turi turėti gerą drenažą, į dugną virš drenažo įdėkite šiek tiek molio. Dirvą augalams ruoškite iš durpių ir komposto žemės. Krepšeliams skirti augalai neturi būti per maži, nes per sezoną jie paaugs nedaug.

Sėti tiesiog į lovelius patariama persodinimo nemėgstančius vienmečius vijoklius: didžiąsias nasturtes, kvapniuosius pelėžirnius, raudonžiedes pupeles, pelėvirkščius sukučius.

Mėgstamos balkonų gėlės – vizžydės begonijos, hibridinės petunijos, darželiniai šalavijai, didieji žioveiniai, meksikiniai žydrūniai – sodinamos daigais, nes jų ilgas vegetacijos periodas: nuo pasėjimo iki žydėjimo praeina 70–100 dienų.

Gėles balkonuose į lovelius ar kitus indus sodinamos ūkanotą dieną arba vakare.

Gėlių balkone priežiūra 

Gėlės balkone: kaip jas tinkamai prižiūrėti?

Balkonuose augančias gėles reikia tinkamai prižiūrėti. Žemės paviršių gėlių loveliuose būtina nuolat purenti, nes supuolusioje dirvoje susilaiko vanduo, o per susidariusią kietą žemės plutą augalų šaknys negauna pakankamai oro.

Gėlės balkone dažnai greičiau išdžiūsta, ypač vasaros metu, todėl juos reguliariai laistykite, bet venkite perteklinio vandens, kad nepradėtų pūti šaknys. Gėles balkone geriausia laistyti anksti ryte, prireikus ir vakare, nes laistomos per karščius jos šunta. Rytais rekomenduojama augalus nupurkšti.

Maisto medžiagos tiesiogiai veikia augalų augimą ir vystymąsi, todėl pasodintas balkone gėles ir kitus augalus reikia kelis kartus papildomai patręšti – pakaitomis organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Gėlės tręšiamos kas dvi savaites, praėjus 3–4 savaitėms po pasodinimo. Negalima tręšti perdžiūvusių augalų – pirmiau juos palaistykite. Laistydami trąšų tirpalais, stenkitės neaplieti žiedų ir lapų. Tik nepertręškite, nes tada augalai augina vešlius lapus, bet daug mažiau žydi. 

Taip pat nepamirškite reguliariai tikrinti augalų – ar nėra kenkėjų, ligų požymių.

Kad susiformuotų daugiau žiedinių pumpurų, būtina nuolat šalinti nužydėjusius žiedus, taip pat gelstančius lapus, neleisti augalams nokinti sėklų.

Šaltiniai:
Vaidelienė, Janina; Vaidelys, Jonas. „Gėlių karalystėje“. UAB „Ūkininko patarėjas”, 1997 m. 
https://biggergarden.com/flowering-balcony-plants/
https://www.bmstores.co.uk/lifestyle/what-are-the-best-flowers-to-plant-and-grow-on-a-balcony

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex