Skip to content

Bromelija – gėlė, kuri išvalys kambario orą bei pagerins jūsų miegą

Bromelija – gėlė, kuri išvalys kambario orą bei pagerins jūsų miegą
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bromelija (Bromelia) – visžalis bromelijinių šeimos žolinis epifitas. (Epifitas – augalas, kuris auga ant kitų augalų, bet jais pasinaudoja tik kaip atrama ir nesimaitina jų medžiagomis.) Šios genties atstovų pasaulyje yra daugiau kaip 60 skirtingų rūšių. Jų galima rasti Brazilijoje, Bolivijoje, Meksikoje ir Argentinoje. Kai kurios rūšys auga ne tik lauke, bet auginamos ir kaip kambariniai augalai.

Kambarinės bromelija yra daugiametis žolinis augalas, pasižymintis puikiomis dekoratyvinėmis savybėmis. Jį sudaro stiprus, tvirtas šakniastiebis ir sutrumpėjęs stiebas. Lapai apie 50 cm ilgio, žali arba dėmėti, piltuvėlio formos. Šios gėlės žiedkotis aukštas, su raudonu arba ryškiai geltonu žiedynu viršūnėje, po kurio nužydėjimo susiformuoja vaisiai. Yra daugiau kaip 30 kambarinių šių gėlių rūšių, kurios prisitaiko prie patalpų sąlygų ir yra laikomos nereikliausiomis.

Bromelijų rūšys ir veislės

Echmea – JAV paplitęs epifitas, nuo kitų rūšių besiskiriantis lapais, kurių kraštai dantyti, storais ir ilgais žiedų koteliais bei ryškiaspalviais žiedynais. Populiariausios kambarinės veislės yra Hollybush ir Cosmate.

Neoregelija – gražus, daugiametis augalas, kurio cistos formos žiedynas išauga iš šviesiai violetinių lapų rozetės. Geriausios veislės namams: Tigrinis, Mėlynasis, Burbuliuojantis, Niūriaspalvis, Gėlėtasis, Marmurinis.

Guzmanija – tai bromelijos rūšis be stiebo, su odiškomis dirželio formos lapų plokštelėmis ir ryškiomis įvairių atspalvių pažiedėmis. Žiedyną sudaro labai maži ir negražūs žiedai. Kaip kambarinės gėlės auginamos veislės yra Tempo ir Minor.

Tillandsia – tai rūšis, kuriai priklauso apie 500 šeimos žolinių augalų veislių, iš kurių kai kurios labai seniai žinomos kambarinėje gėlininkystėje – Medūzos galva, Mėlyna, Sidabrinė, Violetinė, Sitnikova.

Bromelija laukinėje gamtoje

Kambaryje auginamos bromelijos priežiūra

Bromelijos gėlei reikalingos specialios auginimo sąlygos, kurių būtina tiksliai išpildyti. Pavyzdžiui, jai būtinas grynas oras. Bromelija mėgsta augti patalpoje, kurioje visada švaru ir gaivu, todėl patalpą reikia dažnai vėdinti. Vėdinimo metu gėlę rekomenduojama perkelti į kitą vietą, kad ji negautų skersvėjo. Oro kondicionierius ir ventiliatorius taip pat reikėtų naudoti atsargiai, atokiau nuo kambarinių augalų.

Bromelijoms tinkama vieta ir apšvietimas

Rytinėje gyvenamojo namo pusėje esanti palangė būtų ideali vieta auginti bromeliją. Apšvietimas turėtų būti išsklaidytas, tiesioginiai saulės spinduliai gali pakenkti augalui tik tada, jei jie ilgai ir tiesiogiai šviečia nuo 12 iki 16 valandos (vasaros mėnesiais). Šiuo laikotarpiu patartina suteikti augalams šiek tiek pavėsio, kitaip ant lapų liks nudegimų. Rudens ir žiemos mėnesiais, kai dienos šviesa labai trumpa, reikėtų naudoti papildomą apšvietimą. Kambarinėms gėlėms reikia 10-12 valandų šviesos per parą, o tai galima padaryti naudojant tik dienos šviesos lempas. Dirbtinės šviesos šaltinis turi būti nukreiptas į viršų, o ne į bromeliją.

Bromelijoms tinkamiausia temperatūra

Palankiausia oro temperatūra žydinčių daugiamečių augalų augimui ir vystymuisi yra +20 – +25 °C šilumos šiltuoju metų laiku ir +15 – +18 °C rudens-žiemos sezonu. Trumpą laiką gėlė gali ištverti +12 – +14 °C temperatūrą.

Bromelijų laistymas

Šias gėles laistykite tik švariu arba virintu vandeniu. Jei naudojate vandentiekio vandenį, leiskite jam pastovėti 48 valandas.

Labai svarbu, kad augalų indo lėkštutėje visada liktų nedidelis kiekis vandens. Laistymo dažnumas ir kiekis priklauso nuo metų laiko ir oro sąlygų. Šaltuoju metų laiku bromelijas patartina laistyti kartą per savaitę, o šiltuoju – iki 3-4 kartų. Labai karštomis vasaros dienomis, kai termometro stulpelis pakyla iki +30 °C ar daugiau, laistykite kasdien. Optimalus laikas kitam laistymui yra tada, kai gerai išdžiūsta viršutinis substrato sluoksnis. Jei yra drėgmės perteklius – prasideda puvimas ir grybelinės ligos.

Laistant vanduo pilamas tiesiai į dirvą prie augalo.

Kambaryje auginamos bromelijos priežiūra

Oro drėgmė bromelijai

Bromelijas geriausia laikyti patalpoje, kurioje drėgmės lygis ne mažesnis kaip 70 %. Tai galima pasiekti keliais būdais:

  • įrengus akvariumą;
  • reguliariai apipurškiant augalus vandeniu;
  • prie kambarinių gėlių pastatant platų indą su vandeniu;
  • įsigyjant buitinį drėkintuvą;
  • įdedant indą su augalu į padėklą, pripildytą drėgnų akmenukų;
  • maždaug 2-3 kartus per savaitę nuvalant lapus drėgna, minkšta kempine.

Bromelijų tręšimas

Bromelijas papildomai tręšti galima laistant arba purškiant. Rekomenduojame naudoti tik žydintiems kambariniams augalams skirtą produktą. Skystas maistinių medžiagų tirpalas turi būti naudojamas tik esant drėgnai žemei.

Kovo-rugsėjo mėnesiais bromelijas tręškite kartą arba du kartus per trisdešimt dienų, o likusiais mėnesiais tręškite tik kartą per 45-60 dienų.

Bromelijos persodinimas

Bromelijas visada persodinkite į 2-3 cm didesnio skersmens vazoną, nei prieš tai buvęs. Paprastai šią gėlę reikia persodinti kartą per dvejus ar net trejus metus.

Naujojo vazono dugną uždenkite maždaug 1,5 cm drenažine medžiaga, paskui – specialiu dirvožemio mišiniu, kuriame yra durpių ir stambaus upės smėlio. Į substrato viduryje esančią duobutę pripilkite daug vandens ir į ją įstatykite augalą. Vazoną užpildykite substratu iki kraštų.

Kaip paskatinti bromelijos žydėjimą

Kaip paskatinti bromelijos žydėjimą

Bromelijų žydėjimo laikotarpis prasideda vasarą ir trunka kelias savaites arba kelis mėnesius, priklausomai nuo rūšies. Patyrę gėlininkai pataria, kaip pagreitinti bromelijų žydėjimą. Kai kuriuose vaisiuose (pvz., bananuose ir obuoliuose) yra naudingos cheminės medžiagos – etileno, kurį specialistai vadina augalo hormonu. Išleistas iš vaisiaus į uždarą erdvę, jis skatina pumpurų brinkimą ir žydėjimo pradžią. Supjaustytus bananus arba obuolius reikia sudėti aplink bromeliją ir viską sandariai uždengti maišeliu. Taip gėlę palikti rekomenduojama dešimčiai dienų – taip ji turėtų pražysti.

Žiedą galima nupjauti tik tada, kai jis visiškai sudžiūsta.

Bromelijų dauginimas

Bromelijas galima dauginti tik ūgliais, kurie išleidžiami iš jų pagrindo po žydėjimo. Kikiai (vadinami pumpurais) auga maždaug tris mėnesius, o po to švariu peiliu atskiriami nuo motininio augalo. Nupjautas vietas patartina apdoroti aktyvuotos anglies milteliais. Jauni augalai su savo šaknų sistema iš karto sodinami į atskirus vazonus. Bromelijos daigeliai auginami maždaug +20 °C temperatūroje. Jie labai greitai įsišaknija, tačiau pirmą kartą žydi tik po 12-18 mėnesių.

Bromelijų ligos ir kenkėjai

Galimi bromelijų kenkėjai: žvynelinė, miltligė, amarai. Norint juos sunaikinti, reikia apdoroti augalą muilo tirpalu arba tabako užpilu. Tirpalas neturi patekti į dirvožemį, todėl apdorojimo metu dirvožemis turi būti uždengtas plėvele. Apleistais atvejais galima pukšti insekticidus.

Atsiradus rūdims ar miltligei, purškiama tirpalais, kurių sudėtyje yra vario. Fungicidai būna veiksmingi tik tada, jei naudojami du ar tris kartus.

Jei bromelijos lapų galiukai apdžiūsta, padidinkite drėgmės lygį patalpoje, dažniau laistykite ir pakelkite patalpos temperatūrą.

Bromelijų nauda

Bromelijų nauda

Bromelijų naudojimas ir nauda patvirtinta svarbiausiais moksliniais tyrimais. Bromelijos taip pat gali teikti nuostabią naudą, pavyzdžiui, valyti orą ir kovoti su alergijomis. Kai kurie tyrimai parodė, kad tokie augalai kaip bromelijos netgi gali padėti sumažinti streso lygį.

  1. Bromelijos gali valyti orą bei kovoti su alergija. Neseniai Niujorko universitete atliktas eksperimentas parodė, kad bromelijos labai veiksmingai šalina lakiuosius organinius junginius iš oro. Tyrimas parodė, kad bromelijos gali pašalinti iki 80 % cheminių medžiagų, tokių kaip acetonas ir benzenas. Benzenas ypatingai gali turėti įtakos vaikų astmos vystymuisi. Jei sergate astma ar kitomis alernėmis ligomis, bromelijos gali padėti sumažinti reakcijų riziką. Tačiau, kitaip nei daugelis orą valančių augalų, bromelijos šį procesą atlieka ne dieną, o naktį. Todėl ant naktinio stalelio pasidėkite bromeliją, kad galėtumėte gerai išsimiegoti.
  2. Bromelijos gali sumažinti streso lygį. Japonijoje atliktame tyrime buvo tiriama, kaip kambariniai augalai veikia 63 biuro darbuotojų streso lygį. Rezultatai parodė, kad augalams esant šalia, nerimo lygis gerokai sumažėjo. Taigi, namų ar biuro stalą papuošę bromelija ar kito kambariniu augalu, galite jaustis mažiau įsitempę.
  3. Bromelijos gali padidinti produktyvumą. 2014 m. JK ir Nyderlandų atlikto eksperimento metu mokslininkai tyrė biuro darbuotojų produktyvumą aplinkoje, kurioje nebuvo augalų, ir aplinkoje, kurioje buvo. Gauti duomenys rodo, kad, į biuro aplinką atnešus augalus, produktyvumas padidėjo net 15 %.
  4. Bromelijos gali pagerinti miego kokybę. 2019 m. kinų mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu buvo tiriama augalų įtaka astronautų miegui. Rezultatai parodė, kad galimybė žiūrėti į augalus ar net užuosti jų kvapą padėjo reguliuoti tiriamųjų nervų sistemą ir sumažinti streso lygį. Dėl to jų miegas buvo kokybiškesnis.
  5. Bromelijos gali pagerinti kvapą ir garsą. Kadangi augalai iš oro filtruoja lakiuosius organinius junginius ir kitas kenksmingas daleles, jie taip pat gali išvalyti nemalonius kvapus. Tai gali padėti sumažinti cheminių oro gaiviklių ir kitų valymo priemonių kvapus. Namuose išdėliotos bromelijos, taip pat puikiai gali sugerti nepageidaujamą triukšmą. 2005 m. atliktas eksperimentas parodė, kad augalai yra gerokai pranašesni už popierinę garso izoliaciją įvairiais dažniais. Jie yra stebėtinai gera garso izoliacijos medžiaga, nes jų lapai ir stiebai sugeria garso bangas. Kuo storesnė ir tankesnė lapija, tuo veiksmingiau ji gerina akustiką.

Tyrimų šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4419447/
https://www.forbes.com/sites/carmendrahl/2016/08/24/houseplants-clean-indoor-air-chemistry/?sh=1a4670ba34eb
https://ntrs.nasa.gov/citations/19930073077
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200102184829.htm
https://psycnet.apa.org/record/2014-30837-001
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2214552419301403

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ramunė Vilėniškienė
Nemažą gyvenimo dalį dirbau pagal įgytą, verslo vadybos specialybę. Tačiau giliai širdyje visada buvau gamtos vaikas, besidomintis augmenija ir rankdarbiais. Visai neseniai įgijau dar vieną, siuvėjos sprecialybę ir su drauge sukūrėme prekinį ženklą "Metro de lino". Čia mes siuvame ir rankomis siuvinėjame lininius drabužius, namų tekstilę ir aksesuarus. Šalia to pradėjau labiau gilintis į augalų pasaulį, sodininkystę ir daržininkystę. Ėmiau rinkti vaistažoles, auginti daržoves ir apie visa tai rašyti. Šiai dienai šios dvi veiklos yra mano pragyvenimo šaltinis. Esu be galo laiminga, kad galiu daryti tai ką myliu. Manau, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimo esmė yra surasti savo tikrąjį kelią ir su džiaugsmu eiti juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *