Blindė savo didelių, geltonų „kačiukų“ žavesiu kasmet pakeri pavasario mylėtojus. Dėl šios ir kitų naudingų priežasčių, blindės krūmo pritaikymas dekoratyviniuose želdiniuose ar net liaudies medicinoje išlieka gana populiarus. Blindės auginimas ir priežiūra nekelia didelių iššūkių, o žinojimas, kad krūmelis išsiskiria ir kitomis praktiškomis savybėmis – sužadina smalsumą. Kviečiame susipažinti su blinde ir pažinti ne tik jos įstabių kačiukų grožį, bet ir kitas naudas, pritaikymo galimybes ar auginimo subtilybes.
Truputį apie blindę
Kam jau teko susipažinti su gluosnių šeimos (Salicaceae) atstovais, tai blindė (Salix caprea) tikrai turėtų būti žinomas „personažas“. Šis 3–9 metrus siekiantis krūmas–medis turi karklams, žilvičiams ir kitiems gluosniams būdingų bruožų, tačiau labiausiai charakterizuojamas dėl didelių žirginių – „kačiukų“. Vyriškos ir moteriškos giminės kačiukai formuojasi ant skirtingų augalų, bet būtent vyriškieji patrauklesni (trumpi, putlūs), tuo tarpu moteriški yra pailgi ir ne tokie išraiškingi.
Taip pat blindei būdingi platūs, kiaušiniški, su banguotu ir šiek tiek dantytu kraštu maždaug 5–10 cm ilgio lapai. O jaunas šakeles ir kamieną dengianti lygi, pilkai žalsvos spalvos žievė (senesnių – kiek sueižėjusi ir patamsėjusi) vertinama dėl vaistinių savybių.
Apskritai imant, blindė yra labai dažnas ir įprastas Lietuvos pievų, pamiškių, miškų, šlaitų, kirtaviečių ir užliejamų vietų augalas. Pastaruoju metu dekoratyvios blindės veislės auginamos ir sodybose ar parkuose.

Blindės dekoratyvinės veislės
Deja, bet laukinis ir natūralus blindės variantas nepasižymi tokiu puošnumu pavasarį, nes gražieji kačiukai pasislepia tarp daugybės šakelių. Tačiau išveistos veislės leidžia šiuo augalu grožėtis.
„Pendula“ – ši veislė labai primins gyvą fontaną, nes visos medelio šakos svyra žemyn. Kadangi medelis maždaug 80 cm stiebo aukštyje turi įskiepį, jo laja išlieka be įprastos viršūnės, nuo kurio centro šakelės svyra bene iki pat žemės.
„Kilmarnock“ – iš esmės tai ta pati Pendula versija, o pavadinimas dažnai vartojami vienas kito sinonimu. Tik šiuo veislės vardu dažniau vadinamas vyriškos giminės 1,5–2 metrų aukščio svyruoklinis medelis, kuris anksti pavasarį pasipuošia baltai sidabriškais kačiukais, o balandžio mėn. pražysta ryškiai geltoni kuokeliniai žirginiai.
Rekomenduojamas video
Tuo tarpu veislė „Weeping Sally“ apibūdina moteriškąją Pendula veislę, kuomet pavasario pradžioje pasirodę sidabriški kačiukai balandį pražysta neryškiais pilkai žalsvais piesteliniais žirginiais.
„Mas“ – retesnė veislė Lietuvoje, nes krūmas užauga gana didelis – apie 5–8 metrų aukščio ir panašaus pločio (3–5 metrų). Krūmas daugiakamienis, formuoja apvalią lają su daugybe gražiųjų vyriškųjų kačiukų ir dažniausiai auginamas pavieniui.
„Silberglanz“ auga kaip krūmas, kurio aukštis siekia iki 7 m, o plotis – 3–4 m. Per metus priauga iki 100 cm, todėl yra viena iš greitai augančių veislių. Taip pat labiausiai ši veislė mėgstama dėl itin ankstyvo žydėjimo – jo kačiukai skleidžiasi jau žiemą.

Kaip blindė auginama?
Pasirinkę auginti kurią nors dekoratyvią blindės veislę, būtina žinoti jai aktualias auginimo sąlygas.
Vieta. Visų pirma, blindės natūraliai yra drėgnų, užtvinstančių, bet neužmirkstančių vietų augalai, todėl jos gerai jausis pasodintos prie vandens telkinuko, kanalo. Jei tokia vieta jūsų vietoje neegzistuoja, tuomet reikės užtikrinti pastovų ir gausų drėkinimą. Kitas aspektas – šviesa, kurios augalui reikia gauti kuo daugiau. Geriausia, jeigu blindė gauna pilną apšvietimą, tačiau krūmas toleruos ir dalinį apšvietimą. Geresniam apšvietimui gauti medelį geriau sodinti atviroje vietoje, taip pat toliau nuo nuotekų ir vandentiekio vamzdynų, kuriuos blindės šaknys gali sugadinti.
Dirva. Šiam augalui labiausiai patinka drėgna, turtinga (derlinga), neutrali priemolio dirva su geru drenavimu. Vis dėlto blindė nebūtų tokia mėgstama dėl savo „supergalių“, nes krūmas–medelis nesunkiai gali „pakelti“ ir blogai drenuojamas (su susistovėjusiu vandeniu) dirvas ar įvairios sudėties (molio, smėlio, dumblo) ir reakcijos (pH tarp 5,5 ir 8) dirvožemį.
Auginimas vazone. Auginti vazone įmanoma svyrančios veislės blindės medelį, kuris iš prigimties užauga neaukštas ir lengvai prižiūrimas. Tačiau ir tokiam medeliui reikės didžiulio vazono, kuris būtų bent 30–50 cm skersmens ir gylio iš sunkios medžiagos (molio, medžio, plastiko). Tokio vazono dugne būtinos skylės, kad nutekėtų vandens perteklius. Vazonas pripildomas lengvu, gerai drenuotu substrato mišiniu iš 2 dalių universalaus komposto, 1 dalis perlito arba smulkaus žvyro (drenažui), o ant dugno – keramzito arba akmenukų
Blindės sodinimas. Blindė sodinama pavasarį (nuo kovo pabaigos iki balandžio vidurio) arba rudenį (rugsėjo–spalio mėn.) į iškastą 30×30 cm duobę. Jei norėsite sodinti tankią gyvatvorę iš blindžių, tada tarp sodinukų palikite 20–50 cm atstumus. Bet dažniausiai sodybose sodinamos pavienės svyrančiosios formos, kurios nuostabiai atrodo individualiai kaip sodo akcentas.

Blindės priežiūra
Laistymas. Turėdami omenyje, kad blindės gali augti net protarpiais užliejamose pievose, galima numanyti, kad blindėms tikrai patinka vanduo ir drėgna dirva. Vargingesnėse dirvose augančioms blindėms reikės labai dažno laistymo ar kitokių drėgmės užtikrinimo priemonių. Derlingesnių vietų krūmeliams gali užtekti ir 1 gausaus palaistymo ar lietaus per savaitę.
Tręšimas. Įprastai blindėms užtenka sode vyraujančių maisto medžiagų ir papildomo komposto, lapų žemės sluoksniu, tačiau dekoratyvinės veislės šiek tiek lepesnės ir reiklesnės. Joms patinka, kai būna pamaitintos universaliomis kompleksinėmis trąšomis (NPK 10-10-10 arba 12-10-18) pavasario metu – kartą per 3–4 savaites. Vasarą galima tręšti papildomai, ypač vazonines blindes, tačiau rudenį reikia leisti augalui pasiruošti žiemai ir jo papildomai nemaitinti.
Genėjimas. Blindei genėjimas patinka ir šį darbą gerai toleruoja, todėl negailėkite tinkamai apkarpyti šiuos medelius ar krūmelius. Visus blindžių genėjimo darbus galima paskirstyti pagal metų laikus: anksti pavasarį, prieš pumpurų sprogimą (vasario–kovo mėn.) atliekamas pagrindinis genėjimas; vasaros viduryje (liepą) – lengvas formavimas, o anksti rudenį galima šiek tiek apretinti šakeles. Dekoratyvioms svyrančioms formoms sutrumpinami peraugę ūgliai, kad išlaikytum tvarkingą „kupolą“, bei būtina pašalinti visus ūglius žemiau skiepo vietos. Gyvatvorei auginamoms blindėms nukerpami visi pernykščiai ūgliai iki 2–4 pumpurų ir taip dažnai apkarpomi, kiek norima iš jų tankumo.
Blindės padauginimo būdai
Ieškantiems greičiausio blindės padauginimo būdo, geriausia vadovautis jos vegetacinio padauginimo galimybėmis dėl jos natūralaus gebėjimo labai greitai leisti šaknis iš stiebo. Tad dauginimas auginiais (šakelėmis) ne tik paprastas, bet ir efektyvus. Pavasarį (kovo–balandžio mėn.), vasaros viduryje arba rudenį nupjauk 20–30 cm ilgio vienmečio ūglio šakelę, kurią įsmeik į dirvą (apie 2/3 gylio), kad liktų tik 1–2 pumpurai virš žemės. Tuomet prireiks laistyti dirvą (ji turi būti nuolat drėgna, bet ne permirkusi) ir po 1–3 savaičių pradės formuotis šaknys.
Kai kurios blindės rūšys leidžia šaknines atžalas, todėl galima lengvai pritaikyti ir kitą vegetatyvinį dauginimo būdą – atžalas atsargiai atkasti ir persodinti. Šį veiksmą geriausia daryti pavasarį ar rudenį.
Labai retai naudojamas (dažniausiai tik botaninėms selekcinėms programoms ar laukiniams eksperimentams) blindžių dauginimas sėklomis. Metodas mėgėjams labai nepraktiškas, nes sėklos greitai praranda daigumą – jos galioja vos kelias dienas!

Blindė: kokios ligos ir kenkėjai jai būdingos?
Ko jau ko, bet ligų ir kenkėjų atsparumu blindė negali labai pasigirti – ją kamuoja gana gausus šių „niekadėjų“ sąrašas. Kalbant apie ligas, blindės kenčia nuo miltligės, lapų dėmėtligių, rūdžių, pilkojo pelėsio, vėžio. Iš kenkėjų privaloma paminėti amarus, vikšrus, skydamarius, voratinklines erkes, spragšius.
Blindė ir jos nauda
Blindė visų pirma pažįstama iš dekoratyviosios perspektyvos. Ji naudojama parkuose, soduose, net vazone, kurioms būdingos labai puošnios kupolinės, sferinės, krintančios formos. Jos taip pat tinka bonsams ir skulptūrinėms formoms. Bet neminint dekoratyviai atrodančių, nektaringų ir vabzdžius viliojančių geltonų kačiukų, blindė pasižymi ir kitomis gana stebinančiomis ir žmogui naudingomis savybėmis.
Vaistinės savybės. Gluosniai, karklai ir blindės jau yra pažįstami liaudies medicinoje kaip aspirino alternatyva. Blindės žievė turi aspirinui tapačios medžiagos salicino, todėl preparatai ar blindės arbata naudojama liaudies medicinoje nuo karščiavimo, uždegimo, sąnarių skausmų ar galvos skausmo, o distiliatai iš kačiukų tarnauja kaip afrodiziakas, širdies gėrimas ir stimuliatorius.
Ūkinė reikšmė. Blindė greitai auga, todėl puikiai tinka gyvatvorėms, tvoroms, kuolams, pinti krepšiams, vytelėms. Iš šakelių galima formuoti gyvas tvoras, nes įsmeigus šakeles į žemę – jos įsišaknija ir sužaliuoja.
Pramonė. Iš blindės žievės ir lapų gaminami natūralūs dažai, ypač rudų, pilkų ir gelsvų atspalvių, kuriuos galima naudoti tekstilės dažymui, meninėje spaudoje. Blindės taninai (rausvi fenolio junginiai) reaguoja su geležimi, suteikiantys juodą ar tamsiai mėlyną atspalvį.
Panaudojimas moksle. Visų pirma, blindė naudojama kaip modelinis augalas dirvožemio tyrimams. Iš medelio išgaunama bioanglis (anglies pagrindo medžiaga dirvožemiui gerinti ir angliai saugoti)., ligninas ir celiuliozė. Pastarieji yra pagrindiniai komponentai bioplastikų, kompozitų, net 3D spausdinimo medžiagų gamybai.

Šaltiniai
- https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Salix+caprea
- https://www.vle.lt/straipsnis/blinde
- https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/pussy-willow/weeping-pussy-willow-in-a-pot.htm
- https://www.thespruce.com/planting-pussy-willow-trees-for-spring-2130899
- https://www.gardenia.net/plant/salix-caprea
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.