Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Baltažiedė notrelė – kuklus augalas. Kaip ji gali pasirūpinti jūsų sveikata?

  • by
Baltažiedė notrelė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Baltažiedė notrelė pasižymi priešuždegiminėmis, kraujavimą stabdančiomis ir raminamosiomis savybėmis, todėl ji dažnai naudojama peršalimo ligoms, kvėpavimo takų uždegimams ir virškinimo sutrikimams gydyti, menstruacijų skausmams slopinti. Dėl savo gydomųjų savybių, lengvo auginimo ir dekoratyvios išvaizdos, baltažiedę notrelę verta auginti sode ar vaistažolių lysvėje.

Baltažiedė notrelė – kaip atrodo ir kur auga

Baltažiedė notrelė (lot. Lamium album) yra daugiametis žolinis augalas, priklausantis notrelinių šeimai. Iš pirmo žvilgsnio šis augalas primena dilgėlę dėl panašios lapų formos, tačiau notrelė neturi dilginančių plaukelių ir yra visiškai švelni liesti. Baltažiedė notrelė atpažįstama dėl savo baltų, lūpinės formos žiedų, kurie susitelkę žiedynuose aplink keturkampį, stačią stiebą. Augalo aukštis dažniausiai siekia nuo 30 iki 60 centimetrų.

Baltažiedė notrelė

Baltažiedė notrelė natūraliai auga visoje Europoje, taip pat paplitusi Azijoje. Lietuvoje šis augalas dažnas, sutinkamas drėgnose vietose – pakelėse, krūmynuose, prie upių, miškų aikštelėse. Baltažiedė notrelė mėgsta derlingą, drėgną, humusingą dirvožemį ir pusiau pavėsį, tačiau gali augti ir saulėtose vietose.

Įdomūs faktai apie baltažiedės notrelės panaudojimą žaidimams Baltažiedė notrelė buvo panaudojama vaikiškose pramogose, kurios daugiausia buvo paplitusios Didžiojoje Britanijoje. 1990-ųjų pradžioje Anglijos mokyklos vaikai naudojo baltažiedę notrelę pokštams: berniukai, nučiulpę žiedus paragaudavo nektaro saldumo, o paskui vaikydavo mergaites su šiomis žolėmis rankose - jos, nežinodamos, kad tai ne dilgėlės, manydavo, kad berniukai jas vaiko deginančiomis dilgėlėmis. Šis žaidimas buvo ypač populiarus, nes baltažiedė notrelė vizualiai labai panaši į tikrąją dilgėlę, tačiau visiškai nekenksminga. Vaikai puikiai išnaudojo šį gamtos apgaulės triuką savo pokštams. Be to, mergaitės gamino švilpukus iš baltažiedės notrelės stiebų - jie buvo minkšti pjaustyti, todėl lengvai formuodavosi švilpuko žandikaulis ir ventiliacijos anga. Šie rankomis gaminami instrumentai buvo ne tik praktiškas rankdarbių užsiėmimas, bet ir muzikinė pramoga. Tokios tradicijos rodo, kaip vaikai istoriškai mokėsi atpažinti ir panaudoti gamtos išteklius savo kūrybinėms veikloms, kartu ugdydami gamtos pažinimą ir praktinius įgūdžius.
Ar nori sužinoti įdomų faktą apie baltažiedės notrelės panaudojimą žaidimams? * Šią įdomią informaciją galėsite pamatyti peržiūrėję trumpą reklamą

Baltažiedė notrelė yra viena iš daugelio notrelių rūšių. Be baltažiedės, žinomesnės notrelių rūšys yra raudonžiedė notrelė (Lamium purpureum), geltonžiedė notrelė (Lamium galeobdolon), dėmėtoji notrelė (Lamium maculatum), didžioji notrelė (Lamium orvala). Notrelės rūšys skiriasi žiedų spalva, dydžiu, lapų forma bei augimo aplinka. Dauguma jų turi vaistinių ar dekoratyvinių savybių.

Dėl savo vaistinių savybių ir dekoratyvios išvaizdos baltažiedė notrelė neretai auginama vaistažolių darželiuose ar natūraliuose gėlynuose. Tai ne tik puošnus, bet ir naudingas augalas, kurio žiedai ir žolė renkami gydomiesiems užpilams, arbatoms ir kompresams ruošti.

Baltažiedė notrelė

Baltažiedės notrelės nauda sveikatai

Baltažiedė notrelė gerai žinoma liaudies medicinoje, ji vertinama dėl savo įvairiapusių gydomųjų savybių. Augalo žieduose ir lapuose gausu biologiškai aktyvių medžiagų: flavonoidų, taninų, gleivių, eterinių aliejų, vitaminų ir mineralų. Štai pagrindinės baltažiedės notrelės naudos sveikatai:

  • Priešuždegiminis poveikis. Baltažiedės notrelės užpilai ir arbatos padeda mažinti uždegiminius procesus, ypač kvėpavimo takuose bei šlapimo sistemoje.
  • Ramina nervų sistemą. Dėl švelnaus raminamojo poveikio augalas tinka vartoti esant nervinei įtampai, nerimui, nemigai.
  • Stabdo kraujavimą. Ji naudinga esant gausioms, skausmingoms mėnesinėms, kraujavimui iš nosies ar virškinamojo trakto, nes skatina krešėjimą ir stiprina kapiliarų sieneles.
  • Gerina virškinimą. Notrelė skatina tulžies išsiskyrimą, padeda nuo pilvo pūtimo, skrandžio spazmų ar lėto virškinimo.
  • Skatina atsikosėjimą. Naudojama gydant kosulį, bronchitą, nes lengvina gleivių pasišalinimą iš kvėpavimo takų.

Baltažiedė notrelė naudojama tiek vidaus, tiek išorės negalavimams gydyti ir gali būti vartojama skirtingais būdais – iš jos žiedų ir lapų ruošiamos arbatos, nuovirai, tinktūra. 

Rekomenduojamas video

Baltažiedės notrelės arbata (užpilas)

Sunegalavus vaistažolių arbatos nauda neišmatuojama. Ne išimtis ir baltažiedės notrelės arbata. Džiovintų notrelės žiedų ar lapų arbata nuo seno geriama pasireiškus uždegimams, virškinimo sutrikimams, nuo menstruacijų skausmų, nerimo ar nemigos.

Baltažiedė notrelė

Baltažiedės notrelės arbatai paruošti reikės:

  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintų baltažiedės notrelės žiedų (galima naudoti ir lapus),
  • 200 ml (vienos stiklinės) verdančio vandens.

Žoleles suberkite į puodelį ar arbatinuką, užpilkite verdančiu vandeniu. Uždenkite ir palikite pritraukti 10-15 minučių. Nukoškite ir gerkite šiltą 2-3 kartus per dieną, 1-2 savaites. Prieš vartojant ilgesnį laiką pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Baltažiedės notrelės arbata, kaip ir melisų, medetkų arbatos, ramina menstruacijų skausmus. Ji taip pat padeda mažinti pernelyg gausų kraujavimą mėnesinių metu. Esant virškinimo sutrikimams padeda nuo pūtimo, spazmų, lėto virškinimo. Mažina šlapimtakių uždegimą, skatina šlapimo išsiskyrimą. Pasireiškus kvėpavimo takų uždegimui ši arbata lengvina atsikosėjimą bei ramina sudirgusią gleivinę. Jei vargina nemiga, kankina nerimas, notrelės arbata padės nusiraminti, atsipalaiduoti.

Baltažiedės notrelės tinktūra

Tinktūra – tai koncentruotas augalo ekstraktas, išgaunamas užpylus žaliavą spiritu arba kitu alkoholiu. Tinktūra išlaiko daug gydomųjų augalo savybių ir yra patogi vartoti.

Baltažiedės notrelės tinktūrai paruošti jums reikės:

  • 50 g šviežių arba džiovintų baltažiedės notrelės žiedų, lapų,
  • 250 ml 40-50% alkoholio (degtinės arba specialaus žolelių tinktūrų spirito),
  • stiklinio butelio su sandariu kamšteliu.
Baltažiedės notrelės tinktūra

Vaistažolės žaliavą susmulkinkite ir sudėkite į sterilų stiklinį butelį. Užpilkite alkoholiu taip, kad augalai būtų visiškai apsemti. Sandariai uždarykite butelį ir laikykite tamsioje, vėsioje vietoje apie 2 savaites. Kasdien papurtykite indą. Praėjus dviems savaitėms tinktūrą nukoškite per marlę arba smulkų sietelį. Laikykite tamsiame butelyje kambario temperatūroje. Baltažiedės notrelės tinktūra tinka ir vidiniam, ir išoriniam vartojimui. Vidiniam vartojimui praskieskite 10-20 lašų tinktūros nedideliu kiekiu vandens arba arbatos. Gerkite 2-3 kartus per dieną. Tinktūra padeda esant nervinei įtampai, uždegimams, menstruacijų sutrikimams.

Išoriškai tinktūra naudojama kompresams, odos uždegimams, žaizdoms ar spuogams gydyti – kelis jos lašus atskieskite vandeniu (1:5 santykiu), suvilgykite marlę ar vatą ir švelniai vilgykite ja problemines vietas.

Baltažiedės notrelės nuoviras išoriniam naudojimui

Baltažiedės notrelės nuoviras išoriniam naudojimui ruošiamas iš džiovintų augalo žiedų arba lapų. Šis nuoviras tinka žaizdų plovimui, kompresams, odos uždegimams, spuogams, makšties ar burnos gleivinės skalavimui, taip pat – veido garinėms vonelėms.

Nuovirui paruošti reikės:

  • 2 šaukštų džiovintų baltažiedės notrelės žiedų arba lapų,
  • 500 ml vandens,
  • puodo ar kito karščiui atsparaus indo,
  • sietelio arba marlės perkošimui.

Užpilkite 2 šaukštus džiovintos žaliavos 500 ml šalto vandens, užvirinkite ir pavirkite ant silpnos ugnies apie 10-15 minučių. Nukėlus nuo ugnies palikite pritraukti dar 10 minučių, tada perkoškite per marlę arba smulkų sietelį.

Žaizdų plovimui naudokite šiltą arba atvėsintą nuovirą. Kompresams – suvilgykite marlę ar audinį nuovire ir dėkite ant uždegimo vietų. Odos priežiūrai naudokite šį nuovirą kaip toniką veidui, taip pat galite pasidaryti garines voneles. Baltažiedės notrelės nuoviras tinka ir burnos gleivinės, gerklės ar intymios zonos uždegimams slopinti (praskiedus santykiu 1:1 su virintu vandeniu). Paruoštą nuovirą reikėtų sunaudoti per 1-2 dienas, laikant šaldytuve. Jei pasikeičia kvapas ar spalva, nebenaudokite, pasiruoškite naujo nuoviro.

Baltažiedė notrelė

Baltažiedė notrelė – gydomosios žaliavos paruošimas

Baltažiedės notrelės gydomosios savybės slypi žieduose ir lapuose. Vaistinei žaliavai dažniausiai renkami augalo žiedai žydėjimo metu – nuo gegužės iki rugpjūčio, sausu oru, geriausia ryte, kai rasa jau nudžiūvusi. Taip pat galima rinkti ir viršutinius lapus bei ūglius.

Surinktą žaliavą džiovinkite pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje, išskleidus plonu sluoksniu ant švaraus popieriaus ar audinio. Tinka ir džiovyklės (temperatūra neturi viršyti 40 °C). Išdžiūvę žiedai ir lapai turi išlikti natūralios spalvos ir kvapo. Laikykite paruoštą žaliavą sandariuose, tamsiuose stiklainiuose ar drobiniuose maišeliuose, jos naudojimo laikas – iki metų. Tinkamai paruošta notrelė išlaiko savo gydomąsias savybes ir tinka arbatoms, nuovirams, tinktūroms bei vonelėms ruošti.

Baltažiedė notrelė

Baltažiedė notrelė – galimas šalutinis poveikis

Nors baltažiedė notrelė laikoma švelniu ir saugiu vaistiniu augalu, jos vartojimas gali sukelti ir tam tikrą šalutinį poveikį, ypač jei ji vartojama ilgai ar per dideliais kiekiais. Geriant arbatą ar tinktūrą, jautresni žmonės gali patirti virškinimo sutrikimų – pykinimą, pilvo skausmą ar viduriavimą. Rečiau pasitaiko alerginės reakcijos – bėrimai, niežulys ar kvėpavimo pasunkėjimas, paprastai tiems, kurie yra jautrūs kitiems notrelinių šeimos augalams (pvz., mėtai, melisai).

Jei jūsų oda labai jautri, vartojant baltažiedės notrelės preparatus išoriškai gali pasireikšti odos sudirgimas. Be gydytojo konsultacijos nerekomenduojama notrelės preparatų naudoti nėščioms, žindančioms moterims ir vaikams iki 12 metų. Ilgalaikiam vartojimui ar derinimui su kitais vaistais būtina pasitarti su sveikatos specialistu, kad būtų išvengta nepageidaujamo poveikio.

Šaltiniai
https://www.rhs.org.uk/
https://secretsofthegreengarden.com/
https://www.researchgate.net/
https://www.sciencedirect.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *