Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti žemuoges? Svarbiausios 2025 metų pavasario–rudens žemuogių sėjos datos bei naudingos rekomendacijos 

  • by
Kada sėti žemuoges
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Aromatu pavergiančios žemuogės yra dievinamos vasaros pradžią skelbiančios uogos, kurių skoniui ir naudai vargiai kas atsispiria. Prisirinkti šių mini braškių kopijų nebūtina vykti į pievas, nes palaipsniui žemuogių sodinukai įsivyrauja ir soduose. Nors dauguma sodininkų yra įpratę žemuoges auginti iš sodinukų ir ūsų, tačiau ne visos rūšys ir veislės juos formuoja. Tai reiškia, kad reikia imtis kitų žemuogių dauginimo būdų ir užsiauginti šių augalų iš sėklų. Tai atlikti gana paprasta, tik reikia žinoti tinkamiausią laiką, kada sėti žemuoges, bei kitų gudrių patarimų. Peržvelgsime svarbiausias datas pavasario ir rudens sėjai, bei nepamiršime atsižvelgti ir į Mėnulio kalendorių. 

Kada sėti žemuoges pavasarį ir rudenį? 

Norint užsiauginti daigus ar sėklas sėti lauke po priedanga bei šiltnamyje, žemuogių sėklas galima pradėti sėti jau vasarį ir tęsti iki kovo vidurio. Kai kurias ankstyvas veisles sėti galite net ir balandžio mėnesį. Ankstyva sėja suteikia galimybę pirmąjį derlių gauti dar tais pačiais metais. 

Nieko baisaus neatitiks, jeigu žemuoges pasėsite ir vėliau. Kai kurias veisles sėti galima jau nuo balandžio mėnesio per visą vasarą ir net rugsėjį (IV–IX mėn. laikotarpis), nors įprasčiausia data yra gegužės mėnuo. Tuo laiku žemuoges sėkite tiesiai į lauke paruoštą atvirą dirvą. Tuomet pasėtos žemuogės derlių duoti pradės tik nuo kitų metų. 

Sėjos kalendorius 2025 metams

Kada sėti žemuoges 2025 metais

Kaip ir kada sėti žemuoges daigams? 

Kadangi žemuogių sėklos ne visada sudygsta tolygiai, geresniems rezultatams pasiekti rekomenduojama jas stratifikuoti. Tai galima padaryti įdėjus sėklas į šaldytuvą ar šaldiklį (ne aukštesnėje kaip +4 °C temperatūroje) bent dviem savaitėms, o dar geriau – mėnesiui. Po šio proceso sėklas galima sėti į paruoštą substratą. 

Jei daigus auginsite šiltnamyje ar ant palangės, sėklas rekomenduojama sėti į drėgną substrato ir smėlio mišinį arba į durpių tabletes. Sėklos beriamos negiliai, nes jų dygimui reikalinga šviesa, tad geriausia jas tik lengvai prispausti prie paviršiaus. Norint išlaikyti drėgmę, sėjinukai gali būti uždengiami plėvele arba stiklu, tačiau būtina reguliariai vėdinti. 

Daigai gali pasirodyti labai nevienodu laiku – kai kurie sudygsta per savaitę, o kiti gali užtrukti iki šešių savaičių. Kai daigeliai pasiekia tris tikruosius lapelius, juos galima pikuoti į atskirus indelius su maistingesne dirva ir po truputį pratinati prie lauko sąlygų. Į lauką daigai persodinami gegužės – birželio mėnesiais, tarp augalų paliekant 22×20 cm atstumus. 

Palankiausios žemuogių sėjos dienos pagal Mėnulį 

Mėnulis kai kada gali nulemti geresnį dygimą, prigijimą, augimą ir derlingumą, todėl nurodysime geriausias dienas, kada sėti žemuoges vadovaujantis būtent šio dangaus kūno padėtimi danguje. Nors dalis pavasarinio termino žemuogių sėjai jau praėjo, pateiksime ateinančias dar tinkamas dienas pagal Mėnulio kalendorių.  

  • Balandis: 4, 5 , 8 , 9, 11, 12, 14, 15, 19, 20, 29, 30. 
  • Gegužė: 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30. 
  • Birželis: 2, 3, 5, 6, 8, 12, 13, 17, 18, 30. 
  • Liepa: 11, 12, 16, 17, 20, 21 
  • Rugpjūtis: 12, 13, 21, 22 
  • Rugsėjis: 8, 9, 13, 14, 17–20. 

Labai svarbu atkreipti dėmesį, ar sėjos mėnesio laikas tinka jūsų pasirinktai žemuogių veislei sėti (tai nurodyta ant pakuotės). Remontantines žemuoges dažnai galima sėti bene visu šiltuoju sezonu, o kai kurioms reikalinga tik ankstyva sėja kambaryje. 

Kada sėti žemuoges pavasarį ir rudenį

Žemuogių sėjimas tiesiai į dirvą 

Norint žemuoges sėti tiesiai į lauką, kaip minėta anksčiau, tai geriausia daryti nuo gegužės, kai orai pakankamai sušyla. Pirmiausia reikėtų paruošti dirvą – įprastoje priemolio žemėje verta įmaišyti smėlio, o derlingumui pagerinti naudoti kompostą. Lysvėse daromi grioveliai, tarp kurių paliekamas maždaug 20 cm atstumas, o į juos tolygiai paskleidžiamos sėklos, lengvai užberiamos žemėmis ir palaistomos. Iki daigų sudygimo svarbu užtikrinti nuolatinę drėgmę. 

Nors žemuogės gali augti ir pavėsyje, geriausią derlių jos duoda saulėtoje vietoje. Joms labiausiai tinka drėgna, tačiau gerai drenuota priemolio dirva su lengvai rūgščiu pH (5,5–6,5). 

Šias uogas galima auginti ne tik darže, bet ir vazonuose, pakabinamuose krepšeliuose ar loveliuose – tai puikus sprendimas tiems, kurie turi ribotą erdvę balkone, terasoje ar kieme. 

Šaltiniai 

  1. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/wild-strawberries-alpine-fragaria-vesca
  2. https://www.thespruce.com/wild-strawberry-care-guide-7229743

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *