Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai? Paprastos priežastys ir lengvi sprendimai 

  • by
Kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai. Priežastys ir sprendimai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar grįžus po atostogų (ir ne tik) pastebėjote ne itin išvaizdžius augalus ir svarstote, kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai? Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių kambarinių augalų priežiūros problemų, kurią dažnu atveju pavyksta greitai išspręsti. Tokiais ženklais augalas drastiškai parodo, kad jam netinka kažkurios aplinkos sąlygos ar atsiradusios priežiūros klaidos. Dažnu atveju šis „sutrikimas“ nekelia pavojaus augalo gyvybei, bet gali sumažinti jo patrauklumą.

Visgi kai kuriais atvejais šis požymis gali rodyti ir sunkesnę augalo sveikatos būklę, tad išsiaiškinkime, kas iš tiesų vyksta su jūsų augalu. Pradėsime nuo tinkamos pasekmės įvertinimo, baigiant tinkamai parinktu gydymu. 

Dažniausios priežastys, kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai 

Netinkamas laistymas. Dažniausiai lapų galiukų parudavimas atsiranda dėl per reto laistymo. Jei augalas gauna per mažai vandens, augalo audiniai dehidratuoja ir ima džiūti. Taip pat, neužtenka į vazoną šliūkštelėti tik šlakelio vandens (nors tai ir darote dažnai), todėl tolygus ir reguliarus laistymas yra bene kertinis sprendimas sprendžiant ruduojančių augalų galiukų problemą. 

Žema oro drėgmė. Daugeliui augalų, ypač tropinių rūšių, reikalinga aukšta oro drėgmė. Sausas oras gali sukelti lapų kraštų ar galiukų rudavimą, nes augalas praranda daugiau drėgmės, nei gali įsisavinti.

Skersvėjai ir temperatūrų pokyčiai. Į šiuos veiksnius daugelis augalų reaguoja prastai, todėl staigūs temperatūros pokyčiai, tiesioginių saulės spindulių ekspozicija (ypač jei augalas nėra tam pritaikytas) arba šalto vėjo ar oro kondicionieriaus gūsiai kurie gali sukelti lapų kraštų ir galiukų nudegimą ar rudavimą. 

Druskų perteklius. Dar viena priežastis, kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai, gali būti druskų buvimas vandentiekio vandenyje arba netinkamose trąšose. Tokiu atveju idealus sprendimas šiai „ligai“ gydyti – naudoti lietaus vandenį kambariniams augalams laistyti arba specialiais filtrais filtruoti vandentiekio vandenį. Taip pat peržiūrėkite naudojamų trąšų sudėtį ir įvertinkite, ar nereikėtų jų pakeisti kitomis. 

Priežastys, kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai

Mineralų perteklius arba trūkumas. Šioje situacijoje vėlgi labai svarbi trąšų kokybė, nes augalų lapų galiukai gali ruduoti dėl mineralų pertekliaus ar trūkumo. Trąšose esant per daug druskų ar kitų medžiagų, jos gali sukelti cheminį nudegimą, o trąšų trūkumas, ypač geležies, gali nepakankamai maitinti augalą.  

Šaknų pažeidimai. Jei augalo šaknys buvo pažeistos persodinimo metu arba netinkamai atliekant augalo priežiūrą (genėjimą), dėl šios priežasties augalas negali tinkamai absorbuoti vandens ir maistinių medžiagų. 

Ligos ir kenkėjai. Kai kada ruduojantys gėlių galiukai gali skelbti rimtesnę problemą – ligos ar kenkėjo padarytą žalą. Tam tikros grybelinės, bakterinės ligos ar vabzdžių atakos gali sukelti lapų galiukų rudavimą, bet dažnu atveju šį požymį lydi ir kiti simptomai (dėmės ant lapų, puvinys ar matomi vabzdžiai).  

Priežastys, kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai

Kaip gydyti augalus, kuriems ruduoja lapų galiukai? 

Kaip jau įsitikinote, priežasčių, kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai, gali būti daug ir įvairių, bet dažniausiai tai drėgmės trūkumo ženklas. Tai galite išspręsti remdamiesi šiais patarimais: 

  • Pirmiausiai, tokius augalus reikia gerai prisotinti vandeniu. Įstatykite vazoną į indą su vandeniu ir palikite maždaug 10 minučių, kol per drenažo angą augalas ir žemė sugeria drėgmę. 
  • Vėliau, įvykdžius šį etapą, nepamirškite reguliariai augalo laistyti bei palaikyti aukštesnę oro drėgmę arba augalą papildomai apipurkšti vandeniu. 
  • Taip pat vertėtų apgalvoti, ar nereikėtų augalo persodinti į naują vazoną: išgarinantį mažiau drėgmės (pagamintą iš plastiko ar glazūruotos keramikos), savaime pasilaistantį. Persodinant kambarinę gėlę pravartu papildyti dirvą molio akmenukais ar kitais drėgmę sulaikančiais elementais. 

Kad augalui grąžintumėte patrauklią išvaizdą, aštriomis žirklėmis drąsiai kampu nukirpkite parudavusias lapo dalis. Ilgai netruks, kai gėlė pradės auginti naujus sveikus lapus ir pakeis senuosius. 

Kodėl ruduoja gėlių lapų galiukai - sprendimo būdai

Šaltiniai 

  1. https://www.thespruce.com/houseplants-leaves-turning-brown-1902675
  2. https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/environmental/what-causes-brown-edges
  3. https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/why-are-my-houseplants-leaves-turning-brown

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *