Skip to content

Gėlė rudbekija – saulėtos spalvos jūsų sode

  • by
Gėlė rudbekija – saulėtos spalvos jūsų sode
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Geltonos ir geltonai rudos rudbekijos – dažnos lietuviško sodo gyventojos. Ryškūs rudbekijų žiedai traukia kiekvieno akį. Šios gėlės suteiks saulėtų spalvų jūsų sodui nuo vidurvasario iki pat pirmųjų šalnų.

Rudbekija (Rudbeckia) – astrinių (Asteraceae) šeimos augalas, atkeliavęs į mūsų kraštus iš Šiaurės Amerikos prerijų. Rudbekijos pavadintos XVII-XVIII a. švedų mokslininkų tėvo ir sūnaus Rudbekų garbei. Rudbekijų būna vienmečių, dvimečių ir daugiamečių. Lengvai atpažįstami stambūs, plokšti, ramunes primenantys rudbekijų žiedai rudu viduriuku ir ratu aplink jį išsidėsčiusiais geltonais žiedlapiais. Užauga rudbekijos iki 40-60 cm aukščio, o jų žiedai – iki 9-12 cm skersmens.

Rudbekijų rūšys

Priskaičiuojama pie 30-40 rudbekijų rūšių. Lietuvoje daugiausiai auginamos plunksnalapė rudbekija (Rudbeckia laciniata), plaukuotoji rudbekija (Rudbeckia hirta) ir dvispalvė rudbekija (Rudbeckia bicolor), rečiau kitos rūšys.

Plunksnalapė rudbekija (Rudbeckia laciniata) – tai daugiametė rudbekija. Užauga iki 1,5-2,5 m aukščio. Žiedlapiai geltoni, vamzdiški, žiedai siekia apie 10 cm skersmenį. Žydi liepos mėnesį.

Plaukuotoji rudbekija (Rudbeckia hirta) kultivuojama kaip vienmetis arba dvimetis augalas. Šių rudbekijų stiebai ir lapai padengti šiurkščiais plaukeliais. Užauga 0,4-1 m aukščio. Siekiantys 6-10 cm skersmens žiedai turi geltonus žiedlapius, jų vidurėliai tamsiai rudi arba purpurinio atspalvio. Žydi liepą-rugpjūtį.

Dvispalvė rudbekija (Rudbeckia bicolor) – tai vienmetis augalas. Aukštis siekia 0,25-0,7 m, žiedų skersmuo – 6-8 cm. Žiedlapiai geltonai rudi. Žydi nuo liepos galo iki pirmųjų rudens šalnų.

Rudbekijų dauginimas ir sodinimas

Rudbekijų dauginimas ir sodinimas

Visos rudbekijų rūšys (su retomis išimtimis) gali būti dauginamos sėklomis. Daugiametės rudbekijos taip pat dauginamos dalijant jų kerą.

Rudbekijos sėklos sėjamos pavasarį arba rudenį tiesiai į paruoštą lysvę. Sėklos dedamos į dirvą 15 cm atstumu vieną nuo kitos, uždengiamos plonu dirvos sluoksniu. Lysvę reikia gausiai, tačiau atsargiai, kad neišplautume sėklų iš dirvos, palaistyti. Sėjinukai žydi antraisiais arba trečiaisiais metais, priklausomai nuo augalo rūšies. Pavyzdžiui, plunksnalapė rudbekija žydi trečiaisiais metais, plaukuotoji – antraisiais. Renkantis sėklas reikia atkreipti dėmesį į jų amžių – sėjai tinka iki 2-3 metų senumo sėklos, senesnės dygsta prasčiau.

Verta paminėti, jog šis augalas gali daugintis pats, tad turint sode rudbekijų, galima palikti jų dauginimosi procesą ir savieigai. Tokiu atveju pavasarį tiesiog praretinkite sudygusius naujus daigelius.

Geriausias metas kerams dalinti ir persodinti – pavasaris. Jei persodinate rudenį, nepamirškite nupjauti aukštų stiebų su žiedais. Dalinant kerą praplaukite šaknis, pašalinkite sudžiuvusias ir pūvančias šakneles, jei tokių yra. Palaikykite iškastą augalą dvi valandas pavėsyje ir tik tada aštriu peiliu padalinkite į 2-3 dalis. Kiekvieną dalį pasodinkite kaip atskirą augalą. Dalinti kero nereikėtų dažniau nei kas 3-4 metai.

Rudbekijų dauginimas ir sodinimas

Rudbekijų auginimas ir priežiūra

Vieta. Rudbekijos geriausiai auga atvirose, saulėtose vietose, tačiau joms ne itin trukdo ir nedidelis šešėlis. Nereikėtų auginti žemose vietose, kur užsistovi vanduo.

Žemė. Ši gėlė labiausiai mėgsta purią, humusingą, nešlapią dirvą, nors iš esmės nėra pernelyg jai išranki. Nemėgsta tik pernelyg sunkaus ir šlapio dirvožemio.

Temperatūra. Rudbekijos pakankamai atsparios karštiems orams, tik reikėtų nepamiršti jų dažniau laistyti tokiu oru. Daugiametės rudbekijos gerai perneša ir žiemos temperatūras (iki -15 °С), tačiau visgi rekomenduojama žiemai jas apdengti.

Laistymas. Rudbekija mėgsta būti laistoma dažnai, reguliariai, bet saikingai. Dirva neturi būti perdžiūvusi, bei pastoviai permirkusi. Pernelyg didelis dirvos drėgnumas gali sąlygoti šaknų puvimą. Kai vasarą oro temperatūra siekia +30 oC ir daugiau, ją galima laistyti du kartus per dieną – ryte ir vakare.

Tręšimas. Rudbekijos auga ir be papildomo maitinimo, tačiau siekiant turėti vešlų, sveiką ir gausiai žydintį augalą, galima pamaitinti jį kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, skirtomis žydinčioms gėlėms. Tai daryti reikia pavasarį ar vasarą.

Persodinimas. Daugiamečių rudbekijų nereikia dažnai persodinėti, jos gali augti toje pačioje vietoje 6-7 metus. Jei nutarėte persodinti šį augalą, tai daryti reikėtų pavasario gale arba rudens pradžioje, kai dirva yra sušilusi. Jei neplanuojate persodinant dalinti kero, persodinkite rudbekiją su visu šaknų ir žemių aplink jas gniužulu – taip jai bus lengviau adaptuotis naujoje vietoje.

Rudbekijų panaudojimas

Rudbekijų ligos ir kenkėjai

Rudbekijos pakankamai atsparios ligoms, tačiau vis gi kartais jas gali užpulti tam tikros ligos ar kenkėjai.

  • Rubekijos gali susirgti miltlige. Miltligė pasireiškia balkšvu pelėsiu ant lapų. Ji gydoma specialiomis sieros priemonėmis.
  • Grybelinės infekcijos taip pat gali užpulti šią gėlę. Dėl grybelio gali pradėti gelsti ar pasidengti dėmėmis rudbekijos lapai, gali pūti augalo šaknys. Lapų grybelį galima išgydyti specialiomis priešgrybelinėmis priemonėmis. Šaknų grybelio profilaktika – tinkamos auginimo sąlygos, kai žemė aplink rudbekiją nėra pernelyg drėgna, joje neužsistovi vanduo.
  • Rudbekijas puola amarai, nematodai. Atsikratyti šių kenkėjų padės insekticidinės priemonės.

Rudbekijų panaudojimas

  • Rudbekijos puošia mūsų sodus, sodybas, žaliąsias erdves, tinka puokštėms, pamerktos gana ilgai (apie savaitę) išlaiko šviežumą. Rudbekijos puikiai tinka ir sausoms puokštėms gaminti, sudžiovintos jos gerai išlaiko spalvą. Džiovinami neseniai pražydę augalai, tam tikslui ji skinami sausu oru.
  • Rudbekijos naudojamos liaudies medicinoje ir homeopatijoje. Jų gydomosios savybės buvo žinomos jau Amerikos indėnams, kurie šiuo augalu gydė gerklės skausmą, kosulį. Iš rudbekijų gaminamos priemonės neurozėms, skrandžio, tulžies, kvėpavimo takų, ginekologinėms ligoms, nudegimams gydyti. Oficialioji medicina rudbekijos gydomųjų savybių nėra pripažinusi.
  • Kosmetologijoje rudbekijų žiedai naudojami valančioms ir tonizuojančioms priemonėms, kompresams gaminti.
  • Rudbekijos gali būti naudojamos kaip natūrali dažanti priemonė vilnai ir šilkui. Ji nudažo šias medžiagas geltonai.
Rudbekijų vieta sode

Rudbekijų vieta sode

Rudbekijos žydi nuo vidurvasario iki rudens šalnų, tad jos pagyvins gėlyną, kuriame kitų gėlių žydėjimo metas yra ankstesnis. Derinant rudbekijas su kitomis gėlėmis, reikia atsižvelgti į jų aukštį ir komponuoti gėles taip, kad jos neužgožtų vienos kitų. Galima derinti viename gėlyne kelias rudbekijų rūšis, tuomet gėrėsitės ištisa rudbekijų grožio palete. Efektingai atrodo rudbekijų, astrų ir chrizantemų derinys. Puikiai tiks ir sodinimui vejos viduryje ar jos pakraščiuose. Dar viena sodo dizaino idėja – galite pasodinti rudbekijas į didelius vazonus ir išdėlioti juos po visą sodą ar sklypą. Plačiai ir gan aukštai išsikeroję rudbekijų krūmeliai paslėps ir pridengs pastatų netobulumus, komunikacijas, kitus sodo vaizdą gadinančius objektus.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *