Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sodinti frezijas 2025 metais: praktiški patarimai kambarinių ir lauko frezijų augintojams 

  • by
Kada sodinti frezijas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Frezijų puokštė – tai tobula dovana bet kokiai progai, todėl jų auginimu užsiima didelė dalis verslų. Tačiau frezijos neturėtų būti tik komercinis dalykas, nes šias nuostabias gėles gali auginti kiekvienas kambarinių ar lauko gėlių mėgėjas. Mažiau patyrusiems gėlininkams gali kilti klausimai, ne tik kada sodinti frezijas, bet ir kaip tinkamai tai padaryti, kokių sąlygų reikia šioms gėlėms auginti. Savo ruožtu mes paruošėme išsamų gidą naujokams, norintiems sodinti frezijas savo lauko sklypelyje ar namuose ant palangės. 

Kada sodinti frezijas lauke? 

Tradiciškai auganti Pietų Afrikoje, frezija bei jos auginimas jau pakankamai seniai adaptuotas ir Lietuvoje. Tai reiškia, kad šis lietuviškam klimatui kiek per lepus augalas reikalauja papildomų sąlygų, tokių kaip šiltnamis, aukštesnė oro temperatūra. Visa tai atsiliepia ir frezijos sodinimo laikui, kuris Lietuvoje atitinka gegužės mėnesį (kartais balandžio mėnesio pabaigą), kai nebėra šalnų pavojaus. Frezijos jautrios šalnoms, todėl jų sodinimas gegužę užkerta kelia ankstyvai pražūčiai. Jos sodinamos į dirvą gėlyne tik tada, kai naktį temperatūra nekrenta žemiau +5 °C. 

Kai kurie gėlininkai, skubantys pirmieji sulaukti frezijų žiedų, imasi gudrybių ir „pražydina“ frezijas kiek anksčiau. Jie pasodina frezijas kovo–balandžio mėnesiais į šiltnamį, o jau gegužę į lauką persodina kiek paūgėjusius daigus.  

Kada sodinti frezijas lauke

Kada sodinti frezijas, auginamas namuose? 

Viskas pasisuka 90 laipsnių kampu, kai kalbame apie kambaryje auginamų frezijų sodinimą. Patalpose palaikomas tolygus, šiltas klimatas, todėl sodinimo terminas vazonuose daugiau priklausys nuo sodintojo lūkesčių, o ne konkrečios datos, pavyzdžiui: 

  • Norint sulaukti žiedų vėlyvą žiemą, frezijų gumbasvogūnius namuose į vazonus reikia sodinti rudenį. 
  • Sausio–kovo mėnesiais sodinamos tos kambarinės frezijos, kurių žiedų sulaukti trokštate vasarai prasidėjus. 

Norint susidaryti aiškesnį frezijų sodinimo namuose grafiką, žinokite, kad frezijos pražysta praėjus maždaug 4 mėnesiams (10–12 savaičių) nuo pasodinimo. Taip pat, jų žydėjimo laiką nulemia ir šviesos intensyvumas, todėl ilgesnei vegetacijai geriau rinktis pražydinti frezijas „ilgų dienų“ periode. Šią problemą galima lengvai įveikti papildomu LED lempų apšvietimu. 

Kada sodinti frezijas namuose

Lauke auginamų frezijų sodinimo ypatumai 

Be abejo, gražiems, sveikiems frezijų žiedams ar tolygioms klomboms užauginti reikia atsižvelgti ne tik į datą, kada sodinti frezijas, bet ir kitas sąlygas, tokias kaip: 

  • dirva, kuri turi būti lengva, puri, gerai drenuota, praturtinta kompostu, kurios pH 5,3–5,8. 
  • vieta, nes frezijos mėgsta šiltą, saulėtą vietą, apsaugotą nuo vėjo. Puikiai tinka pakeltos lysvės ar vazonai. 

Ruošdamiesi sodinti frezijas, pirmiausia parenkite dirvą ją perkasdami 20–25 cm gylyje, įmaišydami komposto ar kito organinio trąšų mišinio, bei užtikrinant apsaugą nuo vandens kaupimosi ir įmirkimo.  

Tuomet iškaskite 5–7 cm gylio duobutes, įsodinkite frezijos gumbasvogūnį smaigaliu aukštyn, užberkite žeme, švelniai suspauskite, saikingai palaistykite. 

Kitus gumbasvogūnius sodinkite 5–10 cm atstumu, o tarp eilių palikite 15–20 cm. 

Nepamirškite tinkamai rūpintis daigais ir augalais saikingai laistydami (neleidžiant žemei visiškai išdžiūti, bet ir neperlaistant), tręšiant kas 2–3 savaites žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis, bei suteikiant atramas  – parišant prie kuoliukų. 

Kada sodinti frezijas

Kambarinių frezijų sodinimas 

Kaip aptarta anksčiau, laiką, kada sodinti frezijas daugiau mažiau galite pasirinkti patys, priklausomai nuo norimo rezultato. Štai rekomendacijos, kaip tai atlieka patyrę gėlininkai: 

  • Prieš sodinant, galima 1–2 savaites palaikyti gumbasvogūnius vėsiai (~10 °C), nes tai skatina daigumą ir žiedų formavimąsi. 
  • Pasirenkamas vazonas su gera drenažo sistema (skylutėmis dugne), pripildytas purios, maistingos žemės. 
  • Gumbasvogūniai sodinami 5 cm gylyje kas 5 cm (dideliame vazone gali tilpti ir daugiau sodinamosios medžiagos). 
  • Pasodinus, pirmas kelias savaites laikykite vėsiai (ideali temperatūra – apie 5 °C) ir ne per daug laistykite. 
  • Kai išleidžia ūglius (dažniausiai po 2–3 savaičių), perkelkite į šviesesnę, šiltesnę, +15–18 °C temperatūros vietą ir palaipsniui dažniau laistykite. Temperatūros sąlygos neturi būti per šiltos, nes šiltesnėje patalpoje jos augina lapus, o žiedai greitai nyksta. 

Šaltiniai

  1. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-freesias
  2. https://www.sarahraven.com/articles/how-to-plant-and-grow-freesias

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *