Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Miskantai – nuostabūs augalai Jūsų poilsio zonai

Miskantai – nuostabūs augalai Jūsų poilsio zonai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Miskantai (Miscanthus) yra žolinių šeimos (Poaceae) žoliniai augalai. Šios žolės natūraliose vietovėse dažniausiai  aptinkamos Pietryčių Azijoje, kelios rūšys – Tolimuosiuose Rytuose ir Afrikoje. Miskantai yra labai dekoratyvūs, o dėl atsparumo žemoms temperatūroms jie vis labiau populiarėja Lietuvos soduose ir gėlynuose. Jie yra nereiklūs žolynai, kurie mūsų klimato sąlygomis gerai peržiemoja, o kininius miskantus galima rekomenduoti žmonėms, net gi visiškai neturintiems gėlininkystės patirties.

Šis augalas turi ilgus stačius stiebus (nuo 70 cm iki 2,5-3 m ilgio). Lapai siauri, standūs ir ilgi, kartais nuspalvinti kontrastingomis juostelėmis. Šakniastiebiai yra šliaužiantys, todėl miskantai plinta savaime.

Jie pradeda augti vėlai, ne anksčiau kaip gegužės mėnesį, tačiau dėl spartaus augimo gėlyne puikiai atrodo jau birželio mėnesį. Kaip ir dauguma dekoratyvinių žolių, miskantai žydi antroje vasaros pusėje, o rudenį gėlynuose groja pirmuoju smuiku. Rudenį iš aukštų lapų kekių išsiskleidžia į šluoteles panašūs, kreminės spalvos žiedynai, 10-30 cm ilgio. Šie žiedynai išlieka ant augalų iki pavasario, o lapai pamažu nudžiūsta.

Kininiai miskantai

Daugiausia soduose auginamas kininis miskantas (Miscanthus sinensis). Europos soduose jis atsirado XX a. viduryje. Šis žolinis augalas atrodo labai efektingai, jį lengva auginti ir yra įvairių jo variantų. Šie augalai pasiekia daugiau kaip 2 metrų aukštį, apačioje turi standžius lapus, o viršuje kabo platūs lapai. Kiekvienas lapas turi ryškią, šviesią juostelę, einančią per lapo vidurį. Šis miskantas žydi nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio. Žiedynai, priklausomai nuo veislės, būna sidabriniai, sidabriškai smėlio, rausvi arba raudoni, o lapai įvairiai dryžuoti.

Miskantų sodinimas

Keletas kininio miskanto veislių:

  • „Variegatus” – lapai balti arba kreminiais pakraščiais, žiedai smėlio ar sidabro spalvos. Auga iki 2 metrų aukščio.
  • „Zebrinus” – šios veislės sodinimas ir priežiūra atvirame grunte nesukels daug rūpesčių. Augalas nepretenzingas. Išskirtinis bruožas – žali lapai su baltais arba geltonais skersiniais dryžiais. Žiedynai sidabriškai rudi. Auga iki 2 metrų aukščio.
  • „Strictus” – lapai su geltonomis skersinėmis juostomis, žiedynai ryškiai raudonos spalvos. Auga iki 2 metrų aukščio.
  • „Sioux” – jo lapai žali, rudenį nusidažantys oranžine spalva. Žiedynai rausvi. Užauga tik iki  0,7-1,1 metro.
  • „Silver Stripe“ – lapai žali su sidabrine juostele per vidurį. Rudenį spalva išlieka ta pati. Žiedynai rausvai rudos spalvos. Augalų aukštis – 1,1 metro.
  • „Rotsilber“- lapai žali su sidabrine juostele, rudenį nusidažo oranžine ir raudona spalva. Žiedynai iš pradžių rausvi, vėliau sidabriški. Veislės ūglių aukštis siekia 1,2 metro.
  • „Rotfuchs“ – lapai sodriai žalios spalvos su ryškia juosta viduryje. Žiedai oranžinės spalvos, kartais nuspalvinti sidabru. Pasiekia iki 2 metrų aukštį.
  • „Malepartus“- lapai žali su balta juosta, rudens viduryje nusidažo medaus spalva. Žiedynai dideli, raudonai rausvi, kartais pasidabruoti. Auga iki 1,8 m aukščio.
  • „Morning light“ – jo lapai apjuosti balta juostele, rudenį tampa rusvai bordinės spalvos. Žiedynai švelniai rausvi. Augalai užauga iki 2 m.

Milžiniški miskantai – drambliažolės

Dar viena, ne mažiau populiari, rūšismilžiniškas miskantas (Miscanthus giganteus), kitaip vadinama drambliažolė. Tai  Miscanthus sinensis ir Miscanthus sacchariflorus hibridas. Šis augalas užaugina labai didingas, plačias ir aukštas žiedų kekes. Ūglių aukštis siekia apie 2,5-3 m, visas užauga iki 4 m. Drambliažolės ūgliai stori, 1-3 cm skersmens, apačioje sumedėję. Lapai ilgi, o žiedynai labai dideli ir labai dekoratyvūs. Žydi vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje.

Dėl didelio dydžio ir platumo šis žolinis augalas geriausiai tinka dideliuose, natūralistiniuose soduose. Iš jos galite sukurti labai originalią ir natūralią gyvatvorę. Milžiniškas miskantas yra nereiklus, šalčiui ir sausrai, gerai auga net ir prastame dirvožemyje.

Miskantų rūšys ir veislės

Kitos miskantų rūšys

Kita, ne mažiau dekoratyvi rūšis – aukštasis miskantas (Miscanthus floridulus). Jis pasiekia 2-4 metrų aukštį. Deja, ne kasmet jam pavyksta užmegzti žiedynus iki šalnų atėjimo. Ši rūšis yra greitai auganti ir atspari šalčiui.

Įdomi veislė — miskantas „Giganteus“, kuris siekia iki  3,5-4 metrų. Šis augalas panašus į bambuką arba milžinišką nendrę. Šios veislės ūgliai violetinės spalvos ir iš dalies sumedėję. Juos net gi galima džiovinti ir naudoti kaip atramas kitiems augalams, pavyzdžiui, pomidorams. Ši rūšis nežydi.

Neaukšta rūšis yra Žemasis miskantas (Miscanthus oligostachyus) – kartu su žiedynais neviršija 1,5 metro ilgio. Rudenį lapai nusidažo gražia medaus spalva, o žiedynai būna sidabriškai balti. Tinka sodams, terasoms ar balkonams. Auginant vazone, svarbu nepamiršti reguliariai laistyti, ypač per karščius.

Miskantų sodinimas

Miskantus geriausia sodinti saulėtoje vietoje. Čia jie tampa vešlūs, intensyviai auga ir vasaros pabaigoje pražysta nuostabiais, egzotiškais žiedais. Miskanto sodinimo vieta turėtų atitikti šias sąlygas:

  • Pakankamai vietos į viršų ir į šonus.
  • Daug saulės – pavėsis, dažniausiai, trukdo šiam žoliniam augalui augti ir žydėti.
  • Rekomenduojama įrengti požemines šakniastiebių užtvaras, kad augalas nepageidaujamai neišplistų sklype.
  • Geriausia sodinti netoli vandens telkinio.

Miskantai auga net ir labai skurdžioje dirvoje. Tinkamiausias yra purus dirvožemis, kuris gerai kaupia vandenį ir kartu yra laidus vandeniui. Galima naudoti sodo žemę ir papildomai ją praturtinti durpėmis. Durpės sugeria vandenį ir lėtai grąžina jį į dirvožemį. Miskantai taip pat auga rūgščiose, neutraliose arba šiek tiek šarmingose dirvose, kurių pH yra nuo 5,5 iki 7,5.

Miskantų auginimas ir priežiūra

Šių augalų nereikėtų sodinti sunkiose, suplaktose, labai drėgnose dirvose. Tokiomis sąlygomis miskantai blogai auga ir bus jautresni grybinėms ligoms bei puviniui. Vietovėse, kuriose dirvožemis sunkus, reikėtų sudaryti sąlygas drenažui ir sodinimo plotą būtina praturtinti kompostu. Prieš sodindami miskantus, reikia paruošti dirvą. Būtina ją sukasti ir išpurenti. Taip pat naudinga į dirvožemį, kuriame bus sodinamas augalas, įterpti komposto.

Priklausomai nuo veislės ir suaugusio augalo dydžio, svarbu ne tik parinkti vietą, bet ir atstumus tarp krūmų. Pavyzdžiui, sodinant drambliažoles, šakniastiebius reikėtų sodinti 45 cm atstumu vienas nuo kito. Jei sodinate iš jų gyvatvorę – 45-60 cm atstumu. Pasodintus miskantus būtina gausiai palaistyti, tačiau reikia įsitikinti, kad vanduo neužsistovi.

Miskantai parduodami vazonuose su uždara šaknų sistema, todėl juos galima sodinti visą vegetacijos sezoną. Tačiau pavasaris yra geriausias metas sodinti šiuos augalus – tada jie turi geriausias įsišaknijimo ir augimo sąlygas – per vasarą gerai įsišaknija ir sustiprėja, kad sėkmingai peržiemotų. Sodinimui tinkamiausias laikas gegužės antra pusė, kai žemė jau būna įšilusi maždaug iki +20 °C.

Miskantų dauginimas

Miskantų daigų galite nusipirkti vazonėliuose. Tai yra pats patogiausias ir greičiausia būdas papuošti savo sodą šiais dekoratyviais augalais. tačiau jeigu norite miskantus dauginti patys – paprasčiausias būdas – padalyti augalus pavasarį. Tada iki žiemos augalai bus pakankamai stiprūs, kad ištvertų šalčius. Miskanto šakniastiebis yra labai kietas, todėl jam perpjauti į kelias dalis reikės kastuvo, o labai dideliems augalams net ir kirvio.

Miskantų auginimas ir priežiūra

Miskantų augimo greitis priklauso nuo pasirinktos veislės, tačiau apskritai visos veislės auga labai sparčiai. Tik jauni augalai auga lėtai, tačiau per 2-3 metus, priklausomai nuo veislės ir auginimo sąlygų, jie pasiekia nuo 90 cm iki 2,4 m aukštį.

Miskantai nemėgsta ilgalaikės sausros, tačiau jie taip pat nepakenčia ir per didelio vandens kiekio. Laistykite tada, kai viršutinis dirvos sluoksnis šiek tiek išdžiūsta. Žinoma, karštą vasarą tai būna daug dažniau nei rudenį. Šiems augalams labiausiai patinka retas, bet gausus laistymas, kai vanduo prasiskverbia į didelį gylį. Tai kur kas geriau nei laistyti kasdien ir po mažai.

Dažniau laistyti reikėtų tik jaunus daigus ir augalus, auginamus vazonuose balkone ar terasoje. Svarbu tarp  gausių laistymų leisti augalams išdžiūti. Miskantai ypatingai jautrūs perlaistymui, nes jų šaknys linkusios pūti.

Tręšti šių augalų dideliais kiekiais nereikėtų. Nuo dvejų metų amžiaus juos galima tręšti kompostu 1 kartą per sezoną. Geriausia pavasarį. Šis žolinis augalas suformuoja šakotą šaknų sistemą ir gali puikia apsirūpinti maisto medžiagomis net gi iš toliau.

Miskantų priežiūros klaidos

Miskantų priežiūra nužydėjus

Po žydėjimo miskantai pradeda iš lėto džiūti. Tačiau net ir tokiu atveju jie išlieka labai įspūdinga sodo puošmena. Nesvarbu, ar šalta, ar padengta sniegu, miskantai išlaiko savo žavesį. Miskantų nereikia nugenėti rudenį. Nudžiūvę lapai ir žiedynai yra natūrali augalo apsauga nuo šalčio.

Pavasarį augalai nupjaunami, kol dar neišaugo nauji lapai. Tačiau pjauti reikia ne prie pat žemės. Reikėtų palikti bent 10 cm ilgio lapus. Šiam tikslui puikiai tinka sekatoriai ir žirklės gyvatvorių karpymui. Nupjauti miskantai greitai atauga ir po kurio laiko išaugina naujus lapus.

Kai kurie gėlininkai tokį radikalų kirpimą atlieka tik kartą per kelerius metus, o kasmet pašalina tik pažeistus lapus ir senus žiedynus.

Ruošiantis žiemai, tik kininius miskantus pirmaisiais metais po pasodinimo reikėtų saugoti nuo žiemos šalčių. Jaunus augalus nesunku apsaugoti – tereikia padaryti pylimą iš pjuvenų, komposto ar pušies žievės. Šie miskantai paprastai per 2-3 metus pasiekia visišką ištvermingumą žiemos sezonui.

Suaugusius, aukštus augalus galima surišti virve, sudarant savotišką palapinę virš šaknų. Po to uždengti agroplėvele. Toks surišimas apsaugo nuo ūglių lūžinėjimo dėl stipraus vėjo.

Miskantų priežiūros klaidos

Miskantai nėra linkę sirgti, yra atsparūs daugumai augalų ligų sukėlėjų, o kenkėjai iš viso jų nemėgsta. Vienintelė galima problema – šaknų puvinys, jei augalas pasodintas į užmirkti linkusią dirvą.

Tai šilumą mėgstantis žolinis augalas, todėl natūralu, kad pasibaigus vegetacijos sezonui praėjusio sezono augalai paruduoja. Kitos miskanto rudavimo priežastys gali būti:

  • per dažnas ir gausus laistymas;
  • per dažnas ir gausus tręšimas;
  • nudegimas nuo intensyvių saulės spindulių.
Miskantai kraštovaizdžio dizaine

Miskantai kraštovaizdžio dizaine

  • Didingos miskantų rūšys puikiai tinka kaip fonas kitiems augalams. Žemesnes rūšis galima derinti su daugiamečiais ir vienmečiais augalais gėlynuose arba sodinti dideliuose vazonuose palei takus, balkonuose ar terasose. Miskantai išlieka patrauklūs ištisus metus.
  • Labai gražiai atrodo vėjyje švelniai siūbuojantys ilgi miskantų lapai. Dėl švelnių formų ir malonaus, vėjyje judančių lapų, garso jie puikiai tinka sodinti prie tvenkinio arba poilsio vietose, pavyzdžiui, pavėsinėse arba  sodo sūpynėse.
  • Įsigyjant kelis augalus, verta rinktis skirtingu laiku žydinčias veisles. Taip bus galima mėgautis jų žavesiu visą sezoną.
  • Miskantai gražiai atrodo šalia tokių augalų kaip: levandų, gaurių, hortenzijų, rožių ar flioksų.
  • Miskantai suteikia sodui tikrai nepakartojamą atmosferą. Dėl savo erdvios formos sodo kompozicijai suteikia lengvumo.
  • Kininiai miskantai dažnai auginami kaip pavieniai augalai. Tokiu atveju jie dažnai sodinami šalia vejos.
  • Miskantai taip pat naudojami skintoms puokštėms. Nudžiūvę šios dekoratyvinės žolės ūgliai atrodo labai patraukliai.

Įvairių rūšių miskantų auginimas soduose tampa vis populiaresnis. Lengva priežiūra, originali išvaizda ir ramybė, kurią sodui suteikia miskantai, jau įtikino sodininkus plačiai juos naudoti apželdinimui.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ramunė Vilėniškienė
Nemažą gyvenimo dalį dirbau pagal įgytą, verslo vadybos specialybę. Tačiau giliai širdyje visada buvau gamtos vaikas, besidomintis augmenija ir rankdarbiais. Visai neseniai įgijau dar vieną, siuvėjos sprecialybę ir su drauge sukūrėme prekinį ženklą "Metro de lino". Čia mes siuvame ir rankomis siuvinėjame lininius drabužius, namų tekstilę ir aksesuarus. Šalia to pradėjau labiau gilintis į augalų pasaulį, sodininkystę ir daržininkystę. Ėmiau rinkti vaistažoles, auginti daržoves ir apie visa tai rašyti. Šiai dienai šios dvi veiklos yra mano pragyvenimo šaltinis. Esu be galo laiminga, kad galiu daryti tai ką myliu. Manau, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimo esmė yra surasti savo tikrąjį kelią ir su džiaugsmu eiti juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *