Skip to content

Bitininkystė – ar šis užsiėmimas kiekvienam? Pasitikrink

Avilių pasirinkimas. Bitininkystė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bitininkystė, ypač mėgėjiška, tampa labai populiariu užsiėmimu, bet ar bitynas tinka kiekvienam? Omenyje turima ne tik alergiją bičių nuodams, bet ir kitus faktorius. Pasitikrink!

Knygos, tinklaraščiai, filmukai apie bitininkystę

Prieš pradedant bitininkavimo nuotykį, pravartu įgyti šiek tiek žinių šia tema. Jų galima rasti profesinėje literatūroje – knygose, žurnaluose arba internete. Ypač įdomūs yra bitininkų tinklaraščiai, kuriuose jie aprašo savo bitininkavimo nuotykius, pateikia daug aktualių patarimų ir rekomendacijų, kartais net galima gyvai pabendrauti ir užduoti savo klausimus! Taip pat yra nemažai youtube’rių, kurie pasakoja ir rodo savo bityną.

Neįkainojama patirtis yra praktika, t. y. apsilankymas bityne, kur galima gyvai pamatyti avilius ir jų vidų, išmokti atpažinti motinėlę, bites darbininkes, tranus, perus, kiaušinėlius, užakiuotą medų ir kt. Verta prisijungti prie socialinių tinklų grupių ar forumų bitininkystės tema, nes ten galime gauti ne tik daug žinių, bet ir susipažinti su bitininkais, sužinoti apie kursus ar bitininkystės mokymus pradedantiesiems.

Verta pirmiausia apgalvoti, ar bitininkystė suderinama su mūsų gyvenimo stiliumi, darbais, pomėgiais.

Bitė

Alergijos ir kitos sveikatos problemos

Tai nėra profesija žmonėms, kurie yra alergiški bičių nuodams – tokiu atveju bet koks įgėlimas yra pavojingas ir kartais gali baigtis tragiškai. Todėl pirmiausia reikia ištirti, ar neturime alergijos bičių nuodams. Deja, tarp mūsų yra žmonių, kuriems vienas įgėlimas gali būti netgi pavojingas gyvybei, todėl jei nesate tuo tikri, turėtumėte pasitikrinti atlikdami kraujo tyrimą laboratorijoje. Gali būti, kad nesate alergiškas vapsvų nuodams, tačiau galite būti alergiškas bičių nuodams, nes šių vabzdžių nuodų sudėtis nėra identiška. Nuo bičių įgėlimų galima gerai apsisaugoti, todėl alergija neužkerta kelio rūpintis bitėmis, tačiau jei esate alergiškas, turėtumėte rimtai persvarstyti savo sprendimą turėti nuosavą bityną.

Bitininko darbas taip pat nerekomenduojamas žmonėms, turintiems širdies sutrikimų, nes jis reikalauja fizinio krūvio, be to dažniausiai dirbama su tinkleliu prie veido, kuris šiek tiek riboja oro prieigą, dažnai saulėje ir karštyje, o tai jiems gali būti pavojinga. Tas pats pasakytina ir apie žmones, turinčius aukštą kraujospūdį. Kita vertus, bičių įgėlimas žmogui, turinčiam žemą kraujospūdį, gali sukelti alpulį ir mieguistumą. Hiperaktyvūs, nekantrūs ir nervingi žmonės taip pat netinka darbui bityne. Darbui su bitėmis reikia susivaldymo ir ramybės, o pernelyg nervingas elgesys erzina vabzdžius ir gali tapti nemalonių nelaimingų atsitikimų priežastimi.

Bičių verslas – sezoniškumas

Bityne visada vyksta kas nors įdomaus, todėl darbas jame gali būti atokvėpis nuo kasdienybės. Darbas bityne ribojamas sezono metu. Jis prasideda kovo mėnesį, kai bitės pirmą kartą išskrenda, ir tęsiasi maždaug iki rugsėjo vidurio. Po paskutinio medaus nuėmimo bityno prižiūrėtojas saugo ir ruošia bičių šeimas žiemai. Nuo šio momento prasideda žiemos laikotarpis bityne.

Šiuo laikotarpiu bityne nebedirbama, tačiau pravartu retkarčiais apžiūrėti bites ir įsitikinti, ar joms kas nors neatsitiko. Dėl darbų sezoniškumo bitininkyste užsiima įvairių profesijų atstovai, kurie bitininkystę laiko savo pomėgiu.

Priemonės bitininkystei

Bičių auginimas – atsakomybė už bičių šeimas

Ne visiems bitininkystė ilgainiui pasirodys patraukli. Ši veikla reikalauja lankytis bityne bent kartą per savaitę, o vasaros sezono metu (gegužės-liepos mėn.) – netgi dažniau. Šioje vietoje pažymiu žodį „su būtinybe”, nes bičių turėjimas reiškia pareigą, o ne tik malonumą. Taigi, turint bičių, savo dabartinį gyvenimą teks pertvarkyti ir prisitaikyti prie bityno gyvenimo ciklų. Reikia būtinai apgalvoti, ar mūsų veiklos, darbai ir pomėgiai suderinami su bitininkyste ir prisiimti atsakomybę už šių nuostabių ir vertingų vabzdžių gerovę.

Šiek tiek mankštos gryname ore

Kasdienis darbas su bitėmis yra malonumas, kuris taip pat susijęs su fiziniu darbu. Dažnai tenka nešioti sunkius daiktus ir daug vaikščioti tarp bityno ir bitininko namelio, kuris paprastai yra už keliasdešimt metrų nuo avilių. Juk mankšta ir fizinis krūvis gryname ore yra naudingas kiekvieno žmogaus sveikatai, tačiau jei turite problemų su nugara, nebūtinai patartina nešioti sunkius krovinius. Didžiausią pavojų bitininkų sveikatai kelia traumos, atsirandančios dirbant pasilenkus virš avilio ir nešant sunkius daiktus. Taigi, jei į šį darbą žiūrėsite protingai, darbas bityne tikrai bus sveikas užsiėmimas. Atsižvelgiant į savo fizinę savijautą, galima parinkti avilius, kurie nereikalauja didelių segmentų kilnojimo. 

Vietos bitynui parinkimas

Turime žinoti, kad norint, jog mūsų bitynas vystytųsi racionaliai ir tvariai, reikia patikrinti ar turime tam tinkamas sąlygas. Bityno vieta turėtų būti sausa, gerai apšviesta ir apsaugota. Joje taip pat turėtų būti daug žalumos, gausu žydinčių augalų, teikiančių bitėms maisto. Bityną verta apsodinti žydinčiais medžiais ir krūmais, kuriuos mėgsta bitės (pvz., paprastuoju eženių, facelijomis ir kt.).

Vieta bitynui, aviliams

Reikalavimai bitynams

Be to, svarbu žinoti, kad kiekvienas bityno savininkas turi atitikti formalius reikalavimus, be kurių negali vykdyti šios veiklos. Pirmiausia reiktų susipažinti su Teritorinė valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reikalavimais bitynams. Pravartu būtų susipažinti su VMVT įsakymu „Dėl bitynų, bičių produktu ir užkrečiamųjų ligų kontrolės reikalavimų patvirtinimo”.  Šiame dokumente nurodomi bendri reikalavimai, tai pat užkrečiamųjų ligų kontrolės reikalavimai (pvz yra būtina pranešti apie tam tikras bičių ligas).

Vienas iš reikalavimų yra palikti ne mažiau nei 100 metru atstumą nuo bityno iki visuomeninio naudojimo vietų, tokių kaip upės, ežerai ir pan. Sodo sklypuose reikalaujama, kad aviliai būtų atgręžti į savininko sklypo vidurį, o atstumas nuo kito žemės sklypo būtų ne mažiau kaip 5 metrai. Aišku, geriausia iš karto pasitarti su kaimynais, jei planuojate auginti bites, kad vėliau nekiltų nesklandumų.

Na o norint pardavinėti medų ir bičių produktus, būtina įregistruoti savo ūkį bei atitikti dar daugiau reikalavimų.

Aviliai

Geriausia avilius statyti poromis arba linijomis – taip lengviau atlikti bet kokius darbus bityne. Jų lizdai turėtų būti atsukti į saulėčiausią pusę. Rinkoje yra įvairių tipų avilių, todėl išsirinkti nėra lengva. Vis dėlto labiausiai paplitę yra dadano tipo įvairių dydžių aviliai. Geras avilys turėtų apsaugoti nuo šalčio ir perkaitimo, užtikrinti ventiliaciją ir leisti efektyviai išgauti bičių produktus. Vieno avilio kaina svyruoja nuo 50 iki 200 eurų. Avilius pravartu nudažyti spalvomis: balta, geltona, mėlyna ir mėlynai žalia. Spalvoti aviliai padeda darbininkėms lengviau grįžti į savo šeimas. Bityno teritoriją reikėtų dažnai šienauti.

Avilių pasirinkimas

Kitos bitynui reikalingos priemonės ir išlaidos

Bičių avilio kaina nėra vienintelės pradedančiojo bitininko išlaidos. Jam reikia įsigyti įrangos ir įrankių, reikalingų bitynui eksploatuoti ir medui išgauti. Jis turi turėti: rėmelių, bitininkystės vielos, tinklelius, maitintuvus, medsukį (rankinį arba su elektrine pavara didesniam rėmelių skaičiui), vaško lydytuvą, medaus koštuvą, bitininko aprangą, šepetį bitėms šluoti, šakutes atakiavimui, dūminę su aušintuvu ir kt.

Visus šiuos reikmenis geriausia įsigyti bitininkystės parduotuvėje arba internetu. Turint daugiau avilių, verta turėti ir bityno dirbtuves. Kitas ir, ko gero, svarbiausias bityno įrengimo žingsnis – įsigyti bičių. Yra skirtingų veislių bičių, todėl verta kreiptis patarimo į patyrusį bitininką, išmanantį šią sritį. Pirkti galime bičių paketus su motinėle, korius su perais, žiedadulkėmis ir maistu, taip pat spiečių, pilnas šeimas (t.y. visas avilio bites, įskaitant korius), ar net visą bityną.

Apskaičiavus visas bityno (net ir nedidelio masto) įrengimo išlaidas, paaiškėja, kad reikia pasiruošti nemažoms išlaidoms. Todėl, prieš pradėdami apsipirkinėti, turite viską gerai apgalvoti, apskaičiuoti ir atsakyti į klausimą, ar darbas su bitėmis tikrai jums tinka.

Nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, išsilavinimo ir gyvenamosios vietos, bitininku gali tapti kiekvienas, tačiau kiekvienas taip pat turėtų žinoti, kad be didelio malonumo, kurį teikia bendravimas su bitėmis, šis užsiėmimas reikalauja daug laiko, todėl visus ankstesnius malonumus reikia derinti prie bityno gyvenimo ritmo.

Šaltiniai:
https://www.kalendarzrolnikow.pl/7211/nie-kazdy-moze-byc-pszczelarzem
https://beebuilt.com/pages/beekeeping-for-beginners
https://www.kochajmypszczoly.pl/czy-kazdy-moze-zostac-pszczelarzem/

Nuotraukoas asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *