Skip to content

Kandis – paprastos priemonės ja atsikratyti

Kandis – paprastos priemonės ja atsikratyti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kandis – įkyri viešnia, kuri taikosi apsigyventi tiek drabužių spintoje, virtuvėje. Ji pragraužia audinius, sugadina kruopų atsargas, kitaip tariant, gali tapti tikru galvos skausmu. Laimei, yra patikimų būdų, kaip atsikratyti kandžių kartą ir ilgam.

Kas tos kandys

Kandys – tai nedideli pilkos spalvos drugiai. Kandžių galva apaugusi mažais plaukeliais, straubliukas trumpas arba jo visai nėra. Kandžių sparnai, kai jos yra ramybės būsenoje, suglausti stogeliu. Egzistuoja daugybė įvairių kandžių rūšių. Kai kurios šių drugių rūšys, o tiksliau, jų lervos, kelia žmonėms nemažai rūpesčių. Kandžių lervos minta įvairiu augalinės ar gyvūninės kilmės maistu. Tam tikrų kandžių rūšių lervos graužia audinius, kitos – maitinasi žmogaus vartojamais maisto produktais. Suaugusios kandys daiktų ir maisto negadina. Kandžių patinėliai skaido ieškodami patelių. Jei aptikote stambią kandį – tai patelė, kuri ruošiasi dėti kiaušinėlius, tad ją reikia kuo greičiau sunaikinti.

Iš kur kandžių atsiranda namuose

Į namus kandys dažniausiai patenka trim būdais. Pirmas kelias – kandys gali tiesiog įskristi pro langą arba atkeliauti į namus nutūpusios ant jūsų drabužių. Antras – kandžių lervos patenka į namus kartu su daiktais, kuriuos atsinešate, pavyzdžiui, su drabužiais ar tekstile. Ir trečias būdas joms apsigyventi – parnešti iš parduotuvės kartu su nusipirktomis kruopomis ar kitais produktais.

Kandys namuose įsitvirtina, kai randa čia joms palankias sąlygas. Šie gyviai puikiai jaučiasi blogai ventiliuojamose, drėgnose patalpose.

Drabužinė kandis

Drabužinė kandis

Drabužinė kandis (Tineola biselliella) kenkia audiniams bei kailiams. Suaugusios drabužių kandys – tai 6–8 mm ilgio drugiai, kurių priekiniai sparnai geltonai rusvi, o sparnų galinis kraštas karpytas. Drabužinių kandžių lervos užauga iki 10 mm ilgio. Jos yra kremiškai baltos spalvos, su ruda galvute. Lervos įsitaiso šilkiniame vamzdelyje, kurio ilgis dažnai viršija pačios lervos kūno ilgį. Paprastai nuo kiaušinėlio iki suaugusio vabzdžio drabužinė kandis išsivysto per 6 savaites, tačiau jei stinga šilumos bei maisto, šis procesas gali užtrukti ir iki keleto mėnesių.

Audiniuose drabužinė kandis išgraužia netaisyklingos formos skylutes. Nors labiausiai kandys mėgsta natūralius audinius, jos nevengia graužti ir sintetinio pluošto. Sintetines medžiagas jos pragraužia, kad pasiektų po jomis esančius maisto šaltinius – pavyzdžiui, dėmes. Net plika akimi nematomos dėmės – prakaitas, bespalviai gėrimai – su laiku oksiduojasi ir ima traukti šiuos kenkėjus. Tad prieš sandėliuojant patartina net ir švariai atrodančius drabužius išskalbti.

Kaip išnaikinti kandis iš spintos

Kaip išnaikinti kandis iš spintos

Radę šių nepageidaujamų gyventojų savo spintoje, susirūpiname, kaip išnaikinti drabužių kandis. Tam yra nemažai būdų: efektyvūs gali būti ne tik specialūs pirktiniai insekticidai, bet ir laiko patikrintos natūralios kandžių naikinimo priemonės.

Šaltis. Kandys neperneša žemos temperatūros, o jei temperatūra minusinė – šansų išgyventi joms praktiškai nelieka. Tad, jei kandys užpuolė drabužius žiemos metu, galite kelioms dienoms išnešti juos į balkoną ar kitą šaltą patalpą. Lervos žus. Bėda tame, jog kandys dažniausiai būna aktyvios šiltuoju metų laiku, kai minusinės temperatūros patalpą sunku rasti. Jei paveiktų drabužių nedaug, galima parai įdėti juos į šaldiklį, prieš tai supakavus į plastiko maišelį. Po paros šaltyje kandys žus.

Kandžių gaudyklė. Prekybos vietose galima rasti kandžių gaudyklių, kurios pritraukia kandžių patinėlius, kadangi skleidžia į patelių panašų kvapą. Privilioti patinėliai gaudyklėje prilimpa prie jos sienelės, tad kandys nebesidaugina.

Valykla. Po profesionalaus drabužių valymo valykloje kandžių tikrai neliks. Tačiau parnešę išvalytus drabužius namo, pasirūpinkite, kad kandys vėl ant jos neapsigyventų persikėlusios nuo kito rūbo.

Maistinės kandys

Maistinės kandys

Maistinės kandys minta miltais, kruopomis. Jei apžiūrėję birių maisto produktų atsargas pastebite jose sulipusias, lyg voratinkliu apraizgytas kruopas, miltus, kitus smulkius produktus, būkite tikri – tai maistinės kandys. Jų lervos graužia produktus, užteršia juos voratinkliais, kokonais, išnaromis bei išmatomis.

Labiausiai paplitusios maistinių kandžių rūšys:

  • Pietiniai (aruodiniai) ugniukai (Plodia interpunctella) – 7-9 mm ilgio, sparnai geltonai rudos spalvos; jų lervos gelsvai baltos, rausvos ar žalsvos su ruda galva. Minta grūdais, riešutais, džiovintais vaisiais.
  • Malūniniai ugniukai (Ephestia kuehniella) – 7-9 mm ilgio, ant jų pilkos spalvos sparnų išsiraizgę juodi zigzagai. Jų lervos rausvos arba žalsvos, su ruda galva. Minta miltiniais produktais.
  • Kakaviniai ugniukai (Ephestia cautella) – 7-9 mm ilgio, sparnai pilkai rudi, margi; jų lervos balkšvos, gelvos arba rausvos. Maitinasi grūdais, riešutais, džiovintais vaisiais, aliejinių kultūrų sėklomis.
Ko bijo maistinės kandys

Ko bijo maistinės kandys

Pravartu žinoti, kaip naikinti kandis virtuvėje. Įsiveisus maistinėms kandims, deja, teks išmesti visus užkrėstus maisto produktus. Atsikračius užkrėstais produktais, reikia nuodugniai patikrinti spinteles, visus plyšius, kur jos gali slėptis ar slėpti savo kiaušinėlius. Spinteles, kuriose laikyti kandžių užkrėsti produktai būtina kruopščiai išvalyti, tam galima naudoti actą, kuriuo suvilgoma valymo šluostė. Periodiškai reikia tikrinti, ar iš nepastebėtų anksčiau kiaušinėlių neišsirito naujų lervų.

Kadangi maistinės kandys veisiasi šalia maistui vartojamų produktų, ne visada cheminės priemonės nuo kandžių yra saugios naudoti. Tačiau yra nekenksmingų žmogui būdų kovoti su šiais kenkėjais. Vienas tokių – kandžių gaudyklė, kuri veikia lipnios juostelės pagrindu. Gaudyklė privilioja suaugusias kandis, kurios prilimpa ir nebegali daugintis.

Bičių vaško kandys

Bičių vaško kandys

Kandys kenkia net tik audiniams ir maistui, aviliuose įsiveisianti vaško kandis daro žalą bitėms. Vaško kandžių lervos pažeidžia korius ir avilius, dėl ko bitėms gali kilti rimtas pavojus. Suaugusi vaško kandis vienu metu gali padėti virš 700 kiaušinėlių, iš kurių išsirita kenkiančios lervos.

Kaip atsikratyti kandžių avilyje svarbu žinoti visiems, kas augina bites. Kandžių apniktus korius reikia išimti iš avilio, sudėti į plastiko maišelius bei patalpinti į šaldiklį, geriausia į -15 ⁰C ar žemesnę temperatūrą. Po paros kandys bus žuvusios.

Ką daryti, kad kandys nebegrįžtų – profilaktinės priemonės

Kandžių naikinimas gali būt varginantis ir ilgas procesas, kadangi jų kiaušinėliai sunkiai pastebimi plika akimi ir dažnai lieka nepastebėti. Kartais atrodo, jog visas kandis sėkmingai pašalinote, tačiau po kurio laiko iš užsilikusių kiaušinėlių ima ir išsirita naujos lervos. Tad visų geriausia pasirūpinti profilaktinėmis priemonėmis nuo šių kenkėjų. Nesvarbu, ar jau teko kovoti su kandimis, ar su jomis dar nesusidūrėte, niekuomet nepakenks buityje vadovautis paprastomis taisyklėmis, kurios neleis kandims įsiveisti.

Drabužių pakavimas ne tik padės apsaugoti daiktus nuo drabužinių kandžių, bet ir įneš papildomos tvarkos į spintą. Laikykite drabužius, ypač nenešiojamus ar kito sezono, plastikiniuose užsegamuose maišeliuose ar konteineriuose. Kartono dėžės nuo kandžių neapsaugo – šie vabzdžiai gali prasigraužti į jų vidų.

Ką daryti, kad kandys nebegrįžtų – profilaktinės priemonės

Išskalbkite drabužius, prieš juos sandėliuodami, kad panaikintumėte kandims patrauklias prakaito, maisto, gėrimų dėmes, kūno kremo ar aliejaus likučius nuo drabužių.

Reguliariai vėdinkite spintas – kandys ypač gerai jaučiasi šiltose drėgnose vietose, tad jūsų uždavinys kurti joms nepalankias gyvenimo sąlygas.

Aromatingi augalai – puiki apsauga nuo kandžių. Kandys nemėgsta stiprių, aitrių kvapų, tad jas gali atbaidyti stipriu aromatu pasižymintys augalai. Pelynai, levandos, rozmarinas, tabako, lauro lapai padės apsisaugoti nuo kandžių užsiveisimo. Levandų ar kitų kvapniųjų augalų maišeliai ne tik atbaidys kandis, bet ir suteiks drabužiams malonų aromatą. Tokių augalų maišelius galite laikyti ir virtuvės spintelėse. Kvapnūs eteriniai aliejai taip pat nepatinka kandims – tad galite papurkšti jais spintelių vidų.

Spintų kvapai. aut Metrodelino
Nuotrauka © Metro de lino

Sandarūs indai – pagrindinė profilaktinė priemonė nuo maistinių kandžių. Naujai įsigytus maisto produktus reikia iškart sudėti į sandarius indus. Taip bus užkirstas kelias maistinių kandžių įsiveisimui ir plitimui. Nuvalykite produktų likučius nuo indų dangtelių kraštų.

Apžiūrėkite prekes prieš pirkdami – jau parduotuvėje galite pastebėti pakuočių viduje esančius kandžių pėdsakus.

Reguliariai valykite virtuvės spinteles bei indelius. O apsisaugant nuo drabužių kandžių – drabužių spintas, minkštus baldus bei kilimus.

Naudoti šaltiniai:
https://www.goodhousekeeping.com
https://www.countryliving.com/
https://www.vle.lt
https://www.dezinfa.lt
https://www.mkds.lt

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

1 thought on “Kandis – paprastos priemonės ja atsikratyti”

  1. Visko neperskaiciau kaip kov ojama su kandimis, užkliuvo saldytuvas ir pamaniau kad tai kova su vėjo malūnasais. Siūlau isigyti ionizatoriu ir karta bent i savaite kai nesate namie ijungti pusvalandžiui ionizatoriu. Manau pamirsit kandžių daroma zala. Man tai veikia puikiai. Priežastis to paprasta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *