Dar prieš keletą dešimtmečių Sosnovskio barščiai žemės ūkio pramonėje buvo vieni dėkingiausių augalų pašarams – greitai auga, visai nereiklūs aplinkai ir priežiūrai, maža auginimo savikaina, pilni maistinių medžiagų, tinkamų gyvulių pašarui. Augalą dėl egzotiškos išvaizdos buvo pamėgę ir sodininkai, tad jis dar sovietmečiu atgabentas į Lietuvą iš Kaukazo. O štai šiandien jau kuriami ištisi šių augalų naikinimo metodai kartu su viso pasaulio mokslininkų pagalba, o pats augalas Europos sąjungoje priskirtas invaziniams kenkėjams!
Tad naikinti šį augalą savo privačiose valdose skatina ir Lietuvos vyriausybė, taip siekiant išsaugoti kitų laukinių augalų įvairovę.
Kaip atpažinti nuodingą Sosnovskio barštį
Barštis (Herácléum) yra salierinių šeimos, apimančios apie 40 rūšių, vaistinis augalas. Nors dauguma rūšių nekenksmingos ir manoma, buvo naudojamos maistui ar kaip dekoratyvinis augalas, būtent Sosnovskio barštis nuodingas ne tik žmonėms – net bitėms žiedų nektaras yra pražūtingas.
Palankiomis sąlygomis augalas užauga iki 3-5 metrų aukščio. Augalo stiebas yra labai tvirtas ir status, pasidengęs mažais plaukeliais, išsišakojęs. Lapeliai gali siekti iki 60 cm ilgį. Pats augalas primena skėtį – tarsi grybo viršūnė liepos–rugsėjo mėnesiais pražįsta baltais, smulkiais ir gausiais žiedais.
Sosnovskio barštis tapo tikru kenkėju, nuodingu ne tik bitėms, bet ir žmonėms – augalų sultys kartu su saulės spinduliais gali nudeginti žmogaus odą ar net kelti grėsmę gyvybei. Dėl šios priežasties, taip pat dėl to, kad šis augalas paplito kur kas plačiau nei buvo norima ir užima didžiąją dalį laisvųjų pievų ir laukų, jis pradeda kelti grėsmę ir kitų gėlių bei augalų plėtrai, įvairovei bei žmonių sveikatai.
Sosnovskio barčių žaizdos gydymas
Sosnovskio barščio sultyse yra furanokumarino – tai alergenas, stipriai reaguojantis saulės spinduliuose ir galintis sukelti net iki trečio laipsnio nudegimus odai! Dirbant pievose, kurias užkariavę Sosnovskio barštis ar kovojant su juo savo darže, nepamirškite apsaugos priemonių – dėvėkite pirštines bei kojas dengiančią aprangą.
Specialistų teigimu, po susidūrimo su šiuo augalu svarbu vandeniu bei muilu nuplauti žaidą, taip pašalinant ten likusias deginančias toksiškas medžiagas. Atsiradus rimtesniam nudegimui su pūslelėmis svarbu naudoti ne per riebias, bet drėkinančias priemones nuo nudegimų. Tinka įvairios pantenolio ar alijošiaus priemonės. Atsiradus atvirai žaizdai ją reikia dezinfekuoti ir uždengti itin steriliu tvarsčiu. Atidžiai stebėkite žaizdą – stipresni nudegimai gali išryškėti ir po kelių dienų! Nuo Sosnovskio barščio atsiradusias žaizdas galima gydyti panašiais būdais kaip įprastą nudegimą.
Taip pat atminkite, odos regeneracijai padeda vitaminas C, tad žaizdos gijimą galima paspartinti įvairiais kremais su vitaminu C.
Sosnovskio barčių dauginimasis sufleruoja veiksmingiausią kovos būdą
Sosnovskio barščiai dauginasi tik sėklomis, tad juos nupjovus, daigai nesudėtingai atauga iš užsilikusių požeminių pumpurų ir toliau savavališkai plinta užkariaudami ištisas teritorijas. Tai puiki užuomina, kad Sosnovskio barščius geriausia naikinti juos raunant. Atkreipkite dėmesį, kad dirvoje neturi likti sėklų!
Šis augalas dauginasi savidulka, todėl net vienas daigas gali išplisti labai plačiai bei užkariauti ištisas pievas. Įprastai daigai pradeda dygti ankstų pavasarį, jų nepuola kenkėjai, todėl ir kovos pradžia su šiuo augalu turi būti itin greita. Sosnovskio barščių žydėjimo metas nėra nuolat pastovus – šis augalas gali pražysti tik sulaukęs palankių sąlygų, pavyzdžiui, gerokai vėliau nei įprastai, jei sezono oras buvo nepalankus. Tai didina augalo plėtros galimybes – nusikėlęs žydėjimo metas gali sutapti su vėjuotomis dienomis, tokiu atveju sėklos nesunkiai pasklinda platesnėje aplinkoje.
Sosnovskio barčių naikinimas
Tam, kad Sosnovskio barštis neužkariautų visų mūsų laukų lengvai ir savarankiškai daugindamasis, apžvelkime geriausius jo naikinimo metodus. Yra nemažai straipsnių ir forumų, kuriuose džiūgaujama sodininkų pergale prieš šį kenkėją, tačiau tai nėra lengva kova, o į šią kovą įsitraukę mokslininkai, visuomeninės organizacijos ir net kai kurių Europos šalių vyriausybės.
Nors yra labai daug piktžolių ir kenkėjų naikinimo būdų, ne visi jie efektyvūs kovoje su šiuo žaibiškai plintančiu augalu.
- Pavienius augalus galima pjauti palei šaknis kuo dažniau, tačiau tai neleidžia jiems užimti naujų teritorijų dėl kelio žydėjimui užkirtimo, bet neišnaikina jau esančios jų populiacijos.
- Jei Sosnovskio barštis užėmė didesnį pievos plotą – galima nustelbti mulčiavimu – ant nupjautų barščių pakloti plastikinę plėvelę ar kitą neaustą dangą, o ant neaustos medžiagos mulčio pilti gruntą. Taikant šį metodą audinį svarbu prispausti akmenimis, smėlio maišais ar kitais sunkiais daiktais per visą plotą, kad augdamas Sosnovskio barštis nepažeistų audinio, nes jo stiebas labai tvirtas.
- Su Sosnovskio barščiais kovoti herbicidais nerekomenduojama, kadangi šis augalas išgyvena net ir labai stiprius nuodus, taip pat šis metodas neveikia dirvoje esančių sėklų. Tai reiškia, kad herbicidai padės sumažinti ar sustabdyti plitimą, tačiau neišnaikins jau esančių augalų.
Visgi, jei šis metodas atrodo Jums patogiausias plitimui mažinti, atkreipkite dėmesį kad herbicidai būtų glifosato pagrindu. Taikant šį metodą svarbu atsižvelgti, kad naudojamos labai kenksmingos medžiagos ir imtis visų atsargumo priemonių. Neteisingai taikomas metodas gali nudeginti žolę ir pievoje liks vien žaliuojantys Sosnovskio barščiai. VDU universisteto vyr. botanikė teigia, kad „tinkamu laiku Sosnovskio barščius nupurškus selektyvių herbicidų mišiniu Nuance 75 WG ir Accurate 200 WG., jų augantys individai sunyksta.“
Taigi, veiksminga gali būti taikyti kelis būdus vienu arba pasitelkti iki šiol atrastą efektyviausią būdą – iškasti. Tiesa, net ir jį gali tekti taikyti ne vieną kartą – kova su augalu gali trukti iki 3-5 metų, tad reikia apsišarvuoti kantrybe.
Būkite atsargūs laukinėse pievose, nesusiviliokite baltų žiedų grožiu ir prižiūrėkite savo sodus, kad juose neplistų šie žaibiškai teritorijas užkariaujantys kenkėjai!
Šaltiniai:
https://botanika.vdu.lt/aktualijos/kovai-su-sosnovskio-barsciais-efektyvesnes-priemones
https://web.archive.org/web/20120309070534/http://www.parkai.lt/show/lt/news/id_239.html
https://www.vrsa.lt/titulinio-naujienos/424/isibegejus-pavasariui
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.