Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Skaniausios bulvių veislės. Kokias šiais metais turėtumėte užsiauginti?

Skaniausios bulvių veislės. Kokias šiais metais turėtumėte užsiauginti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bulvės lietuviams nuo seno svarbi mitybos raciono dalis. Atėjęs balandžio- gegužės mėnuo yra pats metas bulvių sodinimui. Tačiau, tai atneša nemenką galvos skausmą, ypač pradedantiesiems sodininkams. Šiuo metu išskiriama šimtai skirtingų bulvių veislių. Kaipgi nepasiklysti tokioje gausybėje ir kaip atsirinkti kokios yra skaniausios bulvių veislės? Pateiksime trumpą gidą į kokias veisles reikėtų atkreipti dėmesį ir kokiems patiekalams jos tinkamiausios.  

Bulvių auginimas mažose erdvėse – misija įmanoma! Bulvės maišuose, dėžėse, pakeltose bei tinginių lysvėse

Bulvių auginimas

Bulvių skirstymas pagal krakmolingumą

Bulvėse yra daug krakmolo. Įdomu tai, jog pagal krakmolo kiekį jos užima antrą vietą po baltųjų ryžių. Nuo krakmolo kiekio priklauso, ar bulvė bus miltinga, puri ir virdama suirs, ar išliks vientisa, tvirta, drėgna – it vaškinė.

Kuo didesnis krakmolo kiekis, tuo labiau bulvė virdama skyla. Todėl bulvės, kuriose yra daug krakmolo, puikiai tinka kepti ir trinti, gaminti cepelinus.

Mažai krakmolo turinčios veislės yra nesuverdančios ir virdamos gerai išlaiko savo formą, todėl puikiai tinka sriuboms, troškiniams ir salotoms ar mišrainėms gaminti.

Jei nesate tikri, kokio krakmolingumo bulves turite, galite atlikti greitą eksperimentą. Į indą sumaišykite 1 dalį druskos su 11 dalių vandens ir įdėkite bulvę. Krakmolingos bulvės beveik visada nuskęs į ąsočio dugną, o nekrakmolingos – plūduriuos.

Didelio krakmolingumo, turinčios mažai drėgmės ir miltingos bulvės. Šių veislių bulvių atskirose ląstelėse yra didelis krakmolo ir vandens santykis, todėl jos yra tankesnės nei kitų rūšių bulvės. Tačiau šios sausesnės bulvės turi purią tekstūrą, kai yra gruzdinamos arba kepamos. Tačiau verdant – jos dažnai suyra ir sukrenta.

Mažo krakmolingumo, turinčios daug drėgmės savyje ir vaškinės bulvės. Šiose bulvėse – kaip ir atspėjote – yra didesnis santykis vandens nei krakmolo. Verdant bulvės išlaiko formą. Dėl to, jos yra drėgnesnės ir tirštesnės. O verdant jos daug geriau laikosi, palyginti su daug krakmolo turinčiomis bulvėmis.

Universalios bulvės. Šio tipo bulvės yra kažkur tarp šių dviejų aukščiau minėtų kraštutinumų. Verdamos jos gerai išlaiko formą, tačiau jose yra daugiau krakmolo, todėl bulvių konsistencija išlieka puresnė.

Skaniausios bulvių veislės

Bulvių skirstymas pagal subrendimą

Bulvių veislės dar skirstomos į tris grupes pagal tai, per kiek dienų jos subręsta: ankstyvosios, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvosios. Kartais jos dar skirstomos į labai ankstyvas, ankstyvas, vidutinio ankstyvumo, vėlyvas ir labai vėlyvas bulvių veisles. 

Ankstyvos bulvės subręsta anksčiausiai. Po žeme jos auga apie 75-90 dienų, o kartais ir trumpiau. Sode jos užima mažiau vietos nei kitų veislių augalai, be to, jos mažiau linkusios sirgti bulvių maru, nes paprastai derlius nuimamas, kol liga dar nespėjo įsitvirtinti.

Toliau seka vidutinio ankstyvumo bulvių veislės, kurios subręsta maždaug per 95-110 dienų. Jos paprastai būna paruoštos derliui nuimti maždaug vasaros viduryje.

Vėlyvosios veislės paprastai subręsta per 120-135 dienas, o kai kurių veislių užtrunka ir 160 dienų.

Dar vienas būdas kaip atskirti bulves pagal jų subrendimą yra dydis – ankstyvosios bulvės paprastai būna mažesnės nei vidutinio ankstyvumo ar vėlyvosios.

Skaniausios bulvių veislės

Skaniausios bulvių veislės maistui

Vineta. Tai ankstyvoji veislė. Gumbai ovaliai apvalūs su mažomis akutėmis. Šiek tiek tinklinė odelė, geltona. Minkštimas šviesiai geltonas, po virimo patamsėja labai mažai. Tai universali veislė (vidutiniškai krakmolinga). Tinka gaminti cepelinams, kugeliui, bulvių košei. Jos taip pat tinka kepti, skrudinti, gaminti mišrainėms, kepti traškučiams. Virti sriubai ir daržovių troškiniams. 

Laura. Vidutinio ankstyvumo veislė. Gumbai taisyklingos ovalo formos. Bulvės odelė raudona su tamsaus lygaus atspalvio žieve. Minkštimas geltonas. Bulvės miltingos ir tinkamos skrudint, kepti. Kepant nekeičia spalvos, todėl gražiai atrodys sriubose, salotose. Puikiai tiks kepti bulvinius blynus. 

VB Aista. Tai labai vėlyva veislė. Gumbai stambūs, plokščiai apvalūs. Bulvės minkštimas baltas. Jos naudojamos krakmolo gamybai ir yra ypatingai krakmolingos. Turi gerą skonį, išvirtos nepajuoduoja. Ši veislė gerai laikosi per žiemą. Labiausiai tinkamos kepimui.

Latona. Ankstyvos, turi greitą nokinimo laikotarpį. Universalios, vidutiniškai krakmolingos bulvės. Gumbai ovalūs, dideli ir vidutinio dydžio. Žievė geltona, o minkštimas šviesiai geltonas. Labiausiai tinkamos virti sriubai. Nepatariama naudoti kepimui.

Prada A. Labai ankstyva veislė. Gumbai pailgai ovalūs. Minkštimas geltonos spalvos, o bulvių odelė lygi, šviesiai gelsva. Bulvės vandeningos ir verdant nesukrenta. Skaniausios šviežiam naudojimui, kepti bulvytėms, bulvėms. 

Adora. Labai ankstyva veislė. Jos gumbai apvaliai ovalūs, žievelė geltona, o minkštimas gelsvas. Verdant bulvės nesukrenta ir nejuoduoja. Skaniausios šviežiam naudojimui.

Queen Anne. Tai ankstyva veislė. Gumbai ovalūs, su sekliomis akutėmis. Žievelė lygi ir gelsva. Minkštimas šviesiai gelsvas. Jos gana krakmolingos, todėl tinka salotoms, mišrainėms, kepimui.

Skaniausios bulvių veislės

Kokios bulvės yra maistingesnės: ankstyvosios ar rudeninės? Ar žinote kurios kaloringesnės?

Kaip atskirti geros kokybės bulves parduotuvėje

Prieš pirkdami bulves gerai jas apžiūrėkite. Šiek tiek purvinos  bulvės yra geros ir visiškai normalios. Tačiau norėtume atkreipti dėmesį, kad reikėtų vengti bet kokių bulvių, kurių akutės (matomos, kaip maži įdubimai bulvėje) sudygusios. Taip pat jei bulvės turi minkštų vietų, įpjovimų arba bulvės odelės su žaliu atspalviu.

Žalia spalva reiškia, kad bulvė buvo per daug laikyta šviesoje ir todėl joje atsirado nuodingo toksino solanino. Jis gali sukelti nemalonius negalavimus, pavyzdžiui, pilvo, galvos skausmą, viduriavimą ir netgi karščiavimą. Tokios bulvės taip pat bus kartaus skonio.

Kaip teisingai laikyti bulves

Tinkamai laikomos bulvės gali išsilaikyti ne vieną mėnesį. Geriausia laikyti  medinėse dėžėse, orui pralaidžiuose džiuto maišuose ar pintuose krepšiuose. Renkantis laikymo vietą reikės atsižvelgti į temperatūrą, apšvietimą ir drėgmę.

Vėsi temperatūra. Norint ilgai išlaikyti bulves, jas reikia sudėti vėsioje, tamsioje, maždaug 5-8 °C temperatūroje. Esant tokiai temperatūrai, medžiagų apykaita bulvės viduje gerokai sulėtėja, todėl bulvių gumbai išliks tokie patys.

Kaip teisingai laikyti bulves

Jei įmanoma, bulves laikykite rūsyje. Tačiau jei rūsio neturite, jas galite laikyti ir šaldytuve. Laikyti lauke bulvių nepatartina, nes žiemą temperatūra gali būti per žema. Todėl bulvės gali greitai nušalti. Pakilus temperatūrai bulvės audiniai tampa purūs, tai sudaro idealią terpę plisti patogenams. 

Tamsi vieta. Bulves reikia laikyti tamsoje, apsaugotas nuo šviesos. Jei bulvės paliekamos neuždengtos šviesioje vietoje, jos tampa žalios ir gamina nuodingą alkaloidą solaniną. Šviesos poveikis taip pat skatina dygimą. Tamsią aplinką bulvėms galite sukurti laikydami jas drėgname smėlyje.

Sausa aplinka. Nors pačioje bulvėje yra vandens, bet jos odelė turėtų būti visiškai sausa. Nes kitaip greitai išplis bulvių ligos. 

Oro drėgnumas. Nors bulvės turėtų būti laikomos sausoje aplinkoje, optimalus oro drėgnumas yra apie 90 %, kad bulvių gumbai neprarastų vandens ir nesudžiūtų. 

Venkite laikyti bulves kartu su obuoliais. Kai kurie vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, obuoliai ir pomidorai išskiria etileno dujas. Tai pagreitina jautrių daržovių nokimą ir gal sukelti ankstyvą bulvių gumbų gedimą. 

Šaltiniai:

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *