Skip to content

Spanguolės: kaip jas rauginti ir džiovinti. Receptai Kalėdų stalui – spanguolių kisielius, sultys ir spanguolių uogienė

Spanguolės: kaip jas rauginti ir džiovinti. Receptai Kalėdų stalui - spanguolių kisielius, sultys ir spanguolių uogienė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Spanguolės – rūgštaus skonio, mažos, apvalios, ryškios raudonos uogos, dažnai naudojamos desertų įdarams, pagardams ar gėrimų gamybai. Tradiciškai jos siejamos su JAV ir Kanados Padėkos dienos ir Kalėdų patiekalais, tačiau spanguolės populiarios ir Lietuvoje. Tai – ne tik skanios uogos, bet ir puikus vaistas nuo daugelio ligų. Jas galima valgyti tiesiog skintas, glima gamintis uogienes, džiovinti ar spausti sultis.

Spanguolės – kur ieškoti ir kada rinkti?

Spanguolės auga rūgščiose dirvose, aukštapelkėse ant kiminų ir kupstų. Derliaus nuėmimas prasideda rugsėjo pradžioje ir tęsiasi iki lapkričio pabaigos, net prasidėjus šalnoms. Lietuvoje daugiausiai spanguolių randama Čepkelių, Kamanų, Žuvinto pelkynėse. Daug spanguolynų sunyko tarybiniais metais, vykdant durpių gavybą, pelkių melioraciją. Šiuo metu dauguma spanguolynų yra draustinių teritorijose. Beje, jei spanguoliaudami radote gausias spanguolių vietas – grįžkite čia ir kitamet, tikrai jų ir vėl rasite.

Spanguolė – vitamininga uoga, kurią galima užsiauginti namuose

Spanguolių nauda

Spanguolės pasižymi dideliu antioksidantų, vitamino C ir kitų cheminių junginių, naudingų žmogaus sveikatai, kiekiu. Dėl turtingos sudėties jos naudojamos spręsti tokioms problemoms, kaip: šlapimo takų infekcijios, lėtinės ligos, senėjimas, virškinimo problemos. Taip pat šios uogos pasižymi ir antibakterinėmis savybėmis. Spanguolės yra puikus maistas tiems, kas nori stiprinti imunitetą, pagerinti odos būklę, pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą. Jos taip pat naudojamos ir vėžio prevencijai. Spanguolių ekstraktas naudojamas maisto papildų ir vaistų gamybai.

Spanguolių sultys

Vienas iš spanguolių panaudojimo būdų – spausti sultis. Spanguolių sultys turi daugybę teigiamų naudų sveikatai, įskaitant ir infekcijų prevenciją, lėtinių ligų atitolinimą ar jų sunkumo sumažinimą. Spanguolių sultyse yra antioksidantų – junginių, kovojančių su kenksmingais laisvaisiais radikalais. Antioksidantų buvimas reiškia, kad tiek spanguolės, tiek spanguolių sultys gali padėti kovoti su žala organizmo audiniams, kuri atsiranda senstant.

Atliktas tyrimas rodo, kad spanguolių sultyse esančios cheminės medžiagos polifenoliai gali palaikyti širdies sveikatą. Tyrime dalyvavę žmonės, kurie gėrė spanguolių sultis, taip pat turėjo mažesnį „blogojo“ cholesterolio kiekį. Kitas tyrimas nustatė, kad spanguolių sultys gali pagerinti žmonių, sergančių kraujagyslių ligomis, sveikatą.

Tyrimai taip pat rodo, kad spanguolės gali slopinti bakterijų augimą. Dėl šios savybės spanguolės taip pat puikiai tinka tiek šlapimo takų infekcijos gydymui arba profilaktikai, tiek ir kovojant su bakterijomis ar virusais.

Beje, tam, kad iš spanguolių sulčių būtų  gaunama didžiausia nauda, geriau rinktis ne iš koncentrato pagamintas sultis, kuriose dažniausiai būna pridėtinio cukraus, o sultis gamintis namuose patiems. Tam, kad sultys nebūtų tokios rūgščios, galima jas maišyti su vaisiais.

Raugintos spanguolės su kopūstais

Raugintos spanguolės su medumi

Vienas iš retesnių spanguolių vartojimo būdų – fermentuotos (raugintos) spanguolės. Dažniausiai jos dedamos rauginant kopūstus, tačiau jas galime rauginti ir vienas.

Rauginti kopūstai: norite būti sveiki – turite juos valgyti! Kaip pasigaminti pačius skaniausius raugintus kopūstus?

Kam jas fermentuoti? Fermentuotas maistas naudingas sveikatai, gausus vitamino C ir gerųjų bakterijų. Spanguolės fermentuojamos su medumi.

Gaminimo būdas labai paprastas: tereikia nuplautas spanguoles (netrintas) sumaišyti su medumi ir laikykite sandariai uždarytas. Netrukus pastebėsite, kad spanguolės ims burbuliuoti. Šis skanėstas gerėja su laiku, tad geriausia fermentuoti bent dvi savaites ar ilgiau, kas kelias dienas pamaišant. Svarbiausia, kad spanguolės būtų sveikos (negali būti minkštos ar bepradedančios gesti), o naudojamas medus – skystas. Jei turite sukietėjusį medų, nešildykite jo mikrobangų krosnelėje – sunaikinsite fermentavimui reikalingas gerąsias bakterijas. Geriau lėtai pakaitinkite medų ant vyryklės tiek, kad pradėtų skystėti ir tuomet supilkite į spanguoles.

Norėdami išgauti skirtingo skonio fermentuotų spanguolių, galite eksperimentuoti – įdėkite citrusinių vaisių žievelių, cinamono lazdelių, gvazdikėlių, imbiero ar kitų prieskonių.

Šį fermentuotą desertą galite naudoti šventiniams kokteiliams, arba gardinti juo blynus, pyragus. Taip pat galite gaminti arbatas, naminį limonadą ar skaninti mėsos patiekalus vietoje spanguolių džemo.

Spanguolės

Kokią naudą teikia džiovintos spanguolės?

Dar vienas spanguolių panaudojimo būdas – džiovinimas. Džiovintose spanguolėse gausu vitamino C, kuris pagerina geležies įsisavinimą, gerina kraujotaką, baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Vitaminas C yra būtinas visų kūno audinių augimui ir vystymuisi, yra pagrindinis atioksidantas, taip pat – svarbus anemijos (mažakraujystės) gydymui. Be to, džiovintos spanguolės mažai kaloringos, tad puikiai tinka norintiems išvengti didelio suvartojamo kalorijų kiekio, tačiau organizmą aprūpinti būtinomis maistinėmis skaidulomis bei baltymais. 100 g džiovintų spanguolių (be cukraus) yra tik 38 kcal. Džiovintose spanguolėse taip pat yra B grupės vitaminų: tiamino, riboflavino, niacino, o šie reguliuoja medžiagų apykaitą ir ląstelių energijos poreikius. Taip pat yra ir mineralų: geležies, magnio, mangano, fosforo, kalio, natrio, cinko.

Dėl didelio kalio kiekio džiovintos spanguolės naudingos širdies priepuolių ir insulto prevencijai. Džiovintos uogos turi ir didelį kiekį magnio, kuris sumažina mėšlungio tikimybę. Beje, džiovintos spanguolės tinkamos vartoti ir po didelio intensyvumo treniruočių, kai rankų ir kojų raumenys yra įsitempę. Dėl sudėtyje esančių maistinių skaidulų, džiovintos spanguolės naudingos virškinimo sistemai. Sudėtyje esantis kalcis naudingas kaulų sveikatai.

Džiovintos spanguolės teigiamai veikia ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės – dėl sudėtyje esančių amino rūgščių, kurios padeda formuotis sveikoms odos ląstelėms, oda pagražėja, mažėja paraudimas ir patinimas, randai, tamsios dėmės. Dėl sudėtyje esančio spermidino ir antioksidantų džiovintas spanguoles galima vadinti grožio eliksyru. Reguliariai valgant šias džiovintas uogas lėtės odos senėjimo procesai, mažės raukšlių, oda ilgiau bus elastinga ir stangri.

Iš džiovintų spanguolių gaminamas spanguolių ekstraktas. Jis naudojamas maisto papildams, vaistams gaminti. Viena iš problemų, kurioms spręsti naudojamas spanguolių ekstraktas – osteoporozė.

Džiovintos spanguolės

Spanguolės: kaip jas džiovinti namuose?

Jei skaitysite etikečių sudėtį, pamatysite, kad parduotuvėse pirktų spanguolių etiketėse nurodomas pridėtinis cukrus. O šis, kaip žinia, daug naudos mūsų organizmui neduoda. Tad siūlau pabandyti spanguolių susidžiovinti namuose patiems. Taip bus ir pigiau, ir gerokai sveikiau.

Viskas labai paprasta: spanguolių džiovinimui jums reikės orkaitės arba daržovių džiovyklės. Jei džiovinsite džiovyklėje – vadovaukitės jos instrukcija. Jei džiovinsite orkaitėje – džiovinkite maždaug 50 °C temperatūroje apie 8-12 valandų. Džiovinimui rinkitės kuo šviežesnes uogas. Galite džiovinti ir šaldytas spanguoles, tačiau tai užtruks dar ilgiau.

Namuose džiovintos spanguolės bus traškios, tad jei norisi jas padaryti minkštesnes, į išdžiūvusias spanguoles įmaišykite šiek tiek aliejaus. Nepamirškite, kad namuose ruoštos uogos skirsis nuo pirktų parduotuvėje – bus be cukraus. Jei saldumo norisi, apiberkite jas cukraus pudra ar kitu miltelių pavidalo saldikliu. Namuose džiovintomis spanguolėmis gardinkite kepinius, salotas ar tiesiog valgykite vienas, kaip užkandį.

Spanguolių gėrimas

Džiovintų spanguolių gėrimas

Iš džiovintų spanguolių galite pasigaminti sveikatai naudingą gėrimą. Vasarą galite vartoti šaltą atsigaivinimui, o žiemą – kaip šiltą arbatą.

Ingredientai:

  • pusė puodelio džiovintų spanguolių
  • 3 šaukšteliai medaus
  • smulkintas ledas

Visas džiovintas spanguoles kruopščiai nuplaukite švariu vandeniu, susmulkinkite maisto trintuvu. Įmaišykite medų, smulkintą ledą, jei reikia – dar šiek tiek vandens, kad susidarytų vienalytė masė. Štai ir viskas – jūsų gėrimas paruoštas.

Tokį patį gėrimą, tik be ledo, galite pasigaminti ir skanauti šaltais žiemos vakarais: nuplautas džiovintas spanguoles susmulkinkite, įdėkite medaus ir užpilkite karštu (bet ne verdančiu!) vandeniu. Turite puikią spanguolių arbatą!

Spanguolės plaukų sveikatai

Prieš tai minėtas džiovintų spanguolių gėrimas naudingas ne tik dėl jau anksčiau paminėtų naudingųjų spanguolių savybių, bet ir galvos odos bei plaukų problemoms spręsti. Didelis vitamino C ir antioksidantų kiekis sustiprina plaukų svogūnėlius, taip paskatindamas greitesnį plaukų augimą. O norint išspręsti pleiskanų problemą, tokį džiovintų spanguolių gėrimą reikėtų tepti ant galvos odos kaip plaukų kaukę. Dėl antibakterinių ir priešgrybelinių džiovintų spanguolių savybių odos būklė pagerės.

Spanguolių uogienė

Spanguolių uogienė žiemai

Štai dar vienas spanguolių panaudojimo būdas – virkite uogienę. Ši tiks pagardinti pyragus, desertus, paskaninti mėsos patiekalus. Spanguolių uogienės gamyba – visai nesudėtinga.

Jums reikės:

  • 1 kg spanguolių
  • 500 g cukraus
  • 100 ml vandens
  • 3 gvazdikėlių

Uogas nuplaukite, sudėkite į puodą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Sudėkite cukrų ir virkite ant vidutinės kaitros iki užvirimo vis pamaišant. Sudėkite gvazdikėlius ir pavirkite dar kelias minutes. Tuomet galite pilstyti uogienę į sterilius stiklainius.

Trintos spanguolės žiemai

Trintos spanguolės žiemai

Gaminti galite ir nevirtą uogienę – tuomet jos galiojimo laikas trumpesnis – apie 3 mėnesius. Tokią uogienę reikėtų laikyti steriliame indelyje šaldytuve.

Ingredientai:

  • 350 g spanguolių
  • 350 g kitų uogų (tinka mėlynės, šilauogės, braškės, avietės)
  • 150 g cukraus

Visas uogas susmulkinkite maisto trintuvu, suberkite cukrų ir viską gerai išmaišykite. Iškart galite skanauti!

Spanguolių kisielius

Na, o artėjant didžiausioms metų šventėms, tikrai dažnas prisimena močiutės verdamą spanguolių kisielių. Tą tikrą, iš spanguolių, o ne iš pakelio, pagriebto iš parduotuvės lentynos. Tokį kisielių lengvai galite išsivirti patys.

Kisieliaus gamybai prireiks:

  • 3 l vandens
  • 1 l spanguolių
  • 0,5 stiklinės cukraus
  • 3 šaukštų krakmolo

Spanguoles sutrinkite su cukrumi. Gautą masę supilkite į verdantį vandenį, užvirus nukoškite per sietelį. Krakmolą sudėkite į pusę puodelio šalto vandens ir išmaišykite. Nukoštą spanguolių skystį dar kartą užvirinkite, supilkite išleistą krakmolą. Dar šiek tiek pakaitinkite, bet neužvirkite. Jūsų kisielius pagamintas – belieka pilti į ąsočius ir skanauti.

Spanguolių kisielius

Kam spanguolės gali sukelti šalutinį poveikį

Kai kurie atlikti tyrimai parodė, kad spanguolių vartojimas dideliais kiekiais gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, pavyzdžiui, varfarinu. Spanguolės gali sustiprinti šio kraują skystinančio vaisto poveikį. Kiti tyrimai rodo, kad spanguolės sąveikauja ir su šiais vaistais: ciklosporinas, flubiprofenas, diklofenakas, amoksicilinas, ceflacoras, midazolamas, tizanidinas. Vartojantiems šiuos vaistus, prieš vartojant spanguoles ar jų sultis, reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku – gali prireikti stebėti vaistų dozes ir poveikį.

Reikėtų žinoti, kad spanguolės turi daug salicilo rūgšties, kuri panaši į aspiriną, todėl turintiems alergiją aspirinui, reikėtų vengti gerti spanguolių sultis – ten salicilo rūgšties koncentracija didžiausia.

Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323752
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-958/cranberry
https://www.medicinenet.com/what_are_cranberry_supplements/article.htm
https://lifehacker.com/you-should-ferment-some-cranberries-in-honey-immediatel-1847991936
https://www.netmeds.com/health-library/post/dried-cranberries-health-benefits-nutrition-uses
https://www.britannica.com/plant/cranberry

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Austėja
Esu Austėja - svetainės Derlingas.lt straipsnių rašytoja. Nuo mažens teko prisiliesti prie gamtos ir sodininkystės. Močiutė mokė sėti ir persodinti pomidorus, sode prižiūrėti augančias daržoves, o rudeniop - skinti derlių. Sukūrusi savo šeimą ir įsigijus šunį pradėjau daugiau laiko leisti parkuose, miškuose, atradau gamtos grožį, o galiausiai - įsigijome ir savus namus šalia ežero ir miškų. Tad dabar kasdien stebiu, kaip keičiasi medžių lapų spalvos, gamta prisipildo naujų atspalvių, o vakarais ežero pakrašty leidžiasi saulė. Augindama savo mažylį suprantu, kad noriu jį mokyti, supažindinti su pasauliu ir mus supančia gamta, parodyti jam mūsų gamtos grožį. Derlingas.lt straipsnių rašymas man - ne tik naujas iššūkis, bet ir puiki proga susipažinti su dar nepažintais augalais, atrasti naujų gamtos gėrybių panaudojimo būdų, praplėsti akiratį. Tikiu, kad rašomuose straipsniuose skaitytojai atras įdomios ir naudingos informacijos, kurią pritaikys savo sode, kieme ar namuose augindami augalus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *