Skip to content

Kaip ir kada sėti cukinijas šiltnamyje bei lauke, jei norite užsiauginti maksimalų derlių

Kaip ir kada sėti cukinijas šiltnamyje bei lauke, jei norite užsiauginti maksimalų derlių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Cukinijos – moliūginių šeimos daržovės, išsiskiriančios gana sparčiu augimu ir gausiu derliumi iki pat rudens. Jas galite sėkmingai auginti tiek atvirame grunte, tiek šiltnamyje. Joms nereikalinga sudėtinga  priežiūra ir jos neišrankios kitų daržovių kaimynystei. Tad, kada sėti cukinijas, kad derlius džiugintų visą šiltąjį sezoną?

Kada sėti cukinijas: palankiausios dienos 2024 metais

Pagal šių metų sėjos kalendorius, palankiausio dienos cukinijų sėjai ir daigų persodinimui yra:

 • kovo mėnesį 15, 16, 17, 18
 • balandžio mėnesį 19, 20, 24, 25, 29
 • gegužės mėnesį 17, 18, 20, 21, 22
Kada sėti cukinijas

Cukinijų veislės pasirinkimas

Yra daug skirtingų cukinijų veislių. Jos skiriasi dydžiu, spalva, forma, derliumi ir skoniu. Renkantis veislę verta atidžiai išstudijuoti ant sėklų pakelio nurodytas charakteristikas.

Pagrindiniai veislės pasirinkimo kriterijai yra šie:

 • skirtingas derlingumas;
 • skirtingas nokimo laikas – yra labai ankstyvų (28-40 dienų), ankstyvų (41-45 dienos), vidutinio ankstyvumo (46-51 diena), vidutinio vėlyvumo (52-61 diena) ir vėlyvų (100-106 dienos) veislių;
 • skirtinga cukinijų forma – pailgos arba apvalios;
 • skirtingos spalvos – žalios, geltonos, baltos arba dėmėtos;
 • skirtingas skonis – kai kurios veislės gali būti saldesnės už kitas.

Kada sėti cukinijas šiltnamyje

Daržininkai, turintys galimybę, labai mėgsta cukinijas auginti šiltnamyje. Čia jas pasėti galima gana anksti, jeigu dar būna šalnų – lengva uždengti agroplėvele. Orams atšilus plėvelę galima nuimti ir naudoti kaip apsaugą nuo piktžolių.

Kada sėti cukinijas lauke

Kada sėti cukinijas lauke

Cukinijas į atvirą gruntą galite sėti, jei oras stabiliai šiltas, be šalnų. Idealu jeigu dirva bus įšilusi iki +20 °C temperatūros. Tačiau, visada geriau naudoti daigų metodą – užsiauginti ar įsigyti jaunus cukinijų daigelius ir persodinti juos į atvirą gruntą. Tokiu būdu gausite greitesnį ir tikrai gausų derlių.

Kada sėti cukinijas sodinukams

Kada sėti cukinijas sodinukams ir kaip tai padaryti

Sėklas visada pirkite iš patikimų gamintojų ir būtinai atkreipkite dėmesį į jų  galiojimo laiką. Tinkamiausia dirva cukinijų sėjai – mišinys iš daržo žemės ir humuso arba durpių santykiu 1:1.

Sėjant cukinijų sėklas daigams, sodininkai pataria neskubėti, nes sodinimui skirtas augalas vidutiniškai subręsta maždaug per 25 dienas. Atsižvelgiant į tai maždaug pasiskaičiuokite, kada galėsite cukinijas perkelti į atvirą gruntą.

Kadangi cukinijos nelabai mėgsta persodinimą, idealiausia būtų jas sėti į durpinius vazonėlius, kad paskui galėtumėte jas pasodinti į nuolatinę vietą su visu vazonėliu.

Sėjant, cukinijų sėklų nereikia giliai įterpti, jas reikia padengti plonu substrato sluoksniu, kurio storis turėtų būti nuo 0,5 iki 1 cm. Tada substratą atsargiai sudrėkinkite, galite uždengti plėvele ir padėti kambario temperatūroje arba kažkur šilčiau, kur temperatūra siektų iki +25 °C.

Kada sėti cukinijas

Cukinijų daigų priežiūra

Pasirodžius cukinijų daigams, vazonėlius perkelkite į vėsesnę, šviesią vietą. Dabar augalams pilnai pakaks +18-20 °C dieną ir +13-18 °C naktį.

Cukinijų daigus laistykite kartą per septynias dienas, bet labai gausiai, o skysčio perteklių būtinai išpilkite. Patogiausia bus, jeigu vazonėlius su daigais sudėsite ant padėklo.

Cukinijų sodinimas atvirame grunte

Praėjus panašiai 25 dienoms nuo sėjos, daigus galite persodinti į atvirą gruntą. Svarbu, kad jūsų daigeliai turėtų 3-4 tikruosius lapelius, o dirvos temperatūra lauke būtų nemažiau +20 °C.

Likus septynioms dienoms iki persodinimo į atvirą dirvą savo cukinijų daigus pradėkite grūdinti. Šiuo tikslu juos kasdien, kelioms valandoms, išneškite į lauką saugodami nuo šalto vėjo.

Cukinijoms patinka saulėta vieta ir puri bei gerai drenuota dirva, kurioje yra daug maisto medžiagų ir nedaug azoto. Tačiau, apskritai, ši kultūra gali augti bet kokioje dirvoje. Svarbu, kad žemė būtų puri ir būtų įrengtos apie 25 cm aukščio lysvės.

 Cukinijų nereikėtų auginti sklype, kuriame anksčiau augo moliūginių šeimos atstovai.

Kada sodinti cukinijas

Ko nereikėtų daryti

Svarbiausia klaida, kurią galima padaryti perkeliant cukinijas į lauką – per daug tankus susodinimas. Per tankiai susodintiems augalams sunku augti ir vystytis. Jiems gali trūkti saulės ir maisto medžiagų, todėl jie paprasčiausiai gali nuvysti.

Kitos galimos klaidos:

 • sodinimas visiškame pavėsyje;
 • per daug ankstyvas perkėlimas į atvirą gruntą;
 • sunki ir užmirkusi dirva;
 • dažnas arba retas laistymas.

Šaltiniai:
https://www.lovethegarden.com/uk-en/growing-guide/how-grow-courgettes

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *