Skip to content

Bitkrėslė sodą puošia, o žmogų – gydo. Kaip ją auginti ir suvaldyti?

Bitkrėslė sodą puošia, o žmogų – gydo. Kaip ją auginti ir suvaldyti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bitkrėslė – ir dekoratyvinis, ir vaistinis augalas. Liaudies medicinoje išties gausu receptų, kaip bitkrėslės žiedais ir lapais gydyti įvairias ligas. O kur geriausia prisirinkti vaistažolių, jei ne savo išpuoselėtame sode? Visgi bitkrėslę reikia auginti atidžiai – augalas itin sparčiai plinta ir taip gali tapti agresyvia piktžole. Šiame tekste skaitykite ne tik apie bitkrėslės priežiūrą, bet ir apie gydančias arbatas, užpilus ir nuovirus. Būkite sveiki!

Kas yra bitkrėslė? Kaip ją atpažinti? 

Paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare) – astrinių (Asteraceae) šeimos daugiametis, aštraus kvapo, 30-120 cm aukščio augalas. Paplitęs beveik visoje Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje. Šis augalas turi vertingų vaistinių savybių, nors dažnai laikomas piktžole. Bitkrėslės dažniausiai auga laukinėse vietose, tokiose kaip pievos, upių pakrantės ir miškų aikštelės. Soduose ji gali būti auginama ir kaip dekoratyvinis, ir kaip vaistinis augalas. 

Kaip atpažinti bitkrėslę? Jos žiedai yra smulkūs, ryškiai geltoni, ir sudaro tankius, skėčio formos žiedynus. Kiekvienas žiedelis turi plokščią viršūnę, primenančią mažus mygtukus. Augalo lapai yra tamsiai žali, plunksniškai suskaidyti, dantytais kraštais. Jei bitkrėslės lapą patrinsite tarp pirštų, pajusite aštrų aromatą. Bitkrėslės stiebai yra statūs, dažniausiai nuo 50 iki 150 cm aukščio, kartais gali būti ir aukštesni. Jie yra tvirti ir dažniausiai nešakoti. Bitkrėslė turi stiprų, aštrų kvapą, kuris yra intensyvesnis, kai augalas yra  patrinamas ar kitaip sužalojamas.

Kodėl ji taip vadinama? Augalo pavadinimas „bitkrėslė“ kilęs iš lietuvių kalbos ir yra susijęs su augalo savybėmis. Bitkrėslės žiedai dažnai lankomi bičių, todėl pirmoji pavadinimo dalis „bit-“ galėjo kilti iš žodžio „bitė“. Antrasis pavadinimo elementas „krėsti“ gali būti susijęs su veiksmažodžiu „krėsti“, kuris reiškia „skleisti” ar „skirstyti” – tai nuoroda į augalo savybę skleisti savo sėklas ir taip plisti. Be to, senoviniuose liaudies medicinos receptuose buvo nurodoma, kad bitkrėslė gali būti naudojama kaip antiparazitinis augalas „krėsti“ iš organizmo parazitus. 

Bitkrėslė

Kaip auginti bitkrėslę? 

Bitkrėslę sodinkite saulėtoje vietoje, tačiau ji gali augti ir nedideliame šešėlyje. Augalas nėra reiklus dirvožemiui: gerai auga tiek derlingame, tiek vidutinio derlingumo dirvožemyje. Tik svarbu, kad dirvožemis būtų gerai drenuotas.

Bitkrėslės sėklas galima sėti tiesiai į dirvą pavasarį arba rudenį. Rudenį pasėtos sėklos patiria žiemos šalčius ir tai padeda joms geriau sudygti pavasarį. Sėklos pradeda dygti, kai tik dirva pradeda šilti, todėl augalai turi daugiau laiko augti ir stiprėti. Sėklas sėkite apie 0,5-1 cm gylyje. Taip pat galite sėklas daiginti patalpose ankstyvą pavasarį ir sodinukus pasodinti lauke po paskutinių šalnų. 

Jei turite bitkrėslės sodinukų, juos galite sodinti pavasarį ar rudenį, 30-45 cm atstumu vieną nuo kito.

Bitkrėslės nei laistyti, nei tręšti nereikia. Jei norite augalą „palepinti“, ankstyvą pavasarį užpilkite komposto arba patręškite universaliomis trąšomis. Jei kyla stichinė sausra, augalą laistykite.

Bitkrėslė yra gana atspari daugeliui kenkėjų ir ligų. Kartais gali pasireikšti nebent miltligė: ant augalo atsiranda baltos, pilkšvos arba rusvos, į miltus panašios apnašos. Veiksmingiausiai su miltlige kovoja specialūs fungicidai, kurių sudėtyje yra sieros. 

Bitkrėslės dauginimas

Bitkrėsles dauginti galima ne tik sėklomis, ją galite dauginti ir dalijant šaknis arba auginiais. 

Geriausias laikas šaknų dalinimui yra pavasaris arba ruduo. Iškaskite subrendusį augalą ir padalinkite šaknis į kelias dalis, užtikrindami kad kiekviena dalis turi pakankamai šaknų ir ūglių. Šaknų dalis pasodinkite į naujas vietas, maždaug 30-40 cm atstumu tarp augalų. 

Norėdami dauginti auginiais, vasaros pradžioje arba pavasarį nupjaukite jaunus apie 10-15 cm ilgio ūglius. Pasodinkite auginius į drėgną dirvožemį arba smėlį. Auginiai – kol įsišaknys – turi būti šiltoje, drėgnoje patalpoje.

Bitkrėslė vilioja bites

Bitkrėslės plitimas – kaip išvengti?

Bitkrėslė gali plisti labai greitai ir nekontroliuojamai, jei nebus tinkamai prižiūrima. Tokiu atveju ji taps sunkiai išnaikinama sodo piktžole.

Dar prieš sėdami bitkrėslę numatykite jai tokią vietą, kuri ribotų sėklų ir šaknų plitimą. Auginkite kartu su kitas stipriais ir greitai augančias augalais, kad jie konkuruotų dėl vietos ir išteklių. Taip sumažinsite bitkrėslės galimybes išplisti.

Reguliariai nupjaukite bitkrėslės žiedus, kol jie dar nepradėjo formuoti sėklų: taip bitkrėslė nesės sėklų ir neplis natūraliu būdu. Bitkrėslės taip pat gali plisti per šakniastiebius, todėl svarbu reguliariai patikrinti ir, jei reikia, iškasti bei pašalinti per daug išplitusius šakniastiebius. Tai galima daryti pavasarį arba rudenį, kai augalas nėra aktyvaus augimo fazėje. Mulčiuokite storu sluoksniu aplink augalus: taip sumažinsite šviesos patekimą į dirvą ir ribosite sėklų dygimą ir šaknų plitimą. 

Rekomenduojame svarstyti galimybę aplink bitkrėslės augimo plotą įrengti fizinius barjerus, tokius kaip plastikinės ar metalinės pertvaros. Tai neleis plisti šaknims. 

Jei bitkrėslė jau išplito ir natūralios priemonės nepadeda, galite naudoti herbicidus. Svarbu pasirinkti tikslinį herbicidą, kuris būtų efektyvus prieš bitkrėslę, ir naudoti jį pagal gamintojo nurodymus, kad nepakenktumėte kitiems augalams ir aplinkai.

Kaip rinkti bitkrėslės žiedus? 

Jei norite išsaugoti bitkrėslės žiedų gydomąsias savybes, patariame juos skinti laikantis tam tikrų taisyklių.

Geriausias laikas skinti bitkrėslės žiedus yra jų žydėjimo metu, kuris trunka nuo liepos iki rugsėjo mėnesio. Rinkite tokius žiedus, kurie yra visiškai išsiskleidę ir vos vos pradėję vysti. Rinkite tik sveikus ir nepažeistus žiedus. Nerinkite jų, jei augalas pažeistas ligų ar kenkėjų. 

Naudodami žirkles ar peilį nupjaukite žiedus su nedideliu koteliu (apie 1–2 cm ilgio). Neplėškite žiedų rankomis, kad nesugadintumėte žiedynų ir nepažeistumėte kitų augalo dalių.

Bitkrėslės žiedus rinkite švariose vietose – toliau nuo kelių, pramoninių ir užterštų teritorijų – kur žiedai nėra užkrėsti kenksmingomis medžiagomis. 

Surinktus žiedus išdžiovinkite sausoje, gerai vėdinamoje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių. Galite džiovinti žiedus išdėlioję juos ant švaraus audinio ar popieriaus, arba pakabinę nedidelėmis kekėmis. Svarbu kad žiedai būtų vienas nuo kito atskirti: taip gerai vėdinasi ir tolygiai džiūsta. Išdžiovintus žiedus laikykite sausoje, tamsioje vietoje, sandariuose stiklo ar metaliniuose induose. Taip jie ilgiau išlaikys savo gydomąsias savybes.

Kada ir kaip rinkti bitkrėslę

Kaip rinkti bitkrėslės lapus? 

Jei norite išsaugoti bitkrėslės lapų gydomąsias savybes, juos reikia skinti atidžiai ir laikantis tam tikrų principų. 

Bitkrėslės lapus geriausia rinkti pavasarį ar vasaros pradžioje, prieš augalui pradedant žydėti arba ankstyvuoju žydėjimo etapu, kai lapai yra jauni ir sultingi. Nupjaukite lapus aštriomis žirklėmis ar peiliu taip, kad nepažeistumėte augalo stiebo. Rinkite tik sveikus, žalius lapus. Nelieskite tokių, kurie yra pageltę, apkrėsti ligomis ar pažeisti kenkėjų. 

Pasirinkite švarias vietas, toliau nuo kelių, pramoninių zonų ar kitaip užterštų teritorijų. Svarbu, kad augalai nebūtų užteršti kenksmingomis medžiagomis.

Surinktus lapus išdžiovinkite sausoje, gerai vėdinamoje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių. Galite išdėlioti lapus ant švaraus audinio ar popieriaus sluoksnio arba pakabinti mažomis kekėmis. Užtikrinkite, jog lapai būtų išdėstyti vienu sluoksniu ir gerai vėdintųsi, kad išdžiūtų tolygiai.

Išdžiovintus lapus laikykite sausoje, tamsioje vietoje, sandariuose stiklo arba metaliniuose induose. Taip jie ilgiau išlaikys savo gydomąsias savybes.

Bitkrėslė: arbatos, užpilai, nuovirai 

Bitkrėslės žiedai ir lapai turi gydomųjų savybių, iš jų ruošiamos arbatos, užpilai ir nuovirai.

Bitkrėslės arbata. Užpilkite vieną arbatinį šaukštelį džiovintų bitkrėslės žiedų arba vieną arbatinį šaukštelį džiovintų bitkrėslės lapų stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 10–15 minučių, perkoškite ir gerkite po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną.

Bitkrėslės užpilas. 1 valgomąjį šaukštą džiovintų bitkrėslės žiedų ar lapų užpilkite 1 stikline verdančio vandens. Leiskite užpilui nusistovėti 20-30 minučių. Uždenkite indą, kad šiluma ir aromatai išliktų. Po to, kai užpilas nusistovėjo, nukoškite jį per smulkų sietelį, kad pašalintumėte augalo likučius. Užpilą laikykite šaldytuve ir suvartokite per kelias dienas. 

Bitkrėslės nuoviras. Į puodą įdėkite du valgomuosius šaukštus džiovintų bitkrėslės žiedų ar lapų ir užpilkite 500 ml vandens. Užvirinkite vandenį. Kai vanduo užvirs, sumažinkite ugnį ir leiskite nuovirui virti ant mažos ugnies 10-15 minučių. Leiskite nuovirui atvėsti. Tada nukoškite jį per smulkų sietelį, kad pašalintumėte augalo likučius.

Bitkrėslės nauda

Bitkrėslė – gydomosios savybės

Bitkrėslės žiedai ir lapai itin plačiai naudojami liaudies medicinoje. Štai kaip jie gali padėti.

  • Antiparazitinis poveikis. Bitkrėslės užpilai ir nuovirai tradiciškai naudojami kaip natūrali priemonė prieš įvairius parazitus, įskaitant kirminus ir kitus vidinius parazitus. 
  • Virškinimo sistemos gerinimas. Bitkrėslės arbata gali padėti palengvinti virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilvo pūtimas, spazmai ir vidurių užkietėjimas. Jų veikliosios medžiagos skatina virškinimo fermentų išsiskyrimą ir tulžies gamybą.
  • Priešuždegiminis poveikis. Dėl savo priešuždegiminių savybių, bitkrėslės arbata gali būti naudojama siekiant sumažinti reumato, artrito ir kitų uždegiminių būklių simptomus.
  • Antimikrobinis ir antiseptinis poveikis. Bitkrėslė turi antimikrobinių ir antiseptinių savybių, todėl jos nuoviras gali būti naudojamas išorinėms žaizdoms ir opoms gydyti, taip pat odos infekcijoms mažinti. Nuovirą galima naudoti išoriškai kaip dezinfekuojantį skystį arba losjoną vabzdžių įkandimas ar niežuliams mažinti.
  • Menstruacijų ciklo reguliavimas. Kai kurie šaltiniai teigia, kad bitkrėslės arbata gali padėti reguliuoti menstruacijų ciklą ir palengvinti menstruacijų spazmus bei kitus simptomus.
  • Atpalaiduojantis poveikis. Bitkrėslės žiedai ir lapai naudojami raminančioms ar atpalaiduojančioms arbatoms, kurios padeda sumažinti nervingumą ir stresą.
  • Kosmetikoje. Dėl savo antiseptinių ir priešuždegiminių savybių bitkrėslė gali būti naudojama natūraliose kosmetikos priemonėse, skirtose odos problemoms, tokioms kaip spuogai, gydyti.

Atsargumo priemonės

  • Nerekomenduojama bitkrėslės preparatų vartoti nėščioms ir žindančioms moterims.
  • Prieš pradedant juos vartoti patariame pasitarti su gydytoju ar vaistininku. 

Šaltiniai:
https://www.youtube.com/watch?v=84SlZsxLSM8
https://plants.ces.ncsu.edu/plants/tanacetum-vulgare/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *