Skip to content

Chrizantemos: kaip užauginti vešlų chrizantemų krūmą, kad pavydėtų net kaimynai?

Chrizantemos: kaip užauginti vešlų chrizantemų krūmą, kad pavydėtų net kaimynai?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jei jūs dar nesugalvojote kokį augalą pasodinti ant palangės ar savo kieme, kuris priverstų visus kaimynus žavėtis ir pavydėti, chrizantemos – būtent tai, ko jums reikia. Ši žiedų bei spalvų šventė – šviečia, blizga ir sugeria visą dėmesį!

Kadaise senovės graikai, žiūrėdami į šią gėlę, galvojo „Oho, tai tikrai auksinė gėlė!“ – tad jai ir atiteko atitinkamas pavadinimas. „Chrysos“ reiškia „auksas“, o „anthemon“ – „gėlė“. Ir nors chrizantemų yra įvairių spalvų, nuo blizgančios aukso iki dramatiškai tamsios spalvos, jos vis dar yra populiarios kaip „aukso gėlės“.

Chrizantemos paprastai žydi rugsėjo ir spalio mėnesiais, tačiau yra ir vasarinių veislių. Šie daugiamečiai augalai yra ištvermingi gali būti auginami vazonuose, kaip kambariniai augalai arba lauke – svarbiausia nusipirkti tinkamą chrizantemą. Taip pat galite auginti vienmetes chrizantemas, kurios puikiai tinka vasaros gėlynų ekspozicijoms. Tiesa, baltos chrizantemos ypač populiarios laidotuvėse ir kapams puošti.

Chrizantemų veislės

Chrizantemos – iš Azijos į Lietuvą

Šios gėlės kilusios iš Azijos, bet dabar jos plinta greičiau nei mados tendencijos. Kinijoje chrizantema – simbolis, rodantis, kad tu turi stilių. O Japonijoje jie net turi šventę šiai gėlei, lyg ji būtų nacionalinė žvaigždė.

Lietuvoje paplitusios veislės yra sukurtos iš indinės (Chrysanthemum indicum) ir kininės (Chrysanthemum sinense) chrizantemų. Chrizantemos gali būti stambiažiedes ir smulkiažiedes.

Iš indinės chrizantemos galima daryti chrizantemų arbatą, kuri Azijoje ypač populiari. Ši veislė gali būti naudojama kaip ramunėlių arbatos pakaitalas, kuri padės atsipalaiduoti ir pagerinti miegą. Be to, šių chrizantemų žiedlapiai turi gydomųjų savybių, kurios labai vertinamos tradicinėje medicinoje.

Chrizantemų auginimas

Chrizantemos pavasarį parduodamos įsišaknijusiais auginiais arba mažais daigais. Pasodinkite juos namuose ir persodinkite pasibaigus šalnų pavojui, nuo gegužės pabaigos. Auginkite drėgnoje, bet gerai drenuotoje dirvoje su kompostu arba gerai perpuvusiu mėšlu, saulėtoje vietoje. Aukštas chrizantemoms reikia paremti kuolais. Rudenį, šias gėles iškaskite, nukirpkite ir laikykite sausoje, nuo šalčio apsaugotoje vietoje. Jei auginate chrizantemas vazonuose pasibaigus žydėjimui, jas nupjaukite ir laikykite, kaip ir lauko veisles.

Ką daryti norint užauginti vešlų chrizantemų krūmą?

Ar norėtumėt, kad jūsų chrizantemų krūmas užaugtų didesnis nei pas kaimyną? Gera žinia, kad užauginti vešlų krūmą nėra labai sudėtinga. Iš tiesų, norintiems pasigirti gausiai žydinčiomis chrizantemomis, neprivaloma jų genėti, kad pasiektumėte idealaus krūmo vaizdą. Tačiau ką reikėtų daryti vietoj chrizantemų genėjimo?  Atsakymas paprastas – jas reikia apkarpyti. Jei sode auginate daugiametes chrizantemas, palaukite, kol ūgliai pasieks maždaug 15 cm aukštį, ir nukirpkite 2-3 cm kiekvieno stiebo viršūnės (naudokite sodo žirkles arba aštrų genėjimo peilį). Tai paskatins krūmą šakotis šoniniais ūgliais ir pasipuošti gausesniais žiedais. Tai kartokite visą vegetacijos sezoną kas dvi savaites kiekvieną kartą, kai pasirodo naujas ūglis.

Chrizantemų auginimas

Chrizantemų auginimas iš sėklų

Norite auginti chrizantemas iš sėklų? Kodėl gi ne! Laikykitės šių paprastų žingsnių, ir netrukus turėsite chrizantemų fiestą savo kieme.

  • Pasėkite chrizantemų sėklas namuose likus 8-10 savaičių iki paskutinių pavasario šalnų.
  • Sėklas sėkite plonai ir vos prispauskite. Neuždenkite žemėmis, nes šviesa padeda greičiau sudygti.
  • Dirvą laikykite drėgną, 20-23 °C temperatūroje.
  • Daigai pasirodo per 10-20 dienų.
  • Kai tik daigai pasirodo, perkelkite juos ant palangės, kur daugiausiai šviečia saulė.
  • Daigams nereikia daug trąšų, patręškite juos, kai jie bus 3-4 savaičių amžiaus atitinkamomis trąšomis.
  • Prieš sodinant į lauką, daigus reikia „užgrūdinti“. Jaunus augalus pripratinkite prie lauko sąlygų pernešdami vazonus savaitei į lauką. Iš pradžių būtinai saugokite juos nuo vėjo ir kaitrios saulės. Jei naktį gresia šalnos, uždenkite arba įneškite vazonus į patalpą, o ryte vėl išneškite į lauką. Šis grūdinimo procesas sutvirtina augalo ląstelių struktūrą ir sumažina persodinimo „šoką“.

Chrizantemų dauginimas ūgliais

Atėjus pavasariui chrizantemas galite dauginti iš ūglių. Juos reikia atskirti, kai ūgliai yra maždaug 6 cm virš žemės paviršiaus. Dieną prieš tai gerai palaistykite motininį augalą. Ūglius išpjaukite aštriu peiliu, tada nuskinkite apatinius lapus. Ūglio viršuje palikite bent tris lapus. Pasodinkite ūglį į iš anksto palaistytą vazonėlį su augaliniu kompostu. Rekomenduojama uždengti vazoną plastikiniu maišeliu. Laikykite šviesioje ir šiltoje vietoje. Kai pamatysite, kad augalas pradėjo augti kaip ant mielių, nuimkite maišelį ir palikite toliau stiprėti nešaltoje vietoje.

Chrizantemų dauginimas

Chrizantemos vazonuose ir jų priežiūra

Jeigu norite pridėti spalvų savo namuose ar balkone – chrizantemos vazonuose puikus pasirinkimas. Jos jums atneš daugiau džiaugsmo nei vargo! Tačiau tam, kad jūsų chrizantemos klestėtų vazone ir džiugintų akį, reikėtų laikytis keleto pagrindinių priežiūros taisyklių:

  • Vieta. Chrizantemos mėgsta šviesą, todėl vieta joms turėtų būti saulėta, bet venkite tiesioginės saulės karščiausiu dienos metu, ypač jei laikote augalą balkone ar terasoje.
  • Laistymas. Vanduo – gyvybės šaltinis chrizantemoms. Laistyti reikia tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta, tačiau venkite perteklinio laistymo. Vandens perteklius gali sukelti šaknų puvimą.
  • Dirvožemis. Chrizantemoms reikia gerai drenuojamo dirvožemio, kuris turėtų būti ir maistingas. Jei pastebite, kad jūsų chrizantemos netenka žavesio, galbūt metas pakeisti dirvą.
  • Tręšimas. Žydėjimo metu chrizantemos mėgsta trąšas. Pavasarį ir vasarą galite tręšti kas 2-4 savaites, naudodami universalias gėlių trąšas.
  • Genėjimas. Norėdami, kad jūsų chrizantema žydėtų gausiau, reguliariai skinkite nužydėjusius žiedus. Tai ne tik padės augalui atrodyti tvarkingai, bet ir skatins naują žydėjimą.
  • Šaltis. Chrizantemos vazonuose yra jautresnės šalčiui nei augančios lauke. Jei laikote jas balkone ar terasoje, šaltuoju metų laiku, temperatūrai nukritus žemiau nulio, rekomenduojama jas perkelti į šiltesnę vietą.

Kodėl svarbu nukirpti nužydėjusius chrizantemų žiedus?

Nužydėjusių ir nykstančių žiedų pašalinimas leidžia augalui nukreipti energiją į naujai besiformuojančius pumpurus ir žiedus. Žiedus kirpkite visą vegetacijos sezoną sekatoriumi arba žirklėmis. Tuo pačiu metu pašalinkite visus nudžiūvusius lapus ir apžiūrėkite, ar augalas neturi ligų požymių. Nukirpkite visas šakas su puvinio ar grybelio požymiais, stengdamiesi tarp kirpimų nuvalyti žirkles, kad neperneštumėte ligos į kitas augalo dalis.

Chrizantemos vazonuose

Dažniausiai pasitaikančios chrizantemų ligos ir kenkėjai

Kaip ir bet kurį augalą, taip ir chrizantemas gali užklupti įvairios ligos.

  • Lapų dėmėtligė. Ant viršutinio lapų paviršiaus susidaro mažos, apvalios, rausvai rudos dėmės su baltais arba pilkais centrais. Pažeidimai gali apjuosti stiebus ir sukelti vytimą. Ši liga stipriau pasireiškia šiltu, drėgnu arba labai drėgnu oru.  Pašalinkite užsikrėtusias augalų dalis ir užtikrinkite pakankamą oro cirkuliaciją.
  • Kekeras. Šis grybas sukelia pilkąjį pelėsį ant žiedų, lapų, stiebų ir pumpurų. Jis klesti vėsiomis drėgnomis oro sąlygomis. Pastebėjus, pašalinkite pažeistas augalo dalis, venkite vandens patekimo ant augalo laistant.
  • Miltligė. Ši grybinė liga pasireiškia ant viršutinės lapų dalies esant drėgnam orui. Lapų paviršius atrodo balkšvas arba pilkšvas ir gali susiraukšlėti. Išvengti miltligės galima užtikrinant gerą oro cirkuliaciją tarp augalų, tinkamai juos išdėstant ir genint.
  • Verticiliozė. Ant lapų dažniausiai pastebimas vėlyvą pavasarį, pradėjus derėti žiedams. Lapai paruduoja pakraščiuose ir tarp gyslų. Ligai progresuojant lapai vysta ir džiūsta. Pastebėjus, reikia nedelsiant pašalinti užsikrėtusius augalus.

Dažniausiai pasitaikantys chrizantemų kenkėjai yra pelėdgalviai, persikiniai amarai, blakės, baltasparniai, tripsai ir voratinklinės erkutės.

Chrizantemų grožis bei simbolika

Chrizantemos – spalvingos, žavios ir kiek mistiškos. Jos simbolizuoja amžiną grožį, pasitikėjimą ir ilgaamžiškumą. Nors jos gali atrodyti trapios, šie augalai yra stulbinamai atsparūs ir priešinasi daugeliui gamtos išbandymų. Chrizantemų priežiūra, nesvarbu ar kalbame apie genėjimą, laistymą ar tręšimą, atskleidžia mūsų ryšį su gamta. Kiekvienas, kas nori pridėti spalvų ir gyvybės į savo sodą ar namus, turėtų pasirinkti chrizantemas. Jų įvairovė, spalvingumas ir ilgas žydėjimas praturtins kiekvieną erdvę, kurioje jos bus pasodintos. Taigi, nepamirškite jų praktiškumo, prisitaikymo ir grožio!

Šaltiniai:
https://www.masterclass.com/articles/chrysanthemum-guide
https://www.nature-and-garden.com/gardening/chrysanthemum.html
https://www.bhg.com.au/chrysanthemum
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/chrysanthemums-grow-guide/
https://www.sundaygardener.net/growing-chrysanthemums-in-pots/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex