Skip to content

Kada sėti pelargonijas, o kada jas dauginti? Suspėkite dabar, jei to nepadarėte dar sausį

  • by
Kada sėti pelargonijas, o kada jas dauginti? Suspėkite dabar, jei to nepadarėte dar sausį
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Žinojimas, kad pelargonijas nepaprastai lengvai galima pasidauginti iš auginių, tai klausimas, kada sėti pelargonijas, ne visiems bus aktualus. Visgi nenumokite ranka ir į pelargonijų sėją, nes tokiu būdu užsiauginsite kokią nors neįprastą veislę su spalvingais žiedais. Taip pat bus galimybė atnaujinti jau pavargusias pelargonijas savo kolekcijoje. Dauginimas iš sėklų praverčia, kai reikia įsigyti nemažai augalų vienu metu, o daug auginių nuo vienos gėlės gi neišpjausi… Čia ir bandysime aptarti, kaip sėti pelargonijas, kai sėjos laikas jau prasidėjęs nuo sausio. Taip pat sužinosite, jog žiemą paimti pelargonijų auginiai taip pat tinkami sėkmingam dauginimui.

Kada sėti pelargonijas?

Jeigu jau užsigeisite pelargonijomis apsisodinti vazonus ar lauko gėlynėlį, tad sėją jau planuokite žiemą. Daugiausiai pelargonijos sėjamos sausio–kovo mėnesiais arba likus 12–16 savaičių iki paskutinių numanomų pavasario šalnų. Ilgas dygimo sezonas reikalauja ankstyvos sėjos namie, o dėl jautrumo šalnoms šių gėlių ankstyva sėja lauke neįmanoma.

Kada sėti pelargonijas

Kaip atlikti pelargonijų sėją?

Pelargonijas sėkite namuose, kad iki persodinimo į lauką turėtumėte gražius sveikus daigus. Pripildykite 5–7,5 cm skersmens vazonėlius arba dėžutes sudrėkinta, gerai drenuojančia žeme. Į kiekvieną vazonėlį arba dėžutėje kas kelis centimetrus pasėkite po vieną mažą sėklą ir užberkite plonu, apie 4–5 mm storio sudrėkintos žemės sluoksniu. Uždenkite indus plastikine plėvele arba permatomu gaubtu ir pastatykite šiltoje, 20–24 °C temperatūros vietoje, kur yra ryški netiesioginė šviesa. Jei dirvos paviršius išdžiūsta, sudrėkinkite jį vandeniu, naudodami purkštuvą.

Stebėkite, ar sėklos sudygsta, nes tai gali trukti 3–21 dieną ar net dar savaite ilgiau.  Kai tik pamatysite pirmuosius daigus, nuimkite dangtį ar plėvelę. Pelargonijoms dažniausiai neužtenka įprastos dienos šviesos, nes sėja pradedama žiemą, todėl jas geriausia papildomai apšviesti lempomis.

Kai daigeliai paauga, juos reikia išpikuoti. Persodinsite juos į didesnį 8,5–10 cm skersmens vazonėlį, kai jie turės maždaug 2–3 lapelius, ir palaikykite šiek tiek mažesnę temperatūrą (13–15 °C). Likus maždaug savaitei iki planuojamo daigų sodinimo sode, pradėkite juos grūdinti.

Ar galima dauginti pelargonijas iš auginių žiemą?

Nors dauginimas auginiais dažniau praktikuojamas pavasarį–vasarą, o kodėl to nepadarius žiemą? Vis tiek šiuo laikotarpiu jas reikia stipriai apkarpyti, tad nukirptų šakelių neišmeskite, o pabandykite priauginti. Be to, tai gali būti vienintelis dauginimo būdas kai kurioms pelargonijoms, nes hibridų padauginti iš sėklų nepavyks.

Žiemos metu nukirptas išilgėjusias pelargonijos šakeles (maždaug 8–10 cm ilgio) per naktį apdžiovinkite, o tada įsodinkite į dėžutes su kompostine žeme kas 7–8 cm į 2–3 cm gylį. Auginius gausiai palaistykite ir laikykite šviesioje, 15–20 °C temperatūros vietoje. Kol įsišaknys (trunka apie 2–3 savaites), palaikykite drėgmę, o vėliau imkite tręšti.

Pelargonijų sodinimas

Pelargonijos į lauką perkeliamos tada, kai nebelieka jokio šalnų pavojaus. Tai darykite gegužės pabaigoje–birželio pradžioje. Augalus gėlyne sodinkite kas 35–50 cm, kitas variantas – išsodinkite po vieną į atskirus ne per didelius vazonus arba po kelias gėles kas 15 cm į lovelius.

Kokių sąlygų reikia pelargonijoms augti?

Pelargonijos mėgsta saulėtą ar pusiau pavėsingą vietą. Nors gėlės auga bet kurios pasaulio krypties pusėje, esant labai kaitriai popietinei saulei ir sausesniam orui, reikės nepamiršti gausiai laistyti. Pelargonijos puikiai augs esant šiltam orui, t. y., kai temperatūra laikysis apie 21–29 °C dieną ir apie 13–18 °C naktį.

Pelargonijoms augti tinkamiausias dirvožemis yra iš velėninės, lapinės žemės, durpių ir smėlio mišinys (2:2:2:1), kurio pH 6–7. Ši žemė yra lengvesnės sudėties, derlinga ir gerai drenuojanti, bet kartu išliekanti drėgna, o tai idealu pelargonijoms. Gėlės greitai auga, tad jas reikia dažnai tręšti, dar pradedant nuo daigų stadijos.

Pelargonijos

Šaltiniai:
https://www.gardeners.com/how-to/growing-geraniums/8751.html
https://www.thompson-morgan.com/raising-f1-geraniums-from-seed
Lučinskienė A. Kambarinės lapinės gėlės, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1980.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *