Skip to content

Alijošius: pasigaminkite iš jo sultis. Ar žinote, kad jo minkštimą galima naudoti net ir kokteiliuose, leduose?

Alijošius
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Daugelio namuose galime rasti auginamus alavijus, kurie yra ne tik gražūs, daug priežiūros nereikalaujantys augalai, bet ir turi naudingų savybių. Alijošius jau daugelį amžių žinomas ir naudojamas dėl savo sveikatingumo, grožio, gydomųjų ir odos priežiūros savybių. Šiame straipsnyje aptarsime alijošiaus naudingąsias savybes bei vartojimo ypatumus.

Kaip auginti alijošių?

Alijošius auginti labai paprasta ir lengva, jiems tereikia molinio vazono, sukulentams skirtos žemės ir gerai apšviestos vietos, o laistyti reikia tik kas 2–3 savaites, tad, jei retai būnate namuose, šis augalas kaip tik jums. Be to, alijošius puikiai valo orą, todėl labai tinka jį laikyti miegamajame.

Alijošiaus gelis

Kokiomis naudingomis medžiagomis pasižymi alijošius?

Alavijo sultyse gausu antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais. Jie mažina organizmo oksidacinį stresą ir lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, širdies ligos ir vėžys, riziką. Jo sultys puikus vitamino C, vitamino A, vitamino E, beta karoteno, folio rūgšties, kalcio, natrio, geležies, cinko, magnio šaltinis. Taip pat alijošiuje yra 19 iš 20 organizmui reikalingų aminorūgščių. Visos šios medžiagos turi gydomųjų savybių, tad alijošiaus panaudojimas beribis.

Kas yra alijošiaus minkštimas?

Jau senovėje alijošius buvo žinomas kaip gydomųjų medžiagų turintis augalas. Senovės egiptiečiai vertino alijošių ir naudojo jį balzamuoti faraonams. Egipto karalienės jį naudojo grožio procedūroms bei gydė žaizdas. Nors yra įvairiausių alijošių veislių, tačiau tik tikrasis alavijas (Aloe barbadensis), dar vadinamas vaistiniu alaviju, gali būti naudojamas medicininiams ar grožio priežiūros tikslams. Alijošiaus lapuose kaupiasi vanduo ir susidaro minkštimas, kuriame yra daug naudingų medžiagų, vitaminų, aminorūgščių bei antioksidantų.

Alijošiaus minkštimas pasižymi antioksidacinėmis ir antibakterinėmis savybėmis. Jo sudėtyje yra stiprių antioksidantų, priklausančių polifenolių grupei. Šie polifenoliai, kartu su kitais alijošiaus sudėtyje esančiais junginiais, padeda slopinti tam tikrų bakterijų, galinčių sukelti infekcijas, dauginimąsi, tad gali padėti gydyti žaizdas ir padėti kovoti su odos problemomis.

Alijošiaus gelis

Kuo naudingas alijošius sveikatai?

Gali padėti gydyti odos ligas. Moksliniai tyrimai rodė, kad alijošiaus gelis gali būti veiksmingas gydant tokius odos sutrikimus kaip: žvynelinė, dermatitas, pleiskanos, odos įtrūkimai, radiacijos pažeista oda, pūslelinė, aknė, opos.

Padeda nuraminti nudegimus saulėje. Alavijo gelis pasižymi vėsinančiomis savybėmis ir turi priešuždegiminį poveikį. Todėl tai viena iš natūraliausių priemonių nuo nudegimų saulėje ar kitų odos nudegimų. Užtepus šio gelio, sukuriamas apsauginis odos sluoksnis, kuris padeda išlaikyti drėgmę. Be to, gelyje gausu antioksidantų ir mineralų, kurie skatina gijimo procesus.

Lėtina odos senėjimo procesus. Kadangi alavijo sudėtyje yra vitaminų C ir E, todėl jis gali padėti apsaugoti odą nuo laisvųjų radikalų pažaidos, dėl ko oda greičiau sensta, atsiranda raukšlės, odos papilkėjimas, mažėja kolageno gamyba. Sudėtyje esanti salicilo rūgštis veikia kaip švelnus šveitiklis, o kai negyvos odos ląstelės pašalinamos, kitos odos priežiūros priemonės gali geriau prasiskverbti į odos paviršių ir veikti efektyviau.

Gerina plaukų būklę. Alavijo sudėtyje esantys vitaminai A, C, E gerina ląstelių apykaitą ir dauginimąsi, vitaminas B12 ir folio rūgštis gali padėti išvengti plaukų slinkimo.

Palaiko gera dantų ir burnos būklę. Burnos priežiūros produktai, kurių sudėtyje yra alavijo, gali padėti išvengti dantų ėduonies bei dantenų uždegimo, kadangi alijošius veiksmingai naikina bakterijas, sukeliančias apnašų atsiradimą.

Gerina virškinimo sistemos veiklą. Alijošius gali puikiai padėti turintiems problemų su vidurių užkietėjimu, kadangi alavijo gelyje yra medžiagos antrachinono, kuri pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu.

Stiprina imunitetą. Dėl alavijuose esančio vitaminų C, E, antioksidantų, jie puikiai tinka imuniteto stiprinimui. Galima pasigaminti mišinį, kuris padės stiprinti imunitetą ir apsaugos nuo peršalimo ligų. Trintuve sumaišykite 50 g alavijo gelio, 50 g citrinų sulčių, 50 g medaus ir vartokite po 1 arbatinį šaukštelį, sumaišytą su stikline vandens, tris kartus per dieną, 30 minučių prieš valgį. Vartoti galima ne ilgiau kaip 3 savaites su pertraukomis kas 10 dienų.

Alijošiaus nauda

Kokia yra alijošiaus produktų vartojimo rizika?

Nors alijošiaus produktai naudingi, tačiau prieš vartojimą visada geriau pasitarti su gydytoju.

Šalutinis poveikis. Vietiškai vartojamas alijošius gali sudirginti odą. Geriamasis alijošius, pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu, gali sukelti vidurių spazmus ir viduriavimą, tad gali sukelti elektrolitų pusiausvyros sutrikimus kraujyje žmonėms, kurie jo produktus vartoja ilgiau nei kelias dienas.

Rizikos veiksniai. Netepkite vietinio naudojimo alavijo produktų ant gilių įpjovimų ar sunkių nudegimų. Žmonės, alergiški česnakams, svogūnams ar tulpėms, dažniau būna alergiški alavijui. Didelės geriamojo alavijo dozės yra pavojingos. Nevartokite geriamųjų alavijo produktų, jei turite žarnyno problemų, sergate širdies ligomis, hemorojumi, inkstų ligomis, diabetu.

Kaip paruošti alijošiaus sultis?

Pasiruoškite alijošiaus sultis

Šios sultys yra puikus vitamino C šaltinis, gali padėti mažinti virškinamojo trakto sutrikimus, kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, palaikyti gerą burnos būklę.

Alavijo sulčių galima rasti prekybos centruose ar elektroninėse parduotuvėse. Paprastai jos būna sumaišytos su vandeniu ir kitais ingredientais, kad būtų ne tokios tirštos ir malonaus skonio.

Alavijų sultis taip pat galima pasigaminti patiems. Nupjaukite alavijo lapą ir nuo šonų nupjaukite spygliukus. Tada atsargiai nupjaukite odą plokščioje lapo pusėje ir išimkite iš vidaus minkštimą. Jis yra valgomoji augalo dalis. Tuomet išimtą minkštimą sudėkite į smulkintuvą, įpilkite šiek tiek vandens ir sutrinkite iki vientisos, skystos masės. Šias sultis galima gerti vienas, sumaišytas su vandeniu ar įmaišyti į vaisių kokteilius ar kitas sultis.

Kaip panaudoti alijošių maiste?

Kaip jau žinote, alavijas turi daug gydomųjų savybių, tačiau ar žinojote, kad jį galima panaudoti ir gaminant patiekalus?

Ledukai su alijošiumi

Ledukai su alijošiumi

Šie ledukai puikiai tiks gėrimams karštą dieną, kurie ne tik atgaivins, numalšins troškulį, bet ir gėrimą praturtins naudingomis medžiagomis.

Ingredientai:

  • 200 ml kokosų vandens, galima naudoti ir paprastą vandenį
  • 100 g alavijo minkštimo
  • 1 kivio
  • 1 žaliosios citrinos sulčių ir žievelės
  • 1 šaukšto medaus arba agavų sirupo

Gaminimas:

Įdėkite visus ingredientus į maišytuvą, sumaišykite iki vientisos masės ir supilkite į ledinukų formeles ir užšaldykite.

Veganiški šokoladiniai ledai su alijošiumi

Veganiški šokoladiniai ledai su alijošiumi

Šie ledai be pieno produktų, nekaloringi, lengvai saldūs, tačiau juose gausu antioksidantų, maistinių medžiagų, skaidulų ir augalinių baltymų. Išbandykite, nes tokių ledų parduotuvėje nerasite.

Ingredientai:

  • 200 g anakardžių riešutų
  • 200 ml vandens
  • 4 šaukštų alavijo minkštimo
  • 40 g klevų sirupo
  • 2 šaukštų kakavos miltelių

Gaminimas:

  1. Sudėkite visus ingredientus į maišytuvą ir maišykite 1–2 min., kol masė taps vientisa ir atsiras purios putos.
  2. Supilkite masę į šaldymui skirtas formeles ar vieną didelį indą, uždenkite.
  3. Šaldiklyje laikykite bent 4 val. ar ilgiau, kol pilnai sušals.
  4. Kai norėsite skanauti ledus, išimkite indelį iš šaldiklio ir leiskite 10 minučių pastovėti kambario temperatūroje, kad šiek tiek suminkštėtų.
Vaisių ir alijošiaus kokteilis

Vaisių ir alijošiaus kokteilis

Šis kokteilis puikiai tiks norintiems turėti gražią odą. Kokteilyje gausu antioksidantų, vitaminų bei mineralų. Net jei ir nemėgstate alavijo skonio, šiame gėrime jo net nepajusite, kadangi gausu vaisių, kurie puikiai subalansuoja skonį.

Ingredientai:

  • 200 g šviežių ananasų
  • 200 g mango
  • 200 g lapinių kopūstų (kale)
  • 100 ml kokosų pieno gėrimo
  • 2 šaukštų alavijo minkštimo
  • 1 šaukštelio tarkuoto šviežio imbiero
  • 1 šaukštelio ispaninio šalavijo sėklų (čija)

Gaminimas:

  1. Į maišytuvą sudėkite ananasus, mangą, lapinius kopūstus, kokosų pieno gėrimą, alaviją ir imbierą.
  2. Viską sutrinkite iki vientisos masės. Jei gėrimas per tirštas, galite įpilti šiek tiek vandens.
  3. Į gautą kokteilį įberkite ispaninio šalaijo sėklų, išmaišykite ir palaikykite bent 10 min., kol jos išbrinks.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *