Skip to content

Amonio salietra – populiariausios azoto trąšos. Kas išduoda azoto trūkumą, kada jau būtina tręšti augalus?

Amonio salietra
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pačias svarbiausias medžiagas, reikalingas augimui (deguonį, anglį ir vandenilį), visi augalai pasiima iš oro. Likusias, būtinas jiems sėkmingai augti, turi gauti iš dirvožemio. Deja, retai kada dirvoje būna pakankamai visų augalams reikalingų mikroelementų. Todėl visi kultūriniai augalai – tiek daržovės, tiek vaismedžiai, tiek uogakrūmiai, net ir gėlės ar kiti dekoratyviniai augalai – turi būti tręšiami papildomai. Viena svarbiausių medžiagų stipriam augalui, lapijai, gerai fotosintezei vykti yra azotas. Todėl ir azoto trąšų yra didelis pasirinkimas. Šįkart trumpai apžvelgsime, kada ir kam naudojama amonio salietra bei kokie požymiai išduoda azoto trūkumą.

Kas yra amonio salietra?

Amonio salietra (kitaip amonio nitratas)  yra vienos populiariausių azoto trąšų. Tai koncentruotos ir greitai augalų įsisavinamos, vienanarės azoto trąšos. Jų sudėtyje yra dviejų formų azotas: greito poveikio nitratinis ir lėtesnio amoniakinis.

Kaip trąša amonio salietra pasaulyje žinoma nuo 1940 m. Tačiau tuo metu ji buvo naudojama toli gražu ne laukams ar augalams tręšti, o karinės amunicijos gamyboje. Dar ir šiandien amonio nitratas plačiai naudojamas kaip sprogmuo kasybos pramonėje ir statybvietėse.

Na, o žemės ūkyje tai populiari ir plačiai naudojama trąša, skatinanti augalų augimą, sveiką lapiją ir geresnį derlių. Šiose trąšose yra net 34 proc. azoto, todėl augalas garantuotai aprūpinamas jam būtinu kiekiu.

Amonio salietra, lyginant su kitomis azoto trąšomis (pvz., karbamidu) daug lėčiau garuoja, todėl labiau tinkama naudoti vasaros sezonu, kai karšta. Vis dėlto šios trąšos taip pat labai lakios, todėl turi būti laikomos originaliose pakuotėse, gerai vėdinamose, sausose patalpose.

Azotas

Amonio salietra: kokiems augalams tinka ir kada tręšti?

Kaip ir kitomis azoto trąšomis, amonio salietra gali būti tręšiami visi augalai. Vis dėlto tręšiant jomis kopūstus, morkas, burokėlius, svogūnus, reikia griežtai laikytis rekomenduojamų dozių. Šių daržovių negalima pertręšti azotu, nes jose susikaups daugiau nitratų, bus ne tokios skanios ir prasčiau laikysis žiemą.

Amonio salietra augalai patręšiami prieš juos sodinant, žieminiai bei daugiamečiai – vegetacijos pradžioje. Toliau sezono metu visi augalai tręšiami pagal poreikį, pastebėjus azoto trūkumą.

Kadangi amonio salietra labai gerai tirpsta vandenyje, ji greitai išplaunama iš dirvos, ypač lietingu periodu. Tuomet patariama augalus ja tręšti papildomai.

Tręšiama tiesiog paberiant amonio salietros į paruoštas augalams sodinti duobeles ir sumaišoma su žeme. Paaugusiems pabarstoma šalia, kad kuo greičiau trąšas pasiektų šaknys ir augalas įsisavintų azotą. Tręšiant didelius plotus, ypač pavasarį, rekomenduojama trąšas tolygiai išbarstyti prieš arimą ar sukasimą.

Amonio salietra

Kokie požymiai išduoda azoto trūkumą?

Azotas reikalingas geram augalų šaknų vystymuisi, tuomet augalas geriau aprūpinamas visomis maistingomis medžiagomis, paspartėja jo augimas ir vystymasis. Taip pat gerėja ir didėja derlius, užtikrinamas geras fotosintezės procesas lapuose, jie auga didesni, tvirtesni, ryškios spalvos.

Vegetacijos laikotarpiu azoto trūkumą augaluose išduoda šie požymiai:

  • ima gelsti augalo lapai, jie susiaurėja, sukasi, būna smulkūs, netgi ima kristi;
  • augalas silpnai auga, daržovių lapai gali nusidažyti rausvai violetiniu atspalviu;
  • anksčiau laiko žydi ir anksčiau laiko nokina vaisius, kurie būna ne tokie skanūs.
Amonio nitratas

Pertręšimas azotu

Lygiai taip, kaip pavojingas azoto trūkumas, taip ir pavojingas pertręšimas juo. Todėl tręšiant būtina laikytis nurodytų ant pakuotės dozių ir netręšti dažniau negu tikrai būtina.

Pertręšti azotu augalai augina didelius, stambius, labai ryškios spalvos lapus. Jie sunkiai krauna žiedus, nes visas jėgas sutelkia lapams auginti. Vaisiai taip pat būna didesni, minkštesni, ne tokie skanūs. Azotu pertręštos daržovės prastai laikosi žiemą, o vaismedžiai tampa neatsparūs šalčiams bei fiziologinėms ligoms.

Be to, per didelės nitratų dozės gali būti toksiškos organizmui. Ypač didelis nitratų kiekis pavojingas kūdikiams bei mažiems vaikams. Apsinuodijus dideliu nitratų kiekiu gali pasireikšti net methemoglobinemija, kurios metu atsiranda deguonies trūkumas organizmo audiniuose.

Taigi saikingas tręšimas amonio salietra ar kitomis azoto trąšomis yra būtinas sėkmingam augalo vystymuisi, tačiau išlikime sąmoningi ir saugokime tiek gamtą, tiek save.

Amonio salietra

Šaltiniai:

  1. https://nvsc.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/visuomenes-sveikatos-saugos-uztikrinimas/
  2. https://www.cropnutrition.com/resource-library/ammonium-nitrate/
  3. https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/ammonium-nitrate-fertilizer.htm
  4. https://www.nuroil.com/fertilizer-ammonium-nitrate.aspx
  5. https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/ammonium-nitrate

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *