Barkūnas – paprastas pupinių šeimos augalas, kuris gerina dirvožemio struktūrą, fiksuoja azotą, suteikia maistingą pašarą gyvuliams ir maitina medunešes bites. Nors šį augalą sėja ne visi, visgi kai kuriems sodininkams ir ūkininkams gali būti naudinga žinoti, kaip ir kada sėti barkūnus. Šie augalai vertinami kaip puiki žalioji trąša dirvos kokybei pagerinti, o nektaringi žiedai vilioja bites, todėl ypač turėtų suklusti bites auginantys ūkininkai. Barkūno sėja įprasta, nesudėtinga, tad pakalbėkime, kaip ją reikėtų atlikti.
Kada sėti barkūnus?
Iš esmės barkūnų sėją galite planuoti tiek rudenį, tiek pavasarį. Idealus laikas sėti pavasarį yra balandžio–gegužės mėnesiais, o rudenį (tiksliau vasaros pabaigoje) – rugpjūčio viduryje arba pabaigoje. Jei rudeninė sėja nutęsiama per ilgai, įsitvirtinimo tikimybė yra mažesnė.
Pavasarį reikėtų sėti kuo anksčiau, kol dirva dar turi išlaikiusi drėgmės. Tai svarbu, kad dirvoje galėtų išbrinkti kieti ir tvirti sėklų apvalkalai, o tam reikia daug vandens.
Kada sėti barkūnus – kada jie gali pasitarnauti
Barkūnus galima sėti keliems tikslams:
- Kaip įsėlį (kartu su kitais augalais);
- Kaip priešsėjinę kultūrą žaliajai trąšai;
- Laukuose gyvulių pašarams;
- Laukuose medaus ūkiui;
Kaip sėti barkūnus
Optimaliausia sėjos norma yra 1,5 g/m2 arba 15–20 kg/ha. Medaus laukams užteks ir 8–12 kg/ha, įsėliui naudojama didesnė norma, kuri yra 30 kg/ha, o trąšai naudojama didžiausia sėklų norma – net iki 25–35 kg/ha.
Sėjant kaip vieną barkūno kultūrą, dirvą reikia paprasčiausiai išpurenti kultivatoriumi. Įsėliuose sėjama skersai pagrindinės kultūros tą pačią dieną, kaip ir pagrindinis augalas (pavyzdžiui, grikiai ar bitinė facelija). Barkūno sėklos yra smulkios, todėl jas reikia sėti nedideliu iki 1 cm gyliu, nes sėjant per giliai, daigumas labai sumažėja. Po sėjos dirva turėtų būti suakėta, kad sėklos geriau „įsilietų“ į dirvą. Pasėtos sėklos sudygsta įvairiai, bet geromis sąlygomis užtrunka iki 6–20 dienų.
Kadangi sėkloms reikia daug drėgmės, kai kurie pardavėjai siūlo įsigyti trintas sėklas. Tai tokios sėklos, kurių paviršius yra šiek tiek pašlifuotas, o tai lemia geresnį sugeriamumą, bet kartu ir mažesnį vandens sunaudojimą bei greitesnį sudygimą. Tačiau trintas sėklas sunkiau sėti, nes tampa itin smulkios ir sunkiau paskirstomos ant dirvos.
Barkūnams augti reikalingos sąlygos
Barkūnams augti tinka apšvietimas nuo pilno saulės iki dalinio pavėsio. Mėgsta derlingesnę neutralią ar kiek kalkingą (pH ne mažiau kaip 6,0, bet idealiausiai 7,0–8,0) ir sunkesnę dirvą, todėl smėlynuose natūraliai auga retai. Bet jis toleruoja labai mažo derlingumo sąlygas ir gerai auga įvairiose dirvose – nuo molingų iki smėlingų, nes Lietuvoje natūraliai auga dobilienose, pakelėse, palaukėse, dykvietėse, prie geležinkelio pylimų. Taip pat jis gana gerai toleruoja drėgnas sąlygas, bet vis tik dirva turėtų būti gerai drenuota ir neįmirkusi.
Barkūnai yra dvimečiai augalai, todėl jie dažniausiai ir auginami dviem metams. Augalai turi savybę lengvai užsisėti savaime, jeigu tik paliekate augalus augti ir subrandinti sėklas.
Jeigu barkūną auginate trąšai, jį reikia užarti dar žydėjimo pradžioje, kad dirvai būtų suteikta gausiausiai medžiagų. Prieš ariant, barkūną reikia nupjauti ir susmulkinti. Kitais atvejais rekomenduojama barkūnus supurenti, kai antraisiais augimo metais pasiekia 15 cm aukštį.
Šaltiniai:
https://www.cotswoldseeds.com/articles/706/sowing-and-growing-sweet-clover
https://www.westcoastseeds.com/blogs/wcs-academy/how-to-grow-yellow-sweet-clover
https://greatbasinseeds.com/product/yellow-sweet-clover/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.