Visame sodo darbų įkarštyje negali likti nepaminėtas laikas, kada sodinti šilauoges. Šiuos uogakrūmius pastaruoju metu augina vis daugiau sodininkų, nes šilauogių vaisių nauda –nenuginčijama. Jeigu augalas laiku pasodintas, pavasarį patręštas ir tinkamai prižiūrėtas, jis derėti vienoje vietoje išgalės net iki 25 metų! Tad kodėl neinvestavus šiek tiek laiko ir žinių auginant tokią sodo vertybę? Na o mes ir aptarsime, kaip ir kada sodinti šilauoges yra geriausia, nes tvirtas pagrindas šiam vaiskrūmiui yra visa ko garantas.
Kada sodinti šilauoges rudenį?
Šilauogės yra standartiniai vaiskrūmiai, todėl jų sodinimo laikotarpis labai panašus, kaip ir kitų augalų. Šilauoges sodinti galite tiek pavasarį, tiek rudenį ar netgi laikotarpiu nuo rudens iki pavasario. Geriausiai jos įsikurs, jei bus pasodintos ramybės būsenoje, nors nieko neturėtų atsitikti, jeigu šilauoges sodinsite bet kuriuo metų laiku. Tik venkite sodinimo esant karštiems ir sausiems orams bei esant įšalusiai žemei.
Rudens metu šilauogių sodinimą įprasta planuoti nuo rugsėjo pabaigos iki spalio vidurio, kitaip tariant –iki pirmųjų šalčių. Lietuvoje šiuo laikotarpiu pasodinti uogakrūmiai suspėja įsitvirtinti ir pasiruošti žiemojimui.
Kada sodinti šilauoges pavasarį?
Kadangi rudenį dažnai sunku nuspėti oro sąlygas, tad tam, kad sodinukai tikrai spėtų įsitvirtinti ir netektų kęsti žiemos negandų, patyrę sodininkai šilauogių sodinimą nukelia iki pavasario. Tai turėtų būti atlikta žemei atšilus ir nebelikus įšalo pavojaus bet dar prieš skleidžiantis uogakrūmio pumpurams. Tai dažniausiai yra apie balandžio vidurį (5, 6 ir 7 atšiaurumo zonose tai yra paskutinio tikėtino šalčio data), bet gali apimti ir kovo pabaigą, gal net ir gegužę.
Stebėkite sodinuką, nes geriausiam sodinimo rezultatui pasiekti augalas vis dar turėtų būti ramybės stadijoje. Visgi vazonuose auginamų šilauogių niekas netrukdo sodinti kone visus metus, jeigu tik nevyrauja ekstremalios oro sąlygos.
Šilauogių sodinimo procesas
Šilauogių sodinimas gali atrodyti it ištisas mokslas, tačiau jis ganėtinai paprastas, jeigu vadovausitės keliais pagrindiniais aspektais. Pirmiausia parinktoje sodo erdvėje iškaskite duobes, kurios yra 0,6 m ilgio, 0,6–0,8 m pločio bei 0,5–0,6 m gylio. Kai kurie patyrę specialistai pataria duobių šonus iškloti plėvele, pušų rąsteliais, plastikiniais bedugniais puodais ar kitomis medžiagomis, kad durpės nesusimaišytų su sodo gruntu. Taip užtikrinama, kad durpių rūgštingumas nepasikeistų.
Į iškastų duobių dugną įpilkite žvyro sluoksnelį drenažui pagerinti, o vėliau į duobes įpilkite rūgščių durpių, spygliuočių pjuvenų, drožlių ar skiedrų. Įdėkite sodinuką ir dugne išskleiskite krūmo šaknis, jas papurenkite (ypač įsigytus vazonuose). Augalo šaknis sluoksniais užpilkite durpėmis vis gausiai sulaistydami, ir taip tęskite, kol žemė gerai susislėgs.
Šilauogių sodinimo gylis ir atstumai
Sodinant šilauoges, galimi keli variantai:
- šilauoges rudenį į iškastą duobę talpinkite tokiame pačiame gylyje, kokiame augo iki tol, tik reikės gerai ir storai (10–15 cm sluoksniu) primulčiuoti durpėmis ar pjuvenomis.
- šilauoges talpinkite į dirvą 4–5 cm giliau, jeigu stipriai mulčiuoti neketinate.
- uogakrūmius pavasarį įsodinkite taip, kad 3 cm kaklelio liktų po žeme. Dirvos paviršių šiek tiek pamulčiuokite.
Žemaūges ar pusiau žemaūgius krūmelius sodinkite kas 0,6–0,8 m eilėmis, tarp kurių palikite 2,0–2,5 m atstumus. Aukštesniems vaiskrūmiams sodinti reikės palikti 1,0–1,5 m tarpus tarp augalų, ir formuoti eiles su 2,5–3,0 m ar net didesniais tarpueiliais.
Šilauogių auginimas – kur jos auga ir kokia dirva tinka?
Geriausiam šilauogių derliui gauti rinkitės šiuos krūmus sodinti saulėtoje, nuo vėjo ir net nuo paukščių apsaugotoje vietoje. Augalas gal ir ištvers pavėsį, bet iš to jokios naudos nebus, nes uogos paprasčiausiai nederės arba bus menkos.
Norint šilauogėms išrinkti vietą sode su tinkama dirva, greičiausiai to padaryti nepavyks, nes uogakrūmiai auga specifinėje žemėje – lengvame, puriame, durpingame, drėgname, rūgščiame (pH 3,5–4,5) dirvožemyje. Čia situaciją išgelbės specializuotos durpės šilauogėms, kurias patogu įsigyti ir jomis tereikės paprasčiausiai papildyti šilauogių augimvietę.
Šaltiniai
- Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.
- https://www.rhs.org.uk/fruit/blueberries/grow-your-own
- https://www.almanac.com/plant/blueberries
- https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-blueberries/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.