Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sodinti šilauoges? Stebėkite orus ir sodinuko būklę 

  • by
Kada sodinti šilauoges
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Visame sodo darbų įkarštyje negali likti nepaminėtas laikas, kada sodinti šilauoges. Šiuos uogakrūmius pastaruoju metu augina vis daugiau sodininkų, nes šilauogių vaisių nauda –nenuginčijama. Jeigu augalas laiku pasodintas, pavasarį patręštas ir tinkamai prižiūrėtas, jis derėti vienoje vietoje išgalės net iki 25 metų! Tad kodėl neinvestavus šiek tiek laiko ir žinių auginant tokią sodo vertybę? Na o mes ir aptarsime, kaip ir kada sodinti šilauoges yra geriausia, nes tvirtas pagrindas šiam vaiskrūmiui yra visa ko garantas. 

Kada sodinti šilauoges rudenį? 

Šilauogės yra standartiniai vaiskrūmiai, todėl jų sodinimo laikotarpis labai panašus, kaip ir kitų augalų. Šilauoges sodinti galite tiek pavasarį, tiek rudenį ar netgi laikotarpiu nuo rudens iki pavasario. Geriausiai jos įsikurs, jei bus pasodintos ramybės būsenoje, nors nieko neturėtų atsitikti, jeigu šilauoges sodinsite bet kuriuo metų laiku. Tik venkite sodinimo esant karštiems ir sausiems orams bei esant įšalusiai žemei.  

Rudens metu šilauogių sodinimą įprasta planuoti nuo rugsėjo pabaigos iki spalio vidurio, kitaip tariant –iki pirmųjų šalčių. Lietuvoje šiuo laikotarpiu pasodinti uogakrūmiai suspėja įsitvirtinti ir pasiruošti žiemojimui. 

Kada sodinti šilauoges

Kada sodinti šilauoges pavasarį? 

Kadangi rudenį dažnai sunku nuspėti oro sąlygas, tad tam, kad sodinukai tikrai spėtų įsitvirtinti ir netektų kęsti žiemos negandų, patyrę sodininkai šilauogių sodinimą nukelia iki pavasario. Tai turėtų būti atlikta žemei atšilus ir nebelikus įšalo pavojaus bet dar prieš skleidžiantis uogakrūmio pumpurams. Tai dažniausiai yra apie balandžio vidurį (5, 6 ir 7 atšiaurumo zonose tai yra paskutinio tikėtino šalčio data), bet gali apimti ir kovo pabaigą, gal net ir gegužę.  

Stebėkite sodinuką, nes geriausiam sodinimo rezultatui pasiekti augalas vis dar turėtų būti ramybės stadijoje. Visgi vazonuose auginamų šilauogių niekas netrukdo sodinti kone visus metus, jeigu tik nevyrauja ekstremalios oro sąlygos.  

Kada sodinti šilauoges

Šilauogių sodinimo procesas  

Šilauogių sodinimas gali atrodyti it ištisas mokslas, tačiau jis ganėtinai paprastas, jeigu vadovausitės keliais pagrindiniais aspektais. Pirmiausia parinktoje sodo erdvėje iškaskite duobes, kurios yra 0,6 m ilgio, 0,6–0,8 m pločio bei 0,5–0,6 m gylio. Kai kurie patyrę specialistai pataria duobių šonus iškloti plėvele, pušų rąsteliais, plastikiniais bedugniais puodais ar kitomis medžiagomis, kad durpės nesusimaišytų su sodo gruntu. Taip užtikrinama, kad durpių rūgštingumas nepasikeistų.  

Į iškastų duobių dugną įpilkite žvyro sluoksnelį drenažui pagerinti, o vėliau į duobes įpilkite rūgščių durpių, spygliuočių pjuvenų, drožlių ar skiedrų. Įdėkite sodinuką ir dugne išskleiskite krūmo šaknis, jas papurenkite (ypač įsigytus vazonuose). Augalo šaknis sluoksniais užpilkite durpėmis vis gausiai sulaistydami, ir taip tęskite, kol žemė gerai susislėgs. 

Šilauogių sodinimas

Šilauogių sodinimo gylis ir atstumai 

Sodinant šilauoges, galimi keli variantai: 

  • šilauoges rudenį į iškastą duobę talpinkite tokiame pačiame gylyje, kokiame augo iki tol, tik reikės gerai ir storai (10–15 cm sluoksniu) primulčiuoti durpėmis ar pjuvenomis. 
  • šilauoges talpinkite į dirvą 4–5 cm giliau, jeigu stipriai mulčiuoti neketinate. 
  • uogakrūmius pavasarį įsodinkite taip, kad 3 cm kaklelio liktų po žeme. Dirvos paviršių šiek tiek pamulčiuokite. 

Žemaūges ar pusiau žemaūgius krūmelius sodinkite kas 0,6–0,8 m eilėmis, tarp kurių palikite 2,0–2,5 m atstumus. Aukštesniems vaiskrūmiams sodinti reikės palikti 1,0–1,5 m tarpus tarp augalų, ir formuoti eiles su 2,5–3,0 m ar net didesniais tarpueiliais. 

Šilauogė

Šilauogių auginimas – kur jos auga ir kokia dirva tinka? 

Geriausiam šilauogių derliui gauti rinkitės šiuos krūmus sodinti saulėtoje, nuo vėjo ir net nuo paukščių apsaugotoje vietoje. Augalas gal ir ištvers pavėsį, bet iš to jokios naudos nebus, nes uogos paprasčiausiai nederės arba bus menkos.  

Norint šilauogėms išrinkti vietą sode su tinkama dirva, greičiausiai to padaryti nepavyks, nes uogakrūmiai auga specifinėje žemėje – lengvame, puriame, durpingame, drėgname, rūgščiame (pH 3,5–4,5) dirvožemyje. Čia situaciją išgelbės specializuotos durpės šilauogėms, kurias patogu įsigyti ir jomis tereikės paprasčiausiai papildyti šilauogių augimvietę. 

Kada sodinti šilauoges

Šaltiniai 

  1. Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011. 
  2. https://www.rhs.org.uk/fruit/blueberries/grow-your-own
  3. https://www.almanac.com/plant/blueberries
  4. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-blueberries/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *