Skip to content

Galtonija – egzotiška, tačiau neįnoringa gėlyno puošmena

  • by
Galtonijų sodinimas ir dauginimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Galtonija (Galtonia) – smidrinių (Asparagaceae) šeimos augalas, kilęs iš Pietų Afrikos. Galtonija dar vadinama Afrikos hiacintu dėl panašumo į šią gėlę. Galtonija pavadinta britų mokslininko, tyrinėtojo Frensio Galtono garbei, kuris pirmasis ją aprašė ir pristatė mūsų kultūrai. Europoje galtonija pradėta auginti XIX a. antroje pusėje.

Galtonija papuoš jūsų sodą ar gėlyną – šviesūs, elegantiškai kabantys ant ilgo žiedkočio jos žiedai trauks dėmesį, taps ryškiu sodo akcentu. Galtonija taps jūsų sodo ar gėlyno puošmena. Nepaisant savo egzotinės kilmės, galtonija paprastai prižiūrima, o savo žiedais besibaigiant vasarai ir rudens pradžioje džiugins akį net keletą savaičių. Ši svogūninė gėlė užauga iki 1-1,5 metro aukščio. Galtonijos lapai išsidėstę augalo apačioje, aplink stiebą, jie sultingi, ilgi ir siauri, šviesiai žalių arba pilkai žalių atspalvių. Stiebo viršuje esantis žiedynas sudarytas iš dailios varpelio formos baltų, žalsvų ar baltai žalsvų žiedų. Galtonija skeidžia malonų, saldų aromatą. Nektaru turtingi jos žiedai vilioja bites.

Galtonijų rūšys

Išskiriamos 4 galtonijų rūšys, iš kurių Lietuvos soduose ir gėlynuose dažniau auginamos balsvoji ir žalsvoji galtonijos.

  • Balsvoji galtonija (Galtonia candicans) užauga iki 1,5 m aukščio. Tamsiai žali jos lapai siekia apie 90 cm ilgio ir apie 8 cm pločio. Balsvoji galtonija turi 5-6 cm ilgio baltus varpelio formos žiedus. Jos žiedyną sudaro iki 40 žiedų, kuriems būdingas švelnus aromatas. Žydi balsvoji galtonija rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, iki pirmųjų šalnų. Svogūnėliai išauga iki 7 cm skersmens.
  • Žalsvoji galtonija (Galtonia princeps) užauga iki metro aukščio. Šios galtonijos žiedai yra baltos, o išorinėje pusėje – žalsvos spalvos, jų ilgis 2,5-3,5 cm. Žiedyne – 10-15 žiedelių. Žalsvoji galtonija žydi rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Jos svogūnėliai siekia 3-4 cm pločio.
  • Galtonia viridiflora. Ši galtonija užauga iki 70-100 cm aukščio. Žydi žaliais ar žalsvais žiedais rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Ant vieno jos stiebo išsidėstę nuo 10 iki 30 žiedų.
  • Galtonia regalis. Ši galtonijų rūšis žydi gelsvai kreminiais žiedais nuo liepos iki rugsėjo. Užauga iki 1 metro aukščio.
Galtonija – egzotiška, tačiau neįnoringa gėlyno puošmena

Galtonijų dauginimas sėklomis

Galtonijos dauginamos svogūnėliais arba sėklomis, tačiau mūsų klimato sąlygomis šis augalas sėklas subrandina ne visada.

Dauginant sėklomis sėjama į indelius ar paruoštą lysvę balandį. Naudoti reikia ne senesnes nei dviejų metų amžiaus sėklas, senesnės dygs prasčiau. Galtonijos sėklos dygsta apie mėnesį laiko. Daigeliai išsodinami per ne mažesnį nei 15 cm atstumą vieni nuo kitų. Rudenį daigus su 1,5-2 cm svogūnėliais reikia iškasti ir laikyti vėsiai ir sausai, kaip ir suaugusius svogūnus. Iš sėklų išaugintos gėlės žydi po 1-2 metus.

Galtonijų sodinimas ir dauginimas svogūnėliais

Galtonijų svogūnėliai sodinami į žemę pavasarį, balandžio viduryje – gegužės pradžioje, uždengiami nuo stipresnių šalnų. Jų sodinti rudenį, kaip, pavyzdžiui, tulpes, nerekomenduojama. Galtonijų svogūnėliai sodinami į 10-15 cm gylį, apie 20-30 cm atstumu vieni nuo kitų. Prieš tai reikia gerai perkasti žemę, nes galtonijos šaknys gana smarkiai išsikeroja.

Galtonijos svogūnėliai sodinami į žemę pavasarį, balandžio viduryje – gegužės pradžioje, uždengiami nuo stipresnių šalnų. Sodinami į 10-15 cm gylį, apie 20-30 cm atstumu vieną nuo kito. Prieš sodinant reikia gerai perkasti žemę, nes galtonijos šaknys gana smarkiai išsikeroja. galtonijos svogūnėliai nukasami spalį ar lapkričio pradžioje. Iškastus augalus reikia apie savaitę padžiovinti 15-20 °C temperatūroje, tada nupjauti stiebus, lapus paliekant tik 2 cm virš svogūnėlio. Svogūnėlius laikyti sausoje vėsioje (iki 13 °C) patalpoje, dėžutėse. Nešaltą žiemą pridengtos galtonijos gali išgyventi ir lauke, tačiau sodinti jas rudenį, kaip tulpes, nerekomenduojama.

Svogūnėliai užauga iki 6 cm skersmens. Norint suaugusius svogūnėlius padalinti, reikia tai daryti rudenį, prieš ruošiant žiemojimui. Tokie padalinti svogūnėliai pavasarį sodinami įprasta tvarka.

Pavasarį, prieš galtonijas sodinant į sodą, galima jų svogūnėlius paauginti kambaryje ar šiltnamyje. Tokiu atveju svogūnėliai perkeliami į šviesią kambario temperatūros patalpą, o sudygus susodinami į vazonėlius su drenažo anga. Gegužės mėnesį tokie paaugę svogūnėliai persodinami į sodą. Paauginimas kambario sąlygomis padeda galtonijai maždaug mėnesiu anksčiau pražysti, o anksčiau nužydėjus galtonijos svogūnėlis spės iki iškasimo sukaupti daugiau naudingų medžiagų kitiems metams.

Galtonijų auginimas lauke

Galtonijas auginti nėra sudėtinga, ypač jei turite patirties auginant svogūnines gėles. Galtonijos auginamos lauke nuo pavasario iki rudens.

Žemė. Galtonijoms tinka trąšus, nerūgštus, priemolio dirvožemis su geru drenažu.

Vieta. Mėgsta saulėtas, apsaugotas nuo vėjo, vietas. Pavėsyje gali nespėti pražysti. Netinka sodinti žemose vietose, kur kaupiasi vanduo.

Laistymas. Augimo laikotarpiu gausiai laistomos, laistymas kiek sumažinamas gėlės žydėjimo metu. Galtonijų dirva neturi išsausėti.

Tręšimas. Galtonijos tręšiamos 1-2 kartus per šiltąjį sezoną kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, skirtomis žydinčioms gėlėms.

Priežiūra. Stiprus lietus ar vėjas gali išguldyti aukštus galtonijos stiebus, todėl juos rekomenduojama pririšti prie atramų, taip apsaugant nuo išgriuvimo. Viršutinis dirvos sluosnis turi būti reguliariai purenamas. Nužydėjusius žiedus reikia nukirpti, kad gėlė nebeeikvotų jiems savo energijos, o nukreiptų naudingąsias medžiagas į svogūnėlius.

Galtonijų priežiūra lauke per žiemą

Galtonijos neatsparios šalčiui, todėl spalį ar lapkričio pradžioje svogūnėliai iškasami. Iškasti svogūnėliai apie savaitę padžiovinami gerai vėdinamoje patalpoje, 15-20 °C temperatūroje, nepašalinant lapų. Pradžiuvus lapai ir stiebai nupjaunami apie 2 cm aukštyje virš svogūnėlio kaklelio. Šaknys paliekamos. Nupjovus lapus, galtonijų svogūnėliai dar apie 7-10 dienų palaikomi kambario temperatūroje, o po to perkeliami į sausą bei vėsią (iki 13 °C) patalpą visai žiemai. Svogūnėliai laikomi durpėse arba smėlyje taip, kad nesiliestų vieni prie kitų. Jei turite nedaug svogūnėlių, galite per žiemą juos laikyti šaldytuvo lentynėlėje.

Galtonijų auginimas ir priežiūra

Galtonijos auginimas kambaryje

Galtonija paprastai sodinama lauko gėlyne, tačiau galima ją auginti ir vazone, kaip kambario gėlę. Kambaryje ją užsiauginti bus ne ką sudėtingiau, nei bet kurią kitą svogūninę kambario gėlę. Tereikia skirti šiam augalui šiek tiek dėmesio bei pasirūpinti tinkamu jo ramybės periodu.

Vieta. Kambarinei galtonijai tinka saulėta, su išsklaidyta šviesa, vieta, tai pat ir lengvas šešėlis. Idealu auginti ją ant rytinės ar vakarinės palangės. Žydėjimo metu reikėtų saugoti galtoniją nuo skersvėjų, kadangi jie gali sutrumpinti šios gėlės žydėjimo laiką. Ramybės periodu galtonijai reikia suteikti lengvą prietemą. Vasarą vazone augančią galtoniją galima perkelti į lauką.

Temperatūra. Aktyvaus augimo ir žydėjimo metu kambaryje auginamai galtonijai ideali yra 16-18 °C temperatūra. Tačiau galtonija prisitaiko ir prie mums įprastos, kiek aukštesnės kambario temperatūros.

Laistymas. Vazone auginama galtonija ypač jautriai reaguoja į perlaistymą. Ją laistykite, kai žemė pradžiūna beveik iki pusės. Geriau laistykite vazoninę galtoniją per kelis kartus, iš lėto, tolygiai drėkindami dirvą, liekite vandenį prie vazono sienelės, venkite tiesiogiai šlapinti lapus ir svogūnėlius. Augimo sezono pabaigoje galtonijai peržydėjus ir pradedant džiūti jos lapams, laistymas po truputį mažinamas. Visiškai nuvytus lapijai žemė vazone turėtų pilnai išdžiūti. Ramybės periodu gėlė nelaistoma. Laistymas taip pat mažinamas prieš galtonijos persodinimą.

Kambarinių galtonijų persodinimas

Persodinimas. Galtoniją galima persodinti rudenį, prieš prasidedant augalo ramybės metui arba pavasarį, iškart pernešant persodintą gėlę į šiltą patalpą.

Žemė. Galtonijai vazone auginti rinkitės lengvus, purius, mažo rūgštingumo žemės mišinius. Būtinas geras drenažo sluoksnis. Jai tinka žemės mišiniai, skirti svogūninėms, žydinčioms gėlėms. Mišinio sudėtyje turėtų būti humuso.

Kambarinių galtonijų žiemojimas

Galtonija turi žiemoti sausai ir vėsiai. Šią gėle auginant patalpoje, rudenį jos nebūtina išimti iš vazono. Nustojus laistyti ir vazone sudžiuvus žemei augalas pernešamas į 8-12 °C šilumos patalpą. Minimali žiemojimo temperatūra – 4-5 °C šilumos. Tokiomis sąlygomis galtonija laikoma per žiemą, iki naujų daigelių pasirodymo. Išdygus daigams, galtonija grąžinama atgal į šiltą patalpą, palaipsniui atnaujinamas jos laistymas.

Galtonijų ligos ir kenkėjai

Gėlė galtonija pakankamai atspari ligoms. Visgi kartais ši gėlė serga puviniais. Puvinius sukelia grybai, bakterijos arba nepalankios aplinkos sąlygos, pavyzdžiui, lietinga vėsi vasara. Šaknų puvinio atsiradimui įtakos turi vieta, kur auga galtonija – jei žemė nuolat įmirkusi, pernelyg drėgna, dideja tikimybė puviniui atsirasti. Užsikrėtusias puviniu augalo dalis reikia pašalinti, o visą augalą nupurkšti specialiais fungicidais.

Prieš sodinant svogūnėlius į žemę ir iškasus juos rudenį, profilaktiškai galima išpurkšti juos priešgrybeliniu tirpalu, taip apsaugant nuo grybelio.

Grėsmę galtonijai gali kelti ir kenkėjai – šliužai, sraigės, amarai. Sraigių ir šliužų profilaktikai, galtonijos auginimo vietas galima pabarstyti medžio pelenais. Pastebėtus gyvius nurinkite. Amarus naikinkite ūkinio muilo, žaliojo sodo muilo, česnakų, svogūnų lukštų tirpalais. Jei amarų prisiveisė daug ir natūralios priemonės nepadeda, įsigykite specialių insekticidinių priemonių prieš amarus.

Galtonija sode

Galtonijos nesunkiai randa savo vietą sode ar gėlyne. Jos gerai dera tiek su kitomis žydinčiomis gėlėmis, tiek ir su lapiniais augalais. Naudojamos kaip centrinis gėlyno akcentas sodinant pavieniui, o sodinant grupele – kaip fonas smulkesnėms gėlėms. Puikiai atrodo bendrame gėlyne su narcizais ir tulpėmis: šioms gėlėms nužydėjus, galtonijos augimas tik prasideda, tad ji pridengs savo peržydėjusių kaimynių nuvytusius lapus. Taip pat dera galtonijas auginti šalia kardelių, astrų, bijūnų, flioksų. Galtonijos gerai atrodo ir pakankamai ilgai laikosi skintose puokštėse.

Naudoti šaltiniai:
https://www.vle.lt
https://www.wikipedia.org
https://www.rhs.org.uk
https://www.gardenersworld.com/
https://floristics.info

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *