Skip to content

Sraigės ir šliužai apsigyveno jūsų sode? Pasakykite jiems viso gero!

Sraigės ir šliužai apsigyveno jūsų sode? Pasakykite jiems viso gero!
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sraigės – tai beveik visi pilvakojai (Gastropoda) moliuskai, kurie turi kriauklę. Kūną sudaro galva su čiuptuvais ir akimis, liemuo ir šliaužimo koja. Koja turi platų, slidų, gleivėtą, pado formos, pagrindą, kuris padeda judėti – šliaužti. Liemuo susuktas kriauklėje. Galvoje yra 1-2 poros čiuptuvų ir akys, kurios būna čiuptuvų viršutinėje ir apatinėje dalyje. Kriauklė sudaryta iš odos ląstelių išskyrų. Populiariausia ir beveik visų matyta sraigė Lietuvoje yra vynuoginė sraigė.

Šliužai – tai visi pilvakojai moliuskai (Gastropoda) neturintys kriauklės. Jie būna jūriniai ir sausuminiai. Šliužų visi gyvybiniai organai yra viršutinėje kūno dalyje kaip pas sraiges, tik evoliucijos metu neteko kieto kiauto.

Ką mėgsta sraigės ir šliužai

Taigi šliužai yra sraigių giminaičiai, jų mityba ir gyvenimo ypatybės skiriasi labai nežymiai. Dauguma minta augalais, nuokritomis, bet būna ir plėšrių. Jie yra gana ėdrūs ir gali suėsti iki 40 % savo kūno masės. Taip pat greitai dauginasi, deda po 25-70 kiaušinėlių vienoje krūvoje ir gali sudėti iki 250 kiaušinėlių. Šliužai subręsta per 2-3 mėn. ir gyvena iki 6-7 mėn. Jeigu metai palankūs ir šiltas ruduo, gali išsivystyti 2 generacijos. Sraigės bręsta lėčiau, išsivysto viena generacija per metus, tačiau ilgiau gyvena.

Sraigės ir šliužai mėgsta drėgnas vietas ir nepakenčia sausros. Galima pastebėti, kad lietingais orais padaugėja šių moliuskų. Šliužai mėgsta gyventi miškuose, pievose, soduose, drėgnose dirvose, taip pat patrauklios vietos yra krūmai, nepjauta žolė ir šalia vandens telkinių.

Sraigės ir šliužai padeda skaidyti organines medžiagas ir didina dirvožemio derlingumą. Taip pat jie yra kai kurių gyvūnų maisto šaltinis. Nors šie moliuskai nėra mėgstami, tačiau jie yra svarbi ekosistemos dalis.

Sraigė

Invaziniai šliužai – nenaikinsi, gali būti nubaustas

Invaziniai šliužai kaip ir kitos invazinės rūšys yra naikintinos pagal Lietuvos respublikos įstatymus ir už jų nenaikinimą galima net baudą gauti. Luzitaninis arionas (Arion lusitanicus) buvo maišomas su kita rūšimi Ispaniškuoju šliužu (Arion vulgaris). Ispaniškasis šliužas yra ta rūšis kur plinta greitai ir pridaro daugiausiai žalos. Atskirti invazinis ar vietinis yra sudėtinga, nes yra panašūs į vietines rūšis. Jeigu šliužai sode sparčiai gausėja, greičiausiai tai yra viena iš invazinių šliužų rūšių, kurių yra ir daugiau nors pripažintas yra tik Luzitaninis arionas.

Šliužų ir sraigių naikinimas – vienas lauke ne karys

Vienas efektyviausių būdų naikinti šliužus ir sraiges yra paprasčiausias rinkimas rankomis. Tačiau šis būdas nepasiteisins, jeigu jūs rinksite, o aplinkiniai kaimynai ne. Dėl to tikslinga būtų susitarti visiems ir tą pačią dieną rinkti visiems. Ši taktika reikalinga naudojant bet kurį naikinimo būdą. Būtina paminėti, kad negalima jų pasigailėti, išmesti kažkur už tvoros ar panašiai, nes jie pasidaugins ir sugrįš pas jus, taip padarydami dar daugiau žalos. Lengviausias būdas juos naikinti, tai į indą, į kurį surinkote šliužus bei sraiges, įdėkite druskos ir jie nugaiš.

Taigi šie moliuskai yra giminingi dėl to sraigių ir šliužų naikinimas yra toks pat. Jeigu žinote kaip atsikratyti sraigių darže, tuomet tais pačiais būdais galite išvyti ir šliužus.

Luzitaninis arionas
Luzitaninis arionas

Alaus spąstai – sraigių ir šliužų gaudyklė

Alaus spąstus pasidaryti yra paprasta – tereikia alaus ir kokio nors gilaus indo, pavyzdžiui, stiklainio ar nupjauto plastikinio butelio. Specialių gaudyklių indų galima įsigyti ir parduotuvėse, bet jų veikimo principas lygiai toks pats. Indą reikėtų įkasti į žemę palikus 1-1,5 cm virš dirvos paviršiaus, kad neįkristų vabalai kurie medžioja šliužų jauniklius. Indą užpilti maždaug iki pusės. Alaus kvapas vilioja sraiges ir šliužus ir apsvaigę jie nuskęsta. Šiuos spąstus reikia dažnai tikrinti ir išvalyti bei atnaujinti skystį. Jei kažkas išlipa iš indo, tiesiog pakeiskite indą. Tokios gaudyklės veiksmingos, tačiau jos gali būti per daug viliojančios ir gali pritraukti daugiau šliužų ar sraigių iš kaimynystės, dėl to jas geriau įrenginėti atokiau nuo savo saugomų augalų.

Šliužų ar sraigių naikinimas renkant rankomis

Nors šis būdas ne visiems malonus, tačiau jis yra efektyviausias kovojant su šiais kenkėjais. Tiesiog vakare sutemus eikite su prožektoriumi ir rinkite visus sutiktus moliuskus, galite daryti tai pasitelkę šeimos ar draugų pagalbą. Taip pat galite privilioti nakčiai tarp augalų kurie labiausiai pažeisti pridėti lentų atraižų, polietileno gabalų, stambesnių augalų lapų (pvz. kopūstų) ar panašių daiktų po kuriais galėtų prisiglausti šie moliuskai. Ryte tereikės surinkti po jais pasislėpusius kenkėjus. Surinktus šliužus galima naikinti į kibirą įbėrus druskos.

Sraigių rinkimas

Fiziniai barjerai puikus būdas atbaidyti sraiges ir šliužus

Nuo sraigių ar šliužų geriau apsisaugoti taip, kad jie nepakliūtų prie mūsų auginamų augalų. Tai padaryti galima įrengiant kliūtis, kad jie negalėtų patekti.

Šiurkščios užtvaros. Galima berti šiurkščias užtvaras. Sraigės ir šliužai – gleivėti padarai – dėl to nemėgsta šiurkščių ir sausų medžiagų. Daugelis medžiagų, tokių kaip smėlis, žvyras, pjuvenos, spygliuočių medžių ar krūmų spygliai, pelenai ir viskas, kas turi aštrių briaunų ar greitai džiūsta, yra nemėgstamos sodo moliuskų medžiagos. Šias medžiagas reikėtų supilti ten kur nenorime, kad eitų sraigės ar šliužai.

Kiaušinių lukštai gali atbaidyti šliužus ar sraiges. Susmulkinti lukštai turi smailius aštrius kraštus kurių vengia moliuskai. Juos reikėtų apibarstyti aplink augalus kuriuos puola sraigės ar šliužai. Be to, praturtinsite dirvą mineralinėmis medžiagomis, kurios yra kiaušinių lukštuose.

Diatomitas – tai gamtinė smulkinta uoliena, susidariusi iš kriauklių ir kitų jūros organizmų, primenanti kreidą. Diatomitas, kaip ir kiaušinių lukštai, turi aštrius kraštus, dėl kurių sraigės ar šliužai nenori per juos šliaužti. Sušlapus reikia pabarstyti iš naujo, dėl to nėra labai efektyvi priemonė.

Polietileno tvorelė – puikus fizinis barjeras, norint užkirsti kelią sraigėms ar šliužams. Aptverkite norimą apsaugoti vietą apie 10 cm aukščio polietileno plėvelės tvorele, tvorelė turi būti pavirtusi į išorę. Tokias tvorelės sraigės ar šliužai neperlipa.

Varis – nemėgstamas sraigių ir šliužų metalas. Šie moliuskai išskiria gleives, kurios reaguoja su variu – tokiu būdu gaunamas tarsi elektrošoko efektas, kitin nemalonus moliuskams. Dėl to jie neina per varį. Norint apsisaugoti nuo šių kenkėjų, galima apjuosti žiedais daržą ar augalus. Toks būdas yra naudojamas ir pramoniniuose soduose ar šiltnamiuose.

Šliužas

Kava arba kavos tirščiai – repelentas nuo sraigių ar šliužų

Tyrimais patvirtinta, kad 1–2 % kofeino tirpalas naikina sraiges, o kavos tirščiai gali pasitarnauti kaip barjeras, kurio nemėgsta šliužai ar sraigės kirsti. Taigi galima į purkštuvą įsipilti kavos ir purkšti tiesiai ant augalų, šliužų, sraigių ir dirvos. Likusius tirščius išberti aplink augalus, tuo pačiu ir patręšite, nes kavą mėgsta ir augalai ir sliekai, kurie purena dirvą.

Sraigės ir šliužai darže – kai kam gali būti puota

Šliužai ir sraigės, kaip ir daugelis kitų kenkėjų, turi natūralius priešus. Tai paukščiai, varlės, ežiai, žiogai, kai kurie vabalai. Sraigių naikinimas gali būti paprastas, jeigu auginate naminius paukščius. Tiesiog išleiskite juos ten, kur yra sraigių ar šliužų ir jie juos tiesiog sules. Žinoma neleiskite tiesiai į daržą, nes gali ištrypti augalus. Dar galima laukiniams paukščiams pakabinti inkilus, gandralizdžius, taip sukuriant sąlygas jiems gyventi jūsų kaimynystėje. Varlių, ežių neišvykite iš savo sodo, leiskite jiems maitintis jūsų kenkėjais.

Ežys mėgsta šliužus
Ežys mėgsta sraiges ir šliužus

Norint išvaryti sraiges ar šliužus reikia bloginti jų gyvenimo sąlygas

Kaip ir visi kiti kenkėjai moliuskai mėgsta drėgnas vietas, tad, norint sumažinti jų populiaciją, reikia kuo mažiau tokių vietų palikti: nušienauti pievą, griovius, sutvarkyti krūmus, jei reikia, nusausinti dirvą ir, kiek įmanoma, sumažinti drėgmę sulaikančių užkampių. Tai padarius sumažės sraigėms ir šliužams mėgstamų vietų daugintis ir slėptis.

Visada laikykite sodą ir daržą švarų bei prižiūrėtą

Kaip žinote, sodo moliuskai maitinasi naktį, tad jei laistote vakare, geriau perkelkite laistymą į ankstyvą rytą. Šis laistymo pakeitimas paliks sausesnį dirvos paviršių naktį, dėl to sraigėms ir šliužams bus sunkiau judėti – taip galima sumažinti žalą iki 70 %.

Dirvos purenimas yra naudingas augalų šaknims, kad daugiau gautų oro, lengviau augtų ir lengviau patektų vanduo. Šis augalų priežiūros būdas taip pat padeda kovoti su sodo moliuskais – taip yra išnaikinami jų kiaušinėliai.

Šiukšlių ir piktžolių šalinimas – taip pat puiki priemonė kovai su sraigėm ir šliužais. Pašalinkite visas šiukšles, augalų, daržovių liekanas – tai padarys mažiau patrauklia vieta sodo moliuskams, nes jų nevilios augalų liekanų kvapas ir neturės kur slėptis nuo saulės.

Petražolių dauginimas ir sodinimas
Petražolė – apsaugai nuo sraigių ir šliužų

Auginkite gražius ir naudingus augalus kurie atbaido sraiges ir šliužus

Norint sumažinti sodo ar daržo patrauklumą sraigėms ir šliužams, galima pasisodinti jiems nemėgstamų augalų. Tam puikiai tinka azalijos, frezijos, vienadienės, hibiskusai, rusmenės, paprastosios bitkrėslės, taip pat prieskoniai augalai: bazilikas, pankolis, rozmarinas, mėta, petražolė. Juos ypač rekomenduojama auginti jei jūsų sode yra drėgnų vietų kurių negalite panaikinti.

Cheminis būdas kovai prieš sraiges ir šliužus

Daugelis sodininkų naudoja birias trąšas. Tačiau ar žinote, kad jos gali prisidėti prie šliužų ir sraigių naikinimo? Tokios medžiagos kaip superfosfatas, geležies sulfatas, amonio salietra, pelenai ar gesintos kalkės, pabarstytos vakare aplink augalus, gali pakenkti ar net pražudyti sraiges ar šliužus.

Sodininkų parduotuvėse už nedidelę kainą galite įsigyti specialių preparatų sodo moliuskų naikinimui, pavyzdžiui, Ferramol Limacide moliuskocidas. Šis moliuskocidas privilioja šliužus ar sraiges, jie paragauja moliuskocido ir už kelių valandų nustoja ėsti ir keliauja į savo slėptuvę nugaišti. Šias granules reikia išbarstyti tarp augalų ankstyvą vakarą. Poveikis nesumažėja nuo lietaus ar drėgno oro. Visas naudojimo ir saugumo instrukcijas visada perskaitykite įsigiję preparatus.

Šaltiniai:
https://smithspestmanagement.com
https://www.homesandgardens.com
https://www.mkds.lt
https://www.vle.lt/
https://lt.wikipedia.org

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *