Skip to content

Grybai vazone – ar reikia juos pašalinti iš kambarinio augalo vazono ir kodėl jie išdygsta? 

  • by
Grybai vazone
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Išaugę grybai vazone prie kambarinio augalo šaknų gali kelti nerimą ir gadinti estetinę gėlės išvaizdą. Bet ar tikrai šie grybai pavojingi augalui? O kas jie tokie yra ir kodėl šie grybai dygsta? Pasiaiškinsime, kokiomis sąlygomis išauga nepageidaujami grybai vazone, kokių rūšių pasitaiko dažniausiai ir ką su jais daryti. 

Dėl ko atsiranda grybai vazone? 

Grybų atsiradimą augalo vazone lemia keletas priežasčių, kurios susijusios su tinkamų sąlygų grybams augti susidarymu ir sporų ekspozocija. 

  • Per didelė drėgmė. Grybai mėgsta drėgnas sąlygas. Jei vazone esanti žemė yra nuolat perlaistoma arba nėra tinkamos drenažo sistemos, ji tampa ideali aplinka grybams. 
  • Organinių medžiagų gausa. Gėlių vazone gali būti daug organinių medžiagų, pvz., komposto ar durpių. Šios medžiagos yra puikus maisto šaltinis grybams. 
  • Natūralus grybų sporų buvimas aplinkoje. Grybų sporos natūraliai gali patekti į dirvą iš aplinkos, ypač jei vazonas yra lauke arba dirva buvo gauta iš lauko šaltinių. Ant palangės tarpstantys augalai sporomis užsikrečia ir per atidaryto lango ventiliaciją. Netgi tikėtina, kad sporų parneša ir patys žmonės iš lauko ant savo rūbų. 
  • Sporos iš dirvožemio ar augalo. Egzotiniai augalai su savimi turi „palikimą“ – grybų sporas, kurios niekur nedingsta transportuojant ir tik laukia progos sudygti. Taip pat sporų galimai yra ir neapdorotame, „namų gamybos“ dirvožemyje, į kurį įsodinamas augalas. 
Grybai vazone ir jų atsiradimo priežastys

Ar išaugantys grybai vazone nuodingi bei kenkia augalui? 

Dažniausiai vazone, šalia kambarinio augalo išaugę grybai augalai nedaro jokios žalos, netgi priešingai – jie gana naudingi dėl mikorizinių ryšių. Paprastai nedideli grybai tiesiog skaido organines medžiagas dirvoje, o tai gali būti naudinga dirvožemiui.

Kita vertus, per didelis grybų kiekis gali reikšti perlaistymą arba prastą drenažą, kas gali pakenkti augalo šaknims. Tyrimai parodė, kad grybai vazone yra susiję su vandens sulaikymu, todėl užsistovėjęs vanduo jau gali padaryti žalos augalo šaknims ir sukelti šaknų puvinį

Visai kita situacija dėl žmogaus ir gyvūnų. Šie grybai dažniausiai yra nuodingi tada, jeigu tik jie patenka į virškinimo sistemą. Retai kada žmogus sugalvoja paragauti tokių neįprastų grybų, bet ypač reikia saugoti smalsius vaikus ir naminius gyvūnėlius. 

Kokie grybai vazone auga dažniausiai? 

Nors dauguma mūsų nesame botanikai ir mikologai, visgi knieti sužinoti, kas per „padarai“ išdygsta tame kambarinio augalo vazone. Štai kokius grybus žmonės aptinka dažniausiai: 

  • Leucocoprinus birnbaumii lietuviško vardo neturintis, labai dažnai gėlių vazonuose išaugantis grybas. Nors grybas esti tropinių ir subtropinių kraštų šeimininkas, kambario sąlygos jam puikiai atstoja gimtinę ir čia vaisiakūnius išaugina rudens mėnesiais. Grybas turi 2–7,5 cm skersmens citrinos ar sieros geltonumo kepurę, gali išaugti iki 2,5–9 cm aukščio. Jis yra itin dažnas orchidėjų palydovas. Nuodingas, sukelia skrandžio negalavimus. 
Grybai vazone Leucocoprinus birnbaumii
Leucocoprinus birnbaumii
  • Išsėtinis mėšlagrybis (Coprinellus disseminatus) yra gležnas, 0,5–2 cm kepurėlės skersmens ir 2–3 cm aukščio nedidelis grybukas, natūraliai plačiai pasaulyje augantis kaip saprotrofas. Jis rodo geros kokybės dirvą ir sąlygas augalui bei didelę drėgmę, tai pat atlieka sanitarinę funkciją. Nors šis grybas gali būti valgomas, tačiau jis toks menkavertis, kad nepriskiriamas šiai kategorijai. 
Grybai vazone Išsėtinis  mėšlagrybis (Coprinellus disseminatus)
Išsėtinis mėšlagrybis Coprinellus disseminatus

Kaip atsikratyti grybais vazone? 

Nors augalui didelių nepatogumų nesukelia, bet norint panaikinti šiuos nepatrauliai atrodančius grybus galima imtis kelių paprastų veiksmų.  

  • Pirmiausiai nurinkite visus matomus vaisiakūnius ir nuskabykite kepurėles, kol šie nespėjo pažerti naujos sporų kartos. Estetiniams vaizdui pagerinti nukabinkite viršutinį dirvos sluoksnį su visomis matomomis grybų užuomazgomis ir papildykite vazoną nauju substratu. Nors taip grybienos neišnaikinsite, tačiau sumažinsite jo augimą. 
  • Įsitikinkite, ar vazono drenažas pakankamas ir ar neperlaistote savo augalų. Grybų vaisiakūnių atsiradimas yra didelės drėgmės rodiklis, tad keiskite augalo priežiūros įpročius. 
  • Jeigu grybų augimas kartojasi gana dažnai, gali tekti persodinti augalą į vazoną pripildytą nauju, neužkrėstu dirvožemiu. 
  • Jeigu problema jus itin erzina ir dažnai kartojasi, gali tekti panaudoti fungicidus. Priemones gali tekti panaudoti ne vieną kartą, iki kol bus išnaikinta visa grybiena. Visgi šio sprendimo imkitės tik kraštutiniu atveju. 
Grybai vazone: kaip išnaikinti?

Šaltiniai  

  1. https://www.inaturalist.org/taxa/85398-Leucocoprinus-birnbaumii
  2. https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/how-to-get-rod-of-mushrooms-in-soil/
  3. https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/getting-rid-of-mushrooms-growing-in-houseplant-soil.htm
  4. https://www.first-nature.com/fungi/coprinellus-disseminatus.php

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *