Skip to content

Lanksvos – idealus krūmas tingiems sodininkams. Kur ir kaip jas sodinti?

Lanksvos – idealus krūmas tingiems sodininkams. Kur ir kaip jas sodinti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Lanksvos (Spiraea) – nuostabūs krūmai sodininkams, kurie nori pailsinti nugaras po sėjos. Iš tiesų, jos nereikalauja daug priežiūros, o apdovanoja jūsų sodą įvairiaspalviais sniego ar purpuro spalvos žiedais. Be to, lanksvos labai greitai auga. Kas gali būti geriau. Aptarsime, kaip jas auginti ir prižiūrėti. Lanksvų veislės jau dešimtmečius yra mėgstamos kraštovaizdžio puoselėtojos.

Lanksvos būna įvairių dydžių, spalvų ir formų. Sodininkų populiariausios ir mėgstamiausios lanksvų veislės yra šios:

Japoninės lanksvos (Spirea japonica)

Tai yra bene labiausiai paplitęs šios grupės krūmų atstovas. Jos gali užaugti nuo 60 iki 300 centimetrų pločio, būna įvairiaspalvės lapijos ir net žydi įvairiomis spalvomis. Šios lanksvos forma daug tankesnė ir trumpesnė. Japoninės lanksvos – tai patrauklūs lapuočių krūmai, puikiai tinkantys daugelyje sodų mišriems želdiniams ir įdomūs ištisus metus. Tai ištvermingi krūmai, kuriuos geriausia sodinti rudenį arba esant švelnesniems orams žiemos mėnesiais ar ankstyvą pavasarį.

Japoninės lanksvos

Pilkosios lanksvos (Spiraea cinerea)

„Grefsheim“ – anksti pavasarį žydinti pilkosios lanksvos veislė. Balti žiedai pražysta anksti, dar iki lapams visiškai nesubrendus, ir yra šiek tiek kvapnūs. „Grefsheim“ – labai tankus augalas su ilgomis lenktomis šakomis. Tai paprastas, nereikalaujantis priežiūros krūmas, kurį reikia mažai genėti. Per daug genint galima prarasti gražias šakas, todėl genėdami išpjaukite tik senesnes šakas žemės lygyje. „Grefsheim“ veislė puikiai tinkama auginimui priekiniame kieme, nes žydi anksti ir puikiai tinka kaip pamatinis ar dengiamasis augalas. Gali pasiekti 1,2 metrų aukštį ir tiek pat išplatėti į šonus.

Pilkosios lanksvos

Lanksvų sodinimas

Lanksvas sodinkite gerai drenuotoje dirvoje, tokioje vietoje, kur didžiąją dienos dalį bus saulė. Tai – geras augalas gyvatvorėms: kaip privatumo riba, kaip fonas ryškesnėms gėlėms arba kaip masinis augalas, augantis palei šlaitą kieme, siekiant apsaugoti nuo erozijos.

Vietoje, kur norite sodinti lanksvos krūmą, iškaskite duobę tokio pat aukščio, kaip ir šaknų kamuolys, tik du ar tris kartus platesnę už šaknis. Išimkite augalą iš darželio vazono ir iš šaknų ištraukite žemę. Įdėkite augalą į duobę ir užpilkite žemėmis. Kaip ir daugelį kitų krūmų, įsitikinkite, kad sodinate tokiame pačiame gylyje, kokiame jis buvo vazone arba ankstesnėje vietoje.

Sodinkite sodinukus nuo 60 centimentrų iki 4 metrų atstumu vieną nuo kito, priklausomai nuo to, kokio pločio tikitės, kad jie bus pilnai užaugę. Jei norite, kad gyvatvorė būtų tanki ir ištisa, galima sodinti ir arčiau vieną kitos, tačiau palikite joms erdvės kvėpuoti. Švelniai sutvirtinkite dirvą aplink augalo pagrindą ir gerai palaistykite. Aplink naujojo krūmo pagrindą mulčiuokite kokybišku organiniu kompostu arba medžio drožlių mulčiu. Kaip ir daugumą krūmų, lanksvas geriausia sodinti rudenį.

Lanksvų sodinimas

Lanksvų priežiūros patarimai

Visų skirtingų lanksvų reikalavimai vietai yra gana panašūs. Galiausiai jos bus laimingiausios pilnoje saulėje su geru drenažu, tačiau, jei reikia, gali augti ir pavėsyje. Kai lanksvos įsitvirtina jūsų kieme (paprastai po pirmųjų metų nuo pasodinimo), jų nereikia papildomai laistyti, išskyrus tuos atvejus, kai kritulių ypač trūksta ir ilgai trunka sausra. Vis dėlto, po genėjimo reikėtų padengti nauju organinių medžiagų mulčiu, kad būtų paskatintas naujas augimas.

Šviesa. Norint, kad lanksvų krūmai geriausiai žydėtų, juos reikėtų auginti tokioje vietoje, kur šviečia tiesioginė saulė bent šešias valandas per dieną. Tačiau jie gali pakęsti ir dalinį pavėsį.

Dirva ir vanduo. Lanksvas auginkite drėgnoje ir gerai drenuotoje dirvoje. Dirvožemis gali būti smėlingas arba molingas, lanksvai nereikia tam tikro pH. Sodindami augalus kruopščiai palaistykite ir aplink juos paskleiskite 2-3 cm mulčio. Palaikykite dirvą drėgną, bet nepermirkusią. Geriau laistyti giliai, bet rečiau.

Temperatūra ir drėgmė. Lanksvos yra lapuočiai, todėl šaltais žiemos mėnesiais numeta lapus. Joms nereikia ypatingos priežiūros šaltu ar karštu oru. Tik jei labai karšta, reikėtų patikrinti, ar jų dirva nėra sausa ir ar jų nereikia palaistyti.

Trąšos. Prasidėjus pavasariui tręškite lanksvas trąšomis, skirtomis medžiams ir krūmams. Kokiu kiekiu tręšti vadovaukitės produkto etiketėje pateiktais nurodymais. Pakartotinai tręškite kiekvieną pavasarį.

Lanksvų genėjimas

Genėjimas. Po žydėjimo lanksvas gerai apkarpykite, nukirpdami žydinčias viršūnėles iki viršutinių lapų. Galbūt būsite apdovanoti antruoju žydėjimo pliūpsniu. Naujesnių rūšių lanksvos formuoja beveik idealiai apvalias kalvas, kurias kasmet galima lengvai nukirpti iki pat žemės ir taip paskatinti naują augimo spurtą. Tai taip pat padeda išvengti tuščiavidurio vidurio, kai didžioji dalis senų augalų viduryje nebeauga, o tik viršūnės išleidžia lapus.

Lanksvų sodinimas į vazonus ir persodinimas

Norėdami pasodinti lanksvą į vazoną, naudokite dervingą indą su geru drenažu ir daug vietos augimui, nes augdama lanksva išsiplečia. Tinkamas dydis – 6-8 cm platesnis vazonas nei šaknų kamuolys. Pasirinkite dirvožemį ir pridėkite drenažą palengvinančio produkto, pavyzdžiui, perlito. Lanksvai vazone būtina saulė, tad pastatykite į gerai apšviestą vietą. Periodiškai patikrinkite, ar dirvožemis nėra sausas iki 5 centimentrų viršuje. Jei taip, augalą reikia laistyti.

Lanksvos

Kenkėjai ir problemos

Problemų gali sukelti lapų dėmėtligė ir miltligė. Vos tik pastebėję ant krūmų amarus ir kitus kenkėjus, apdorokite juos insekticidiniu muilu ir prireikus pakartokite.

Šaltiniai:
https://everchanginggarden.ca/spiraea-x-cinerea-grefsheim-spirea/
https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/shrub/spirea/
https://horticulture.co.uk/spiraea-japonica/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Rita Soerensen

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *