Skip to content

Brie sūris – prancūziškas delikatesas. Ar turėtume jį valgyti su žievele?

Brie sūris – prancūziškas delikatesas. Ar turėtume jį valgyti su žievele?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Prieš daugelį amžių Brie sūris buvo dovanojamas kaip padėka Prancūzijos karaliams. Nesunku suprati kodėl, kai žinome jo nuostabų prabangų skonį ir tekstūrą. Minkštas ir kreminis, švelnaus, bet labai malonaus skonio Brie sūris yra nepamainomas kiekvieno įsimintino susitikimo gardėsis. Šiame straipsnyje papasakosime kas yra Brie sūris, kaip jį valgyti  ir su kuo derinti.

Kas yra Brie sūris?

Brie sūris – tai balkšvas, minkštas sūris su balta Penicillium candidum pelėsio žievele. Šis populiarus prancūziškas sūris gaminamas iš karvių arba ožkų pieno, yra švelnaus, žemiško skonio ir kreminės, tepamos konsistencijos. Šio minkšto sūrio kilmė siekia viduramžius, o jo pavadinimas kilęs iš Brie regiono Prancūzijoje, kuriame jis atsirado (dabartinė Senos ir Marnos sritis). Iš pradžių vienuoliai sūrį gamino nedidelėje Reuil-en-Brie komunoje, kur jis dažnai buvo vadinamas „karalienės sūriu“, nes jį pamėgo karališkosios šeimos atstovai.

Kaip gaminamas Brie sūris?

Brie sūris yra minkštai brandintas sūris, kurio išorėje esantis pelėsis padeda sūriui greitai subręsti. Sūriui bręstant pelėsio fermentai suardo viduje esančias baltymines struktūras, todėl sūris įgauna jam būdingą minkštą plėvelę. Gaminant Brie sūrį, karvės pienas yra kaitinamas, tuomet pridedamos bakterijos ir šliužo fermento (fermentų mišinio, tirštinančio pieną). Pienas susitraukia į varškę ir išrūgas. Vėliau varškė perkeliama į apvalias formas ir paskleidžiamas pelėsis. Tada iki šešių savaičių formos su varške laikomos vėsioje aplinkoje, kol aplink varškę vystosi baltasis pelėsis. Kai kurie Brie sūriai, pavyzdžiui, Brie noir, brandinami dar ilgiau, todėl jų tekstūra būna kietesnė, skonis – tvirtesnis, intensyvesnis, o žievelė – trapesnė.

Brie sūris
Autorės nuotrauka.

Brie sūrio maistinė vertė

Brie sūris yra gana riebus ir kaloringas, tačiau jis puikus baltymų šaltinis, turintis naudingų maistinių medžiagų bei vitaminų. Šimte gramų šio sūrio yra:

  • 334 kcal
  • 21 g baltymų
  • 28 g riebalų ir kurių 17 g sočiųjų riebalų
  • 0,5 g angliavandenių
  • 184 mg kalcio
  • 152 mg kalio
  • 20 mg magnio
  • 14,50 mcg seleno
  • 2,38 mg cinko
  • 174 mcg vitamino A
  • 0,52 mg vitamino B2
  • 1,65 mcg vitamino B12
  • 0,24 mg vitamino B6

Su kuo dera Brie sūris?

  • Duona ar krekeriai. Brie sūris yra prabangaus, bet subtilaus skonio. Renkantis priedus prie Brie svarbu pabrėžti šias savybes, bet jų neužgožti. Prancūzai Brie tradiciškai patiekia su bagete ar kita traškia duona. Kitas puikus pasirinkimas – paprasti krekeriai, kurie neužgožia sūrio skonio.
  • Vaisiai. Prie Brie sūrio puikia dera saldūs vaisiai, ypač kaulavaisiai, pavyzdžiui, figos, persikai ar persikai. Taip pat tinka vynuogės, mėlynės, gervuogės, braškės, kriaušės ar obuoliai, kurie sūriui suteikia malonaus gaivumo. Kartu su vaisiais ar uogomis tinka ir riešutai, ypač graikiniai ar lazdyno riešutai.
  • Daržovės. Brie sūris puikiai tinka su keptais pievagrybiais, rozmarinu ir alyvuogių aliejumi. Kitas puikus pasirinkimas – karamelizuotų svogūnų ir Brie sūrio derinys, kuris sukurs pikantišką ir kartu saldų užkandį. Kepti paprikas, moliūgą su Brie sūriu. Taip pat tinka ruošti įvairias salotas su lapinėmis daržovėmis, pomidorais ar kitomis daržovėmis ir šiuo sūriu.
  • Mėsa ar žuvis. Kreminė Brie sūrio tekstūra puikiai tinka su rūkytais ar vytintai mėsos gaminiais,  vytintus kumpiu ar šonine, rūkyta dešra. Taip pat tinka įdaryti vištienos krūtinėlę ar gaminti kotletus su šio sūrio įdaru. Brie sūriu taip pat galima įdaryti ar užkepti lašišos filė, bei gaminti padažą ir su juo patiekti žuvies patiekalus.
Su kuo valgyti Brie sūrį

Gėrimai, derantys su Brie sūriu

Su Brie sūriu puikiai tinka vynas, šampanas ar net alus. Norint pabrėžti Brie kreminę tekstūrą, kartu puikiai tinka Šardonės (Chardonnay) ar  Sauvignon Blanc baltojo vyno taurė. Jei mėgstate raudonąjį vyną, jis taip pat tinka su šiuo sūriu, kuris suteikia lengvą uogų skonį ir pabrėžia sūrio skonį ir švelnią tekstūrą, galite derinti su Božolė ar Syrah vyno taure. Taip pat galite rinktis šampaną, kurio gaivūs burbuliukai ir rūgštus skonis išryškins kiekvieną sūrio kąsnį. Kaip ir vynas, taip ir alus puikiai dera su Brie sūriu, norint neužgožti sūrio skonio reikėtų rinktis švelnesnio skonio alų. Puikiai tinka šviesus kvietinis ar vaisinis alus.

Kaip patiekti Brie sūrį?

Kaip ir daugelis kitų sūrių, Brie sūris yra aromatingas ir subtilaus skonio, žinoma, juo mėgautis galima vienu, tačiau yra būdų, kaip dar labiau pabrėžti jo švelnų skonį.

  • Keptas Brie sūris. Tai į sluoksniuotą tešlą įvyniotas Brie sūris, kepamas tol, kol sūris išsilydo, o tešla pasidaro aukso spalvos ir traški. Tarp sūrio ir tešlos galima dėti papildomų ingredientų, pavyzdžiui, vytinto kumpio ar vaisių bei medaus, rinktis rūgštų ir saldų variantą, pavyzdžiui, obuolių čatnį, rabarbarų, spanguolių uogienę bei pridėti riešutų.
  • Sūrio lėkštė. Tai paprasčiausias būdas patiekti Brie sūrį. Kambario temperatūros sūrį supjaustyti nedideliais gabalėliais, sudėti ant sūrio lentos, kartu su kitais sūriais, krekeriais ar duonelėmis, įvairiais vaisiais, riešutais, džiovintais vaisiais ir kitais norimais pagardais.
  • Užkandžių sumuštiniai su Brie sūriu. Dar vienas puikus būdas tiekti Brie sūrį – kaip vieno kąsnio sumuštinius. Sumuštiniams puikiai kartu dera obuoliai, kriaušės su rūkytu kumpiu, sūris pagardintas medumi ir graikiniais riešutais, persikų džemu ar spanguolių uogiene.
Su kuo dera Brie sūris

Kaip laikyti Brie sūrį?

Brie sūris turi būti laikomas šaldytuve sandarioje pakuotėje arba plastikinėje plėvelėje. Kadangi tai minkštas sūris, jis ypač greitai genda ir gali būti užkrėstas bakterijomis, jei paliekamas ne šaldytuve. Sūrį geriausia suvalgyti per penkias ateinančias dienas, po jo atidarymo, kadangi per šį laiką sūris išlaiko geriausią savo skonį arba laikyti šaldytuve suvyniotą į plastikinę plėvelę iki trijų savaičių. Brie sūrį galima užšaldyti iki 6 mėnesių, svarbu jį sandariai suvynioti į foliją ir įdėti į šaldymui tinkamą maišelį. Tačiau, atšildžius jis gali būti trupantis ir labiau tinkamas gaminti patiekalus, o ne patiekti kaip užkandį.

Ar galima valgyti Brie sūrio žievelę?

Daugeliui kyla klausimas ar šį sūrį galima valgyti su jo žievele. Taip, tikrai galima. Brie sūrį ne tik galima valgyti su žievele, bet ir būtina ją valgyti. Paprastai tariant, žievelė yra pelėsis, dažniausiai Penicillium candidum, bet tai gerasis pelėsis. Žievelė apsaugo sūrio vidų ir padeda suteikti sūriui išskirtinį skonį. Jei nevalgysite žievelės, nepajusite didžiosios dalies skonio ir tekstūros. Žinoma, galima nupjauti žievelę ir valgyti tik lipnų sūrio vidurį, tačiau visa skonio paslaptis slypi jo žievelėje.

Sūriai – puikus pasirinkimas gurmaniško maisto mėgėjams. Susipažinkime su sūrių įvairove ir jų nauda

Sumuštinis su pomidorais ir Brie sūriu

Nuostabaus skonio sumuštinis, kuris puikiai tiks tiek šiltas, tiek šaltas. Tokio tipo sumuštinius galima ruošti ir mažesnius, pvz. ant į keturias dalis pjaustytos duonos skrudinimui ar prancūziško batono ir patiekti kaip užkandį ant šventinio stalo.

Sumuštinis su Brie sūriu
Autorės nuotrauka.

Ingredientai:

  • 1 riekės duonos skrudinimui, dar skaniau, jei ji su sėklomis
  • 1 pomidoro, nedidelio
  • 20 g Brie sūrio
  • 1 a.š. Pesto padažo
  • 1 a.š. kreminio sūrio
  • Balzaminio kremo, pagal skonį

Gaminimas:

  1. Duonos riekelę patepti kreminiu sūriu, dėti pomidorą, pjaustytą griežinėliais.
  2. Sumuštinį dėti į 180 °C orkaitėje ir kepti apie 8 min.
  3. Tuomet uždėti pjaustytą Brie sūrį ir įdėti į orkaitę dar 2 minutėms.
  4. Ant paruošto, dar šilto, sumuštinio užtepti Pesto padažą ir pagardinti balzaminiu kremu.

Šaltiniai:
https://sporked.com/article/what-is-brie-cheese/
https://presidentcheese.com/news/how-to-eat-brie/
https://www.masterclass.com/articles/brie-cheese-guide
https://www.castellocheese.com/en/cheese-types/white-mould-cheese/brie/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *