Jums gali kilti klausimas, kuo čia dėti magnetiniai laukai ir sodininkystė, tačiau begalė tyrimų įrodė šių reiškinių ir procesų glaudų ryšį. Magnetiniai laukai, kuriuos sukuria mūsų planeta (arba kuriuos galime sukurti patys), itin paskatina augalus sudygti, augti, užderėti ir apsisaugoti nuo ligų bei kenkėjų. Taip kilo idėja pritaikyti magnetinius laukus augalininkystėje, o kartu susikūrė nauja sodininkystės šaka – elektrokultūrinė sodininkystė. Tad susipažinsime ne tik su šios sodininkystės ypatumais, bet ir kokiais būdais galima patiems pasigaminti magnetinių laukų stiprintuvus augalų sveikatai pagerinti.
Kaip magnetiniai laukai veikia augalus?
Yra žinoma, kad Žemės magnetinė trauka daro poveikį gyviems organizmams ir biologiniams procesams. Kalbant konkrečiai apie augalus, įrodyta, kad magnetinė trauka daro įtaką sėklų dygimui, žydėjimo laikui, fotosintezei, vešėjimui, kriptochromo (paros ritmo reguliavimo baltymo) aktyvacijai, ūglių augimui ir vaisių nokimui. Magnetizmas veikia kaip augalų hormonas, pagerindamas įvairius augalo biologinius procesus.
Kai kurie paaiškinimai susiję su magnetizmo gebėjimu keisti molekules, kuomet pagerėja jonų judėjimas dirvožemyje ir maistingosios medžiagos tampa lengviau prieinamos augalams. Kartu taip padidėja vandens ir maistinių medžiagų kiekiai. Tokiu būdu augalai gali gauti gausesnį ir labiau subalansuotą maistinių medžiagų kiekį, o tai padeda jiems optimaliai augti ir vystytis.
Augalų augimą galima skatinti magnetu apdorojant sėklas, vandenį, dirvožemį ir dirvožemyje esančias maistines medžiagas. Ši strategija dabar naudojama žemės ūkio plėtrai kai kuriose valstybėse.
Ką teigia mokslininkai apie magnetizmo ir augalų ryšį?
Mokslinėje literatūroje mirga marga naujausių straipsnių su atliktais magnetinio lauko ir augalų augimo tyrimais, nors vieni iš pirmųjų skelbimų pristatyti 1960 m. Pasirodo, šis reiškinys ne iš piršto laužtas, o esti nenuginčijama tikrovė, leidžianti pamatyti teigiamus rezultatus augalų augimo rodikliams.
Atlikta daugybė tyrimų su kultūrinių augalų daigais: saulėgrąžomis, žirniais, pupomis, sojų pupelėmis ir kitais. Dauguma atvejų nustatyta, kad reikšmingai padidėjo bendras augalo žaliasis svoris, žaliasis ūglių ir šaknų svoris, išaugo ilgesni organai, o sausas svoris ir daigumas liko nepakitę.
Straipsnių apžvalgose pabrėžiama teigiama magnetinio lauko sąveika su sėklomis ir augalais. Mokslininkai patvirtina, jog magnetizmas pagreitina sėklų medžiagų apykaitą, dėl ko pagerėja jų daigumas. Taip pat perprogramuojami augalų pirminiai ir antriniai metabolitai, fermentų aktyvumas, maisto medžiagų ir vandens pasisavinimas, kad palankiomis sąlygomis būtų skatinamas jų augimas ir derlius.
Esant stresinėms aplinkos sąlygoms, tokioms kaip sausra, druskingumas ar dirvožemio užterštumas sunkiaisiais metalais, magnetinis laukas sušvelnina streso poveikį, didindamas antioksidantų kiekį. Na ir smagiausia dalis – apdorojimas magnetiniu lauku sumažina augalų ligų riziką dėl kai kurių svarbių medžiagų (kalcio, prolino, poliamino) reguliacijos.
O ką neigiamo nustatė mokslininkai?
Mokslas nebūtų mokslu, jeigu nepasitaikytų ir kontraversiškų tyrimų. Šie tyrimai daugiausiai liečia augalų poveikį labai nedidelėmis įmagnetinimo dozėmis, kurios arba skatino, arba slopino in vitro augalų augimą. Poveikis akivaizdžiai priklauso nuo rūšies, genotipo, apdorojimo trukmės ar net kultūrinės terpės.
Vienas tyrimas parodė, kad magnetiniai laukai sumažino miežių ūglių (12 %) ir šaknų (35 %) žaliąją masę. Kitame tyrime pastebėta, jog kai kuriuose augaluose įvyko organelių ir ląstelių struktūros ar organizacijos pokyčiai bei sumažėjo RNR sintezės aktyvumas. Trečiame tyrime – padidėjo ląstelių protoplazmų susiliejimas, dėl ko paankstėjo esterazių išsiskyrimas.
Visgi įvertinus naudos ir žalos santykį, greičiausiai verta išbandyti tuos magnetinius laukus, argi ne?
Magnetiniai laukai ir sėjos kalendorius
Žemės magnetiniai laukai gali paveikti sėjos sėkmę, o į tai galima atsižvelgti ir sudarant sėjos kalendorių. Tai, kad žemės magnetiniai laukai gali paveikti augalų augimą ir sėjos sėkmę, yra tema, kuri sulaukia tiek mokslinio, tiek liaudies žinių susidomėjimo. Žemės magnetinis laukas yra dinamiškas ir kinta laikui bėgant, o jo poveikis augalų augimui gali būti susijęs su keliais veiksniais:
- Bioelektromagnetizmas: gyvų organizmų, įskaitant augalus, biologinės funkcijos gali būti jautrios elektromagnetiniams laukams. Tai gali paveikti augalų augimo procesus, tačiau šios sąveikos mechanizmas yra sudėtingas ir vis dar tyrinėjamas.
- Magnetotropizmas: Tai reiškinys, kai augalų augimas yra orientuotas atsižvelgiant į magnetinį lauką. Nors šis reiškinys yra mažiau žinomas nei fototropizmas (augalų orientacija į šviesą), jis gali turėti vaidmenį augalų vystymesi.
- Magnetiniai laukai ir sėklų dygimas: kai kurie tyrimai rodo, kad magnetiniai laukai gali paveikti sėklų dygimo greitį ar efektyvumą, tačiau šie rezultatai nėra nuoseklūs ir priklauso nuo daugelio veiksnių.
Verta paminėti, kad ši sritis yra dar nepakankamai ištirta, ir nėra vieningo sutarimo mokslinėje bendruomenėje apie tai, kaip ir kiek žemės magnetiniai laukai gali paveikti augalų augimą ir sėją. Be to, liaudies žinių ir patirčių įtraukimas į šią sritį taip pat gali suteikti įdomių įžvalgų, nors jas reikėtų vertinti atsargiai ir atsižvelgiant į mokslinius įrodymus.
Geomagnetizmas ir augalai
Visas pasaulis yra veikiamas neišvengiamu geomagnetiniu lauku, kurį sudaro Žemė. Prie jos prisideda ir Mėnulis su savo magnetinio lauko trigrašiu, sukeldamas potvynius ir atoslūgius bei kitus reiškinius. Tai natūralūs aplinkos komponentai, kurių pakeisti ar pašalinti negalima.
Pati Žemė veikia kaip didelis magnetas, nes ji turi elektrai laidų skystą geležį savo išoriniame branduolyje, lemiančią magnetizmą. Žemės geomagnetinis laukas yra labai sudėtingos prigimties, bet paprastumo dėlei jis apibūdinamas kaip dipolis tarp Šiaurės ir Pietų ašigalių.
Taigi, jau pats savaime esantis geomagnetizmas daro didelę įtaką augalų augimui, tačiau jį galima šiek tiek paturbinti ir pasitelkti sodininkystėje. Pastebėta, kad panašiai kaip gravitacija veikia augalo šaknis, traukdama jas žemyn, taip ir geomagnetizmas paspartina augalų augimą. Dėl šio natūralaus reiškinio augalų šaknyse juda krakmolo molekulės, o pačių šaknų išsidėstymą lemia šiaurės ir pietų poliai.
Įmagnetintos sėklos
Sendamos sėklos palaipsniui praranda gyvybingumą, dėlto ne iš visų pasėtų sėklų išauga augalas. Laimei, geresnį sudygimą galima išgauti sėklas įmagnetinant. Magnetizmas pagerina sėklų daigumą, padidina jose esančių baltymų kiekį ir sutrumpina vegetacijos augimo laiką. Taip pat gerokai pagreitina augimą, pagerina augalų kokybę, išauga stipresni augalai.
Ridikėlių, bulvių, morkų ir ropių sėklos gerai dygsta, kai yra veikiamos šiaurinio magneto poliaus. Augalų, išaugusių iš magnetu apdorotų sėklų, vaisiai bręsta lėčiau.
Norint įmagnetintų sėklų pasiruošti namų sąlygomis, tereikia susikonstruoti magnetinį piltuvą. Jį pasigaminti reikėtų taip: į paprastą plastikinį piltuvą įdedamai ir/ar priklijuojami magnetai šiauriniu poliumi į viršų. Vėliau toks piltuvas laikomas arba pritvirtinamas virš didelio indo. Tuomet per piltuvą perleidžiamos sėklos ir nedidelis kiekis vandens, vos apsemiantis sėklas. Inde sėklos paliekamos kuriam laikui, kol jos išmirksta, o išbrinkusios – dar kartą perleidžiamos per magnetinį piltuvą ir pasėjamos įprastai.
Magnetizuotas vanduo
Magnetinant vandenį padidėja jo tirpumas ir pralaidumas. Maistinės medžiagos lengvai ištirpsta įmagnetintame vandenyje, todėl jis naudojamos sėkloms mirkyti ir augalui laistyti.
Įmagnetintas vanduo padeda mineralinėms medžiagoms lengvai prasiskverbti į augalo ląstelę, dėl to sumažėja laistymui reikalingo vandens kiekis. Tas pats pasakytina ir apie trąšas, nes įmagnetintame vandenyje jos lengviau ištirpsta ir derlingam dirvožemiui palaikyti prireikia mažiau trąšų.
Pasigaminti įmagnetinto vandens galima paprasčiausiai panaudojant tą patį susikurtą magnetinį piltuvą. Tereikia vandenį pilti per piltuvą ir viskas – įmagnetintas vanduo jau paruoštas.
Elektrokultūrinė sodininkystė – kas čia per naujovė?
Lietuvoje vis dar nežinoma sąvoka „elektrokultūrinė sodininkystė“ po truputį skinasi kelią užsienyje, kuomet augalai auginami magnetiniame lauke. Galbūt keistai atrodys į vazoną įkišta varinė spiralė, šalia augalo įstatytas magnetas arba viela apsuktais pagaliais apkaišytas daržas, tačiau nauda augalams – praktiškai nenuginčijama. O kodėl gi nepabandžius?
Elektrokultūrinė sodininkystė iš esmės yra susijusi su elektrinio lauko kūrimu arba elektromagnetinių laukų panaudojimu augalų augimui skatinti. Čia pasitelkiamos visos minėtos magnetinio lauko savybės augalams padėti geriau įsisavinti maisto medžiagas bei vandenį, pagerinti jų medžiagų apykaitos procesus, sumažinti ligų ir kenkėjų riziką.
Visgi elektrokultūrinėje sodininkystėje didžiausias dėmesys skiriamas būtent natūraliam Žemės magnetiniam laukui ir jo sustiprinimui paprastomis pagalbinėmis priemonėmis. Todėl tik keli paprasti elementai sode gali duoti nepamatuojamos naudos augalų derlingumui.
Kaip pasidaryti patiems magnetinio lauko „stiprintuvus“?
Yra keli būdai norint sukurti magnetinį lauką aplink augalus. Paprasčiausiam variantui panaudojama varinė vielos spiralė. Varinė viela leidžia tekėti natūraliai magnetinei energijai, kuri sąveikauja su augalų šaknų sistema, todėl geriau įsisavinamos maistingosios medžiagos, stiprėja šaknų vystymasis ir gerėja augalų augimas.
Pasirenkama maždaug 1,6–2 mm storio gryno vario viela, kuri susukama į ritę ar spiralę. Paruošta viela paprasčiausiai įsmeigiama į vazone auginamo augalo dirvą kuo arčiau augalo šaknų.
Didesnėje teritorijose (sode, darže), vielą geriau apsukti apie ilgą, ploną pagalį ar kuolą. Pagaliai su viela smeigiami darže prie pat augalų, o tarp pagalių paliekami 30–70 cm atstumai. Reikėtų saugoti, kad vielos nepatektų šalia elektros kabelių ar kitų elektros šaltinių, nes tai gali sukelti pavojų.
Dar vienas būdas – panaudoti vario plokšteles. Jas galima užkasti į dirvą arba padėti šalia augalo šaknų. Plokštelės sukurs didesnį elektrinį lauką.
Na, o jeigu turite papildomai magnetų, juos galima dėti į vazoną sėjant ar auginant augalus. Magnetai dedami centre arba aplink vazoną, o išimami – kada tik pageidaujama.
Šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/magnetism-and-plant-growth.htm
https://medium.com/@marciepratt/electroculture-gardening-shockingly-good-for-your-plants
https://gardenerdy.com/the-effect-of-magnetism-on-plant-growth/
https://www.budget101.com/gardening-landscaping/
https://www.gkvks.com/fastest-method-to-grow-plants-germinate-seeds-using-magnets/
Tyrimai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4154392/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6745571/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/
http://www.international-agrophysics.org/
https://www.mdpi.com/2223-7747/9/9/1139
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.