Skip to content

Saulėgrąža – saulės gėlė jūsų kieme. Kaip ją auginti ir kokių naudų tikėtis

  • by
Saulėgrąža: saulės gėlės auginimas ir neaprėpiama sėklų nauda
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pats augalo pavadinimas sufleruoja, kuo ypatinga saulėgrąža – ogi ji savo didelį žiedą nukreipia saulės šviesos kryptimi ir jį suka paskui Saulę. Įspūdingo dydžio žiedas ne tik dovanojamas progomis, bet jo viduryje subręsta daugybė juodų ar dryžuotų sėklų, kurias labai mėgsta lukštenti ir paukščiai, ir žmonės (ypač paaugliai!). Nors didžiulis saulėgrąžų laukas labai traukia akį, tačiau galima nesudėtingai užsiauginti saulėgrąžų ir nedideliame kiemo plote. Čia jos suteiks tiek savotiškos gyvatvorės, tiek maisto šaltinio, tiek dekoratyvumo funkcijas. O kuo dar naudingos saulėgrąžos?

Kaip atrodo saulėgrąžos?

Saulėgrąžos (Helianthus sp.) – beveik 70 rūšių apimanti gentis, priklausanti astrinių (Asteraceae) šeimai. Saulėgrąžų tėvynė – Šiaurės ir Pietų Amerika. Stiebas ir lapai apaugę šiurkščiais plaukeliais. Stiebas status šakotas arba be šakų. Lapai dantyti, ovalūs ar širdiški, dažnai lipnūs. Žiedai su geltonais žiedlapiais (kartais dvispalviai, raudonais), dažnai labai dideli, 30-50 cm skersmens, pavieniai, bet yra ir smulkesnių 3-8 cm skersmens ir išsišakojusiu žiedynu. Žydi liepos-spalio mėnesiais. Žiedas centre subrandina lukštavaisius juoda ar baltai juodai dryžuota luobele. Kai kurios rūšys auginamos kaip dekoratyviniai augalai dėl įspūdingo dydžio žiedynų ar dėl valgomų maistingų sėklų bei šakniagumbių.

Saulėgrąža

Lietuvoje auginamos maistinės saulėgrąžų rūšys ir veislės

Tikroji saulėgrąža (Helianthus annuus) – geriausiai pažįstama, plačiausiai naudojama ir didžiausią ūkinę reikšmę turinti vienametė saulėgrąža. Literatūroje dažnai įvardijama dar kaip paprastoji saulėgrąža, bet tai yra senesnis pavadinimas. Iki 2,5 m aukščio (pavieniai individai net iki 4,5 m) užaugantis augalas su šiurkščiai plaukuotu stačiu stiebu, širdiškai kiaušiniškais lapais ir vienu dideliu geltonu 30-50 cm skersmens žiedu viršūnėje.

Auginamos įvairių savybių tikrosios saulėgrąžos veislės, besiskiriančios žiedų spalvomis ir skaičiumi, pritaikymu, užaugamu aukščiu.

  • Peredovick“ – pasižymi aliejingiausiomis sėklomis,
  • Teddy Bear“ – žemaūgės saulėgrąžos su pilnavidurės formos žiedais,
  •  „Evening Sun“ ir „Crimson Queen“ – raudonos, bordo spalvos žiedais,
  • Sunrich Orange F1“ ir „Sunspot Gold“ – auginamos skintiems žiedams ir puokštėms,
  • Astra Gold“ – išsiskiria garbanotais dvigubais žiedlapiais.

Bulvinė saulėgrąža (Helianthus tuberosus), dar puikiai žinomas kaip topinambas – daugiametis augalas, kuris užauga iki 2,5 m ar daugiau aukščio, stiebas viršūnėje šakojasi ir susiformuoja keli geltoni 3-8 cm skersmens žiedai. Naudojamas kaip maistinis, pašarinis ir dekoratyvinis augalas. Vartojimui naudojami šakniagumbiai.

Bulvinė saulėgrąža - topinambas
Bulvinės saulėgrąžos – topinambai

Dekoratyvinės saulėgrąžos ir jų rūšys

Geltongraižė saulėgrąža (Helianthus decapetalus) – tai daugiametė 0,8-1,5 m aukščio gėlė, apie 2 mėnesius žydinti, dirvai nereikli rūšis. Žiedai 8 cm skersmens, naudojamos kaip skintos gėlės.

Gluosnialapė saulėgrąža (Helianthus salicifolius) – mažai į saulėgrąžą panaši 1,5-1,8 m aukščio gėlė, kuri auginama dėl neįprastų pailgų fontanu svyrančių lapų. Lietuvoje pražysti nespėja, todėl auginama dėl lapijos.

Gležnoji saulėgrąža (Helianthus debilis) – išsiskiria švelnaus gelsvo atspalvio žiedais ir lapais, panašiais į agurkų. Užauga iki 2 m aukščio.

Saulėgrąžų auginimas

Vieta. Saulėgrąžoms augti reikalinga atvira, pilnai saulėta vieta. Tarp augalų gana svarbu palikti pakankamą atstumą, kad neužstotų vienas kito. Vieta turi būti kiek įmanoma labiau apsaugota nuo vėjo, tam ypač tinkama vieta yra palei tvorą ar šalia pastato. Žemaūges veisles galima auginti ir vazonuose.

Dirvožemis. Svarbiausias dirvos kriterijus – geras drenavimas. Saulėgrąžos auga ir skurdesniame dirvožemyje, bet geriausiam rezultatui pasiekti reikėtų organinių medžiagų turtingos, derlingos, gana purios dirvos. Jos pH neutralus ar šiek tiek kalkingas (6,0-7,5)

Saulėgrąžų sodinimas. Pavasarį, kai nelieka šalnų pavojaus ir dirva įšyla bent iki 10 °C, saulėgrąžų sėklos ar daigai sodinami tiesiai į dirvą 2,5-4 cm gylyje kas 25-40 cm (žemaūgės veislės), ar kas 50-75 cm (aukštaūgės veislės). Nemėgsta šaknų pažeidimų, todėl reikėtų vengti persodinimo.

Saulėgrąžų auginimas

Saulėgrąžų priežiūra

Laistymas. Įsitvirtinę augalai pakenčia tam tikrą sausros lygį. Tačiau prieš žydėjimą, žydėjimo metu ir po jo jos geriausiai auga gausiai ir reguliariai laistomos. Nepamirškite giliai palaistyti, kad šaknys augtų žemyn, o ne į išorę.

Tręšimas. Dėl spartaus augimo saulėgrąžoms reikia lėto veikimo granuliuotų trąšų, kurios įterpiamos į 8 cm gylį. Trąšų sudėtyje pageidautina, kad būtų didesnė kalio ir fosforo koncentracija. Tręšiama negausiai aplinki stiebą jo neliečiant ir vengiant pertręšimo, nes dėl to greičiau lūžta stiebai.

Mulčiavimas. Saulėgrąžos nemėgsta piktžolių, todėl mulčiavimas po jomis ne tik sumažins jų augimą, bet ir palaikys dirvos drėgmę.

Atramos. Aukštaūgėms saulėgrąžoms dėl didelių ir sunkių žiedo galvų reikalingos atramos, nes stiprus vėjas ir lietus jas gali nulaužti. Atramoms naudojamas status kuolas, prie kurio augalas pririšamas audeklu ar virvele. Sodinimas grupėmis šiek tiek sumažina išlaužimo tikimybę.

Saulėgrąžų dauginimo būdai 

Sėklomis. Sėklos sėjamos į dirvą 2,5-4 cm gylyje, užžeriama žemėmis. Išdygsta per 7-10 dienas, o dygimo laikotarpiu palaikoma drėgmė dažnai laistant. Daigai išpikiuojami kas 15 cm.

Galima pradėti auginti patalpoje likus 3-4 savaitėms iki persodinimo į lauką. Patalpoje pradėtus daigus rekomenduojama sodinti į durpinius ar popierinius vazonėlius, kuriuos galiausiai galima sodinti tiesiai į žemę, nes saulėgrąžos nemėgsta, kai pažeidžiamos jų šaknys.

Saulėgrąžų daigų auginimas maistui labai paprastas: tereikia sėklas per naktį išmirkyti, pasėti į daigyklę ar permatomą dėžutę su nestoru sluoksniu žemės, šiek tiek prispausti, reguliariai palaikyti drėgmę ir jau 5 cm daigelius galima valgyti.

Krūmo dalijimu. Dauginimo būdas taikomas daugiametėms dekoratyvinėms saulėgrąžoms. Pavasarį arba rudenį iškasti augalai padalijami į kelias mažesnes dalis ir persodinamos į skirtingas vietas. Kereliai greitai prigyja, o pirmaisiais metais reikia reguliariai laistyti.

Žaliaisiais auginiais. Norint gauti genetiškai identiškus individus, galima augalus padauginti auginiais. Peiliu nupjaunami jauni 4-6 cm be žiedų ūgliai, nuimami apatiniai lapeliai ir toks daigelis įsodinamas į smėlio ir durpių samanų mišinį. Šiltai ir drėgnai laikant, po 2-4 savaičių įsišakniję auginiai persodinami į lauko dirvą.

Saulėgrąžų derlius

Saulėgrąžų ligos ir kenkėjai

Auginant kieme kelis graižus saulėgrąžų, praktiškai pasimėgauti jų sėklomis retai pavyksta, nes jas išlesa paukščiai. Jų atsiginti sudėtinga ir ką tik sėklas pasėjus. Saulėgrąžų žolinę dalį, ypač jaunus augalėlius ėda amarai, sraigės ir šliužai.

Iš ligų, galinčių apnikti saulėgrąžas, žinomos pilkasis pelėsis, rūdys, grybinė lapų dėmėtligė, sklerotinis puvinys ir miltligė.

Saulėgrąžų derliaus nuėmimas

Kai žiedų galvos pradeda džiūti ir nusvyra į apačią, o sėklos būna stambios ir prinokusios, nupjaunamas žiedas paliekant 30 cm ilgio stiebo. Ant jo užrišamas audeklas ar užmaunamas popierinis maišelis ir pakabinamas apverstas žemyn sausoje vietoje (garaže, daržinėje, palėpėje), kad baigtų džiūti. Kai sėklos visiškai išdžiūsta, jas galima lengvai nuberti nuo žiedo galvutės patrynus ranka. Surinktos saulėgrąžų sėklos sodinimui laikomos sausai ir vėsiai sandariame inde, maistui – įvairiai apdorojamos, o kaip lesalas paukščiams – paliktos nenurinktos.

Saulėgrąžų aliejus

Saulėgrąžos maistui

Pagal maistinę sudėtį sėklose yra apie 38 proc. riebalų (kai kurių veislių net iki 50 %), 13-19 % baltymų ir 24-26 % angliavandenių ir kitų naudingų medžiagų. Dėl gausaus įvairių riebalų rūgščių kiekio spaudžiamas itin populiarus saulėgrąžų aliejus. Jis labai plačiai naudojamas kepimui, daržovių konservavimui. Džiovintos, pakepintos ir paprieskoniuotos sėklos valgomos kaip užkandis, o iš sumaltų sėklų gaminama chalva. Vitaminais ir omega-3 rūgštimis gausūs saulėgrąžų daigai kulinarijoje naudojami kaip mikrožalumynai maistui, papuošimams, salotoms, žaliesiems kokteiliams.

Nerafinuotas saulėgrąžų aliejus jūsų virtuvėje – kaip teisingai jį naudoti ir kokių naudų tikėtis?

Saulėgrąžos kosmetikoje ir pramonėje

Iš saulėgrąžų sėklų išgauti riebalai naudojami muilo, glicerolio, aliejinių lakų ir dažų gamyboje, įeina į medicininių tepalų, pleistrų, kosmetikos priemonių sudėtį. Žiedai taip pat panaudojami dažų gamyboje.

Saulėgrąžų sėklos

Saulėgrąžos pašarams ir lesalams

Žiemos metu saulėgrąžos paukščiams yra puikus, pigus ir maistingas lesalas. Reikia atminti, kad sėklos paukščiams privalo būti neapdorotos, t. y. tinka tik nekepintos, nesūdytos, nesugedusios, nesupelijusios saulėgrąžų sėklos. Gali būti lukštentos arba su lukštais, nes paukščiai moka patys išsilukštenti.

Tikrosios ar bulvinės saulėgrąžos gali būti auginamos kaip pašarinės saulėgrąžos, nes gyvuliai ėda jų lapus, sėklų išspaudas.

Saulėgrąžos gėlynui ir puokštėms

Dažnai naudojamos želdiniuose kaip pagrindinės ar antraplanės gėlės, prideda daug gyvumo ar aukščio gėlynui. Kai kurios išsišakoja, išsikeroja it krūmas, susidaro uždanga. Aukštaūgės rūšys (100-250 cm) pridengs nuo kaimynų, o iš žemaūgių (apie 30-50 cm aukščio) sukuriamas saulėgrąžų darželis ar užpildomas gėlynas. Norint turėti ilgai žydinčių saulėgrąžų vaizdą, sėklas patartina sėti kas 5-6 savaites, taip vis išauga nauji augalai. Žiedai ypač traukia bites, drugius. Žiedai tinka naudoti skintoms puokštėms kurti ar dovanojami pavieniai žiedai, ypač mokytojams rugsėjo 1-osios proga.

Saulėgrąžų puokštė
Saulėgrąžos puokštėje su rožėmis ir guboja.

Saulėgrąžų vaistinės savybės

Vaistiniams preparatams gaminti naudojami jauni džiovinti saulėgrąžos lapai ir žiedlapiai. Iš jų pagaminti nuovirai ir trauktinės vartojami apetitui sužadinti, šlapimo išsiskyrimui skatinti, maliarijai, geltai, reumatui, gerklės uždegimui ir kitokio pobūdžio uždegimams gydyti. Aliejumi tepamos žaizdos, votys, nudegimai, gydoma aterosklerozė, skatina išsiskirti tulžies sultims. Pastebėta sėklų nauda mažinant kraujospūdį, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Kai kuriems diabetikams pavartojus saulėgrąžų sėklų sumažėja cukraus kiekis kraujyje.

Veterinarijos srityje saulėgrąžų aliejus naudojamas gyvulių viduriams laisvinti.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/saulegraza/
https://lt.standupforcorn.com/434-decorative-sunflower-cultivation-in-the-garden-varieties
https://www.gardendesign.com/flowers/sunflowers.html
https://www.almanac.com/plant/sunflowers
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29
https://www.healthline.com/nutrition/sunflower-seeds#benefits

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *