Skip to content

Elegantiškasis kalėdinis kaktusas: ką daryti, jei jūsų augalas nežydi?

Elegantiškasis kalėdinis kaktusas: ką daryti jei jūsų augalas nežydi?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kai lauke niūru ir pilka, o namuose norisi žalumos ir ryškesnių spalvų, kalėdinis kaktusas, kitaip vadinamas plokšteniu (Schlumbergera), gali būti tikra namų puošmena! Dėl savo išskirtinių žiedų, kurie pasirodo būtent žiemą, šis augalas ypač populiarus dekoro pasirinkimas šventiniu laikotarpiu. Skirtingai nei įprasti kaktusai, jis nėra sausų, karštų, dykumų augalas. Tai – sukulentas, kilęs iš tropinių atogrąžų miškų, kur jis auga ant medžių šakų ir mėgaujasi didele drėgme, negausiais saulės spinduliais ir šiluma. Nors šie augalai nereikalauja ypatingos priežiūros, dažnai nutinka taip, kad kalėdiniai kaktusai tiesiog nepražysta. Jei ir jūs susidūrėte su šia problema, nesijaudinkite, paskatinti kalėdinį kaktusą vėl žydėti nėra sudėtinga.

Kalėdinis kaktusas - kaip prižiūrėti

Kaip prižiūrėti kalėdinį kaktusą?

Jei įsigijote ar gavote dovanų kalėdinį kaktusą ir nesate tikri kaip tinkamai jį prižiūrėti, štai keletas rekomendacijų.

  • Laikykite jį šviesioje vietoje. Kalėdiniai kaktusai mėgsta netiesioginę saulės šviesą. Jos augalas turėtu gauti bent aštuonias valandas per dieną. Tiesa, tiesioginiai saulės spinduliai gali nudeginti jūsų kalėdinį kaktusą, todėl nepatartina jo dėti ant palangės ar kitose atvirose vietose.
  • Laistykite, kai dirva tampa sausa. Nors kalėdiniai kaktusai yra sukulentai, tačiau jie kilę iš drėgnų atogrąžų miškų Brazilijoje. Šiuos augalus reikia laistyti reguliariau nei kitus sukulentus (bet ne tiek daug, kiek kitus augalus). Apskritai laistykite tada, kai palietus viršutinį dirvožemio centimetrą pajusite, kad jis sausas. Priklausomai nuo temperatūros ir drėgmės lygio jūsų namuose, turėtų užtekti, jei laistysite augalą kartą per savaitę. Venkite perteklinio laistymo – per didelis vandens kiekis gali sukelti šaknų puvimą.
  • Naudokite tinkamą vazoną ir dirvožemį. Kad kalėdiniai kaktusai augtų kaip ant mielių, jiems reikia gerai drenuojamo dirvožemio ir vazono su drenažo angomis. Taip pat nesirinkite per didelio vazono. Kai kuriems augalams sunku žydėti, jei jų šaknys negali laisvai augti, tačiau kalėdiniai kaktusai mėgsta būti šiek tiek susispaudę. Sodindami ar persodindami kalėdinį kaktusą, rinkitės vazoną, kuris būtų tik šiek tiek didesnis už augalo šaknų gniužulą. Persodinkite jį kas kelerius metus arba jei pastebėsite, kad jūsų kaktuso augimas stipriai sulėtėjo.
  • Tinkama laikymo temperatūra nemažiau svarbi. Kalėdiniams kaktusams netinka šalta ar karšta aplinka. Stenkitės, kad patalpoje būtų 12-24 °C temperatūra.
  • Laikykite jį drėgnoje vietoje. Kadangi kalėdiniai kaktusai yra atogrąžų augalai, nenuostabu, kad jie mėgsta drėgną aplinką. Jei įmanoma, kalėdinį kaktusą laikykite patalpoje, kurioje yra daugiau drėgmės, pavyzdžiui, vonios kambaryje arba virtuvėje. Taip pat, kad išlaikytumėte kuo daugiau drėgmės, galite po vazonu padėti drenažinį padėklą su akmenukais.
Kalėdinis kaktusas - priežiūra

Ką daryti, kad kalėdinis kaktusas vėl pražystų?

Jei jūsų kaktusas nežydi, gali būti, kad jis gauna per daug šviesos arba yra laikomas per šiltoje patalpoje. Štai keletas patarimų, kaip paskatinti jūsų kaktusą žydėti.

  • Sumažinkite laistymą. Jau nuo rudens pradžios kalėdinį kaktusą pradėkite laistyti rečiau. Tai bus pirmasis signalas jūsų augalui, kad atėjo laikas pailsėti. Tiesa, nereikėtų leisti dirvožemiui visiškai išdžiūti – jis turėtų būti šiek tiek drėgnas, bet niekada sausas ar permirkęs.
  • Kitas svarbus žingsnis – sumažinti šviesos kiekį, kurį gauna jūsų augalas. Kiekvieną vakarą kalėdinį kaktusą perkelkite į tamsų kambarį arba, jei neturite galimybės, tiesiog uždenkite tamsiu, šviesos nepraleidžiančiu audiniu ir palikite 13-16 valandų. Tai reikėtų daryti maždaug nuo 3 iki 6 savaičių. Šiuo laikotarpiu jūsų augalas neturėtų gauti net lempų šviesos. Dienos metu pastatykite augalą į jam įprastą vietą arba nuimkite audinį, tačiau nelaikykite jo ant tiesioginių saulės spindulių.
  • Laikykite augalą vėsioje patalpoje. Norint, kad kalėdinis kaktusas pražystų nemažiau svarbu laikyti jį vėsiai. Ideali temperatūra dienos metu turėtų būti 10-13 °C arba neaukštesnė nei 16 °C. Naktį augalą laikykite bent 10-12°C vėsiau, bet užtikrinkite, kad temperatūra nenukristų  žemiau 5°C.
Kalėdinis kaktusas - kaip prižiūrėti

Kaip prižiūrėti kalėdinį kaktusą žydėjimo metu?

Pražydus kalėdiniam kaktusui svarbu neleisti jam išdžiūti. Šiuo stebuklingu metu, augalui reikia dar daugiau drėgmės nei įprastai. Kai viršutinis dirvos centimetras išdžiūsta – metas rūpestingam laistymui, tačiau nepersistenkite, nes perlaisčius galite sukelti šaknų puvimą. Žydėjimo laikotarpis paprastai gali trukti nuo 4 iki 6 savaičių, o kiekvienas žiedas laikosi maždaug 6-9 dienas. Kai kaktusas pražysta, jį galima laikyti įprastoje, be tiesioginių saulės spindulių, vietoje.

Kalėdinis kaktusas - auginimas

Kalėdinio kaktuso priežiūra po žydėjimo

Augalui baigus žydėti jo priežiūra turėtų būti kaip ir kitų kambarinių gėlių. Svarbiausia, neleisti dirvožemiui permirkti ar išdžiūti. Atėjus žiemos pabaigai arba pavasariui, kas mėnesį rekomenduojama kalėdinius kaktusus patręšti subalansuotomis trąšomis. Vasarą šiuos kaktusus galima laikyti lauke, tačiau reikėtų pasaugoti nuo didelio karščio ir tiesioginių saulės spindulių, kurie gali nudeginti lapus ir net juos nudažyti rausva spalva. Kai tik nakties temperatūra nukrenta žemiau 15 °C, metas augalus parnešti į vidų. Rudenį sumažinkite tręšimą ir laistymą ir taip ruoškitės naujam žydėjimo sezonui.

Kitais metais galite pastebėti, kad jūsų kalėdinio kaktuso žiedų spalvos ne tokios pat, kokios buvo jį įsigijus. Kai kurių veislių žiedų spalvos skiriasi priklausomai nuo aplinkos temperatūros pumpurų formavimosi ir augimo metu. Žemesnėje temperatūroje balti ar geltoni augalai gali nusidažyti rausvais atspalviais arba pagilinti ir taip rausvų ar raudonų žiedų spalvą. Įspūdinga, tiesa? Augalui prieinamos maistinės medžiagos taip pat gali turėti įtakos žiedų spalvai.

Kalėdinis kaktusas

Kaip kalėdinis kaktusas dauginamas?

Vieno kalėdinio kaktuso jums per mažai? Gera žinia, kad juos tikrai paprasta dauginti, o geriausia tai daryti pavasarį. Tiesiog nupjaukite kaktuso šakelę su dviem ar trimis skiltelėmis. Tada, palikite šakeles dieną ar dvi pastovėti. Pripildžius vazoną kaktusų ir sukulentų mišiniu, dirvoje padarykite duobutę ir į ją pasodinkite sodinuką. Vazoną laikykite šiltoje, šviesioje vietoje, nuolat palaikydami drėgną dirvožemį. Po kelių savaičių jūsų naujieji augalai turėtų įsišaknyti ir pradėti augti.

Kalėdinių kaktusų ligos, kenkėjai ir problemos

Kaip ir kiti augalai, kalėdinis kaktusas gali nukentėti nuo kenkėjų ir ligų. Tiesa, kenkėjams jis gana atsparus, tačiau retais atvejais jį gali užpulti skydamariai. Šiems kaktusams taip pat gali kilti problemų dėl stiebo ir šaknų puvimo, kurį sukelia perteklinis laistymas. Jei jūsų augalas atrodo sudžiūvęs ir yra neryškios arba išblukusios spalvos – greičiausiai prasidėjo puvimas. Norėdami išsaugoti savo žaliąjį draugą, nupjaukite užkrėstas vietas ir persodinkite į šviežią žemę. Jei jūsų kalėdinis kaktusas numeta dar neatsivėrusius pumpurus, gali būti, kad jam trūksta drėgmės arba dirva per sausa. Be to, taip gali nutikti ir dėl staigaus temperatūros ar šviesos pasikeitimo.

Puansetijų auginimas

Kitos šventinės gėlės

Kalėdinis kaktusas tikrai nėra vienintelė gėlė, kuria papuošite savo namus ar biurą. Galite rinktis iš gausybės žiemą žydinčių gėlių, o štai ir keltas jų.

  • Puansetijos, su savo ryškiais ir sodriais žiedais, bene populiariausias šventinis akcentas daugelio namuose. Jų žiedai ne tik puošia viską kas aplink, bet ir suteikia ypatingą šventinį žavesį.
  • Sanpaulijos su smulkiais, bet išraiškingais žiedais yra dar vienas puikus pasirinkimas. Jos ne tik džiugina savo žydėjimu, bet ir spindi subtilumu bei elegancija.
  • Ciklamenai jūsų namuose pritrauks ne vieno dėmesį, dėl savo išskirtinių žiedų ir švelnių spalvų.
  • Orchidėjos, nors šios gėlės populiarios ištisus metus, šventiniu periodu jų žydėjimas ypač ypatingas.

Taigi, jei norite paįvairinti savo šventinių gėlių asortimentą, nedvejokite ir eksperimentuokite su skirtingomis spalvomis bei kompozicijomis.

Šaltiniai:
https://getbusygardening.com/reblooming-christmas cactus#How_Do_I_Get_My_Christmas_Cactus
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-christmas-cactus/#where
https://www.almanac.com/plant/christmas-cactus
https://www.lowes.com/n/how-to/caring-for-a-christmas-cactus

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *