Skip to content

Ciklamenai – ryškių žiedų fejerverkai lauke iki pat žiemos, o kambaryje ir žiemą 

Ciklamenai - ryškių žiedų fejerverkai lauke iki pat žiemos, o kambaryje - ir žiemą
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kai kurie augalai yra kaip draugai, kurie atvyksta į vakarėlį šiek tiek vėliau, bet sužiba ir priverčia visus atkreipti dėmesį. Tą patį galima pasakyti ir apie ciklamenus!  Išvydus šias gėles parduotuvėje beveik neįmanoma pro jas tiesiog praeiti. Ciklamenai (Cyclamen) – tikras stebuklas, žydintis žiemą ar vėlų rudenį. Kai viskas aplinkui  pilka ir niūru, jie sprogsta tarsi ryškių žiedų fejerverkai, priverčiantys jus nustebti ir nusišypsoti.

Ciklamenai, kaip ir daugelis kitų augalų, augančių jų gimtinėje, Viduržemio jūros rytinėje dalyje, natūraliai žydi rudenį, žiemą arba pavasarį, kai oras tampa vėsus ir drėgnas. Karštomis ir sausomis vasaromis ciklamenai nurimsta – jų lapai pagelsta ir apmiršta, o augalai nerodo jokių augimo požymių. Apvaliuose gumbasvogūniuose jie kaupia energiją kitam žydėjimo sezonui.

Ciklamenai – ryškiažiedžiai fejerverkai

Ciklamenų žiedai atrodo lyg kabėtų virš patrauklios lapijos ant plonų stiebų ir daugeliui primena žieduotus drugelius. Žiedų spalvos varijuoja nuo baltos iki visų atspalvių rožinės, levandų ir raudonos spalvos. Šie augalai dažnai auginami kaip kambariniai augalai arba lauke kaip vienmečiai ar daugiamečiai. Nors yra daugybė skirtingų ciklamenų rūšių, visi jie vizualiai labai panašūs. Svarbiausias jų bruožas yra tas, kad tai gumbasvogūniai, kurie pavasarį nunyksta, kad apsisaugotų nuo karšto ir sauso vasaros sezono. Ciklamenai žydi iki trijų mėnesių.

Ciklamenų kilmė

Ciklamenai yra raktažolinių šeimos atstovai, augantys Viduržemio jūros regione. Kambarinio augalo statusą įgijusi rūšis „Cyclamen persicum“ yra kilusi iš Persijos, dabartinio Irano. Filosofas Platonas šį augalą aprašė dar IV a. pr. m. e. Pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio „kuklos“, kuris reiškia „ratas“. Tiek suplotas gumbas, tiek augalo forma yra apskritimo formos. Toks gumbas gali išsilaikyti dešimtmečius. Žinomi net šimtmetį išsilaikę ir vis dar žydintys ciklamenai.

Ciklamenaų priežiūra

Ciklamenų priežiūra auginant namuose

Ar vis dėlto nusprendėte priglausti ciklameną ir dabar jis stovi jūsų svetainėje, savo spalvingu grožiu primindamas apie tolimąjį Viduržemio jūros krantą? Nuostabu! Bet kaip suvaldyti šį gražuolį ir padėti jam jaustis kaip namuose? Nesijaudinkite, mes čia, kad padėtume.

Apšvietimas. Ciklamenai kaip modeliai – mėgsta ryškią šviesą, bet be tiesioginių saulės spindulių, kurie gali pakenkti odai. Raskite jiems vietą, kur bus gausu šviesos, bet be tiesioginio saulės poveikio.

Laistymas. Ciklamenai mėgsta drėgną aplinką, bet ne per daug. Laistyti reikia, kai jaučiate, kad žemė viršutiniame sluoksnyje tampa sausa. Bet atsargiai – per daug vandens gali sukelti svogūnėlio puvimą. Taigi, geriausia laistyti iš apačios, kad augalas galėtų pasiimti tiek, kiek jam reikia, o likęs vanduo nutekėtų.

Temperatūra. Ciklamenai mėgsta vėsią aplinką. Optimali temperatūra – nuo 10 iki 15°C. Jei jūsų namai yra šiltesni, galite pastebėti, kad jūsų ciklamenas žydi ne taip intensyviai.

Tręšimas. Kaip ir daugelis kitų augalų, ciklamenai mėgsta šiek tiek papildomo maitinimo augimo metu. Palepinkite juos pusiau praskiesta gėlių trąša kas 2-3 savaites žydėjimo laikotarpiu.

Poilsio laikotarpis. Po žydėjimo ciklamenai pradeda poilsio laikotarpį. Tai kaip atostogos po ilgų mėnesių darbo. Per šį laikotarpį sumažinkite laistymą ir leiskite augalui ilsėtis. Geriausia pavasarį leisti augalui visiškai išdžiūti ir pastatyti jį į vėsią, tamsią ir sausą vietą, pavyzdžiui, pašiūrę. Ten jis miegos iki rugpjūčio, kol vėl pradės augti jo šaknys.

Svogūnėlio persodinimas. Ciklamenas, kaip ir kiekvienas mados mylėtojas, mėgsta atnaujinimus. Po poilsio laikotarpio jis bus pasiruošęs persodinimui. Jei sodinate į vazoną, šiek tiek palaistykite, o rugsėjį pradėkite laistyti reguliariai ir netrukus pasirodys lapai. Jei pasiseks, iki Kalėdų sulauksite ir žiedų.

Ciklamenų auginimas

Ciklamenų auginimas lauke

Sodinant lauke, ciklamenus reikia sodinti tokioje vietoje, kur jie būtų apsaugoti nuo kaitrios saulės ir nepalankių oro sąlygų. Ideali vieta sode – po medžiais arba aukštai išsišakojusiais krūmais. Kadangi jie yra nedidelio aukščio, juos geriau sodinti prie sienų pakraščių arba puikiai tinka alpinariumuose. Jie taip pat dažnai auginami krepšeliuose. Ciklamenai lauke žydi nuo rugpjūčio iki pat lapkričio mėnesio. Jeigu sodinate į vazonus, būtinai laistykite iš apačios – laistymas iš viršaus gali sukelti miltligę.

Pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje ciklameno lapai pradės gelsti ir kristi. Nors pirmą kartą tai gali nustebinti, tačiau nesijaudinkite, jūsų ciklamenas yra visiškai sveikas, jis tiesiog pereina į ramybės periodą. Kol ciklamenas ramybės būsenoje, jis neauga, todėl jam nereikia nei vandens, nei šviesos. Nustokite laistyti ciklameną ir perkelkite jį į vėsią, tamsią namų vietą jei įmanoma. Jis išbus ramybės būsenoje maždaug du-tris mėnesius, kol vėl pradės augti.

Vasaros pabaigoje perkelkite ciklameną atgal į saulėtą vietą ir kruopščiai palaistykite, kad augalas pabustų. Po kelių savaičių turėtumėte pamatyti sugrįžtančius lapus. Jei ciklamenas pasodintas lauke, nieko ypatingo daryti nereikia. Tiesiog nustokite laistyti ciklameną, kai jis užmiega, ir vėl pradėkite laistyti rudens pradžioje. Natūralus ramybės ciklas pasirūpins viskuo kitu.

Ciklamenai lauke

Ciklamenų ligos ir kenkėjai

Ciklamenai retai susiduria su ligomis ar kenkėjais, tačiau kartais juos gali užpulti amarai, miltligė, voratinklinės erkės, arba tripsai. Prieš juos galima kovoti su insekticidiniu muilu arba pesticidais, pažymėtais etiketėmis, skirtomis kambariniams augalams. Tiesa, ciklamenų erkėmis užkrėstus augalus geriausia išmesti, nes šį kenkėją labai sunku kontroliuoti.

Ar lauke ir viduje auginami ciklamenai skiriasi?

Švelnaus klimato zonose, kur nebūna šalnų, dauguma sodo centrų parduoda ciklamenus ir neskirsto jų į kambarines ar lauko veisles. Tokioje aplinkoje ciklamenai auga vienodai, nesvarbu, ar jie auginami kaip kambariniai, ar kaip lauko daugiamečiai augalai. Tačiau kituose regionuose, įskaitant ir Lietuvoje, rasite parduodamų paprastų ciklamenų ir atspariųjų ciklamenų. Vėsesnio klimato šalyse atsparūs ciklamenai gali būti sodinami ir auginami lauke, todėl, jei norite užpildyti sodo lysvę, jums reikia šalčiui atsparių rūšių.

Ciklamenai nuodingi

Ar iš tiesų ciklamenai nuodingi?

Taip, ciklamenai iš tiesų yra nuodingi. Visos ciklameno augalo dalys, ypač jo svogūnėliai, yra nuodingi tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Jie gali sukelti šalutinį poveikį, tokį kaip dirglumas, vėmimas, viduriavimas, o sunkiais atvejais netgi paralyžius.

Ypač pažeidžiami yra maži vaikai ir gyvūnai, kurie gali paragauti šių gėlių. Jei įtariate, kad jūsų vaikas ar gyvūnas prarijo ciklameno dalį, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar veterinarijos gydytoją. Šie augalai turėtų būti auginami aukščiau nuo grindų ir toli nuo vaikų žaidimų vietų arba gyvūnų pasiekiamumo zonos.

Taigi, jei norite žiemos metu įnešti šiek tiek spalvų bei gyvybingumo į savo namus, ir esate pasiruošę skirti šiek tiek laiko ir rūpestingumo, ciklamenai yra puikus pasirinkimas. Bet, kaip ir su visais ryškiais ir spindinčiais dalykais, svarbu juos tinkamai prižiūrėti ir suprasti, ko jie reikalauja, kad galėtumėte mėgautis jų visaverčiu grožiu. Ir pabaigai, kaip ir bet kuris kitas augalas, ciklamenas mėgsta dėmesį. Taigi, kalbėkite su juo, dainuokite jam, net šokite su juo! Galbūt jis neatsako, bet bent jau jūsų diena taps šviesesnė!

Šaltiniai:
https://www.thejoyofplants.co.uk/cyclamen
https://mastergardener.extension.wisc.edu/files/2015/12/cyclamen.pdf
https://www.gardeners.com/how-to/how-to-grow-cyclamen/7260.html
https://www.gardenbetty.com/cyclamen/
https://bestplants.com/cyclamen-outdoors/
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-indoor-cyclamen/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina
Nuo pat mažens augdama kaime, kasdien buvau gamtoje vykstančių stebuklų liudininkė, todėl meilė augalams ir gamtai tapo mano gyvenimo dalimi. Kiekviena diena sodininkystėje man atveria žinių duris, o kiekvienas mano straipsnis yra kelionė, kurioje atrandu, mokausi ir dalinuosi su skaitytojais. Tai ne tik mano pomėgis, bet ir beveik magiškas atradimų ir džiaugsmo kelias.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *