Skip to content

Šitake grybų auginimas – išsamus gidas, kaip auginti grybus savo sode

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kaip romantiška po vasariško lietaus vaikštinėti gaiviame miške ir dairytis ten besislepiančių grybų kepurėlių! Tačiau, grybavimas toli gražu ne visada pasiseka…

Ar žinojote, kad grybų galite užsiauginti ir savo kieme? Šitake grybų auginimas rąstuose sparčiai populiarėja visame pasaulyje tarp daržo entuziastų. Pasidalinsime su jumis šitake grybų naudomis ir patarimais, kaip jų užsiauginti patiems.

Šitake grybai

Šitake grybai (Lentinula edodes) yra vieni populiariausių ir vertingiausių grybų pasaulyje. Jie vertinami ne tik dėl skonio, bet ir dėl maistingumo. Skoniu itin primenantys laukinius grybus, šitake išsiskiria giliu umami skoniu. Grybuose gausu geros kokybės baltymų, mažai kalorijų, taip pat daug vertingų vitaminų ir mineralų. Yra manoma, kad šitake turi teigiamą poveikį imuninei sistemai.

Šitake grybų auginimas

Dar ne taip seniai šitake grybai buvo auginami tik Azijos miškuose. Tačiau dabar jie auginami visame pasaulyje! Šitake grybai taip išpopuliarėjo, kad dabar sudaro net ketvirtį visų užauginamų grybų rinkos!

Grybų auginimas šiek tiek skiriasi nuo daržovių ar prieskoninių žolelių, bet visas procesas tikrai džiuginantis ir įdomus. Ar sudėtinga? Esame tikri, kad tiksliai sekdami instrukcijas ir pasirinkę kokybiškas „sėklas“, net ir pradedantieji sodininkai galės džiaugtis grybų derliumi iš savo sodo.

Šitake grybų auginimas

Pirmasis žingsnis nusprendus auginti grybus savo sode – išsirinkti patikimą pardavėją ir įsigyti pasirinktos rūšies grybieną (micelį).

Šitake grybų sodinimas

Šitake grybų sodinimas prasideda nuo tinkamos vietos parinkimo. Išsirinkite patogią vietą, kurioje galėsite užtikrinti oro cirkuliaciją, drėgmę ir apsaugą. Tai gali būti specialiai paruoštas grybų šiltnamis ar patalpa su pakankama oro cirkuliacija. Tačiau mūsų klimate grybai puikiausiai auga ir lauke!

Grybų sodinimo ir derliaus laikas

Grybus rekomenduojama sodinti pavasarį, balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje, mat tuo metu šilumos ir drėgmės santykis dygimui palankus.

Uždengus grybų augimvietę, derliaus sulaukti galite jau pirmą rudenį, tačiau dažniausiai pirmas tikrasis derlius randasi kitais metais. Taip pasodinta grybiena derės priklausomai nuo medienos kietumo: minkštesnėje 3-4 metus, kietesnėje 6-7 metus.

Rąsto paruošimas šitake grybų auginimui

Antrasis žingsnis – jums prireiks šviežiai nupjauto medžio rąsto, kaladžių arba drožlių substrato. Grybų auginimui rekomenduojama pasirinkti lapuočių medieną – beržo, klevo, uosio medį. Spygliuočių mediena grybų auginimui yra netinkama.

Prieš pradedant sodinimą, rąstą reikia tinkamai paruošti. Norimo dydžio rąstą reikia išmirkyti švariame vandenyje. Po mirkymo rąstą nuvalykite ir apdžiovinkite. Tai atlikti svarbu, kad būtų pašalinti kenkėjai ir būtų užkirstas kelias jų plitimui.

Tuomet norimo dydžio medienos rąsteliuose išgręžiamos skylutės, kurios pripildomos grybiena ir uždengiamos mediniais kaiščiais. Specializuotose parduotuvėse galite rasti jau paruoštų medinių lazdelių su grybiena, tai dar labiau supaprastins darbą.

Skylutes reikia gręžti maždaug 2 cm pločio ir 4-6 cm gylio. Skylutes pripildykite grybiena, kad iki kraštų liktų 1 cm.

Pripildžius skylutes grybiena, rekomenduojama į kiekvieną skylę ant grybienos supilti arbatinį šaukštelį bulvių krakmolo tirpalo (40 g krakmolo ir 1 l vandens) arba tiesiog švaraus, kambario temperatūros vandens.

Šitake grybų auginimas

Rąsto priežiūra po apsodinimo

Grybai mėgsta šilumą ir drėgmę, tad pasodinus, rekomenduojama rąstus pridengti plėvele, taip pagreitinant augimą. Jei paruošėte daugiau ar didesnių rąstų, juos galite sluoksniuoti ir dėti vieną ant kito kaip šulinuką, tačiau labai svarbu palikti tarpus oro cirkuliacijai. Dar vienas būdas kaip rąstams gauti nuolatinę drėgmę – maždaug trečdalį rąsto įkasti į žemę.

Pirmuosius gyvybės ženklus ant grybienos pastebėsite vos po kelių savaičių nuo pasodinimo. Praėjus 6-8 savaitėms jau galėsite pamatyti ir grybų pumpurėlių. Būtent iš pumpurėlių išsivystys grybas.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį auginant grybus?

Tikrinkite drėgmės lygį. Būtina reguliariai tikrinti rąstų drėgmės lygį ir, jei reikia, purkšti juos švariu vandeniu, kad grybiena neišdžiūtų.

Neauginkite grybų šalia vaismedžių. Įkūrus grybų augimvietę šalia, grybiena gali užkrėsti kitus medžius ir jiems pakenkti.

Šitake grybų auginimas

Apsauga. Visu auginimo laikotarpiu grybieną reikia saugoti nuo vėjo (oro cirkuliacija būtina!) ir tiesioginių saulės spindulių. Užuovėją rąstams galite sukurti iš lentų, popieriaus ar popierinių maišų.

Šitake grybų skynimas nuo rąsto

Kai grybas užaugs iki norimo dydžio, galite skinti. Labai svarbu tai, kad juos reikia juos atidžiai nulaužti arba nupjauti, jokiu būdu nerauti! Ant rąsto turi likti grybiena, taip turėsite tęstinį grybų auginimą.

Šiuo būdu grybus auginti galima ir miške, ir sodyboje ar sode. Pagrindinis tokio auginimo pranašumas – nedidelės sąnaudos, paprastumas, didelis efektyvumas.

Naudoti šaltiniai:
https://www.wikipedia.org
https://www.epicgardening.com
https://urban-farm-it.com

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *