Pasaulyje, kuriame vis daugiau žmonių grįžta prie gamtos, auginant savo maistą ir augalus, arbatų sodas tampa puikia idėja. Kuo ypatingas šis sodas? Tai vieta, kur galima auginti įvairiausias žoleles, kurios ne tik kad suteiks nuostabių skonių ir aromatų, bet ir taps natūralių gydomųjų savybių šaltiniu, pasitarnausiančiu sveikatai ir gerai savijautai. Be to, tai ne tik naudingas, bet ir labai malonus užsiėmimas, leidžiantis mėgautis tiek arbatos gaminimu, tiek poilsio akimirkomis, leidžiant gamtai džiuginti jus visais metų laikais. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip užsiauginti savo arbatų sodą, kokius augalus pasirinkti ir kaip juos prižiūrėti.
Kuo ypatingas arbatų sodas?
Arbatų sodas – tai nedidelis sodas, kuriame auginami augalai, iš kurių vėliau gaminamos arbatos. Dažniausiai tai yra žolelės, tačiau, žinoma, galima auginti ir kitas rūšis, tokias kaip vaisiai ar uogos, kurių skonį galima papildyti ir sujungti su žolelėmis. Sodą galima įkurti tiek sodo lysvėje, tiek ant palangės ar balkone. Auginant savo žoleles, galite ne tik pasiekti geresnį skonį ir kokybę nei parduotuvėje įsigytos arbatos, bet ir atrasti naujas žolelių savybes, gerinančias sveikatą.

Kodėl verta auginti savo arbatų sodą?
Jūsų asmeninis arbatų sodas – tai unikali vieta bei neįkainojama patirtis. Auginant, kuriant bei puoselėjant šį sodą, ne tik pasiruošiate įvairių vaistinių žolelių ligų sezonui, tačiau ir pailsite, atsipalaiduojate, nurimstate. Kažkam tai gali tapti idealia meditacijų erdve.
Taigi, kodėl verta auginti savo arbatų sodą?
- Natūralumas ir šviežumas. Augindami savo arbatas, jūs žinote, kad naudojate tik šviežias, ekologiškas ir natūralias žoleles. Tai reiškia, kad jūsų arbatos bus be jokių kenksmingų chemikalų ar priedų, o kiekvienas puodelis bus kupinas tikrų, gyvybingų augalų savybių. Toks požiūris į augalų auginimą ne tik užtikrina kokybę, bet ir leidžia jaustis susijusiam su gamta.
- Gydymo savybės. Žolelės, naudojamos arbatai, turi daugybę naudingų savybių, padedančių nuo kasdienio streso iki rimtesnių sveikatos problemų. Pavyzdžiui, mėta gali padėti raminti virškinimo sistemą, ramunėlės – mažinti uždegimus ir palengvinti miegą, o citrinžolė puikiai tinka atsipalaidavimui. Auginant šiuos augalus, jūs turite natūralų vaistų šaltinį tiesiai po ranka.
- Skonio ir kvapo malonumas. Augindami žoleles, jūs taip pat suteikiate sau galimybę patirti nuostabius gamtos kvapus ir skonius. Kiekviena žolelė, pradedant ramunėlėmis ir baigiant pipirmėte, pasižymi savitu aromatu, užpildančiu ir pripildančiu visą sodą. Tai ne tik praktinis, bet ir emocinis malonumas, suteikiantis didelį pasitenkinimą.
Kokias žoleles rinktis savo arbatų sodui?
Be abejo, kiekvienas asmeniškai galite nuspręsti, kokios žolelės jums tinkamiausios, reikalingiausios ar tiesiog kvapniausios. Tačiau jeigu esate pradedantysis augintojas arba negalite apsispręsti, žemiau pateikiame populiariausių žolelių arbatų sodui sąrašą:
- Pipirmėtė – viena populiariausių ir lengviausiai auginamų žolelių. Jos gaivus ir šiek tiek aštrus skonis puikiai tinka tiek šiltoms, tiek šaltoms arbatoms. Tai puiki žolelė virškinimo sistemai, nes ji padeda kovoti su pilvo pūtimu, skausmais ir virškinimo sutrikimais.
- Citrinžolė – intensyvų citrinų skonį turinti žolelė, kuri idealiai tinka atsipalaidavimui ir energijos atgavimui. Citrinžolės arbata padeda kovoti su stresu, ramina nervų sistemą ir gerina miego kokybę. Ji taip pat turi priešuždegiminių savybių.
- Ramunėlės – viena seniausių ir labiausiai žinomų gydomųjų žolelių. Ramunėlės pasižymi raminančiu ir priešuždegiminiu poveikiu. Jos yra puikus pasirinkimas, kai norite atsipalaiduoti po sunkios dienos ar kovoti su nemiga.
- Levanda – ši aromatinga žolelė puikiai tinka tiek arbatai, tiek aromaterapijai. Levandos arbata padeda nuraminti nervų sistemą ir sumažinti stresą. Ji taip pat puikiai tinka kvapniems vonios priedams ar vonios druskos gamybai.
- Čiobrelis – šis aromatingas augalas yra žinomas dėl savo antibakterinių savybių ir dažnai naudojamas kovai su peršalimo ligomis. Be to, čiobrelis gali palengvinti kvėpavimą ir kovoti su infekcijomis.
- Melisa – citrinų kvapo ir skonio žolelė, priklausanti mėtų šeimai. Ši žolelė labai mėgstama dėl savo raminančio poveikio. Ji gali padėti kovoti su nerimu, pagerinti miegą ir palengvinti virškinimo sutrikimus.
- Rozmarinas suteikia arbatai sodrų, gaivų skonį ir turi daug sveikatai naudingų savybių. Jis gali padėti kovoti su atminties problemomis, sumažinti galvos skausmus ir pagerinti kraujotaką.
- Ežiuolė. Ši žolelė yra plačiai naudojama imuninei sistemai stiprinti. Ežiuolės arbata dažnai rekomenduojama, kai norima apsisaugoti nuo peršalimo ligų ir gripo. Ji taip pat turi priešuždegiminių savybių.
- Medetka ne tik kad turi nuostabų skonį, bet ir padeda gerinti odos būklę, kovoti su žaizdomis ir uždegimais. Jų arbata gali padėti nuraminti sudirgusią odą ir pagerinti virškinimo sistemą.

Arbatų sodas: kaip auginti ir prižiūrėti žoleles?
Auginti savo žoleles nėra sunku. Pirmiausia, pasirinkite vietą, kurioje augalai gaus pakankamai saulės. Žolelės paprastai mėgsta saulėtą vietą ir gerai nusausintą dirvą. Jei auginate žoleles kambaryje, galite jas pasodinti į gražius vazonus ant palangės. Svarbu, kad jūsų sodas gautų pakankamai saulės – mažiausiai 6 valandas per dieną.
Taip pat svarbu pasirinkti gerą, turtingą dirvą ir užtikrinti, kad augalai būtų tinkamai laistomi. Žolelės netoleruoja per daug drėgmės, todėl užtikrinkite, kad dirva būtų laidi vandeniui. Kiekviena žolelė turi savo specifinius poreikius, tačiau dažniausiai žolelės mėgsta lengvą, gerai drenuojančią dirvą.
Kaip derinti žoleles arbatų sode?
Auginant kelias žoleles savo arbatų sode, galite eksperimentuoti su įvairiais deriniais. Pavyzdžiui, pipirmėtė, levanda ir citrinžolė gali sudaryti puikų derinį, kuris yra tiek gaivus, tiek raminantis. Citrinžolė puikiai papildo ramunėlių ir medetkų arbatas. Be to, galite derinti net tokias žoleles, kaip rozmarinas ir čiobrelis, kurie gali suteikti daugiau pikantiško skonio jūsų arbatoms.
Žolelių rinkimas ir džiovinimas
Kai jūsų žolelės užaugs ir bus tinkamos rinkti, svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti teisingai. Geriausias laikas žolelėms rinkti yra ryte, kai rasa jau nudžiūvusi, tačiau augalai dar neleipsta nuo karščio. Dėl aromatinių aliejų ir galingų gydomųjų savybių, žoleles reikia rinkti prieš jų žydėjimą. Tai užtikrins, kad arbata bus intensyvesnė ir turtingesnė.
Po rinkimo žoleles galima džiovinti tam, kad galėtumėte jas naudoti ir žiemą. Vaistinės žolelės džiovinamos sausoje, gerai vėdinamoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių vietoje, kur augalai gali natūraliai išdžiūti. Kai žolelės išdžiūsta ir tampa trapios, jas galima laikyti sandariuose stikliniuose ar popieriniuose induose.

Arbatos iš arbatų sodo paruošimas
Kai jau užauginote ir nurinkote savo žoleles, atėjo laikas jas išbandyti! Paprastas būdas užvirinti žolelių arbatą, kuris tinka praktiškai bet kuriai arbatai ruošti:
- 1 a. š. džiovintų žolelių arba 3 š. šviežių žolelių
- 1 puodelis karšto vandens
Paruošimas: tiesiog užvirkite vandenį ir užpilkite jį ant žolelių, palikite 4–10 minučių, priklausomai nuo to, kokio stiprumo arbatos norite. Nukoškite ir, priklausomai nuo skonio, galite pasaldinti medumi arba pridėti citrinos.
Arbatų sodas – malonumas ir nauda
Augindami savo arbatų sodą, jūs ne tik gaunate kokybišką produktą, bet ir prisidedate prie gamtos išsaugojimo, nes augalai auginami be cheminių trąšų ir pesticidų. Be to, tai puikus būdas praleisti laiką gamtoje, eksperimentuoti su skonių deriniais ir džiaugtis ramybe, kurią suteikia jūsų rankomis prižiūrimi augalai. Pasigaminti savo arbatą – tai malonumas, kurio niekas nepakeis, o atsipalaiduoti su puodeliu savo pačių išaugintos arbatos yra nepalyginamai geriau nei tokios pačios nusipirkus parduotuvėje.

Taigi, kodėl gi nepasisodinus savo arbatų sodo? Nesvarbu, ar turite mažą balkoną, ar erdvų sodą, arbatų sodas yra puikus būdas pasinerti į žolelių pasaulį ir atrasti naujų skonių bei naudos sveikatai.
Šaltiniai:
- https://www.almanac.com/grow-herb-tea-garden
- https://chestnutherbs.com/how-to-grow-an-herbal-tea-garden/
- https://www.rhs.org.uk/plants/articles/graham-rice/edibles/herbs-for-teas
- https://www.nytimes.com/2020/10/22/t-magazine/how-to-grow-herbal-tea-garden.html
Nuotraukos aosciatyvinės © Canva.