Pievos gėlės – tai ne tik grožio šaltinis, bet ir svarbi gamtos ekosistemos ir biologinės įvairovės dalis. Lietuvos pievose galima rasti daugiau nei 1,500 augalų rūšių, tarp kurių nemažą dalį sudaro pievų gėlės. Šios gėlės ne tik puošia mūsų laukus, bet ir suteikia maistą bei prieglobstį daugybei vabzdžių. Kai kurios iš jų yra gerai žinomos, tokios kaip ramunės, rugiagėlės, aguonos, o kitos, galbūt, mažiau pastebimos, tačiau taip pat vertingos. Šiame tekste patarsime, kaip savo sodą paversti žydinčia ir kvapnia lauko gėlių pieva. O pradžiai užteks tik 30 minučių.
Pievos gėlės veši skurdžiame dirvožemyje
Lauko gėlių pievai reikia visai kitokio dirvožemio nei žaliai vejai. Varpiniai vejos augalai geriausiai auga gerai patręštame, derlingame dirvožemyje. O dauguma pievos gėlių tokiame auga menkiau – joms labiau tinka maisto medžiagų stokojantis dirvožemis.
Gerai prižiūrėtą veją taip pat galima paversti lauko gėlių pieva – jei jos tam tikrą laiką netręšite ir paliksite likimo valiai. Lauko gėlių pievą sunkiau įkurti natūraliai derlingame sodo dirvožemyje, pavyzdžiui, priemolyje ar molyje. Juose yra tiek daug maisto medžiagų, kad jie išlieka derlingi net papildomai netręšiami. Dirvožemio derlingumą galima sumažinti įmaišius daug smėlio.
Pievos gėlės reikalauja daug mažiau priežiūros nei veja. Lauko gėlių pievos labai tinka natūralaus ir kaimiško stiliaus soduose. Tai naujas požiūris į gėlynus – tvaru, ekologiška. Savo aplinkoje galite susikurti įspūdingą žydėjimą ir džiaugtis juo visą vasarą.

Gėlių pievos priežiūra ir šienavimas
Lauko gėlių pieva žydi pavasarį (balandį ir birželį) arba vasarą (liepą ir rugpjūtį). Deja, šių ne vienu metu žydinčių augalų negalima suderinti, nes juos reikia šienauti skirtingu laiku. Jei pieva žydi pavasarį, šienaukite ją birželio pabaigoje (gėlėms peržydėjus ir išbarsčius sėklas) ir pakartotinai vasaros pabaigoje. Vasarą žydinti pieva (kad būtų 8 cm aukščio) pjaunama gegužę ir – pakartotinai – rugsėjį ar spalį. Nupjauta žolė turi būti sugrėbta ir pašalinta, tada dirva išliks nederlinga. Reguliariai nupjaukite pievoje žolės juostą, kad ja būtų galima eiti nemindant pievos gėlių.
Naujai pasėta pieva pirmaisiais metais gali ir nežydėti. Bet ją vis tiek reikia nušienauti, kad ji geriau vystytųsi. Nupjaukite, kad pieva būtų 5-8 cm aukščio, ir išravėkite visas piktžoles.
Net ir labai gerai prižiūrimame sode – jei norite – galite sukurti pievos lopinėlį, tiesiog leidžiant žolei augti ir pievos gėlėms nevaržomai tarpti.
Yra specialių pievos gėlių sėklų mišinių, kuriuos sėti, paskui prižiūrėti ir šienauti užaugusius augalus reikia laikantis gamintojo reikalavimų. Galima sukurti ir tokį žydinčių gėlių derinį, kurio nereikės šienauti visą vasarą.

Pievos gėlių sėklų mišiniai
Lietuvoje galima įsigyti įvairių pievos gėlių sėklų mišinių. Štai keli įdomesni pavyzdžiai:
- Sėklų mišinys, skirtas sukurti laukinę pievą. Laukinė pieva yra nuostabus dekoratyvinis ir kultūrinis sprendimas, kuris suteikia žavesio bet kuriai aplinkai. Joje gali būti auginamos įvairios gėlės ir žolės, tokios kaip mėlynos ir baltos spalvos rugiagėlės, krapai, linai, kalendra bei ežeiniai. Šios gėlės ne tik atrodo gražiai, bet ir pritraukia drugelius bei bites.
- Sėklų mišinys, skirtas puokštėms užauginti sausus gėlių žiedus. Skirta tiems, kurie kuria floristines kompozicijas ir nori patys užsiauginti gėlių žiedus. Mišinyje rasite itin mėgstamus ir populiarius kermėkus, šlamučius, grakščiąsias gubojas, aguonas. Įspūdingus žiedynus išaugins raudonos ir šviesiai žalsvos spalvos burnočiai; baltos ir mėlynos spalvos sėjamoji juodgrūdė. Sausoms puokštėms labai tinka ir molocela, dar vadinama grenlandiniais varpeliais.
- Sėklų mišinys, kuris puikiai tinka ekologiškam gėlynui kurti. Jį sudaro įvairios augalų rūšys, kurios natūraliai pritraukia bites. Daugiausia naudos iš ekologinio gėlyno gaus bitininkai, nes jame esantys augalai, tokie kaip krapai, kalendros, grikiai, rožūnės, vikiai ir medetkos, yra žinomi dėl savo gebėjimo pritraukti šiuos svarbius apdulkintojus. Tokia pieva ne tik pagerina bitininkystės produktyvumą, bet ir prisideda prie biologinės įvairovės išsaugojimo.
- Yra netgi gėlių sėklų mišinys, skirtas šliužams „maitinti“. Šis mišinys puikiai tinka ekologinei sodininkystei, nes padeda sumažinti chemikalų poreikį kovojant su šliužais. Jame esančios gėlės, tokios kaip gvaizdūnės, rugiagėlės ir kosmėjos, veikia kaip natūralus viliojimo „agentas“, atitraukiantis šliužus nuo daržovių. Šias gėles rekomenduojama sėti šalia daržo, kad jos „nuviliotų“ šliužus ir taip apsaugotų vertingus augalus nuo jų daromos žalos. Toks sprendimas yra ne tik efektyvus, bet ir estetiškai patrauklus, nes gėlių žiedai suteikia sodui papildomo grožio.
Prieskoninių žolelių pieva
Pievos gėlės netinka ten, kur nuolat vaikštoma, nes gėles ir varpinės žolės greitai sutrypiamos. Tačiau sprendimas yra – tai prieskoninių žolelių pieva. Tokia pieva yra ne tik spalvinga, bet ir greitai atsigaunanti, nors ir ne tokia atspari kaip vejos žolė. Čia puikiai tinka pasisodinti įvairių prieskoninių žolelių, tokių kaip petražolės, bazilikai, mėtos ir raudonėliai, kurios suteikia pievai įvairiapusiškumo ir funkcionalumo. Čiobreliai taip pat yra puikus pasirinkimas, nes vaikštant po juos paskleidžiamas svaiginantis aromatas, kuris suteikia malonumo tiek sodo savininkams, tiek svečiams. Tokia prieskoninių žolelių pieva ne tik puošia aplinką, bet ir praturtina ją maloniais kvapais bei suteikia galimybę naudoti šviežias žoleles kulinarijoje.

Pievos gėlės – vos per 30 minučių
Nuo ko pradėti? Paskleiskite smėlio sluoksnį ant 100 kvadratinių metrų dirvos, paruoštos sėjai, plote. Tolygiai paskirstykite laukinių gėlių mišinio sėklas. Sėklų mišinius Lietuvos sąlygomis geriausia sėti nuo balandžio 20 iki birželio 10 dienos.
Kaip veją paversti gėlių pieva:
- Nustokite tręšti veją ir ne taip dažnai ją pjaukite. Ilgainiui joje išsisės laukinių gėlių sėklos ir ji virs spalvinga pieva.
- Kad veja greičiau virstų pieva, keliuose sukastuose ir paruoštuose ploteliuose pasėkite lauko gėlių sėklų ar pasodinkite jų augalų.
- Leiskite vejai virsti laukinių gėlių pieva natūraliai, rečiau ją pjaukite, tegul auga netgi žydinčios piktžolės.
Kaip pasėti gėlių pievą į dirvą:
- Iš numatyto kasti vejos ploto pašalinkite velėną. Ją galima kompostuoti arba panaudoti pakenktiems vejos plotams atkurti.
- Atidengtą dirvožemį sukaskite. Kadangi lauko gėlių pievai reikia nederlingo dirvožemio, paskleiskite 2-3 cm storio smėlio sluoksnį ir gerai jį sumaišykite su dirvožemiu. Paruoštame plote pasėkite specialų sėklų mišinį su daug gėlių rūšių.
- Kitas būdas – ant pliko ploto paskleisti šieno iš gėlių turtingos pievos ir palaukti, kol iš jo išbyrės ir sudygs sėklos.

Pabaigai
O štai rugpjūčio mėnesį mano lauko gėlių pievoje pirmuoju smuiku griežia baltos dobiliukų galvutės, joms akomponuoja mėlyna liucerna ir burtis meilę kviečia ramunėlės. Yra čia ir čiobrelių, ir įvairių rūšių mėtų, kurios skleidžia gaivų aromatą. Yra ir žolelių, kurių aš neatpažįstu, bet jos tikriausiai sodyboje augo dar tada, kai nebuvau gimusi.
Sėkmės ir Jums kuriant savo gėlių pievą.
Šaltiniai:
Reader’s Digest. Lengvai prižiūrimas sodas. Vilnius: Alma Littera, 2011.
https://www.youtube.com/watch?v=e7ZSXLUjbIA
https://thegardenmagazine.com/how-to-start-a-self-seeding-native-wildflower-meadow-in-your-yard/
Nuotraukos asociatyvinės ©canva.